To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Lutropina (LH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar30 listopada 2022 |
![]() |
Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar lutropiny (LH). O ile bowiem lutropina (LH) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar lutropiny (LH) powodować może bowiem poważne trudności rozwojowe, a także wywoływać zaburzenia snu i choroby związane z jego jakością.
Wskazuje on, że zbyt niski poziom lutropiny (LH) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie lutropiny (LH) poniżej normy wywołują bowiem wtórną niedoczynność jąder i jajników. Przekłada się więc nie tylko na upośledzenie układu rozrodczego, ale i zaburzenie całego układu hormonalnego. Tym samym ma wpływ na zmiany poziomów innych hormonów.
Jak dowodzą wyniki badań naukowych, upośledzenie działania przysadki mózgowej, a także jajników lub jąder prowadzi do zmian w wydzielaniu testosteronu, jak też lutropiny (LH). Efektem tego jest zmniejszenie jakości snu, a w tym także zwiększenie podatności na bezdech senny, na co wpływ ma również wiek czy waga.
Zachowaniu optymalnego poziomu lutropiny (LH) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.
Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.
Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Lutropina (LH) odpowiada za dojrzewanie komórek jajowych i ciałka żółtego u kobiet, a także plemników u mężczyzn. Tym samym lutropina (LH) wpływa także na stężenie progesteronu, estrogenu i testosteronu. Dodatkowo lutropina (LH) odpowiada za przebieg miesiączki i jest kluczowa przy podtrzymywaniu ciąży.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu lutropiny (LH) jest wtórna niedoczynność gonad, czyli jajników lub jąder. Dodatkowo niedobór lutropiny (LH) prowadzi do nieregularnych i bolesnych miesiączek, a także zaburzeń snu i nastroju. Niski poziom lutropiny (LH) wpływa na niepłodność i powtarzające się poronienia.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu lutropiny (LH) jest zmniejszenie ilości i żywotności plemników u mężczyzn, zaś bolesne i nieregularne miesiączki u kobiet. Poza tym nadmiar lutropiny (LH) powoduje trudności z zajściem w ciążę, a także jej utrzymaniem, co przekłada się na poronienia. Dodatkowo wysoki poziom lutropiny (LH) może wywoływać zaburzenia nastroju i snu.
Zwiększyć wydzielanie lutropiny (LH) można przede wszystkim przez pobudzenie przysadki mózgowej do aktywniejszego jej wydzielania. Tym samym podstawową metodą na wzrost wydzielania lutropiny (LH) jest zażywanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.
Zmniejszyć wydzielanie lutropiny (LH) można przez przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Wymaga to bowiem ingerencji w pracę przysadki mózgowej. Podejmowanie prób zmniejszenia stężenie lutropiny (LH) we krwi na własną rękę może być niebezpieczne.