Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac gryczany uczyni Cię zdrowszym?

16 lutego 2022
Materac gryczany, robaki w materacu, gryzki w materacach, pluskwy w łóżku
Materac gryczany jest produktem, który zdobył w Polsce dużą popularność. Choć nie ma ku temu racjonalnych przesłanek, szczególnie chętnie stosuje się materac gryczany u dzieci, a także osób starszych. I mimo, że wielu producentów materaców powtarza informacje o rzekomych zaletach materaca gryczanego, co do zasady nie są one zgodne z prawdą.

Kierując się przekazem marketingowym, niewielu z nas krytycznie zastanawia się nad ich rzeczywistymi właściwościami. Tymczasem materac gryczany nie wykazuje żadnych szczególnie pozytywnych właściwości, które pozwalałyby go wyróżnić spośród innych rodzajów materaców. Skąd więc wzięła się ich popularność i co należy wiedzieć, aby nie dać się już dłużej zwodzić?
Materac gryczany, materace naturalne, pluskwy w materacu, futon

Materac gryczany – właściwości

Aby móc określić właściwości materaca gryczanego i rozprawić się z informacjami, jakie uzyskuje się przy kupnie materaca, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię łusek gryki. To nimi bowiem wypełniony jest nie tylko materac gryczany, ale i poduszka gryczana oraz inne tego typu produkty.

Łuski gryki, które wypełniają materac gryczany, są w rzeczywistości odpadami produkcyjnymi po przemysłowym przetworzeniu jej ziaren. Branża spożywcza korzysta z łusek gryki jako naturalnego źródła błonnika, a także związków cennych dla ludzkiego zdrowia. Przede wszystkim tanin, czyli naturalnych garbników, które działają ściągająco i pośrednio także przeciwzapalnie.

To właśnie taniny w przekazie wielu producentów materaców mają odpowiadać za hipoalergiczność materaca gryczanego. Zgodnie z informacjami, które promują, taniny odpowiadać mają za likwidację alergenów i innych drobnoustrojów. Nadto część z nich wskazuje, że materac gryczany pozytywnie wpływa na walkę z bezsennością, a także chrapaniem oraz nawracającymi migrenami.

W rzeczywistości materac gryczany co do zasady nie posiada przypisywanych mu cech. O ile same łuski gryki spożywane doustnie mają tego rodzaju właściwości, o tyle umieszczenie ich w materacu nie daje możliwości przenikania korzystnych substancji do wnętrza organizmu. Sama budowa materaca gryczanego uniemożliwia także ich bezpośredni kontakt ze skórą, co skutecznie uniemożliwia także ewentualne zastosowanie ich od zewnątrz.

Wreszcie zaś, łuski gryki umieszczone w materacu gryczanym siłą rzeczy są najczęściej poddawane zabiegom chemicznym, które przynajmniej częściowo je zakonserwują, co całkowicie wytrąca z rąk argument ich rzekomego prozdrowotnego działania.
Materac gryczany, materace naturalne, producent materaców, gryzki w materacu

Materac gryczany – higiena

Higiena materaca gryczanego jest właściwie niemożliwa do zachowania. Każde bowiem zanieczyszczenie, które znajdzie się na tego typu materacu, przynajmniej częściowo zostanie wchłonięte przez znajdujące się w nim łuski gryki. Stanie się tak niezależnie od posiadanego pokrowca na materac, bowiem żaden z nich nie chroni go w 100%.

Wysuszone łuski gryki, które znajdują się w materacu gryczanym, wchłoną wszelką wilgoć, jaka do nich trafi. Ta zaś stanie się wymarzonym pożywieniem dla drobnoustrojów i owadów, jakie już się w nim znajdują lub niebawem znajdować będą. Stąd też materac gryczany z zasady stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie sen na grzybach, pleśniach czy też z radosnym towarzystwem pasożytów.

Jednocześnie zastosowanie łusek gryki jako wkładu do materaca powoduje, że jest on praktycznie niemożliwy do wyczyszczenia. Nie istnieje żadna metoda, która pomogłaby pozbyć się z materaca gryczanego niechcianych lokatorów. Tym samym bardzo często okazuje się, że są one wymieniane już po kilku miesiącach od daty zakupu.
Formaldehyd, materac gryczany, materace naturalne, poduszka z gryką

Materac gryczany – zagrożenia

Stosowanie materaca gryczanego niesie za sobą także inne zagrożenia. Z jednej strony bowiem gryka coraz częściej poddawana jest działaniu herbicydów i pestycydów, a w tym również glifosatu, który w wielu krajach został zabroniony z uwagi na działanie rakotwórcze.

Zaś z drugiej większość łusek gryki, podobnie jak i innych materiałów stosowanych do materaców naturalnych,  jest przed użyciem poddawana kąpieli chemicznej w środkach konserwujących. Nierzadko do konserwowania naturalnych wypełnień materacy stosuje się formaldehyd, który działa na człowieka toksycznie.

Poważnym zagrożeniem, które potencjalnie niesie za sobą używanie materaca gryczanego, są również dolegliwości natury somatycznej. Obok wzmacniania i wywoływania alergii, a także innych chorób i zaburzeń, najczęściej nie utrzymuje on bowiem odpowiedniej twardości, a także spójnej struktury. To zaś przekłada się na brak odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa.

Stąd też popularność materaca gryczanego stanowi dla specjalistów ONSEN® dużą niespodziankę, a jednocześnie silnie nas przeraża. Mając jednocześnie świadomość negatywnego wpływu materaca gryczanego na zdrowie, a także wszechobecnej propagandy marketingowej na ich temat, czujemy wewnętrzny sprzeciw wobec ich stosowania.

Dodatkowy niesmak wzbudza w nas fakt, że materac gryczany jest bardzo prosty i tani w produkcji, a mimo tego jego ceny sięgają niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Konsumenci otrzymują więc potencjalnie niebezpieczne produkty, na które wydają niekiedy całe posiadane przez siebie oszczędności.

Dlatego też specjaliści ONSEN® skonstruowali materac Osaka Air, który zaspokaja potrzeby przynajmniej 93% populacji. Dzięki zastosowaniu metodologii design thinking, a także unikalnych technologii projektowania i produkcji, stanowi on najlepszy z dostępnych na rynku materaców wysokoelastycznych.

Zarówno jego funkcjonalność, jak i przynoszony przez niego komfort doceniają użytkownicy nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich. Natomiast jego właściwości spowodowały, iż został on zarejestrowany jako wyrób medyczny klasy pierwszej. Podobnie jak inne produkty ONSEN®, również materac Osaka Air podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®.

Materac piankowy, wygodny sen, komfort snu, najlepsze materace

FAQ: Materac gryczany

Co to jest materac gryczany?

Materac gryczany to rodzaj materaca, którego wnętrze wypełnione jest łuskami gryki. Te posiadające kształt piramid ziarna w założeniu są pochodzenia naturalnego, jednak najczęściej materac gryczany ma mało wspólnego z naturą.

Czy materac gryczany jest dobry?

Nie. Materac gryczany ma szereg wad, a jednocześnie nie posiada w zasadzie żadnych możliwych do zauważenia zalet. Choć często materac gryczany przedstawia się jako zdrową alternatywę dla innych rodzajów materaców, jest to kolejny chwyt marketingowy będący nowinką, a nie innowacją.

Czy materac gryczany jest hipoalergiczny?

Nie. Materac gryczany, z uwagi na porowatą strukturę łusek gryki, stanowi idealny dom dla różnego rodzaju pasożytów, a w tym także roztoczy. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że już w momencie zakupu materaca gryczanego posiada on wewnątrz larwy owadów, które w temperaturze pokojowej zaczynają dojrzewać.

Czy w materacu gryczanym mogą znajdować się owady?

Tak. Łuska gryki stosowana w materacu gryczanym jest znakomitym miejscem dla rozwoju grzybów, pleśni czy owadów. Ludzie rzadko zdają sobie sprawę również z tego, że najczęściej nie pojawiają się one w materacu gryczanym już po zakupie, ale na etapie produkcji. Z uwagi na sprzyjające warunki klimatyczne zaczynają jednak mnożyć się i ujawniać dopiero w sypialni.

Jakie owady można spotkać w materacu gryczanym?

Najczęściej spotykane w materacu gryczanym owady to gryzki (łac. psocoptera), zwane także psotnikami. Coraz częściej użytkownicy materaców gryczanych wskazują także na spotykanie w nich pluskwy domowej (łac. cimex lectularius). Masowo zaś występują w nich roztocza (łac. acari), czyli pasożyty należące do pajęczaków.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...