Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

5 najczęstszych rodzajów bólu – jak sobie z nimi radzić?

15 marca 2025
Ból to w pełni naturalny sygnał, jaki ciało wysyła, gdy coś jest nie w porządku. Choć sam w sobie nie jest chorobą, często towarzyszy różnym dolegliwościom i schorzeniom. W zależności od przyczyny, ból może mieć różne nasilenie, charakter i lokalizację, wpływając na komfort codziennego funkcjonowania i tym samym jakość życia. Wiedza o tym, jak radzić sobie z różnymi rodzajami bólu, może być ważna dla zdrowia.

Ból pleców

Ból pleców to jedno z najczęstszych dolegliwości współczesnych czasów. Mówi się, że nawet 80% dorosłych osób przynajmniej raz w życiu doświadczyło dolegliwości bólowych kręgosłupa. Przyczyną może być siedzący tryby życia, co wiąże się nieprawidłową postawą podczas pracy.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem pleców jest regularna aktywność fizyczna, a w szczególności wzmacnianie mięśni głębokich kręgosłupa i brzucha, które są tutaj niezmiernie ważne. Warto również zadbać o ergonomię stanowiska pracy, czyli odpowiednio dobrane krzesło, biurko oraz przerwy na krótkie ćwiczenia bowiem jest klucz do zdrowych pleców. Z kolei w stosunkowo poważnych przypadkach konieczne może być skorzystanie z fizjoterapii.

W przypadku bólu pleców niezwykle istotną rolę odgrywa oczywiście również odpowiednio dobrany materac, jak materac Osaka Air, który zapewnia równomierne podparcie całego kręgosłupa. Dzięki swojej konstrukcji z pianek HR i V pozwala zachować naturalną pozycję ciała podczas snu. To z kolei znacznie zmniejsza bóle pleców, a u wielu osób je niweluje.

Ból głowy i migrena

U wielu osób bóle głowy mogą przybierać różną formę. Mogą one zaczynać się od bólów napięciowych aż po bóle klasterowe, jak też mieć rózny stopień nasilenia. Często bóle głowy wynikają z przemęczenia, stresu lub odwodnienia, ale mogą też być wynikiem problemów ze wzrokiem. Szczególnie trudna jest migrena, która potrafi całkowicie wyłączyć człowieka z normalnego życia, powodując nudności, światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki, ale też inne bodźce zewnętrzne.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z bólem głowy jest unikanie czynników wywołujących. W większości przypadków więc stresu czy niezdrowej diety, ale także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Istotną poprawę przyniosą regularne spacery, ćwiczenia oraz joga czy medytacja, które znacząco zmniejszają częstotliwość ataków migrenowych.

W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych warto skonsultować się z neurologiem, który może zaproponować leczenie farmakologiczne, albo innego rodzaju terapie przeciwmigrenowe. Pomocna może być także poduszka ortopedyczna, która stabilizuje kręgosłup szyjny.

Ból stawów

Co do zasady bóle stawów najczęściej dotyczą osób starszych, jednak coraz częściej spotykane są także u aktywnych ludzi w młodszym wieku. Mogą mieć podłoże reumatyczne, ale również być efektem przeciążenia czy kontuzji sportowych, a nawet zwyrodnienia chrząstek stawowych. Typowymi objawami są sztywność i opuchlizna, często z ograniczonym zakresu ruchu.

Aby złagodzić bóle stawów, zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, która nie obciąża nadmiernie układu ruchowego, a więc spacery, pływanie, pilates lub stretching, oczywiście w niewymagającej formie. Warto również zadbać o dietę bogatą w kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne.

Dla osób z bólem stawów kluczowa jest także odpowiednia pozycja snu, co pozwala uniknąć dodatkowego ucisku na obolałe miejsca. Warto więc zadbać o materac do spania, który pomaga utrzymać optymalne podparcie stawów i mięśni. To bowiem pozwoli przyspieszyć regenerację, a przy tym zmniejszyć ból.

Ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny jest szczególnym rodzajem bólu związanym z uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego. Neuropatia charakteryzuje się kłuciem, pieczeniem czy przeszywaniem, co może wynikać z rwy kulczowej czy półpaśca. Może być związany z neuropatią cukrzycową, która jest coraz częstszym schorzeniem. W wielu przypadkach bóle neuropatyczne są trudne do opakowania.

Co do zasady leczenie bólu neuropatycznego powinno być prowadzone przez neurologa, który może zastosować odpowiednią terapię farmakologiczną lub rehabilitację, a często obie te metody. Ważną rolę odgrywają także techniki relaksacyjne, które mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwania bólu przez obniżenie poziomu stresu, czyli zmniejszenie kortyzolu.

