Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego spanie nago jest korzystne?

2 maja 2022
Spanie nago, sen bez piżamy, przewiewny materac
Ludzie dzielą się na takich, którzy wolą spanie nago i na takich, którzy relaksują się w miękkiej, a przede wszystkim wygodnej piżamie, nierzadko z zabawnym nadrukiem. Zwolennicy piżam uważają, że spanie nago nie jest komfortowe lub wręcz niebezpieczne. Tymczasem zwolennicy spania nago uważają, że to piżamy ograniczają komfort snu. Bez wątpienia spanie nago to temat, który budzi kontrowersje.

Wszystko wskazuje, że spanie nago ma więcej zalet, niż może mieć wad. Warto jest spać nago nie tylko w lato, ale także w chłodniejsze dni. Warto jednak zauważyć, że osobiste preferencje dotyczące spania są indywidualne, a przez to to, co jest wygodne dla jednej osoby, może być niekiedy niewygodne dla innej. Ostatecznie więc decyzja w tym zakresie zależy od osobistych preferencji i potrzeb każdego z nas.
Materac piankowy, materace 160x200, sklep z materacami

Korzyści ze spania nago

Pamiętajmy, że spanie nago jest zdrowe dla skóry. Kiedy już bowiem uwolnisz się z ubrań, które nosisz w ciągu dnia, skóra będzie mogła wreszcie oddychać całą powierzchnią, dzięki czemu procesy regeneracyjne będą przebiegać bardziej efektywnie. Podczas spania nago wzmaga się także produkcja kolagenu. Ten jest jest kluczowym białkiem strukturalnym skóry, odpowiadającym za jej elastyczność, nawilżenie i zdolność do regeneracji, dlatego jest wręcz niezbędny.

Wzmożona produkcja kolagenu podczas snu nago może przyczynić się do widocznej poprawy elastyczności skóry, a także wspomagać procesy naprawcze, co może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan skóry. Warto stosować też pościele wykonane z
materiału Skin+. Ten zaawansowany materiał jest stworzony z myślą o zapewnieniu kompleksowej opieki nad skórą podczas snu, co przynosi efekty podobne do stosowania wysokiej jakości kremów pielęgnacyjnych każdej nocy.

Warto mieć też na uwadze, że spanie nago pomaga zapobiegać kobiecym infekcjom intymnym. Narządy płciowe kobiet, a zwłaszcza pochwa i macica, naturalnie charakteryzują się ciepłem i wilgocią. Z tego właśnie powodu, przy zachwianej równowadze biologicznej, stają się one podatne na rozwój zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także całego wachlarza różnorakich infekcji wirusowych. Spanie nago wpływa na te obszary korzystnie przez zwiększenie wentylacji, co poprawia warunki środowiskowe

Spanie nago umożliwia lepszą cyrkulację powietrza w okolicach stref intymnych, co z kolei przyczynia się do skuteczniejszego odprowadzania ciepła i wilgoci na zewnątrz. Odpowiednia wentylacja stref intymnych jest bardzo istotna dla utrzymania ich zdrowia, pozwalając na eliminację warunków sprzyjających rozwojowi bakterii, grzybów oraz wirusów, a więc chroniąc kobiety przed zachorowaniem.

Poza tym częste spanie nago może wspomagać naturalne mechanizmy obronne organizmu przez zwiększenie dostępu tlenu do stref intymnych. Tlen może mieć działanie hamujące na rozwój drobnoustrojów, które są wrażliwe na jego obecność. W rezultacie, spanie nago może działać jak naturalny sposób na utrzymanie równowagi mikroflory bakteryjnej w miejscach intymnych.
Spanie nago ma cały wachlarz zalet, szczególnie dla kobiet.
Nasz specjalista, mgr Mateusz Nesterok będący psychologiem, zaznacza też, że spanie nago przyczynia się do wzmocnienia poczucia własnej wartości, dlatego od lat jest obszarem zainteresowania części psychologów. To bowiem akceptacja własnego ciała jest kluczowym elementem zdrowego rozwoju psychicznego. Psychologowie zgadzają się co do tego, że spanie nago może u wielu osób doprowadzić do stopniowego oswajania się ze swoim ciałem.

Podobnie działa plaża nudystów, gdzie obserwuje się podobne mechanizmy. Tam bowiem plażowicze otwarcie pokazują swoje ciała, doznając pełnej akceptacji ze strony pozostałych. W przypadku spania nago możemy pozwolić sobie na bardziej intymne zaznajomienie się z własnym ciałem, co może wpływa na większą akceptację.

