Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak często wymieniać materac?

6 kwietnia 2021
Jak często wymieniać materac, zmiana materaca, wymiana materaców, nowe materace
Najczęściej mówi się, że wymieniać materac należy nie rzadziej niż co 6-8 lat. Czas ten jest jednak bardzo mocno uogólniony i nie odnosi się do każdego egzemplarza materaca. W większości najtańsze materace nie nadają się do użytku często już po roku. Jednak wysoka cena także nie uchroni nas przed niską jakością produktu.

To, jak często wymieniać materac zależne jest od różnych czynników. Tak naprawdę już w momencie kupna materaca powinniśmy wiedzieć, po jakim czasie należy go wymienić. Wpływa na to bowiem przede wszystkim to, z jakich materiałów jest on wykonany.

Sam fakt wejścia na tę stronę dowodzi, że prawdopodobnie Twój materac nadaje się już do wymiany. Jest to decyzja, z którą nigdy nie powinno się zwlekać. Od materaca zależy bowiem Twoje codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.
Jak często wymieniać materac, zmiana materaca, wymiana materaców, nowe materace

Jak często wymieniać materac – higiena

W materacu higiena jest niezwykle ważna, aby jego funkcjonalność nie uległa zmianie, a także w celu zapewnienia zdrowego i komfortowego snu. To, jak długo higiena się w nich utrzymuje, zależy od czynników zewnętrznych, ale przede wszystkim od użytych do produkcji materaca produktów. Tym samym głównie zależy ona od rodzajów materaców, jakie wybieramy.

Dla wielu ludzi higiena materaca dotyczy przede wszystkim ich zewnętrznej powłoki, czyli po prostu pokrowca na materac. Skupiają się więc na tym, aby nadawał się on do prania. Część wie również, że powinien być wykonany z syntetycznych tkanin, a nie z bawełny czy innych włókien organicznych, jak również cechować się wielokierunkową elastycznością.

Jednak kluczowe dla higieny materaca jest także jego wnętrze. Choć łudzimy się niekiedy, że wkład materaca jest całkowicie sterylny i jeśli będziemy go chronić to taki pozostanie, rzeczywistość wygląda inaczej. Bardzo często bowiem materace już w momencie zakupu są potencjalną bombą biologiczną.

Szczególnie dotyczy to materaca z kokosem, jak też materaca gryczanego oraz wszystkich innych, które zawierają wkłady naturalne. Tym samym będą to także materace wypełnione bawełną, lnem czy końskim włosiem. Z natury rzeczy nie są one higieniczne, ponieważ posiadają porowatą strukturę, która chłonie wilgoć i stanowi znakomitą bazę do rozwoju drobnoustrojów.
Najczęściej zmieniać należy materace naturalne, a także materace sprężynowe. Te mają bardzo niską żywotność.
Choć materace naturalne są niekiedy w różny sposób impregnowane, a także oczyszczane, całkowite pozbycie się zanieczyszczeń z ich wnętrza graniczy z niemożliwością. Stąd też często słyszy się o tym, że ktoś napotkał robaki w materacu lub dorobił się z jego powodu alergii. Znaleźć można w nich bowiem zarówno owady i roztocza, ale też grzyby czy pleśni.

Stoją one więc w opozycji do materaców wykonanych z pianki poliuretanowej, której struktura nie jest korzystna dla rozwoju mikrobów. Także wszelkie owady co do zasady nie lubią w niej mieszkać. Dlatego też materac piankowy będzie najlepszym wyborem dla alergików, a także każdego, komu zależy na higienie.

