Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Sny – znaczenie w psychologii analitycznej

2 grudnia 2020
Sen, sny, marzenie senne, marzenia senne, koszmar, koszmary, znaczenie snu, znaczenie snów, interpretacja snu, interpretacje snu, sennik, psychologia snu, analiza snu, analiza snów, jak interpretować sny
Ludzie już w najdawniejszych czasach starali się interpretować sny i nadawać im znaczenie, chcąc z nich odczytać proroctwa. Senniki były tworzone już przez Summerów czy Egipcjan. W epokach rozumu interpretacje snów traktowano jako coś, co było kompletnie pozbawione sensu, a nawet jako zabobony czy gusła.

Sytuacja związana z nadawaniem znaczenia snom zmienila się pod koniec XIX wieku, kiedy to snami zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeżeli sny nie będą w stanie powiedzieć nam wiele o przyszłości, można się z nich dowiedzieć ciekawych rzeczy o samym śniącym. Sny nabrały zatem znaczenia w wymiarze medycznym.

Prekursorem analiz marzeń sennych był Sigmund Freud. Uważał on, że sny są pewnego rodzaju projekcją nieświadomych lub wypartych pragnień każego człowieka. Najczęściej były przejawem skrywanego cierpenia lub niewyrażonego popędu, przede wszystkim seksualnego. Twórca psychoanalizy interpretował więc pojawiające się w snach treści głównie jako symbole seksualne. Celem psychoanalizy było dotarcie - poprzez analizowanie snów - do źrodła zaburzeń psychicznych. 

Jeden z jego popularnych uczniów, Carl Gustav Jung, po konflikcie ze swoim mistrzem, stworzył własny system terapeutyczny, którego zadaniem było badanie treści nieświadomych, pojawiających się w snach. Nurt ten nazwał psychologią analityczną.
Sny, znaczenie snów, analiza snów, koszmary, marzenia senne

Sny – teoria archetypów

Znaczenie snów w psychologii analitycznej było kluczowe do zrozumienia człowieka. Carl Gustav Jung oparł ją na założeniu, że oprócz indywidualnej nieświadomości występującej u każdego człowieka, istnieje też nieświadomość zbiorowa, wspólna wszystkim ludziom. Nieświadomość zbiorową odkrył właśnie podczas analizowania snów swoich pacjentów. Zauważył wówczas, że dokładnie te same motywy, obrazy i symbole można znaleźć w mitologiach całego świata oraz w snach wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie etniczne i zaplecze kulturowe.

Treści zapełniające nieświadomość określił mianem archetypów. Archetypy w psychologii analitcznej to zapisane w naszej świadomości i nieświadomości pierwotne wzorce zachowań, zdarzeń i postaw. Najważniejsze zdaniem Carla Gustava Junga archetypy to:
  • Cień;
  • Stary Mędrzec;
  • Matka - również Pramatka lub Matka Ziemia;
  • Duch;
  • Anima - u mężczyzn;
  • Animus - u kobiet.
Twórca psychologii analitycznej zastrzegał jednak, że istnieje o wiele więcej archetypów, które mogą przybierać też skrajnie różne autoprezentacje.
 
Sen, znaczenie snu, analiza snu, koszmar, marzenie senne

Sny – rodzaje archetypów

Jak wynika z Fenomenologii Ducha w baśniach, jednej z najbardziej znanych prac Carla Gustava Junga dotyczących znaczenia snów, przybierane wizualizacje archetypów często się powtarzają.

Cień to najważniejszy z opisywanych archetypów. Ten zawiera bowiem wszystkie te aspekty, które stłumione zostały przez ego, a także przez nie całkowicie odrzucone. Objawia się on w snach w postaci koszmarów, upadków, porażek i kompromitacji. Występuje też jako archetyp zbiorowy, kiedy śnimy o śmierci czy piekle.

Stary Mędrzec pojawia się w snach jako mag, lekarz, kapłan, nauczyciel, profesor, dziadek lub inna osoba obdarzona autorytetem. Ukazuje się zawsze wtedy, kiedy bohater znajduje się w rozpaczliwej lub beznadziejnej sytuacji, z której uwolnić go może tylko gruntowna rozwaga lub dobry pomysł.

Matka przejawia się w snach pod postacią figur dojrzałych kobiet o właściwościach ochraniających lub destrukcyjnych.

Duch występuje w postaci człowieka, karła lub zwierzęcia. Pojawia się w sytuacjach braku rozeznania lub potrzeby otrzymania dobrej rady celem podjęcia jakiejś trudnej do podjęcia decyzji.

