Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Najtańsze materace – jakie sekrety skrywają?

18 lipca 2022
Drogi materac jest dobry - pieniądze, drogo, tanio, raty, zakup, decyzja, wybór
Nie powinniśmy decydować się na najtańsze materace, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że na spaniu spędzamy średnio aż 1/3 życia, co łącznie daje około 207 320 godzin przespanych podczas życia trwającego średnio 25 915 dni. To w okresie 10 lat daje około 29 000 godzin snu, podczas gdy w tym samym okresie samochodu używamy średnio przez nie więcej niż 9000 godzin. Skoro nie pozwalamy sobie na najtańszy i często wadliwy samochód, tym bardziej nie powinny interesować nas najtańsze materace. Nie istnieje zatem drugi produkt, który używalibyśmy tak często i jednocześnie mającego tak wielki wpływ na nasze funkcjonowanie. Wielu producentów, bazując na tym, oferuje swoje materace w bardzo wysokich cenach, podczas gdy najtańsze materace nie zawsze znacznie się od nich różnią.

Czy rzeczywiście cena materaca ma znaczenie? Czy drogi materac zawsze jest dobry, a tani materac zawsze jest zły? Rozprawiamy się z mitem – cena nie zawsze przekłada się na jakość! W naszej opinii cena materaca nie do końca łączy się z jakością, ale powszechnie panujące przeciwne wrażenie daje możliwość manipulowania nami przez producentów i sprzedawców materacy. Jaki materac wybrać?

W Onsen Sleeping uważamy, że klientom należy się 100% informacji co do tego, jak zbudowany jest materac i jakich materiałów użyto do jego produkcji. Informacje te – wbrew kłamstwom niektórych sprzedawców – są jawne i nie są objęte tajemnicą handlową, podobnie jak składy i pochodzenie produktów spożywczych. Nie ma znaczenia czy są to najtańsze materace czy też drogie materace.
Drogi materac - tani materac, który lepszy, najlepszy, jaki wybrać, jak wybrać, sztuczki sprzedawców

Najtańsze materace w wysokich cenach – liczy się wnętrze

W świecie producentów materaców nie istnieją żadne normy, które pozwalałby stwierdzić, że dany produkt to drogi materac lub najtańszy materac. Punkt widzenia nie zależy tu jednak wyłącznie od punktu siedzenia. Czy rzeczywiście dużą rolę odgrywa to, z jakich materiałów wykonany jest dany materac?
 
Podążając za prostą logiką, materace wykonane z materiałów najwyższej jakości powinny cechować się wyższą ceną, zaś najtańsze materace to te wykonane z tańszych materiałów. Od dawna zasada ta nie ma jednak żadnego zastosowania, szczególnie w branży materacowej. Wynika to głównie z faktu, że producenci i sprzedawcy często mają wolną rękę w manipulowaniu klientami, bowiem świadomość konsumencka w zakresie snu nadal jest bardzo niska. Warto przy wyborze materaca korzystać więc z naszego przewodnika.

Najtańsze materace to te, które zbudowane są ze sprężyn bonellowych, a więc będące zwiniętego drutu będącego jedną dużą anteną radiową. Są to też materace zbudowane z kokosa i innych niekoniecznie dobrych dla zdrowia materiałów. Przy wyborze materaca istotnym jest, aby zawsze pytać producenta lub/i sprzedawcę o konkretne parametry używanych materiałów.

Poza tym najtańsze materace to również te, które wykonane zostały z taniej i niekomfortowej pianki poliuretanowej typu T, a więc pianki tradycyjnej. Poprawnie należy oznaczać je literowo i liczbowo – na przykład zamknięto komórkowa pianka poliuretanowa T25-20 to pianka tradycyjna o gęstości 25 i twardości 20. Znacznie lepszą pianką jest ta oznaczona literami HR. Niekiedy producenci materaców stosują również oznaczenie HD, co mówi o jej wyższej gęstości i nie przekłada się na twardość. Dlatego też w przypadku pianek poliuretanowych najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na oznaczenia twardości używanych materiałów. Oznaczenia te, jak w przykładzie, zaczynają się zawsze od litery:
  • T (ang. traditional) – oznaczającej tradycyjną piankę tradycyjną, zamkniętokomórkową, mającą niski poziom dynamiki;
  • HD (ang. high density) – oznaczającej piankę tradycyjną o wyższej gęstości, lecz tej samej twardości i właściwościach co pianka poliuretanowa typu T;
  • HR (ang. high resilience) – oznaczającej piankę otwartokomórkową, wysokoelastyczną dającą znacznie wyższy komfort użytkowania i zapewniającą najlepszą dynamikę w porównaniu z pianką poliuretanową typu T i HD;
  • V (ang. viscoelasticity) – oznaczającej piankę termoelastyczną, która jest bardzo wrażliwa na działanie siły i temperatury, co wpływa na zamykanie się jej komórek w trakcie użytkowania.

