To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Odpowiednia ilość snu – ile i jak spać, żeby wypocząć?26 maja 2022 |
![]() |
Zwracając uwagę na odpowiednią ilość snu, należy przede wszystkim zapoznać się z fazami i stadiami, na jakie dzieli się sen. Zasadniczo sen dzieli się na dwie fazy. Pierwsza z nich, następująca bezpośrednio po zaśnięciu i nazywana nREM (ang. non-rapid eye movement), to sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub całkowitym braku tych ruchów. Dzieli się ona na cztery następujące stadia:
stadium pierwsze fazy nREM, w którym nasza świadomość zaczyna zanikać, a myśli przestają być spójne;
stadium drugie fazy nREM, w którym przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne i tracimy kontakt ze światem zewnętrznym;
Odpowiednia ilość snu oznacza czas, który potrzebujemy do uzyskania pełnego wypoczynku i regeneracji organizmu, aby prawidłowo funkcjonować kolejnego dnia. Najczęściej mówi się, że odpowiednia ilość snu wynosi około 8 godzin na dobę.
Odpowiednia ilość snu oscyluje między 7 godzin a 9 godzin na dobę. Często wartości te uśrednia się, przyjmując w efekcie, że ilość odpowiedniej ilości snu wynosi 8 godzin. Sen w optymalnej ilości zajmuje więc około 1/3 życia każdego z nas.
Nie. 10 godzin to nieodpowiednia ilość snu. Spanie przez 10 godzin oznacza nadmierną senność i wykracza poza ramy odpowiedniej ilości snu. Tak długi sen może spowodować odwrotny skutek, a mianowicie spowodować senność i uczucie zmęczenia w ciągu dnia.
Nie. 5 godzin to nieodpowiednia ilość snu. Spanie przez 5 godzin nie wystarczy, aby przejść przez wszystkie fazy snu w ilości, która pozwoli na uzyskanie pełnego wypoczynku i regenerację organizmu. Tak krótki sen może spowodować znaczne pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego w ciągu dnia.
Nie. 3 godziny to nieodpowiednia. Spanie przez 3 godziny nie wystarczy, aby przejść przez wszystkie fazy snu w ilości, która pozwoli na uzyskanie pełnego wypoczynku i regenerację organizmu. Tak krótki sen może spowodować znaczne pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego w ciągu dnia.