Jakie robaki mogą być w materacu?
Najczęściej w materacach spotyka się robaki, których polska nazwa to gryzek psotnik zakamarnik. Owady te są bardzo wytrzymałe i odporne na wiele środków chemicznych. Dodatkowo potrafią przetrwać bez jedzenia nawet przez kilka miesięcy, zaś ich rozmnażanie przebiega bardzo szybko. Dlatego też materac z robakami należy niezwłocznie oddać do utylizacji.
Jak sprawdzić czy w materacu są robaki?
W łusce gryki, jak również w kokosie, najczęściej znajdują się larwy owadów, których pozbycie się w trakcie produkcji materaca jest w zasadzie niemożliwe, bowiem materiały te mają porowatą strukturę uniemożliwiającą pełne ich oczyszczenie. Z czasem larwy te przemieniają się w dojrzałe formy, które są już widoczne gołym okiem. Robaki w materacu możemy zobaczyć często też po zdjęciu jego pokrowca, zaś wprawne oko będzie w stanie dostrzec również ich larwy. Bezwzględnie nie należy kupować materacy kokosowych i materacy gryczanych dla dzieci lub niemowląt, te bowiem są bardziej narażone na negatywne konsekwencje robaków zamieszkujących materac.
Jak pozbyć się robaków z materaca kokosowego lub materaca gryczanego?
Jedyną metodą na pozbycie się robaków z materaca kokosowego lub materaca z łusek gryki jest jego wymiana. Wszelkie środki owadobójcze, które zadziałałyby w głębi materaca musiałyby być tak silne, że spowodowałyby niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka, w tym przede wszystkim małych dzieci.
W jakich materacach mogą być robaki?
Robaki najczęściej są w materacach kokosowych, a także materacach gryczanych. Ich obecność wynika z faktu, że porowata struktura kokosa i łuska gryki stanowi idealne miejsce do składania przez robaki jaj, a następnie rozwoju ich larw i dojrzałych form. Wszelkiego rodzaju materace kokosowe czy materace gryczane nigdy nie mogą dać stuprocentowej pewności co do tego, że będą bezpieczne. Jednocześnie nie są one funkcjonalne oraz nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa.
Czy w materacach kokosowych i materacach z łusek gryki są robaki?
Tak. Bardzo często w materacach kokosowych, jak i w materacach gryczanych można znaleźć robaki. Konkretnie są to owady z rodziny psotnikowanych. Co do zasady nie gryzą one ludzi, jednak mogą być przyczyną występowania reakcji alergicznych. Dlatego też tego rodzaju materace nie są bezpieczne również dla dzieci.