Stąd też to, jak często wymieniać materac ze względu na higienę, zależy przede wszystkim od jego rodzaju. O ile materace naturalne wymieniać należy co 2-3 lata, o tyle dobrej jakości materac wysokoelastyczny, o którego odpowiednio zadbamy, może być wymieniany nawet co 10-15 lat.
Materac gryczany, materac z kokosem, materace naturalne, producent materacy

Jak często wymieniać materac – zdrowie

Higiena wkładu materaca, jak też pokrowca na materac, przekłada się w bezpośredni sposób na zdrowie każdego z nas. Brak dbałości o nią przekładać się może na wywołanie lub wzmocnienie już posiadanej alergii. Dodatkowo drobnoustroje żyjące w materacu mogą powodować zakażenia bakteryjne, infekcje wirusowe, grzybicę i szereg innych dolegliwości.

To, jak często wymieniać materac ze względu o dbałość na zdrowie opiera się jednak na jeszcze jednym istotnym fakcie. Jest nim zdolność do tego, aby dany materac wypełniał swoją podstawową funkcjonalność, a więc zapewniał komfort i tym samym poprawiał stan zdrowia

Biorąc pod uwagę aspekt zdrowotny, co do zasady do wymiany materaca powinniśmy skłaniać się zawsze, gdy przestaje on już dawać odpowiednie wsparcia ciała i podparcie kręgosłupa w trakcie snu. To w bezpośredni sposób wiąże się z posiadanym rodzajem materaca, a także jego żywotnością.

Zdrowia raczej nie zapewnią nam materace sprężynowe, a także materace naturalne czy materace visco. Także materace z pianki zamkniętokomórkowej wytrzymają bardzo 
Materac z kokosem, materace kokosowe, gryzki, owady, robaki w materacu

Jak często wymieniać materac – estetyka

Ostatnim z kryterów, jakie należy mieć na uwadze myśląc o tym, kiedy powinno wymienić się materac, jest estetyka. Bywają bowiem takie sytuacje, kiedy materac pod względem higieny i zdrowia nadaje się jeszcze do użytku, lecz zwyczajnie wygląda już niekorzystnie.

Często wiąże się to ze zmechaceniem pokrowca na materac, a także jego przetarciem czy pęknięciami. To zaś spowodowane jest niską jakością większości z nich. Szczególnie unikać należy tych, które wykonano z pikowanej tkaniny. Przepikowanie materiału wraz z owatą i fizeliną powoduje, że jest on znacznie mniej elastyczny, a tym samym podatny na uszkodzenia.

Zmiana materaca z powodów estetycznych zdarza się także przez jego zabrudzenie. Często jesteśmy w stanie temu zapobiec, gdy chodzi o plamy wywołane napojami czy pokarmem. Nieco inaczej sprawa przedstawia się przy zabrudzeniach spowodowanych nocnymi potami, ale też fizjologicznym poceniem się.

Oczywiście estetyka materaca łączy się z jego higieną oraz wpływem na zdrowie. Każde zabrudzenie stanowi dobre miejsce rozwoju dla bakterii i wirusów, ale też grzybów czy pleśni. Przyciąga ono również insekty, które lubują się w danym rodzaju zabrudzenia, jakie posiadamy na materacu. Szczególnie trudno mogą mieć więc alergicy.

Dlatego też dla zachowania estetyki istotne jest, aby wybierać materace cechujące się dobrym poziomem wentylacji. Stąd też zdecydowanie lepiej wybrać jest materac wysokoelastyczny, który umożliwia cyrkulację powietrza, a także usuwanie wilgoci z wnętrza materaca na zewnątrz.

Poza tym musi on być łatwy w czyszczeniu. Mimo tego należy zauważyć, że pełne pozbycie się zanieczyszczeń z wkładu materaca jest praktycznie niemożliwe. Stąd też już na etapie wyboru materaca trzeba zwracać uwagę na to, z jakich materiałów jest skonstruowany. Pomoże to zadziałać profilaktycznie.
Materac gryczany, materace z gryką, pluskwy, owady, robaki w materacu

Jaki nowy materac wybrać?

Co do zasady powinniśmy więc wymieniać materac zawsze wtedy, gdy nie zapewnia on już spokojnego, pełnego relaksu snu. Nie ma jednego sposobu na to, aby obiektywnie i empirycznie sprawdzić, czy nadszedł już czas wymiany materaca. Zależy to przede wszystkim od subiektywnych odczuć.

