Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Trójjodotyronina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

30 października 2022
Trójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, HashimotoTrójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto
Trójjodotyronina (T3), czyli jeden z najczęściej badanych hormon tarczycy, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów trójjodotyroniny (T3) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest trójjodotyronina (T3), lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar hormonu trójjodotyroniny (T3) lub trójjodotyroniny wolnej (FT3), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Trójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, HashimotoTrójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto

Trójjodotyronina (T3) – znaczenie

Trójjodotyronina (T3), zwana też trijodotyroniną, jest jednym z głównych hormonów wpływających na procesy metaboliczne. Syntezowana w tarczycy trójjodotyronina (T3) powstaje z odjodowanej tyroksyny. Działanie trójjodotyroniny (T3) pobudza wzrost i wzmaga przemianę materii.

Dodatkowo trójjodotyronina (T3) potrafi zwiększać zużycie tlenu i wzmagać wydzielanie ciepła przez organizm. Fizjologiczny poziom trójjodotyroniny (T3) we krwi czyni ją więc hormonem anabolicznym. Wyższe jej stężenie działa natomiast katabolicznie ze względu na nasilenie rozkładu białek w mięśniach.

Działanie trójjodotyroniny (T3) we krwi warunkuje prawidłowy wzrost i rozwój, a w tym przede wszystkim mózgu i kości. Poza tym trójjodotyronina (T3) przyczynia się do procesu mielinizacji i tworzenia dendrytów.

Norma trójjodotyroniny (T3) we krwi u osób dorosłych wynosi od 1,3 nmol/l do 3,1 nmol/l. Częściej oznacza się jednak trójjodotyroninę wolną (FT3), której stężenie we krwi u osób dorosłych powinno wynosić od 4,0 pmol/l do 7,8 pmol/l.
Trójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto

Trójjodotyronina (T3) – działanie

Trójjodotyronina (T3) syntezowana jest przez tarczycę jako hormon powstający z tyroksyny (T4). Jej główną rolą jest pobudzanie lipolizy tłuszczów w osoczu krwi, a także ich lipogenezy w wątrobie i tkance tłuszczowej. Poza tym trójjodotyronina (T3) współpracuje z somatotropiną, wpływając na pobudzanie wzrostu.
 
Działanie trójjodotyroniny (T3) jest ściśle zależne tyroksyny (T4), bowiem ich poziomy rosną i maleją wspólnie. Dodatkowo na jej poziom wpływa tyreotropina (TSH) produkowana przez przysadkę mózgową. Stąd też stężenie tych trzech hormonów we krwi jest najczęściej badane przy chorobach tarczycy i przysadki mózgowej.

W przypadku niedoczynności tarczycy, przysadka mózgowa wydziela więcej tyreotropiny (TSH), zaś mniej tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Odwrotnie zaś sytuacja przedstawia się przy nadczynności tarczycy, gdy poziomy jej hormonów rosną.

Poza tym trójjodotyronina (T3) jest odpowiedzialna za rozwój całego mózgowia. Tym samym ma ona wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i intelektu człowieka. Stąd też dawniej niedobór trójjodotyroniny (T3) prowadził do zaburzenia zwanego kretynizmem tarczycowym. Dlatego też trójjodotyronina (T3) jest jednym z hormonów, które w krajach rozwiniętych bada się u noworodków bezpośrednio po urodzeniu, aby zapewnić im prawidłowy rozwój.
Skin+, kartotenoidy, krem na zmarszczki, kuracja odmładzająca

Trójjodotyronina (T3) – niedobór

Niedobór trójjodotyroniny (T3) może wiązać się z dolegliwościami ze strony tarczycy, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru trójjodotyroniny (T3) to:
 • choroba Hashimoto;
 • nadczynność przysadki mózgowej;
 • niedoczynność tarczycy;
 • zapalenie tarczycy;
 • niedobór jodu.
Utrzymujące się niskie stężenie trójjodotyroniny (T3) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru trójjodotyroniny (T3 ) to:
 • zwiększenie masy ciała;
 • suchość skóry;
 • wypadanie włosów;
 • łamliwość paznokci;
 • zwiększona wrażliwość na zimno;
 • zaparcia;
 • drżenie mięśniowe;
 • bradykardia;
 • hipotonia;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Trójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, HashimotoTrójjodotyronina, T3, FT3, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto

Trójjodotyronina (T3) – nadmiar

Nadmiar trójjodotyroniny (T3) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru trójjodotyroniny (T3) to:
 • choroba Gravesa-Basedowa;
 • niedoczynność przysadki mózgowej;
 • nadczynność tarczycy;
 • zapalenie tarczycy;
 • nadmiar jodu.
Utrzymujące się wysokie stężenie trójjodotyroniny (T3) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru trójjodotyroniny (T3) to:
 • zmniejszenie masy ciała;
 • zwiększona wrażliwość na ciepło;
 • zwiększona potliwość;
 • biegunki;
 • drżenie mięśniowe;
 • tachykardia;
 • hipertonia;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Wygodne łóżko, komfort spania, higiena snu, materace online

Trójjodotyronina (T3) – komfort snu

Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar trójjodotyroniny (T3). O ile bowiem trójjodotyronina (T3) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar trójjodotyroniny (T3) powodować może zachwianie procesów metabolicznych, co może prowadzić do insomni spowodowanej przyspieszeniem psychoruchowym. 

Wskazuje on, że zbyt niski poziom trójjodotyroniny (T3) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie trójjodotyroniny (T3) poniżej normy powoduje bowiem nie tylko zwiększenie masy ciała, ale wynika też najczęściej z niedoczynności tarczycy, której objawem jest doznawanie nadmiernej senności wiążącej się z uczuciem niewyspania o poranku. Niekiedy wpływa też na podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu melatoniny odpowiedzialnej za sen i poziomu somatotropiny odpowiadającej za regenerację. To zaś negatywnie wpływa na stan zdrowia somatycznego i psychicznego. Dodatkowo każde odejście od jej fizjologicznego stężenia znacznie wpływa na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, niedoczynność tarczycy nasila ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, a niski poziom trójjodotyroniny (T3) pogłębia objawy już istniejącej choroby. Wykazano też, że przyjmowanie trójjodotyroniny (T3) pozwala na ich cofanie się. Tym samym może ona stanowić bardzo istotny element leczenia tego schorzenia.

Zachowaniu optymalnego poziomu trójjodotyroniny (T3) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Trójjodotyronina (T3)

Za co odpowiada trójjodotyronina (T3)?

Trójjodotyronina (T3) odpowiada za procesy metaboliczne w całym organizmie, stymulując spalanie tkanki tłuszczowej i trawienie węglowodanów. Poza tym trójjodotyronina (T3) kontroluje rozwój narządów wewnętrznych, a w tym mózgu. Dodatkowo trójjodotyronina (T3) reguluje procesy mielinizacyjne i wpływa na tworzenie się tkanki kostnej.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu trójjodotyroniny (T3)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu trójjodotyroniny (T3) jest zwiększenie masy ciała przez kłopoty z metabolizmem. Dodatkowo niedobór trójjodotyroniny (T3) powoduje suchość skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Wywołuje on również bradykardię, czyli spowolnienie pracy serca, przy wzroście wrażliwości na niskie temperatury.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu trójjodotyroniny (T3)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu trójjodotyroniny (T3) jest zmniejszenie masy ciała przez kłopoty związane z metabolizmem. Dodatkowo nadmiar trójjodotyroniny (T3) prowadzi do zwiększenia potliwości i drżenia mięśni. Wysoki poziom trójjodotyroniny (T3) może też wywołać tachykardię, czyli przyspieszenie pracy serca, przy większej wrażliwości na wysokie temperatury.

Jak zwiększyć wydzielanie trójjodotyroniny (T3)?

Zwiększyć wydzielanie trójjodotyroniny (T3) można przez wyeliminowanie przyczyn, które doprowadziły do zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Zwiększeniu poziomu trójjodotyroniny (T3) we krwi służy też stosowanie odpowiedniej diety. Dodatkowo należy rozważyć zażywanie środków z syntetycznym hormonem tarczycy - lewotyroksyną.

Jak zmniejszyć wydzielanie trójjodotyroniny (T3)?

Zmniejszyć wydzielanie trójjodotyroniny (T3) można przez stosowanie odpowiedniej diety i wyeliminowanie przyczyn, które doprowadziły do zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Obniżeniu poziomu trójjodotyroniny (T3) służy dieta bogata w witaminę D3, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i pełnowartościowe białko.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...