Efekt ten przekłada się na rozwój silniejszej samooceny, a więc na zwiększenie poczucia własnej wartości. Z kolei akceptacja swojego ciała łagodzi ewentualne negatywne myśli dotyczące wyglądu, co prowadzi do uzyskania większej pewności siebie. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie człowieka, dając też swoistą równowagę między sferą fizyczną a psychiczną.
Śpij nago, a Twoja samoocena wzrośnie!
Inną korzyścią spania nago jest wzmocnienie płodności. To dotyczy głównie mężczyzn, bowiem wiąże się z regulacją temperatury jąder. Noszenie bielizny w ciągu dnia, a zwłaszcza tej ciasnej, może prowadzić do przegrzewania jąder, co z kolei skutkuje zmniejszoną produkcją plemników. Dlatego też spanie nago staje się dla niektórych osób naturalnym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury jąder, co ma na celu wspieranie zdolności reprodukcyjnych.

Zachowanie odpowiedniej temperatury jąder jest ważne dla procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników. Poprzez pozostawianie obszaru genitalnego bez warstw ubrań, spanie nago umożliwia skórze regulowanie temperatury w sposób bardziej naturalny, co może przyczynić się do utrzymania optymalnych warunków dla produkcji plemników.

Również same doznania wizualne związane z praktyką spania nago mogą wpływać na zwiększenie libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Uwolnienie się z ubrań podczas snu może sprzyjać poczuciu swobody i intymności, co może prowadzić do zwiększenia pożądania seksualnego. Ten aspekt ma natomiast pozytywny wpływ na aktywność seksualną, tym samym wspiera naturalny cykl płodności.

Nie chodzi wyłącznie o aspekt seksualny, ale też związkowy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że śpiąc nago jesteśmy dla siebie bardziej atrakcyjni, a seks staje się bardziej spontaniczny. Dodatkowo bezpośredni kontakt skóry ze skórą sprawia, że w naszych organizmach wydziela się oksytocyna, jaka jest jednym z hormonów miłości. Odpowiada ona bowiem za przywiązanie do drugiej osoby. Praktyka pokazuje też, że pary śpiące nago są bardziej szczęśliwe, co zwiększa trwałość związków.
Spanie nago stabilizuje temperaturę ciała.
Wiadomo też, że spanie nago ułatwia zasypianie, a także poprawia jakość snu. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić między 15,6°C a 19,4°C, co odpowiada 60°F i 67°F. Niższa temperatura zwiększa możliwości regeneracyjne i relaksacyjne oganizmu, w efekcie pozwalając też na szybsze zaśnięcie, a także efektywny sen każdej nocy. Dlatego spanie nago poleca się tym, u których występuje pocenie się w nocy, co pomaga w regulacji temperatury ciała. Przekłada się to też na wydłużenie snu nREM, czyli snu wolnofalowego.

Co ciekawe, to właśnie spanie nago pomaga rozgrać się zmarźlakom. Wiele osób boryka się z zaburzeniami termoregulacji, które mogą wynikać z różnych czynników, a głównie chorób tarczycy,  w tym choroby Hashimoto. Mogą doznawać ich też osoby z chorobami serca, ale nawet całkowicie zdrowe. Predyspozycje człowieka mogą bowiem sprawić, że odczuwa on zimno w większym stopniu niż inni.

Dla tych osób, które mogą się budzić w nocy, a przy tym drżeć z zimna, spanie nago to skuteczne rozwiązanie. Oczywiście przy stosowaniu ciepłej kołdry, która pełni funkcję izolacyjną. Ma ona bowiem utrzymywać ciepło generowane przez ciało, a także odbijać je z powrotem, co tworzy swoisty bufor cieplny. Ważne jest, aby taka osoba dostosowała praktyki snu do swoich preferencji i potrzeb, aby zapewnić sobie komfortowe noce.
Spanie nago, sen na golasa, krem na noc, karotenoidy

Spanie nago nie jest dla wszystkich

Dla niektórych osób spanie nago może wiązać się z różnymi ograniczeniami, które wynikają z holistycznego spojrzenia na człowieka z trzech elementów funkcjonowania skłądających się na perspektywę biopsychospołeczną: biologicznej, psychologicznej i społecznej. W kontekście psychologicznym, decyzja o spaniu nago może być uzależniona od psychicznego komfortu. Jeśli osoba doświadcza psychicznego dyskomfortu związanego ze spaniem nago, może spać w ubraniu.

Natomiast w kontekście społecznym obiekcje co do spania nago mogą wynikać z jakichś norm kulturowych, które mają wpływ na wybory związane z intymnością i prywatnością, nawet we własnej sypialni. Na decyzję człowieka wpłynie więc społeczna akceptacja lub dezaprobata wobec spania nago.