Najtańsze materace w wysokich cenach – często to ten sam produkt

Doskonałym przykładem manipulowania cenami materaców jest opisywana już przez nas technika sprzedaży nazywana grą nazwą (ang. game change). Polega ona na stwarzaniu pozorów zyskania na wyborze droższego materaca objętego większą zniżką, aniżeli tańszy materac, podczas gdy w rzeczywistości są to dwa takie same produkty, ale sprzedawane pod inną marką i nazwą.
 
Do manipulowania klientem służy też najczęściej wypowiadane przez większość sprzedawców materacy pytanie o budżet przeznaczony na zakup materaca. Dzięki temu są oni w stanie przyporządkować sobie danego klienta do jednej z określonych grup, a następnie zaoferować mu produkt przeznaczony dla tej grupy. Status społeczny odgrywa tu istotną rolę.
Twój wyższy status społeczny to dla sprzedawcy okazja do większego zysku na tym samym produkcie, który możesz kupić w niższej cenie pod inną nazwą!
Często spotykaną praktyką jest też zwiększanie cen tych samych modeli materacy, co często nie ma związku ze zmianami gospodarczymi czy kosztami produkcji, ale jedynie z wypromowaniem niektórych modeli na tyle, że można więcej na nich zarobić. Chwyt ten stosowany jest często w formie zmowy między sklepem a producentem, co szczególnie dotyczy marek najpopularniejszych i największych. W ten sposób wykorzystuje się naiwność konsumentów, którzy z natury zakładają, że mają do czynienia z uczciwymi podmiotami.

Najtańsze materace w wysokich cenach – bądżmy uważni

Najtańszy materac nie przysłuży się niczyjemu zdrowiu, a jedynie pozwoli na osiągnięcie zysku przez jego producenta i sprzedawcę. Dodatkowe koszta ponoszone przez użytkowników tanich materacy na wizyty lekarskie, leki czy zabiegi fizjoterapeutyczne, nie są warte pozornej oszczędności. Nie oznacza to jednak, że lepiej jest kupować drogie materace.
 
Onsen nie zgadza się na patologizację rynku sprzedaży materacy i nie korzysta ze wsparcia sklepów. Etyka i dbałość o konsumentów stanowi dla nas najwyższy priorytet.

Kupując w Onsen zawsze otrzymujesz produkt prosto od polskiego producenta, a nasza marża nie przekracza kilkudziesięciu procent. Już dziś zamów idealny materac Osaka Air i ciesz się możliwością jego zwrotu w ciągu 100 dni!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Drogi materac - tani materac, Osaka Air, w dobrej cenie, adekwatna cena, wartość, koszt, ile kosztuje

FAQ: Najtańsze materace w wysokich cenach

Czy najtańszy materac ma dobrą jakość?

Nie. Do produkcji tanich materaców używa się tanich materiałów, które nie zapewniają odpowiedniego komfortu i mogą wyrządzić wiele szkód zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że należy kupować najdroższe materace. W Onsen gwarantujemy Ci najwyższą jakość za stosunkowo niską cenę!Przetestuj przez 100 dni materac bezpośrednio od polskiego producenta.

Ile powinien kosztować materac?

Dobrej jakości materac wykonany z otwartokomórkowej wysokospreżystej pianki poliuretanowej typu HR kosztuje od około 3000 złotych do około 5000 złotych. Koszt zależny jest od jego rozmiaru i innych parametrów. Skontaktuj się z ekspertami w Onsen i wybierz materac idealny dla siebie!

Czy mogę zwrócić materac?

W wielu sklepach zwroty są niemożliwe lub utrudniane. W Onsen dajemy Ci możliwość bezwarunkowego zwrotu do 100 dni po zakupie wraz z gwarancją zwrotu środków!

Czym różni się drogi materac od najtańszego materaca?

Podstawową różnicą jest jakość użytych do produkcji materaca materiałów. Najtańszy materac oznacza produkt niskiej jakości. Jednocześnie najdroższe materace często swoją wysoką cenę zawdzięczają wyłącznie marketingowi. Dlatego też przed zakupem materaca należy zwrócić uwagę na wszystkie jego parametry i budowę. Skontaktuj się z Onsen – prawdziwymi ekspertami w tematyce snu, a pomożemy Ci wybrać najlepszy materac w najlepszej cenie.

Czy cena materaca ma znaczenie?

Tak. Najtańszy materac na pewno nie będzie wykonany z dobrej jakości materiałów, jednocześnie często zdarza się, że zbyt drogi materac również nie jest z nich wykonany. Wynika to z chęci zysku wielu sprzedawców i producentów. Warto kupić więc materac bezpośrednio od polskiego producenta, jakim jest Onsen.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to choose the perfect mattress for yourself...