Dla osób cierpiących na bóle neuropatyczne bardzo istotne jest zapewnienie komfortowego środowiska do snu. Materac o właściwościach dynamicznie podpierających, jak Osaka Air, zapewnia równomierny rozkład nacisku, a więc wspiera prawidłowe krążenie krwi, co łagodzi intensywność bólu.

Ból mięśniowy

Równie powszechny jest ból mięśniowy, znany jako mialgia, jaki często związany jest z dość intensywnym wysiłkiem fizycznym czy kontuzjami, ale też przewlekłym napięciem mięśni. Ból mięśni może też być objawem stanów zapalnych lub niedoboru magnezu, a rzadziej potasu i innych minerałów. Zazwyczaj ból mięśniowy mija samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak zamienia się w ból chroniczny, wskazywać może na poważniejsze dolegliowści.

Dobrym sposobem na radzenie sobie z bólem mięśniowym są ciepłe kąpiele, masaże czy rozciąganie. Zaleca się także regularne ćwiczenia wzmacniające i relaksujące mięśnie, które dają nieocenione efekty. W przypadku przewlekłych dolegliwości warto zwrócić uwagę na dietę, nawodnienie oraz suplementację minerałów, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Niezwykle ważnyt jest komfort snu, ponieważ to właśnie w czasie odpoczynku mięśnie się regenerują. Bezczelnie perfekcyjny materac piankowy, dzięki dynamicznemu podparciu i odpowiedniej elastyczności sprzyja efektywnej regeneracji mięśni, eliminując przyczyny bólu i napięć.

Klucz do pokonania bólu

Ból może mieć różne podłoże, ale też dotykać różnych obszarów ciała. Zawsze jednak ból wpływa na codzienne funkcjonowanie, oczywiście negatywnie. Kluczowe znaczenie ma szybkie reagowanie na pierwsze objawy bólowe, ale też aktywność fizyczna czy odpowiednia dieta.

Bardzo ważne są ergonomiczne warunki snu i pracy, które pozwalają skutecznie walczyć z bólem. Dobór właściwego materaca do sypialni ma znaczący wpływ na zmniejszenie intensywności różnych rodzajów bólu. Poleca się przede wszystkim materac Osaka Air, który zapewnia dynamiczne podparcie. Pozwala on na równomierne rozłożenie ciężaru ciała przy jednoczesnym konturowaniu bez efektu zasysania. Materac ten zapewnia optymalne warunki do regeneracji przez wiele lat.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

FAQ: Rodzaje bólu

Jakie są główne rodzaje bólu i czym się różnią?

Ból dzieli się przede wszystkim na trzy podstawowe rodzaje: ból receptorowy (nocyceptywny), ból neuropatyczny i ból psychogenny. Ból receptorowy wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych, ból neuropatyczny pojawia się przy uszkodzeniu układu nerwowego, a ból psychogenny wiąże się z czynnikami psychicznymi, czyli nie ma fizycznej przyczyny, ale jest realnie odczuwany.

Czym jest ból ostry, a czym przewlekły?

Ból ostry pojawia się nagle i ma wyraźną przyczynę, jaką jest choćby uraz czy operacja. Jest sygnałem alarmowym organizmu. Z kolei ból przewlekły utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, często bez wyraźnej przyczyny. Bywa samodzielną jednostką chorobową. Może wpływać na jakość życia, sen i funkcjonowanie psychiczne.

Czy ból może mieć charakter mieszany?

Tak, istnieje również ból mieszany, który łączy cechy bólu receptorowego i neuropatycznego. To może mieć choćby miejsce w sytuacji, gdy uszkodzenie tkanek prowadzi do zmian w układzie nerwowym, co potęguje doznania bólowe. Ból mieszany często występuje w chorobach nowotworowych czy zespołach bólowych kręgosłupa.

Jakie czynniki psychiczne mogą wpływać na odczuwanie bólu?

Na odczuwanie bólu wpływają silne emocje, stres, depresja czy lęk. Mogą one nasilać odczuwanie bólu, ale także go wywoływać. Wtedy mówi się o bólu psychogennym. Zależność między psychiką a bólem jest silna, dlatego w leczeniu bólu przewlekłego często pomaga wsparcie psychologiczne lub psychoterapia.

Czy dobór odpowiedniego materaca może pomóc w łagodzeniu bólu?

Zdecydowanie tak. Źle dobrane podłoże snu może pogłębiać dolegliwości bólowe, zwłaszcza w przypadku kręgosłupa czy stawów. Dlatego warto postawić na ergonomiczny materac dopasowany do potrzeb ciała, który zapewni odpowiednie podparcie i wentylację. To pomoże zmniejszyć ból i poprawić jakość snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Numer telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...

Producent bezczelnie perfekcyjnego materaca Osaka Air, anatomicznych poduszek i ergonomicznych mebli. Lider na europejskim rynku.