Za co odpowiada lutropina (LH)?
Lutropina (LH) odpowiada za dojrzewanie komórek jajowych i ciałka żółtego u kobiet, a także plemników u mężczyzn. Tym samym lutropina (LH) wpływa także na stężenie progesteronu, estrogenu i testosteronu. Dodatkowo lutropina (LH) odpowiada za przebieg miesiączki i jest kluczowa przy podtrzymywaniu ciąży.
Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu lutropiny (LH)?
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu lutropiny (LH) jest wtórna niedoczynność gonad, czyli jajników lub jąder. Dodatkowo niedobór lutropiny (LH) prowadzi do nieregularnych i bolesnych miesiączek, a także zaburzeń snu i nastroju. Niski poziom lutropiny (LH) wpływa na niepłodność i powtarzające się poronienia.
Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu lutropiny (LH)?
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu lutropiny (LH) jest zmniejszenie ilości i żywotności plemników u mężczyzn, zaś bolesne i nieregularne miesiączki u kobiet. Poza tym nadmiar lutropiny (LH) powoduje trudności z zajściem w ciążę, a także jej utrzymaniem, co przekłada się na poronienia. Dodatkowo wysoki poziom lutropiny (LH) może wywoływać zaburzenia nastroju i snu.
Jak zwiększyć wydzielanie lutropiny (LH)?
Zwiększyć wydzielanie lutropiny (LH) można przede wszystkim przez pobudzenie przysadki mózgowej do aktywniejszego jej wydzielania. Tym samym podstawową metodą na wzrost wydzielania lutropiny (LH) jest zażywanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.
Jak zmniejszyć wydzielanie lutropiny (LH)?
Zmniejszyć wydzielanie lutropiny (LH) można przez przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Wymaga to bowiem ingerencji w pracę przysadki mózgowej. Podejmowanie prób zmniejszenia stężenie lutropiny (LH) we krwi na własną rękę może być niebezpieczne.