To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Brak snu – skutki zdrowotne 4 grudnia 2020 |
![]() |
Najczęściej przyczyną braku snu, a więc bezsenności, jest depresja lub zaburzenia lękowe. Coraz częściej są to jednak również inne zaburzenia osobowości, a także związane z nimi psychozy. Na brak snu przekłada się duża ilość stresu i wolnopłynących, niekontrolowanych myśli.
Podstawowym skutkiem braku snu jest spadek ilości energii, a w efekcie rownież zaburzenie procesów poznawczych. Brak snu powoduje zatem trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji, ale też z wykorzystywaniem posiadanych już informacji, co przekłada się na zmniejszoną zdolność do podejmowania decyzji.
Brak snu znacznie utrudnia funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka, a w tym zmniejszenie ilości testosteronu czy zaburzenie funkcjo poznawczych. Dodatkowo brak snu może uszkadzać geny, a nawet wpływać na rozwój nowotworów.
Najdłuższy zanotowany czas, w którym człowiek wytrzymał bez snu, to około 266 godzin. Przeciętnie jednak ludzie zasypiają po około 48 godzinach bez snu. Forsowanie swojego ciała do zbyt długiego czasu aktywności jest zazwyczaj zbędne, zaś skutki zdrowotne braku snu mogą być bardzo poważne.
Tak. Wiele osób umiera z braku snu, kiedy cierpi na śmiertelną bezsenność rodzinną (ang. fatal familial insomnia). Ta choroba neurodegeneracyjna w każdym przypadku kończy się śmiercią przez wycieńczenie spowodowane brakiem snu.
Thank you for adding a comment! |