Przyjmuje się, że materac powinniśmy wymienić  zawsze, gdy:
  • wpływa on negatywnie na jakość snu;
  • posiada widoczne uszkodzenia;
  • posiada wyczuwalne wgniecenia;
  • wywołuje alergię lub nasila jej objawy;
  • wywołuje astmę lub nasila jej objawy;
  • wywołuje sztywność kończyn lub nasila jej objawy;
  • wywołuje dolegliwości bólowe lub nasila ich objawy;
  • hałasuje podczas snu lub aktywności seksualnej;
  • przenosi ruch na inną osobę lub osoby śpiące obok.
Jeśli któreś z powyższych kryteriów Cię dotyczą lub chcesz wymienić materac z innych powodów, zachęcamy do zakupu materaca Osaka Air, który jest najlepszym produktem na rynku. Dzięki jego zaprojektowanej jako design thinking budowie posiada on odpowiednio ułożone warstwy wykonane z pianek poliuretanowych o określonej twardości i gęstości.
Jak często wymieniać materac, kiedy zmienić materac, twardość materaca, hipoalergiczny materac piankowy
Produkowany przez Onsen materac Osaka Air zapewnia idealną cyrkulację powietrza, a także odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Czyni go to idealnym materacem dla każdego z nas.

Z uwagi na to, aby zaoferować go w niskiej cenie, sprzedawany jest wyłącznie bezpośrednio od producenta materaców. Dostępne są zarówno materace online, jak i w ramach ekspozycji stacjonarnej, którą posiadamy w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 53.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

Jak często wymieniać materac, kiedy zmienić materac, twardość materaca, hipoalergiczny materac piankowy

FAQ: Jak często wymieniać materac

Jak często wymieniać materac sprężynowy?

Materac sprężynowy powinno wymienić się na inny rodzaj materaca najszybciej jak to możliwe. Bardzo często materace sprężynowe nie posiadają swoich pierwotnych właściwości już kilka miesięcy po zakupie, rzadziej zaś zachowują je do 2-3 lat.

Jak często wymieniać materac kokosowy?

Materac kokosowy powinno wymienić się na inny rodzaj materaca najszybciej jak to możliwe. Najczęściej materace kokosowe nie mają nic wspólnego z higieną, jak też szkodzą zdrowiu. Jakość wykonania większości z nich jest bardzo niska, co powoduje, że nie nadają się one do użytku nawet kilka miesięcy po zakupie, rzadziej zaś po maksymalnie 2-3 latach.

Jak często wymieniać materac piankowy?

Materac piankowy wymienia się zależnie od rodzaju pianek poliuretanowych, które stanowią jego rdzeń. Jeśli są to zamkniętokomórkowe pianki tradycyjne typu T, często materac nadaje się do wymiany już po kilku tygodniach użytkowania. Najtrwalsze materace, które można wymieniać nawet po 10-15 latach, to te wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR. Unikać należy natomiast materaców posiadających w pierwszej warstwie piankę memory.

Dlaczego należy wymieniać materace?

Materace należy wymieniać ze względu na aspekty higieniczne, zdrowotne i estetyczne. Te materace, które nadają się do wymiany, nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. Dodatkowo wiele z nich zamieszkują owady i drobnoustroje, dla których niektóre rodzaje materaców są idealnym domem.

Skąd mam wiedzieć, że nadszedł czas, aby wymienić materac?

Powszechnie przyjęło się, że czas na wymianę materaca nadszedł w momencie, w którym nie zapewnia już komfortu. Składa się na to utracenie przez materac swoich funkcjonalności. Zatem materac powinno wymienić się wtedy, gdy wpływa on negatywnie na jakość snu. Koniecznie w nowy materac zainwestować należy wtedy, gdy stary posiada już widoczne uszkodzenia, wyczuwalne zgniecenia lub szkodzi zdrowiu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...