Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kanapa rozkładana – czy pozwala na dobry sen?

6 listopada 2020
Kanapa rozkładana, sofa rozkładana, wersalka rozkładana, kanapa z funkcją spania, sofa z funkcją spania, wersalka z funkcją spania, spanie na kanapie
Kanapa rozkładana była bardzo popularnym w Polskiej Republice Ludowej produktem. Często rozkładano ją w salonie lub sypialni, gdzie służyła za miejsce do spania dla małżeństw. Wtedy bowiem traktowano kanapę rozkładaną jako coś, co zastąpić może wygodne łóżko. To właśnie ona może być przyczyną ogromnej liczby notowanych chorób kręgosłupa, jakchoćby zwyrodnienia kręgosłupa czy coraz popularniejszej zniesionej lordozy szyjnej.

Choć powierzchnia mieszkań nie wzrosła, kanapa rozkładana nie jest już tak popularna jak kiedyś. Przez lata rozwinęliśmy bowiem nie tylko techniki i metody aranżacji prestrzeni, ale na rynku pojawiły się też materace o różnych rozmiarach, w tym najczęściej wybierany materac 160x200.

Najczęściej dostępne na polskim rynku kanapy rozkładane wykonane są z bardzo tanich materiałów odznaczających się niską jakością. Zazwyczaj ich wnętrze wykonane jest ze sprężyn, co nadaje mu dokładnie takie same negatywne właściwości, jakie ma materac sprężynowy. Niekiedy znaleźć można w nich poliuretanową piankę tradycyjną typu T, która ma cechuje się znacznie gorszymi parametrami od poliuretanowej pianki wysokoelastycznej typu HR.

Bardzo często kanapa rozkładana pokryta jest poliestrową imitacją pluszu lub niskiej jakości skórą ekologiczną, co w efekcie skutkuje jej wyjątkowo niską dynamiką. Dodatkowo materiały te powodują, że jest ona słabo odporna na czynniki zewnętrzne, w tym na siłę nacisku spowodowanego przez ciało. Tym samym kanapa rozkładana bardzo szybko się zniszczy. W dodatku spanie na niej będzie wyjątkowo niekomfortowe i nieefektywne.
Kanapa rozkładana, sofa rozkładana, wersalka rozkładana, kanapa z funkcją spania, sofa z funkcją spania, wersalka z funkcją spania, spanie na kanapie

Kanapa rozkładana – ergonomia

Nawet najwyższej jakości kanapa rozkładana, wykonana z najlepszych materiałów, budzić musi wątpliwości co do jej ergonomii. Bez względu na to, co mówi większość producentów wersalek, kanap rozkładanych, sof czy narożników, niemożliwe jest stworzenie wielofunkcyjnego mebla, który jednocześnie byłby w pełni ergonomiczny. Tym samym mitem jest to, iż kanapa rozkładana może jednocześnie być ozdobą salonu, komfortowym materacem do spania, a także wygodnym miejscem do siedzenia dla kilku osób.

Kanapa rozkładana jest przydatna, gdy przychodzi nam na niej spać okazjonalnie, na przykład podczas pobytu u rodziny czy znajomych. Zdecydowanie jednak nie jest to dobry wybór jako miejsce co codziennego snu. Nie jest ona w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dla ciała i podparcia kręgosłupa. Dodatkowo nie spełnia żadnego z 10 kryteriów jakie powinno spełniać miejsce do spania, aby móc uznać je za komfortowe i zdrowe.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupaPoduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

Kanapa rozkładana – dlaczego jest zła

Między dwoma połowami kanapy rozkładanej niemal zawsze tworzy się dołek. Jeśli więc śpi na niej para, zazwyczaj wpada w niego osoba, która śpi na jej oparciu. W zależności od tego, jak zbudowana jest dana kanapa rozkładana, może być to też cięższa z tych osób.
 
Kanapa rozkładana nie będzie jednak również dobrym wyborem dla jednej osoby. Jej siedzisko nigdy bowiem nie będzie dostosowane do tego, aby jednocześnie na nim siedzieć i leżeć. Powierzchnia siedzisk kanap rozkładanych nie jest równa, a dodatkowo odkształca się podczas jej codziennego użytkowania. Skutkować będzie to objawami tożsamymi ze spaniem na złym materacu.
 
Niektóre osoby zarzekają się, że wygodniej śpi im się na kanapie rozkładanej, aniżeli we własnym łóżku. Nie oznacza to jednak, że dana kanapa rozkładana jest rzeczywiście komfortowa i zapewnia odpowiedni wypoczynek. Jest to raczej bezpośrednia informacja co do tego, że czas już pomyśleć o nowym materacu, zapoznając się jednocześnie z poradnikiem wyboru materaca.

Codzienne spanie na kanapie rozkładanej to tylko pozorna oszczędność, bo częste jej rozkładanie i składanie sprawią, że zawiasy szybko się zużyją. Dodatkowo zużyje się jej obicie, a także wnętrze. Tymczasem produdenci i sprzedawcy kanap rozkładanych bardzo często nie uznają ich reklamacji, tłumacząc to winą użytkowników, którzy nie przeczytali w instrukcjach, iż służą one wyłącznie do spania okazjonalnego.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Kanapa rozkładana – warianty

Producenci mebli prześcigają się wzajemnie w wymyślaniu nowych projektów kanap rozkładanych. Choć żaden wariant nie gwarantuje komfortowego spania, jakie zapewnia materac z pianki wysokoelastycznej, ich działy marketingowe forsują tezę, jakoby kanapa rozkładana mogła zastąpić łóżko.
 
