Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki wpływ ma pozycja snu na koszmary senne?

8 listopada 2020
Pozycja do spania, pozycje do spania, pozycja snu, sen na boku, spanie pod kołdrą, spanie w piżamie
Koszmary senne mają duży związek z tym, jak śpimy. Obok koszmarów sennych, niektóre pozycje do spania mogą nasilać różnego rodzaju dolegliwości, jak choćby refluks czy chrapanie. Stąd bardzo ważne jest, aby spać prawidłowo nie tylko w ramach zabezpieczania się przed koszmarami sennymi, ale i przed chorobami.

To, jaką przybieramy pozycję do spania, ma bezpośredni wpływ na nasze ciała. Najzdrowiej jest spać na boku oraz na plecach. W pozycji do spania na boku należy uginać kolana, a także rozważyć umieszczenie między nimi poduszki, aby złagodzić nacisk na biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Także przy spaniu na plecach ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, aby ciało znajdowało się w fizjologicznej pozycji. Praktycznie niemożliwe jest jej utrzymanie, kiedy śpimy na materacu z pamięcią kształtu, bowiem ten pod wpływem temperatury i nacisku zapada się pod ciężarem ciała. U niektórych spanie na plecach powoduje bóle kręgosłupa, a także wywołuje chrapanie. 

Dużo poważniejszy od chrapania jest jednak bezdech senny, który może nawet zagrażać życiu. Spanie na plecach może być czynnikiem, który sprzyja jego rozwojowi. W tej pozycji do spania światło górnych dróg oddechowych zwęża się i utrudnia prawidłowy przepływ powietrza.

Zarówno przy spaniu na boku, jak i na plecach, należy posiadać odpowiednio dobraną poduszkę ortopedyczną, która ma za zadanie podeprzeć odcinek szyjny kręgosłupa, aby ten znajdował się w fizjologicznej linii.

Tej jednak nie należy stosować podczas spania na brzuchu. Ta pozycja do spania wykluczać powinna używanie jakichkolwiek poduszek, aby dodatkowo nie obciążać odcinka szyjnego kręgosłupa. Jednocześnie stanowi ona najgorszą z pozycji do spania, bowiem obok kręgosłupa obciąża też żołądek i inne narządy wewnętrzne. Powoduje tym samym uciążliwe dolegliwości.

Niezależnie jednak od przyjętej pozycji do spania, ważne jest zapewnienie ciału odpowiedniego wsparcia, zaś kręgosłupowi stosownego podparcia. Dla zachowania fizjologicznego układu organizmu podczas spania powinniśmy posiadać materac z pianki wysokoelastycznej. Idealna twardość materaca dla 93% populacji to 6,5 w amerykańskiej skali twardości, co odpowiadać powinno twardości materaca H3.
Naukowcy zajmujący się snem na Uniwersytecie Shue Yan w Hong Kongu przeprowadzi badania dotyczące tego zagadnienia wśród 670 osób, spośród których 2/3 stanowiły kobiety. Wnioski, jakie wysunięto z wyników tego badania, dają podstawy do stwierdzenia, że to, jaką przyjmujemy pozycję do spania może mieć również wpływ na treść snów, z jakimi mamy do czynienia.
Pozycja do spania, pozycje do spania, pozycja snu, sen na brzuchu, spanie pod kołdrą, spanie w piżamie

Pozycja do spania – sny osób śpiących na brzuchu

Osoby śpiące na brzuchu częściej opisywali swoje sny jako bardziej intensywne, żywe. Ta pozycja do spania łączy się też z określaniem snów jako erotycznych, posiadających zabarwienie seksualne. Równie często jednak osoby śpiące w pozycji na brzuchu określali swoje snu jako nieprzyjemne. Doznawali w nich uczucia związania, zamknięcia czy pozbawienia możliwości poruszania się.

Szef zespołu badawczego, doktor Calvin Kai-Ching Yu, uznał występowanie takich snów u osób śpiących na brzuchu jako efekt nacisku materaca na ciało podczas snu. Różne pozycje do spania mogą, jego zdaniem, powodować presję na różne części ciała, a odczucia ciała mogą być źródłem elementów snu. Nacisk ten jest wywierany również na narządy płciowe, co w efekcie powoduje sny o tematyce seksualnej.

Jak zauważa nowojorski profesor Michael Breus, osoby śpiące na brzuchu są bardziej ograniczone w poruszaniu się w trakcie nocy. Stąd też ta pozycja do snu powodować może niemiłe doznania, o których wspominali badani.
Pozycja do spania, pozycje do spania, pozycja snu, sen na boku, spanie pod kołdrą, spanie w piżamie

Pozycja do spania – sny osób śpiących na boku

Przez wiele osób pozycja do spania na prawym boku uważana jest za najdzrowszą. Serce nie jest wtedy w żaden sposób uciskane, zaś szyja podparta dobrą poduszką ortopedyczną może znajdować się w fizjologicznej pozycji.

Śpiąc na prawym boku mamy największe szanse na przyjemne sny, a jednocześnie najmniej narażamy się na koszmary senne. Badani bowiem bardzo rzadko doznawali snów o negatywnej tematyce, zaś często były to marzenia senne dające poczucie szczęścia.

Pozycja do spania na prawym boku nie jest jednak wskazana dla osób cierpiących na refluks. Spanie na prawym boku może powodować sny o przełykaniu lub pieczeniu w gardle, co spowodowanej jest wydostawaniem się kwasu z żołądka do przełyku.

Spanie na lewym boku chroni przed refluksem, ale z powodu nacisku wywieranego na serce częściej może powodować nieprzyjemne sny.
Pozycja do spania, spanie na plecach, kołdra obciążeniowa, znaczenie snów, sny

Pozycja do spania – sny osób śpiących na plecach

Spanie na plecach wywołuje natomiast u wielu osób trudności z oddychaniem, jak bezdech senny czy chrapanie. Z powodu niedotlenienia organizmu osoby takie stosunkowo często mierzą się z koszmarami. Ich sny mają przerażającą tematykę.
Zły sen, złe sny, koszmar, koszmary, lęk nocny, lęki nocne

Pozycja do spania – znaczenie koszmarów sennych

Nikt z nas nie lubi, gdy śnią mu się koszmary. Biorąc pod uwagę zebrane dane, aby ich uniknąć i jednocześnie spać zdrowo, większość z nas powinna przyjąć pozycję do spania na prawym boku, ewentualnie na lewym boku.

Naukowcy są jednak zdania, że koszmary senne pełnią bardzo istotną funkcję. Obudzenie się w ich trakcie sprawia bowiem, iż pobieramy więcej tlenu. Mają one więc za zadanie wybudzić nas i pozwolić na świadome kontrolowanie oddechu wtedy, kiedy spadek tlenu we krwi w czasie snu zagraża zdrowiu. Potwierdzają to osoby, które niemal zatruły się nocą tlenkiem węgla, lecz przeżyły dzięki wybudzenu się w wyniku intensywnego, przerażąjącego snu.

Oczywiście pozycja do spania nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na treść naszych snów. Znaczenie ma także to czego doświadczamy w ciągu dnia, ukryte lęki i obawy, a nawet dźwięki i zapachy z otoczenia, które nasze mózgi wychwytują w trakcie snu. Znaczenie snów ma również swoje powiązania związane z trudnościami natury medycznej.
Materac Osaka Air, materac wysokoelastyczny, idealne materace, materace z pianki, materace online, najlepszy materac

Pozycja do spania – materac dla wszystkich

Niezależnie od tego, jaką przyjmujemy pozycję do spania, powinniśmy zadbać o najwyższy komfort snu. Ten zapewni nam przede wszystkim materac, który spełnia wszystkie 10 cech dobrego materaca. Onsen Sleeping podjął rękawicę rzuconą przez producentów materaców i zaprojektował produkt odznaczający się najwyższą jakością.

W procesie design thinking wykorzystanym do zaprojektowania materaca Osaka Air udział brali najwyższej klasy specjaliści posiadający wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Dzięki długiemu procesowi prototypizacji i testowania, stworzyliśmy produkt idealny wykonany w nowoczesnej technologii, a także zapewniający najlepszą na rynku wentylację, dynamikę i twardość.

Onsen Sleeping pozwala na testowanie produktów aż przez 100 dni od dnia ich dostarczenia, a dodatkowo oferuje nawet 15 lat gwarancji.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac wysokoelastyczny, idealne materace, materace z pianki, materace online, najlepszy materac

FAQ: Pozycja do spania

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Najlepsza pozycja do spania to pozycja na plecach. Przy posiadaniu właściwego materaca i poduszki ortopedycznej, gwarantuje nam ona zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupów przez całą noc. Służy to wydłużeniu snu głębokiego, a tym samym lepszej regeneracji ciała. Dodatkowo pozwala na pełen komfort snu. Zdrowe jest również spanie na boku, jednak w takim przypadku między nogami należy umieścić małą poduszkę, która zapobiegnie ich rotowaniu.

Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla kręgosłupa?

Najlepszą pozycją do spania dla kręgosłupa jest pozycja na plecach. Śpiąc w tej pozycji kluczowe jest jednak, aby zapewnić sobie odpowiednie podparcie w odcinku szyjnym kręgosłupa, co wymaga posiadania dobrej jakości poduszki ortopedycznej. Dodatkowo dla zapewnienia optymalnego wsparcia ciała, a więc i pozostałych odcinków kręgosłupa, ważne jest posiadanie odpowiedniego materaca. Idealny materac powinien posiadać twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jego górna warstwa powinna być wykonana z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR.

Czy pozycja embrionalna jest dobra do spania?

Pozycja embrionalna nie jest dobra do spania, ponieważ zaburza fizjologiczny kształt kręgosłupa. Dodatkowo powoduje nacisk na organy wewnętrzne, a także zaburza krążenie krwi w kończynach. Tym samym może prowadzić nawet do niedotlenienia, a także skurczy czy drętwienia nóg.

Czy spanie na siedząco jest zdrowe?

Spanie na siedząco nie jest zdrowe. Ten rodzaj snu nie pozwala na odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Dodatkowo uniemożliwia ono prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, zwiększając ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Przy spaniu na siedząco istnieje również ryzyko doznania urazu w związku z naturalnymi ruchami ciała, ale i ze względu na czynniki zewnętrzne.

W jakiej pozycji spać, aby nie bolał kręgosłup?

Optymalną pozycją do spania, aby nie bolał kręgosłup, jest pozycja na plecach. W wielu przypadkach dozwolona jest także pozycja na boku. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że sama pozycja niewiele zmieni, a kręgosłup nie przestanie boleć, jeśli posiadamy nieodpowiedni materac. Materac dobry dla kręgosłupa powinien być wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR i posiadać twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Za miękki materac powodować będzie, że kręgosłup nie zyska opowiedniego wsparcia. Na twardym materacu dojdzie zaś do zbytniego wyprostowania kręgosłupa względem jego naturalnych krzywizm, co również wpłynie negatywnie na stan zdrowia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...