Warto też zwrócić uwagę na kontekst biologiczny, bowiem istnieją różne dolegliwości somatyczne, które mogą zniechęcać kogoś do spania nago. Ich specyfika powoduje, że spanie w piżamie może dać pewne korzyści zdrowotne. Jednak co do zasady spanie nago jest zdrowsze, w związku z czym nie istnieje lista dolegliwości, które wykluczają tę formę snu.
Materace, zwrot materaca, producent materacy z pianki

Komfort przy spaniu nago

Spanie nago może być komfortowe przede wszystkim wtedy, gdy wybierzemy odpowiednio dopasowany materac piankowy, który zapewni nam właściwe podparcie. Kluczowym elementem jest również ergonomiczna poduszka, która wspiera fizjologię odcinka szyjnego kręgosłupa. Brak ubrania to jedynie jedna strona medalu, bowiem istotne jest także zapewnienie odpowiednich warunków dla całego ciała, a nie tylko skóry.

Przy podjęciu decyzji o zakupie najlepszego materaca o wysokiej funkcjonalności, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to, aby materac odpowiednio konturował ciało, eliminując wszelkie punkty nacisku. Dla osiągnięcia pełnego komfortu, ważne są również aspekty takie jak brak dźwięków emitowanych przez materac, ale też izolacja ruchów drugiej osoby. Spanie nago staje się lepszym doświadczeniem, gdy wszystkie te elementy są uwzględnione.

Należy jednak pamiętać, że wybór materaca ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Na przykład materace sprężynowe, mimo swojej popularności, mogą zakłócać komfort snu przez skrzypienie czy przenoszenie ruchów po powierzchni. Warto zastanowić się nad wyborem materaca wykonanego zgodnie z zasadami design thinking, czego najlepszym przykładem jest materac Osaka Air. Ten bowiem w całości spełnia oczekiwania konsumentów, ale także w pełni dostosowuje się do anatomii ciała.

Nasz kultowy materac Osaka Air posiada aż 15-letnią gwarancję, co świadczy o pewności producenta co do najlepszej jakości swojego produktu. Poza tym możliwość przetestowania go przez 100 dni z gwarancją zwrotu pieniędzy pozwala konsumentom na pełną weryfikację jego właściwości. To wszystko sprawia, że spanie nago na materacu tego typu może stać się komfortowym, ale także zdrowym doświadczeniem powtarzanym każdej nocy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Spanie nago, materac na pocenie się w nocy, sen bez majtek

FAQ: Spanie nago

Jakie są ograniczenia spania nago?

Spanie nago nie ma żadnych ograniczeń! Należy spać nago zawsze wtedy, kiedy tylko mamy taką okazję. Warto brać pod uwagę indywidualne preferencje oraz warunki klimatyczne. Osoby wyczulone na zimno mogą wymagać dodatkowego przykrycia, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Generalnie jednak spanie nago nie jest związane z żadnymi istotnymi ograniczeniami.

Jakie są korzyści ze spania nago?

Spanie nago pobudza ciało do regeneracji. Dzięki spaniu nago poprawia się ogólna kondycja organizmu. Brak ubrania umożliwia skórze lepsze oddychanie, co może przyczynić się do poprawy jej kondycji. Mówi się również, że spanie nago poprawia poczucie własnej wartości. Niektóre badania sugerują, że spanie nago może korzystnie wpływać na płodność przez utrzymanie odpowiedniej temperatury miejsc intymnych i brak nacisku na nie.

Czy spanie nago jest zdrowe?

Tak. Spanie nago jest zdrowe. Nie istnieją medyczne przeciwwskazania do spania nago, a korzyści zdrowotne obejmują lepszą regulację temperatury ciała, poprawę komfortu snu i korzystny wpływ na skórę. Jeśli jednak masz wątpliwości co do spania nago, zapytaj swojego lekarza opinię.

Czy można spać nago?

Tak. Można, a nawet powinno się spać nago. Spanie nago jest zupełnie bezpieczne i można je praktykować zgodnie z własnymi preferencjami. Nie ma przeszkód zdrowotnych ani medycznych, które zakazują spania nago. Warto jednak dostosować się do własnych odczuć i warunków otoczenia, aby osiągnąć optymalny komfort snu.

Czy lepiej spać nago, czy w majtkach?

Zdecydowanie lepiej jest spać nago. Spanie nago daje wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Przekłada się na lepsze funkcjonowanie człowieka w każdej ze sfer - biologicznej, psychologicznej i społecznej. Daje też korzyści zdrowotne, takie jak lepszą regulację temperatury ciała, poprawę komfortu snu i potencjalny wpływ na zdrowie skóry. Wszystkie te aspekty przemawiają na korzyść spania nago. Spanie w piżamie może być komfortowe, ale nie aż tak! Warto jednak eksperymentować z obiema opcjami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane do własnych potrzeb snu i samopoczucia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...