Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 4

17 lipca 2023
Materac memory foam, producent materacy, pianka viscoelastyczna
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi filmami z serii Krótka Piłka, jaka powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta ma formę Q&A, w której odpowiadamy na pytania związane z wyborem materaca lub poduszki oraz procesem zakupowym. Zbiór pytań pochodzi bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania porad od naszych specjalistów.

 

 

W czwartym odcinku serii rzeczowo i obszernie odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Mówimy o tym, dlaczego często ten sam materac sprzedawany jest w różnych cenach, ale pod innymi nazwami i markami, co uważamy za absurd. Poza tym rozprawiamy się z mitem materaca memory, który spotyka się najczęściej.
Ceny materacy, tani materac, jak urządzić sypialnię

Czy ten sam materac może być sprzedawany w różnych cenach?

Pan Marek z Warszawy od dłuższego czasu poszukiwał naprawdę dobrego materaca do sypialni i dużo czytał na ten temat. Był w różnych salonach, gdzie spotykał się z podobnymi obserwacjami. W jednym ze sklepów z materacami zaoferowano mu dwa modele materaca, które w przekroju wyglądały identycznie. Różniły się natomiast ceną i marką, co wzbudziło jego podejrzenia. W dodatku sprzedawca nie był w stanie wytłumaczyć różnicy między nimi.

Zastosowana w sklepie technika manipulacyjna jest dość prosta i oparta na podstawowych mechanizmach psychologicznych rządzących człowiekiem. Na zachodzie nazywa się ją name game, co oznacza grę nazwą. W większości przypadków polega na tym, że producenci materaców tworzą specjalne kolekcje materaców dla danej marki salonów snu, które w środku są takie same. Jednak ceny tych materaców się różnią.

Z reguły producenci materaców dbają o swoją markę i jej rozpoznawalność na rynku krajowym czy międzynarodowym, produkując standardowo więcej czy mniej modeli materaców o stałych nazwach. To nie pasuje dużej części sprzedawców, co stworzyło tę patologię. W wyniku techniki name game te same materace sprzedawane są w istocie pod różnymi nazwami, a także w innych cenach. Jednak samo wnętrze materaca nie jest inne.
materac memory kopia

Dlaczego pianka visco w pierwszej warstwie materaca to zły pomysł?

Pan Aleksander z Piaseczna skontaktował się z nami zdziwiony tym, że nie używamy pianki termoelastycznej w pierwszej warstwie materaca. Odwiedził już wiele sklepów z materacami i najczęściej spotykał je właśnie w takiej konfiguracji warstw. Z ciekawością zadał nam pytanie o to, kto tu właściwie zna się na materacach, a także z czego to wynika.

Biorąc pod uwagę to, ilu specjalistów zaangażowaliśmy w niezwykle zaawansowany proces tworzenia naszych wyjątkowych produktów, a także ogromną ilość czasu poświęconą na wszelkie procesy związane z design thinking, jesteśmy pewni swojej racji. Patrzymy na materace, a także inne nasze produkty, głównie z punktu widzenia funkcjonalności. Dlatego też zawsze przyjmujemy perspektywę klienta, a nie własną. To różni nas od firm, w których sprzedaż jest nadrzędnym celem.

W naszej ocenie materac termoelastyczne sprzedawane są tylko dlatego, że jest na nie popyt, stosunkowo duży. Ten nie wynika natomiast z ich funkcjonalności, ale z niczym nieuzasadnionej mody spowodowanej wszechobecnym marketingiem. Wykorzystuje się to, że mało kto spogląda na prawdziwe opinie o takich materacach, a te dostępne są głównie w zagranicznych serwisach. Poza tym świadomość konsumencka, a w tym wiedza prawna, są zbyt niskie. Łatwo jest więc sprzedać materac z pamięcią kształtu klientowi, choć większość z nich później próbuje je zwrócić z powodu przegrzewania się czy bólów kręgosłupa, często bez powodzenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac wysokoelastyczny, materace dla nastolatków, memory foam, pianka z pamięcią kształtu

FAQ: Krótka Piłka (część 4)

Jakiego materaca nie kupować?

Jeśli chcemy zadbać o swój komfort i podparcie kręgosłupa, nie powinno kupować się materaca memory, czyli posiadającego piankę termoelastyczną w pierwszej warstwie. 

Czy od materaca mogą boleć plecy?

Tak, jak najbardziej od materaca mogą boleć plecy. Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe podparcie ciała przez pierwsze warstwy materaca, co powoduje nienaturalne wykrzywienie kręgosłupa i niewłaściwie rozłożne punkty nacisku. Bardzo często ból pleców spowodowany jest posiadaniem materaca, w który pierwszą warstwę stanowi memory foam.

Kto powinien spać na twardym materacu?

Na twardym materacu powinny spać tylko osoby młode, szczupłe i wysportowane, o ile spanie na brzuchu jest ich przeważającą pozycją do spania. Dla nikogo innego twarde materace nie są odpowiednie. Obalonym lata temu mitem jest to, że im twardszy materac, tym jest zdrowszy dla kręgosłupa.

Co zrobić z nowym materacem?

Nowy materac możesz od razu po dostawie rozpakować i użytkować. Sprzedawane przez nas materace są złożone na pół w kształt podkowy, a następnie pakowane do kartonu i wysyłane do klienta. Są gotowe do użycia natychmiast po doręczeniu.

Co ile powinno się odwracać materac?

Wielu sprzedawców mówi, że materac powinno się odwracać co pół roku, czyli dwa razy na rok. W rzeczywistości obracanie materaca nie na najmniejszego sensu. Dobry i funkcjonalny materac tego nie wymaga.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...