Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Tyroksyna (T4) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

20 października 2022
Tyroksyna, T4, FT4, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto
Tyroksyna (T4), czyli jeden z najczęściej badanych hormon tarczycy, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów tyroksyny (T4) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest tyroksyna (T4), lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar hormonu tyroksyny (T4) lub tyroksyny wolnej (FT4), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Onsen_rys_-55

Tyroksyna (T4) – znaczenie

Tyroksyna (T4), zwana też tetrajodotyroniną, jest jednym z głównych hormonów wpływających na procesy metaboliczne. Wytwarzana w tarczycy tyroksyna (T4) pozwala na właściwe wchłanianie glukozy i tłuszczów. Działanie tyroksyny (T4) ma także wpływ na płodność, a także laktację.

Powstawanie tyroksyny (T4) jest ściśle związane z pracą tarczycy, ale też podwzgórza i przysadki mózgowej, bowiem działa ona na zasadzie sprzężenia zwrotnego z tyreotropiną (TSH). Wytwarza się ją z tyrozyny, jednego z podstawowych aminokwasów białkowych. Sama tyroksyna (T4) jest jednak przede wszystkim prohormonem, z którego produkowana jest trójjodotyronina (T3). Stąd też tyroksynie (T4) nie przypisuje się kluczowego znaczenia.

Norma tyroksyny (T4) we krwi u osób dorosłych wynosi od 58 nmol/l do 154 nmol/l. Częściej oznacza się jednak tyroksynę wolną (FT4), której stężenie we krwi u osób dorosłych powinno wynosić od 11,8 pmol/l do 24,6 pmol/l.
Tyroksyna, T4, FT4, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto

Tyroksyna (T4) – działanie

Tyroksyna (T4) wydzielana jest przez tarczycę, a dokładniej jej komórki pęcherzykowe. Jej główną rolą jest pobudzanie komórek tłuszczowych do rozpadu, a także aktywowanie procesu utleniania w tkankach organizmu. Poza tym tyroksyna (T4) odpowiada za wykorzystanie glukozy przez komórki organizmu po jej wcześniejszej absorpcji z przewodu pokarmowego.

Działanie tyroksyny (T4) jest ściśle zależne trójjodotyroniny (T3), bowiem ich poziomy rosną i maleją wspólnie. Dodatkowo na jej poziom wpływa tyreotropina (TSH) produkowana przez przysadkę mózgową. Stąd też stężenie tych trzech hormonów we krwi jest najczęściej badane przy chorobach tarczycy i przysadki mózgowej.

W przypadku niedoczynności tarczycy, przysadka mózgowa wydziela więcej tyreotropiny (TSH), zaś mniej tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Odwrotnie zaś sytuacja przedstawia się przy nadczynności tarczycy, gdy poziomy jej hormonów rosną.

Poza tym tyroksyna (T4) jest bezpośrednio odpowiedzialna za pracę gruczołów płciowych. Tym samym ma ona wpływ na układ rozrodczy oraz przebieg ciąży. Zaś w formie pozbawionej jonów tyroksyna (T4) nazywana jest poli-tyroniną. Taka forma tyroksyny (T4) nasila produkcję ciepła przez organizm, co powoduje zwiększony wydatek energetyczny, wpływając na zmniejszenie masy ciała.
Tyroksyna, T4, FT4, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto

Tyroksyna (T4) – niedobór

Niedobór tyroksyny (T4) może wiązać się z dolegliwościami ze strony tarczycy, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru tyroksyny (T4) to:
 • choroba Hashimoto;
 • nadczynność przysadki mózgowej;
 • niedoczynność tarczycy;
 • zapalenie tarczycy;
 • niedobór jodu.
Utrzymujące się niskie stężenie tyroksyny (T4) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru tyroksyny (T4) to:
 • zwiększenie masy ciała;
 • suchość skóry;
 • wypadanie włosów;
 • łamliwość paznokci;
 • zwiększona wrażliwość na zimno;
 • zaparcia;
 • drżenie mięśniowe;
 • bradykardia;
 • hipotonia;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Onsen_rys_-31

Tyroksyna (T4) – nadmiar

Nadmiar tyroksyny (T4) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru tyroksyny (T4) to:
 • choroba Gravesa-Basedowa;
 • niedoczynność przysadki mózgowej;
 • nadczynność tarczycy;
 • zapalenie tarczycy;
 • nadmiar jodu.
Utrzymujące się wysokie stężenie tyroksyny (T4) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru tyroksyny (T4) to:
 • zmniejszenie masy ciała;
 • zwiększona wrażliwość na ciepło;
 • zwiększona potliwość;
 • biegunki;
 • drżenie mięśniowe;
 • tachykardia;
 • hipertonia;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Onsen_rys_-11

Tyroksyna (T4) – komfort snu

Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar tyroksyny (T4). O ile bowiem tyroksyna (T4) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar tyroksyny (T4) powodować może zachwianie procesów metabolicznych, co może prowadzić do bezsenności spowodowanej przyspieszeniem psychoruchowym. 

Wskazuje on, że zbyt niski poziom tyreotropiny (T4) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie tyreotropiny (T4) poniżej normy powoduje bowiem nie tylko zwiększenie masy ciała, ale wynika też najczęściej z niedoczynności tarczycy, której objawem jest doznawanie nadmiernej senności wiążącej się z uczuciem niewyspania o poranku. Niekiedy wpływa też na podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu melatoniny odpowiedzialnej za sen i poziomu somatotropiny odpowiadającej za regenerację. To zaś negatywnie wpływa na stan zdrowia somatycznego i psychicznego. Dodatkowo każde odejście od jej fizjologicznego stężenia znacznie wpływa na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, dowodzą, że niedoczynność tarczycy zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, a niski poziom tyroksyny (T4) pogłębia jego objawy. Wykazano też, że suplementowanie tyroksyny (T4) pozwala na ich cofanie się. Tym samym może ona stanowić bardzo ważny element leczenia tego schorzenia.

Zachowaniu optymalnego poziomu tyroksyny (T4) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Tyroksyna (T4)

Za co odpowiada tyroksyna (T4)?

Tyroksyna (T4) odpowiada za procesy metaboliczne w całym organizmie, stymulując spalanie tkanki tłuszczowej i trawienie węglowodanów. Poza tym tyroksyna (T4) kontroluje funkcjonowanie gruczołów płciowych i cykl menstruacyjny. Dodatkowo tyroksyna (T4) reguluje ciśnienie tętnice i tętno.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu tyroksyny (T4)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu tyroksyny (T4) jest zwiększenie masy ciała przez trudności metaboliczne. Dodatkowo niedobór tyroksyny (T4) powoduje suchość skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Wywołuje on też bradykardię, czyli spowolnienie pracy serca, przy zwiększeniu wrażliwości na niskie temperatury.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu tyroksyny (T4)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu tyroksyny (T4) jest zmniejszenie masy ciała przez trudności metaboliczne. Dodatkowo nadmiar tyroksyny (T4) prowadzi do zwiększonej potliwości i drżenia mięśni. Wysoki poziom tyroksyny (T4) może też wywołać tachykardię, czyli przyspieszenie pracy serca, przy zwiększeniu wrażliwości na wysokie temperatury.

Jak zwiększyć wydzielanie tyroksyny (T4)?

Zwiększyć wydzielanie tyroksyny (T4) można przez wyeliminowanie przyczyn, które doprowadziły do zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Zwiększeniu poziomu tyroksyny (T4) we krwi służy też stosowanie odpowiedniej diety. Dodatkowo należy rozważyć zażywanie środków z syntetycznym hormonem tarczycy - lewotyroksyną.

Jak zmniejszyć wydzielanie tyroksyny (T4)?

Zmniejszyć wydzielanie tyroksyny (T4) można przez stosowanie odpowiedniej diety i wyeliminowanie przyczyn, które doprowadziły do zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Obniżeniu poziomu tyroksyny (T4) służy dieta bogata w witaminę D3, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i pełnowartościowe białko.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...