Anima pojawia się u mężczyzn i reprezentuje obrazy kobiet. Obrazów tych może być wiele, począwszy od uwodzielki aż po duchową przewodniczkę.

Animus występuje u kobiet i wizualizuje obrazy mężczyzn. Najczęściej są oni uosobieniem siły fizycznej, ujawniając się pod postacią kulturystów.
Spanie, znaczenie spania, analizowanie snów, nocne lęki, psychologia analityczna, psychoanaliza, terapia psychodynamiczna

Sny – interpretacja według Carla Junga

Znaczenie snu w psychologii analitycznej zależy od czasu jego występowania oraz częstotliwości. Bardzo duże psychologiczne znaczenie mają bowiem te sny, które się powtarzają. Dużą wagę przykłada się też do snów symbolicznych i snów z okresu dzieciństwa. Przy czym ważne jest, aby żadnych snów nie interpretować dosłownie. Zasada ta dotyczy szczególnie snów, w których pojawiają się bliskie osoby, a także koszmarów.

Podczas określania znaczenia snów, Carl Gustav Jung najpierw stosował skojarzenia, aby ustalić ndywidualny kontekst marzeń sennych. Następnie dokonywał amplifikacji, czyli porównania elementy snu z elementami występującymi w mitach czy religiach. Umożliwialo to śniącemu porzucenie czysto osobistego stosunku do swojego snu i zrozumienie jego metaforycznego znaczenia. 
 
Następnym krokiem w analizie snu była refleksja. Nie oznaczała ona świadomych przemyśleń, tylko automatyczne szukanie znaczenia oparte na kulturowym instynkcie psychiki. Dopiero refleksja podniesiona do poziomu świadomości, przekształca przymusowe działenie w celowe i zorientowane indywidualnie. Ostatecznym celem psychoanalizy snu jest indywidualizacja, czyli integracja nieświadomych treści snu z całkowicie rozwinietą jaźnią. 
Spanie, funkcja spania, analizowanie snu, nocny lęk, psychologia analityczna, psychoanaliza, terapia psychodynamiczna

Sny – znaczenie komfortu

Kluczowe znaczenie podczas spania ma komfort, jakiego doznajemy. Dlatego też dla optymalizacji snu i zapewnienia sobie lepszej regeneracji, ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaki materac wybrać do spania. Ten powinien zapewniać nam bowiem idealne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, aby znajdował się on przez całą noc w pozycji fizjologicznej.

Materacem zapewniającym najwyższy komfort snu jest materac Osaka Air, który cechuje się idealnie przemyślaną warstwową budową. Dodatkowo objęty jest on aż 15-letnią gwarancją, a także programem pozwalającym na zwrot materaca w ciągu 100 dni. Dzięki temu każdy z nas może przetestować materac w zaciszu własnej sypialni bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, najlepszy materac, materac wysokoelastyczny, materac wysokosprężysty

FAQ: Sny – znaczenie w psychologii analitycznej

Jakie znaczenie ma sen?

Sen ma kluczowe znaczenie dla codziennego biopsychospołecznego funkcjonowania człowieka. Odpowiednia ilość snu zapewnia lepsze działanie systemu immunologicznego, a jednocześnie stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów odpowiedzialnych za regenerację organizmu. W trakcie snu regulujemy też swoje emocje, a także wzmacniamy procesy pamięciowe.

Czy sny się sprawdzają?

Sny mogą na swój sposób stanowić analizę danych, które nasze mózgi zbierają w czasie aktywności. W ten sposób sny mogą sprawdzać się jako jeden z elementów biorących udział w rozwiązywaniu trudności doświadczanych w trakcie dnia.

Czy można umrzeć w trakcie snu?

Śmierć w trakcie snu jest jak najbardziej możliwa. Bardzo często wywołana jest ona bezdechem sennym, który powoduje niedotlenienie organizmu i obumarcie jego komórek.

Od czego zależy treść snu?

Bardzo często treść snu zależy od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy. Sen odzwierciedla bowiem wydarzenia i emocje, które towarzyszą nam w ciągu dnia, choćby były one nieuświadomione. Dodatkowo mózg reaguje na otrzymywane bodźce, stąd też podświadomość dodaje niekiedy do snu różnego rodzaju dźwięki czy zapachy.

Co odpowiada za sny?

Za sny odpowiada prawdopodobnie hipokamp, który w trakcie spania przetwarza i utrwala zdobyte wcześniej informacje. Podczas spania mózg produkuje dodatkowo dopaminę, która wzmaga relaks, a jednocześnie pozwala na bardziej efektywną regenerację. 

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More fun facts that may interest you...