Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Lutropina (LH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

30 listopada 2022
Hormon luteinizujący, LH, lutropina, niedobór lutropiny, nadmiar lutropiny
Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów lutropiny (LH) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest lutropina (LH), lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar lutropiny (LH), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Hormon luteinizujący, LH, lutropina, niedobór lutropiny, nadmiar lutropiny

Lutropina (LH) – znaczenie

Lutropina (LH) to jeden z głównych hormonów gonadotropowych, przez co odgrywa bardzo ważną rolę w naszych organizmach. Wytwarzana w przysadce mózgowej lutropina (LH) zmienia swoje stężenie na wyższe lub niższe na podstawie informacji płynących z podwzgórza. Jego rolą jest regulowanie działania jajników i jąder.

Co do zasady lutropina (LH) odpowiada za dojrzewanie komórek jajowych oraz ciałka żółtego u kobiet, zaś u mężczyzn ma wpływ na dojrzewanie plemników. Z tego powodu odstępstwa od norm lutropiny (LH) mogą znacznie obniżyć płodność.

Działanie lutropiny (LH) powoduje zmiany w wytwarzaniu progesteronu, a także estrogenu u kobiet. U mężczyzn zaś lutropina (LH) warunkuje wydzielanie testosteronu. Choć lutropina (LH) kojarzy się głównie z żeńskim układem hormonalnym to u wszystkich odgrywa on równie ważną rolę.

Norma lutropiny (LH) w surowicy krwi zależna jest od płci, a także fazy cyklu miesiączkowego. U mężczyzn norma lutropiny (LH) w surowicy krwi wynosi od 1,5 mIU/ml do 9,2 mIU/ml. U kobiet zaś wynosi od 5 mIU/l do 24 mIU/l w fazie folikularnej, od 30 mIU/l do 120 mIU/l w fazie owulacyjnej oraz od 5 mIU/l do 25 mIU/ml w fazie lutelnej. Kobiety w okresie menopauzy powinny posiadać jej stężenie mieszczące się w granicach od 7 mIU/l do 60 mIU/l.
Lutropina, hormon luteinizujący, LH, niewydolność jajników, PCOS, menopauza, zespół policystycznych jajników, estrogen, progesteron

Lutropina (LH) – działanie

Lutropina (LH) pełni bardzo ważną rolę u osób mających trudności związane z płodnością. To właśnie poziom lutropiny (LH) we krwi wpływa na to, czy zapłodniona komórka jajowa przekształci się w ciałko żółte i zagnieździ w ścianie macicy, czy też nie.

Dodatkowo lutropina (LH) odpowiada za podtrzymanie ciąży, co wynika z tego, iż stymuluje ona organizm do produkcji progesteronu. Tym samym stanowi ona jeden z głównych hormonów badanych w diagnostyce bezpłodności, a także przy określaniu przyczyn poronień.

Działanie lutropiny (LH) pozwala nadto określić moment owulacji, a także zweryfikować różnego rodzaju zaburzenia mięsiączkowania. Stąd też określenie stężenia lutropiny (LH) we krwi służy diagnostyce nieregularnych lub bolesnych miesiączek. U mężczyzn zaś odpowiada za ilość i dojrzałość plemników w nasieniu.
Materac Osaka Air, producent materaców, najlepsze materace, wygodny sen, komfort

Lutropina (LH) – niedobór

Niedobór lutropiny (LH) może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru lutropiny (LH) to:
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • niedoczynność podwzgórza;
  • zespół Kallmana;
  • sarkoidoza;
  • anoreksja;
  • bulimia.
Utrzymujące się niskie stężenie lutropiny (LG) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru lutropiny (LH) to:
  • wtórna niedoczynność jajników;
  • wtórna niedoczynność jąder;
  • trudności z zajściem w ciążę;
  • powtarzające się poronienia;
  • niergularne miesiączki;
  • bolesne miesiączki;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.

Lutropina (LH) – nadmiar

Nadmiar lutropiny (LH) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru lutropiny (LH) to:
  • zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • zespół Morrisa;
  • zespół feminizujących jąder;
  • pierwotna niedoczynność jajników;
  • pierwotna niedoczynność jąder;
  • nadczynność przysadki mózgowej;
  • nadczynność podwzgórza.
Utrzymujące się wysokie stężenie kortyzolu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru lutropiny (LH) to:
  • trudności z zajściem w ciążę;
  • powtarzające się poronienia;
  • niergularne miesiączki;
  • bolesne miesiączki;
  • mała ilość plemników;
  • niska żywotność plemników;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.

Lutropina (LH) – komfort snu

Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar lutropiny (LH). O ile bowiem lutropina (LH) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar lutropiny (LH) powodować może bowiem poważne trudności rozwojowe, a także wywoływać zaburzenia snu i choroby związane z jego jakością.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom lutropiny (LH) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie lutropiny (LH) poniżej normy wywołują bowiem wtórną niedoczynność jąder i jajników. Przekłada się więc nie tylko na upośledzenie układu rozrodczego, ale i zaburzenie całego układu hormonalnego. Tym samym ma wpływ na zmiany poziomów innych hormonów.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, upośledzenie działania przysadki mózgowej, a także jajników lub jąder prowadzi do zmian w wydzielaniu testosteronu, jak też lutropiny (LH). Efektem tego jest zmniejszenie jakości snu, a w tym także zwiększenie podatności na bezdech senny, na co wpływ ma również wiek czy waga.

Zachowaniu optymalnego poziomu lutropiny (LH) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Lutropina (LH)

Za co odpowiada lutropina (LH)?

Lutropina (LH) odpowiada za dojrzewanie komórek jajowych i ciałka żółtego u kobiet, a także plemników u mężczyzn. Tym samym lutropina (LH) wpływa także na stężenie progesteronu, estrogenu i testosteronu. Dodatkowo lutropina (LH) odpowiada za przebieg miesiączki i jest kluczowa przy podtrzymywaniu ciąży.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu lutropiny (LH)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu lutropiny (LH) jest wtórna niedoczynność gonad, czyli jajników lub jąder. Dodatkowo niedobór lutropiny (LH) prowadzi do nieregularnych i bolesnych miesiączek, a także zaburzeń snu i nastroju. Niski poziom lutropiny (LH) wpływa na niepłodność i powtarzające się poronienia.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu lutropiny (LH)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu lutropiny (LH) jest zmniejszenie ilości i żywotności plemników u mężczyzn, zaś bolesne i nieregularne miesiączki u kobiet. Poza tym nadmiar lutropiny (LH) powoduje trudności z zajściem w ciążę, a także jej utrzymaniem, co przekłada się na poronienia. Dodatkowo wysoki poziom lutropiny (LH) może wywoływać zaburzenia nastroju i snu.

Jak zwiększyć wydzielanie lutropiny (LH)?

Zwiększyć wydzielanie lutropiny (LH) można przede wszystkim przez pobudzenie przysadki mózgowej do aktywniejszego jej wydzielania. Tym samym podstawową metodą na wzrost wydzielania lutropiny (LH) jest zażywanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.

Jak zmniejszyć wydzielanie lutropiny (LH)?

Zmniejszyć wydzielanie lutropiny (LH) można przez przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Wymaga to bowiem ingerencji w pracę przysadki mózgowej. Podejmowanie prób zmniejszenia stężenie lutropiny (LH) we krwi na własną rękę może być niebezpieczne.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man gesund lebt und funktioniert...