Kanapa wysuwana nie ma wprawdzie dołka między oparciem a siedziskiem, ale za to jej powierzchnia nie jest równa z powodu oddzielnych poduszek. Te w ciągu dnia są siedziskami lub oparciami, a więc dodatkowo podlegają odkształceniom. 
 
Także wysuwana sofa, będąca wariantem kanapy rozkładanej, nie może zagwarantować optymalnej jakości snu. W tym przypadku materac złożony jest z dwóch lub trzech części, co w jakiś sposób wyrównuje powierzchnię do spania. Jednak ta w dalszym ciągu nie jest w pełni równa, a dodatkowo układane na niej materace są zbyt cienkie, aby móc zapewnić komfort.

Bardzo często kanapa rozkładana zajmuje w pokoju bardzo dużo miejsca, co wymaga dodatkowo codziennego przemeblowania, zarówno o poranku, jak i wieczorem.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Kanapa rozkładana – co w zamian w małym mieszkaniu

Kanapa rozkładana nie jest dobrym miejscem do codziennego spania. Nie dziwi więc, że - obok dolegliowści ze stroy kręgosłupa - śpiące na niej osoby zmagają się często z bezsennością czy bólem głowy po przebudzeniu.
 
Oferowane przez producentów nakładki czy też materace nawierzchniowe mające zniwelować wady kanapy rozkładanej, nie stanowią pełnego i trwałego rozwiązania. W teorii mają one podnosić komfort spania na kanapie rozkładanej, jednak w praktyce jest to niemożliwe. Z jednej strony ich wysokość nie jest bowiem wystarczająca, zaś z drugiej najczęściej wykonane są z pianki memory, a więc materiału wyjątkowo niekomfortowego.

Wielu konsumentów uzasadnia kupno kanapy rozkładanej brakiem miejsca na urządzenie sypialni. Tymczasem w wielu przestrzeniach da się wygospodarować miejsce na łóżko, choćby z zastosowaniem przesuwanych drzwi czy zasłony. Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest, oprócz braku używania kanapy rozkładanej, zwiększenie poziomu intymności. Podobne efekty daje umieszczenie łóżka na antresoli.

Wartym rozważenia pomysłem jest odwrócenie roli. Kanapa rozkładana służąca za łóżko to bardzo zły pomysł, lecz łóżko pełniące w ciągu dnia rolę kanapy jest już pomysłem wartym uwagi. Wystarczy ułożyć je przy ścianie i przykryć odpowiednim materiałem, a także ozdobić poduszkami.

Źródłem inspiracji na temat sposobów zastąpienia kanapy rozkładanej mogą być też Japończycy. Polskie metraże mieszkań naprawdę bledną przy problemach mieszkańców Tokio, gdzie ludzie są w stanie zrobić bardzo wiele dla prestiżowego adresu. Mimo tego kanapa rozkładana nie cieszy się w Japonii dużą popularnością. Tamtejsze posłania, zwane futonami, wędrują w ciągu dnia do specjalnej szafy, a sypialnia pełni funkcję pokoju dziennego.

Oczywiście tradycyjne japońskie futony są zbyt twarde dla europejskich kręgosłupów. Dla dobrego materaca warto jest natomiast wygospodarować trochę miejsca w szafie w korytarzu, gdzie zwinięty może każdego dnia czekać na wieczór. Zdecydowanie jest to rozwiązanie lepsze od spania na niewygodnej, niefunkcjonalnej kanapie rozkładanej.

Ceny, jakie osiągają nakładki na kanapy rozkładane, nierzadko dorównują cenie nowego materaca zakupionego wprost od producenta materaców. Na najwyższej jakości materac Osaka Air nakładana jest bardzo niska marża, zaś jego cena wynika z zastosowania optymalnych materiałów do produkcji. 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Sypialnia, materac, łóżko, kanapa, sofa, wersalka

FAQ: Kanapa rozkładana

Co jest lepsze do spania - kanapa rozkładana czy narożnik?

Zarówno kanapa rozkładana, jak i narożnik, nie są dobrymi meblami do spania. Można spać na nich okazjonalnie, jednak na co dzień najlepszym wyborem do spania jest łożko z wysokoelastycznym materacem piankowym cechującym się określonymi funkcjonalnościami.

Co nadaje się do spania zamiast łóżka?

Oprócz łóżka do spania nadaje się także materac położony na podłodze. W żadnym wypadku nie powinno się jednak spać na co dzień na kanapie rozkładanej. Komfortowy i zdrowy sen zapewni wyłącznie spanie na funkcjonarnym piankowym materacu wysokoelastycznym.

Czy kanapa rozkładana nadaje się do spania?

Nie. Kanapa rozkładana nie nadaje się do spania. Może być przydatna do spania okazjonalnego, natomiast długotrwałe lub codzienne spanie na kanapie rozkładanej przyczynia się do rozwoju poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Czy spanie na kanapie rozkładanej jest zdrowe?

Nie. Spanie na kanapie rozkładanej nie jest zdrowe, ponieważ nie zapewnia ona odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jakie może zapewnić materac wysokoelastyczny. Dodatkowo budowa kanapy rozkładanej powoduje, że na powierzchni do spania powstają różnego rodzaju nierówności, zaś poziom ich wentylacji jest najczęściej bardzo niski.

Czy kanapa rozkładana zastąpi łóżko?

Nie. Nic, także kanapa rozkładana, nie zastąpi łóżka. Higiena snu wymaga dobrze dobranego materaca. Idealnym materacem jest materac o twardości około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców wykonany z pianki wysokoelastycznej typu HR.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie