Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak projekt sypialni wpływa na jakość snu?

12 marca 2022
Projekt sypialni, aranżacja wnętrz, materac do spania
Dla świadomych ludzi projektowanie sypialni to znacznie więcej niż tylko wybranie ładnych mebli i pasujących dekoracji. Jest to bardzo ważny proces, bowiem może znacząco wpłynąć na jakość snu. Właściwie zaprojektowana sypialnia tworzy spokojne i relaksujące środowisko, sprzyjające zdrowiu i komfortowi. Dlatego warto znać kluczowe elementy projektu sypialni, aby móc zapewnić sobie w pełni odprężające i spokojne noce.

Musimy pamiętać, że projektowanie sypialni to proces, który wymaga uwzględnienia naprawdę wielu aspektów. Odpowiednio zaprojektowana sypialnia może stać się Twoim osobistym miejscem relaksu, odprężenia i zdrowego snu. Przy odpowiednim podejściu do projektu sypialni możesz łatwo stworzyć idealne środowisko do regeneracji ciała i umysłu. Dlatego też warto poświęcić trochę więcej czasu na dokładne przemyślenie każdego z kluczowych elementów, aby zapewnić sobie spokojne noce i pełne energii dnie przez wiele lat.
Wygodny materac, komfortowe materace, leczenie kręgosłupa

Kluczowe elementy projektu sypialni

Rzecz jasna pierwszym i najważniejszym elementem sypialni zawsze jest dla nas wygodny materac ułożony na dobrym łóżku. Jedynie w pełni funkcjonalny i komfortowy materac dostosowany do naszych potrzeb może przyczynić się do zdrowego wypoczynku. Dlatego wybierając swój nowy materac, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, aby zapewnić sobie właściwe podparcie kręgosłupa i ciała przez całą noc.

W drugiej kolejności zadbaj o oświetlenie, które również odgrywa w sypialni istotną rolę. Preferowane jest, aby sypialnia miała dostęp do naturalnego światła dziennego. Jednocześnie wieczorne oświetlenie powinno być łagodne i relaksujące, a więc niezbyt ostre. Unikanie jaskrawego światła jest niezwykle ważne, bowiem może ono zakłócać sen. Ciekawym rozwiązaniem jest lampka nocna z regulacją intensywności światła, która posłuży do czytania przed snem.

Na samopoczucie wpływają też kolory sypialni, stąd też warto zadbać o spokojne odcienie, a w tym kolory pastelowe i delikatne, które pomogą się zrelaksować. Także różnego rodzaju spersonalizowane dekoracje i obrazy mogą być pomocne przy tworzeniu dla siebie przytulnego otoczenia dla snu. Pomocne mogą okazać się też rośliny oczyszczające powietrze, które podkreślą charakter wnętrza.
Każdy element projektu sypialni może mieć duży wpływ na końcowy efekt.
Bardzo istotne jest zagospodarowanie przestrzeni w sypialni w taki sposób, aby móc się w niej swobodnie poruszać o każdej porze. Wpływa to także na cyrkulację powietrza i komfort cieplny w tym pomieszczeniu. Podobnie zresztą jak izolacja akustyczna, dzięki której możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych dźwięków, jak hałasu sąsiadów czy ulicy, jakie mogłyby przeszkadzać. Warto więc pomyśleć o dźwiękoszczelnych oknach i roletach, a także grubych ścianach

Ostatnim w zestawieniu, ale niezwykle ważnym elementem projektu sypialni jest oczywiście zachowywanie w niej higieny i porządku każdego dnia. Czysta i schludna sypialnia sprzyja także higienie snu, co pozwala się odprężyć. Trzeba też pamiętać, że regularne sprzątanie pozwala uniknąć nagromadzenia kurzu i alergenów.
oże sen

Higiena snu w nowoczesnej sypialni

We współeczesnym zabieganym świecie, zdrowy i wydajny sen stał się wręcz towarem luksusowym, który często odkłada się na drugi plan. Jednak higiena snu odgrywa istotną rolę w codziennym życiu, o czym nasz firmowy psycholog, mgr Mateusz Nesterok, mówił już w jednym z podcastów. Nowoczesna sypialnia musi więc stać się miejscem, w którym stworzymy optymalne warunki do zdrowego i odprężającego snu.

Do zapewnienia regenerującego snu pierwszym krokiem jest zawsze wybór odpowiedniego wygodnego materaca, który będzie podpierać i konturować ciało. Ważne jest też dobranie poduszki o anatomicznym kształcie. Twój materac powinien być wygodny i funkcjonalny. Oczywiście warto również regularnie czyścić pokrowce na materac i poduszki, aby uniknąć gromadzenia się kurzu i roztoczy.

Przyjęło się też, że nowoczesna sypialnia wykorzystuje inteligentne oświetlenie oparte na energooszczędnych systemach LED, które mogą być sterowalne. Możemy dzięki nim dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Należy pamiętać jednak, że przed snem warto jest wybierać ciepłe i stonowane światło, które pomaga przygotować organizm do wydzielania melatoniny, przygotowując je na sen.
Do higieny snu powinniśmy przykuwać większą wagę.
Niestety w nowoczesnych sypialniach często znajdują się różne urządzenia elektroniczne pogłębiające FOMO, takie jak telewizory, smartfony czy tablety. Warto jednak ograniczać czas spędzany przed ekranami przed snem, bo światło niebieskie emitowane przez te urządzenia może zakłócać naturalny cykl snu i czuwania człowieka.

W obecnych czasach modnych sypialni nie przyozdabia się już raczej firankami, a w zamian używa się eleganckich zasłon w stonowanych kolorach. Nowoczesna sypialnia może być przyozdobiona tekstyliami nie tylko na oknach. Do łask wracają bowiem baldachimy i inne ozdoby. Ważne jest, aby dbać o czystość pościeli i innych tekstyliów. Pamiętajmy, że regularne pranie i dezynfekcja pomagają w utrzymaniu komfortu.

Mmożemy korzystać z klimatyzacji i systemów wentylacji, które wpływają na środowisko snu. Należy bowiem pamiętać, że temperatura i wilgotność powietrza w sypialni są ważne. Stąd też cyrkulacja powietrza to fundament zdrowego snu. Starajmy się utrzymywać w sypialni niezbyt wysoką temperaturę, niezależnie od pory roku.

Inne elementy, które zakłócają sen, to dochodzące z różnych stron hałasy. Stąd też izolacja akustyczna to must have nowoczesnej sypialni. Pomoże ona poprawić sen, bowiem hałasy często wprowadzają nieregularny rytm snu do naszej codzienności. Ważne jest, aby dążyć do utrzymania harmonijnego cyklu snu i czuwania, nawet w weekendy.
Oświetlenie do sypialni, lampa nocna, moc żarówek

Wpływ kolorów i oświetlenia na sen

Z zasady sypialnia to miejsce, w którym każdy z nas spędza dużą część życia podczas spania. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że projekt sypialni znacząco wpływa na jakość snu. Kwestie takie jak kolorystyka i oświetlenie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu wnętrza. Zrozumienie wpływu kolorów i oświetlenia na sen może pomóc w stworzeniu sypialni, w której będziemy zasypiać łatwiej i spać głębiej, co poprawi nasze życie.

Kolory które wybierzesz do swojej sypialni mają ogromne znaczenie. Wybór kolorów ma bowiem wpływ na samopoczucie i nastrój śpiących w niej osób. Stąd też stawia się na pastelowe kolory, a w tym zielenie, błękiy czy róże, które dla większości ludzi są relaksujące i sprzyjają utrzymaniu spokoju przez całą noc.

Sypialnia powinna utrzymywać neutralne kolory, które będą eleganckie i spokojne. Unika się kolorów jaskrawych, a więc intensywnej czerwieni czy pomarańczy, bowiem te działają stymulująco, przez co utrudniają zasypianie. Oczywiście niektórzy mają indywidualne preferencje, które mogą łamać tę zasadę.
Kolory ścian i lampy w sypialni muszą tworzyć harmonijny zestaw.
Obok kolorów ścian, także oświetlenie sypialni ma wpływ na to, jak się w niej wyśpimy, bo wpływ na regulację rytmu snu i czuwania każdego z nas. Warto więc wybierać oświetlenie z regulacją intensywności światła, aby móc je łatwo dostosować do różnych potrzeb, zależnie od pory.

W regulowaniu rytmu snu i czuwania zdecydowanie pomaga również dostęp do naturalnego światła dziennego, które pochodzi ze Słońca. Warto stawiać na przepuszczające światło zasłony i rolety. Natomiast wieczorem, tuż przed snem, wybieraj ciepłe światło, które nie powinno zakłócać produkcji melatoniny, hormonu snu.

Pamiętajmy też, aby unikać ekranów telefonów czy telewizorów tuż przed zaśnięciem, ponieważ światło niebieskie, jakie te emitują, w znaczący sposób utrudnia zasypianie. Tymczasem stworzenie harmonijnego środowiska w funkcjonalnej sypialni poprawia jakość snu. Warto dbać o regularny rytm snu. Dzięki temu możemy miec pewność, że nowoczesna sypialnia będzie miejscem, w którym będziemy mogli osiągnąć regenerujący sen, a więc pełen wypoczynek.
Projekt sypialni, układ mebli, feng shui

Układ sypialni a jakość snu

Z zasady sypialnia to komfortowe miejsce, w którym spędzamy niezwykle dużą część, bo aż 1/3 życia. I choć może się wydawać, że czas snu jest mało istotny, jest przeciwnie. Stąd też  projekt sypialni, a także środowisko snu, odgrywają kluczową rolę w jakości życia. Stworzenie odpowiedniej sypialni jest ważne dla spokojnego i regenerującego snu.

Każde właściwe projektowanie sypialni zaczyna się od dobrego zaplanowania przestrzeni pomieszczenia, a w tym łóżka. Umieszczenie go w odpowiednim miejscu jest fundamentem wysypiania się, ale też determinuje ustawienie inych mebli. Stawiając je wzdłuż długiej ściany, możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń, aby uniknąć trudności z przemieszczaniem się.

Unikać powinniśmy zagraconej sypialni, bowie może to sprawiać wrażenie braku porządku. Często okazuje się, że mniej znaczy więcej, co powinniśmy pamiętać. Upewnij się przy tym, że masz łatwy dostęp do łóżka z obu stron. To zdecydowanie ułatwi wstawanie z łóżka, rano i w nocy. Dotyczy to osób w każdym wieku. Szczególnie jednak w przypadku wyboru wygodnego łóżka dla starszych osób, jeśli projektujemy sypialnię dla swoich rodziców czy dziadków.
Układ mebli to ważny element projektu sypialni funkcjonalnej.
Jeśli okna w sypialni dają nieatrakcyjne widoki lub są przez dużą częś dnia narażone na nadmierną ekspozycję na światło, warto mieć dobrane w odpowiedni sposób zasłony lub rolety. Okno zapewniać powinno także cyrkulację powietrza, na którą wpływa ją różnego rodzaju systemy wentylacji, ale i zwykłe otwieranie. W sypialni świeże powietrze to klucz.

Istotne znaczenie dla komfortu snu i porządku ma układ mebli. Obecnie dominuje moda na minimalizm, który skupia się też wokół dobrze zaprojektowanych systemów przechowywania, które porządkują rzeczy. Warto zadbać o szafy, komody czy regały pozostawiające dużo wolnej przestrzeni. Również umieszczanie lustra naprzeciwko łóżka optycznie ją powiększa.

Sen może zakłócać hałas z zewnątrz lub z innych pomieszczeń może zakłócać sen. Upewnij się, że ściany są izolowane akustycznie, a ewentualnie możesz rozważyć również użycie białego szumu. Warto jest nadto użyć delikatnej muzyki relaksacyjnej, aby stłumić dźwięki.

Ostatecznym elementem projektu sypialni jest oczywiście wybór właściwego dla siebie materaca w komfortowy sposób konturującego ciało, a także poduszek dających dobre podparcie dla karku. Te zapewniają wygodę i wsparcie, co przekłada się na lepszą jakość snu. Dlatego projekt sypialni to coś, na co warto poświęcić czas.
Kolory ścian do sypialni, znaczenie kolorów, farby ścienne

Wygodne meble do sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce, w którym spędzamy znaczną część życia, więc wybór odpowiednich mebli ma duże znaczenie. Stąd też wygodne meble do sypialni wpływają na jakość snu, ale także na samopoczucie i komfort. Oczywiście najważniejszym jest łóżko, które stanowi centralny punkt w każdej sypialni.

Wybierz odpowiedni rozmiar łóżka, który zapewni Ci wystarczająco dużo przestrzeni do spania w pomieszczeniu. Na nim umieść taki materac, który jest funkcjonalny i przez całą noc zapewnia odpowiednie podparcie ciała, a więc jest dostosowany. Wybierz również stelaż pod materac, który będzie stabilny i trwały.

Porządek w sypialni zapewnią szafy i komody, które posłużą do codziennego przechowywania ubrań czy pościeli, ale też innych przedmiotów. Utrzymanie porządku w sypialni ułatwią funkcjonalne meble z odpowiednio dużymi półkami, szufladami i wieszakami, możliwie minimalistyczne, które pasują do stylu i dekoracji w sypialni.
Sypialnia może być wielofunkcyjna i nie służyć wyłącznie do spania.
Wygodne mogą być stoliki nocne, które umieszcza się w większości sypialni po obu stronach łóżka. Służą one jako podstawka dla książek, lampy nocnej czy zegarka, a także innych przydatnych przedmiotów. Mogą być też miejscem dla smartfona, który posłuży jako budzik, bowiem przed snem lepiej go nie używać. Zadbaj też o lustra, które pomagają w codziennej toalecie, ale też optycznie powiększają całą przestrzeń sypialni.

Jeśli sypialnia ma dużo przestrzeni, a więc pomieści więcej mebli, warte rozwagi są fotele lub kanapy, które tworzą dodatkową, oprócz łóżka, przestrzeń do dobrego wypoczynku. Można korzystać z nich choćby podczas czytania, relaksu lub oglądania filmów, ale też pracy. Jeśli natomiast potrzebujesz miejsca do pracy lub nauki w sypialni, istotne może okazać się biurko, ale także możliwie najbardziej anatomiczne krzesło biurowe dopasowane do potrzeb.
Projekt sypialni, szafy sypialniane, łóżka drewniane

Ergonomiczne łóżka i materace

Spanie jest ważne dla zdrowia i funkcjonowania, a w dobrze zaprojektowane oraz w pełni ergonomiczne łóżka i materace stanowią istotny element zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla ciała podczas snu. Te powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem anatomii ciała. Pozwala to zapewnić sobie z ich pomocą wsparcie dla kręgosłupa, stawów i mięśni, co pomaga zminimalizować napięcie i ból. Wspierają naturalne krzywizny ciała, co przekłada się na zdrowy sen.

Nowoczesne funkcjonalne materace są zaprojektowane tak, aby w pełni konturowały ciało bez zapadania się, co w istotny sposób zmniejsza nacisk bez nieprzyjemnych dolegliwości, jakie mogłaby wywołać memory foam w górnej warstwie. To oznacza, że obszary ciała, które podlegają większemu naciskowi, takie jak ramiona, biodra i plecy, są przez taki materac odpowiednio podparte, co pomaga w redukcji bólu i napięcia.

W pełni funkcjonalne materace piankowe wykorzystują również nowoczesne technologie umożliwiające cyrkulację powietrza, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała przez przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci poza materac. Dzięki temu możemy uniknąć przegrzewania się, a więc i pocenia się w nocy, które może być nieprzyjemne.

Dobrej jakości materac ergonomiczny oferuje uniwersalną twardość, co pozwala na zapewnienie idealnego wsparcia w każdym aspekcie. To istotne, ponieważ niemal wszyscy ludzie czują się komfortowo na uniwersalnym modelu materaca. Nie ma więc żadnego problemu z tym, aby właściwie dobrać dwa materace dla dwojga, bo jest on jednym i tym samym. Jest też trwały i odporny na odkształcenia, co w skrócie oznacza, że będzie służyć przez długi czas, zapewniając niezmienną wygodę.
Projekt sypialni, szafy sypialniane, łóżka drewniane

Komfort poduszek do spania

Odpowiednio dobrane poduszki do spania są nieodłącznym elementem sypialni, dlatego  wybór dobrych poduszek ma kluczowe znaczenie dla jakości snu. Poza tym komfort i kształt poduszek wpływa na postawę podczas snu, a więc też wygodę oraz samopoczucie przez całą dobę.

Najlepsze są obecnie poduszki z pianki wysokoelastycznej, bowiem te doskonale dostosowują się do kształtu głowy i szyi, ale nie zapadają się pod nimi, co zapewnia wygodę i wsparcie przez całą noc. Są też trwałe i odporne na odkształcenia. Tymczasem najbardziej popularne na rynku poduszki z pianki memory, które nie tyle dostosowują się do kształtu ciała, bo nie posiadają wystarczającej dynamiki, co zapadają się pod wpływem temperatury i ciężaru ciała ich użytkownika.

Popularne są też poduszki z lateksu, które są często nadmiernie sztywne oraz z zasady nie są hipoalergiczne. Właściwości lateksu powodują, że nie pozwala on na cyrkulację powietrza, a więc nie jest oddychający. Lepiej oddychają poduszki z pierzem czy puchem, ale te nie dają wsparcia kręgosłupa. Są też narażone na rozwój alergenów z powodu struktury ich wypełnienia, a także dość szybko się wygniatają.
Poduszki do sypialni, poduszka do spania, ból karku
W wielu sklepach poduszki do spania dostępne są w całej palecie stopni twardości i wysokości, a wybór powinien zależeć głównie od budowy ciała, a także przyjmowanej w trakcie nocy pozycji do spania. Najważniejsze jest, aby poduszka zapewniła wsparcie dla szyi i głowy przez całą noc. To ważne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała podczas snu i uniknięcia bólu.

Ważne jest, aby dbać o higienę poduszek, których używamy. Regularnie więc pierz je i susz w celu uniknięcia gromadzenia się roztoczy i alergenów. Pamiętaj jednak, że poduszek piankowych z reguły się nie pierze, ale ich poszewki owszem. Najwyższej jakości poduszki z pianki są bowiem zabezpieczone dwoma niezależnymi pokrowcami, a ich zewnętrzna poszewka nadaje się do prania.

Komfortowe i funkcjonalne poduszki do sypialni mają ogromne znaczenie dla jakości snu. Wybór odpowiednich poduszek dostosowanych do preferencji i potrzeb pomaga utrzymać zdrowy sen, a przez to zawsze cieszyć się pełnym wypoczynkiem i regeneracją o poranku. Dlatego warto poświęcić czas na wybór poduszek, które bezwarunkowo i w stu procentach zapewnią komfort oraz wygodę w trakcie snu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Projektowanie sypialni, aranżacje wnętrz, materac do spania, sypialnia

FAQ: Projekt sypialni

Jak nowocześnie urządzić sypialnię?

Urządzenie sypialni w nowoczesnym duchu obejmuje minimalistyczny design, a także czyste linie, prostotę i wygodę. Należy wybierać takie meble i dekoracje, które są funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Dotyczy to również poduszek i materaców, które powinny być w pełni ergonomiczne. Warto postawić na jasne kolory, a także stworzyć przestrzeń do przechowywania niezbędnych rzeczy. W modzie są także wysokiej jakości tekstylia cechujące się nowoczesnymi funkcjami. Nowoczesnego charakteru sypialni nada również inteligentne oświetlenie oparte na panelach LED.

Jaki jest najlepszy kolor do sypialni?

Nie ma jednego najlepszego koloru do sypialni. Ten wybór jest zależny od osobistych preferencji. Jednak warto jest zadbać o to, aby kolor do sypialni był jasny i stonowany. Często wybiera się spokojne kolory w odcieniach zieleni, ale również błękit, róż, szarości i beże. Te bowiem kojarzą się z relaksem i spokojem. Należy pamiętać o zachowaniu harmonii kolorów w sypialni, a także o pasującym do nich wyposażeniu.

Jaka sypialnia jest modna?

Moda związana z wyposażeniem i kolorystyką sypialni każdego roku się zmienia, jednak niektóre jej elementy pozostają niezmienne. Obecnie modne są sypialnie w stylu skandynawskim, które cechuje przede wszystkim prostota, jasne kolory i użycie naturalnych materiałów. Obecnie projektanci sypialni stawiają na prostotę i funkcjonalność, a także zwracają uwagę na minimalistyczny design i komfort.

Który kolor w sypialni uspokaja?

Najbardziej uspokajającym kolorem dla ludzkiego oka jest zielony, a przede wszystkim jego jasne i delikatne odcienie. Poza tym z uspokojeniem w sypialni kojarzy się błękit, jasny róż, fiolety oraz stonowane szarości i beże. Zdecydowanie bardziej uspokajające będą kolory pastelowe, a nie agresywne. Ważne jest, aby wybrać taki kolor, który odpowiada preferencjom właściciela sypialni i pomaga mu się uspokoić.

W jaki sposób powiększyć optycznie małą sypialnię?

Aby optycznie powiększyć małą sypialnię, można zastosować kilka prostych sposobów. Przede wszystkim warto jest zadbać o to, aby sypialnia była jasna, a także umieścić w niej meble w jasnych odcieniach. Pomaga to w odbijaniu światła, podobnie jak lustra, które także optycznie powiększają małe przestrzenie. Pomocne w powiększeniu małej sypialni jest użycie wiszących półek i szafek, co zwiększa przestrzeń dostępną na podłodze. Poza tym należy unikać dużej ilości ozdób i wzorów, które optycznie zmniejszają przestrzeń sypialni. Stawiaj na dobrze przemyślane i funkcjonalne oświetlenie, które także sprawi, że sypialnia wyda się większa. Końcowy efekt zależy od rozmieszczenia mebli, oświetlenia i elementów dekoracyjnych.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!