Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki stelaż pod materac wybrać?

6 listopada 2021
Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię
To, jaki stelaż pod materac wybrać, trapi wielu z nas. Choć rodzajów stelaży pod materac nie jest wiele, to ich oferta jest bardzo szeroka. Dodatkowo wielu producentów materaców wymusza na nas kupno konkretnego modelu nawet wtedy, gdy posiadamy już inny, całkiem dobry stelaż.

Powoduje to, że wiele osób kontaktujących się z ONSEN® pyta przed zakupem materaca Osaka Air o to, jaki stelaż pod materac powinni wybrać. Konsumenci są bowiem przyzwyczajeni do tego, że wraz z kupnem materaca zmieniają również umieszczony pod nim stelaż. Najczęściej jest to wywołane propozycją sprzedawcy, a niekiedy nawet jego nakazem.

 
 Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

Stelaż pod materac – prosty

Większość z nas posiada klasyczny, prosty stelaż pod materac. Te wykonane są najczęściej z drewnianych lub plastikowych listew, które mogą być mocowane do ramy łóżka na kilka sposobów. Także jego listwy mogą być między sobą zamocowane różnorodnie, od czego zależy ich żywotność, ale też właściwości fizyczne.

Klasyczny stelaż pod materac składa się z listew, które są zamocowane na stałe do ramy łóżka na stałe, zaś między sobą nie są połączone. Takie rozwiązanie powoduje, że łóżko jest bardziej masywne i tym samym trwalsze. Jednocześnie taki stelaż pod materac nie amortyzuje ruchów, co w konsekwencji często zmniejsza żywotność samej ramy łóżka.

Istnieją również klasyczne stelaże pod materac, które również składają się ze sztywnych listw, jednak są mocowane do siebie za pomocą taśmy. Stelaże pod materac na taśmie nie są mocowane do ramy łóżka, co zapobiega jej szybszemu zużyciu, jednak nadal pozostają sztywne i nie amortyzują ruchów.

Niekiedy proste stelaże pod materac posiadają dodatkowe nóżki, które podtrzymują je od dołu. Mogą być one wykonane z metalu, lecz częściej spotyka się te wykonane z drewna lub plastiku. Powodują one, że dany stelaż na materac wydaje się solidniejszy, a także przygotowany do utrzymania większej wagi.

Choć wielu producentów materaców odradza stosowanie prostych klasyczych stelaży z powodu rzekomego przyspieszania przez nie zużycia materaca, to w rzeczywistości na dobry materac nie powinny mieć one wpływu lub jest on bardzo znikomy. Zbudowany warstwowo materac wysokoelastyczny wysokiej jakości nie powinien ulegać uszkodzeniu przy ułożeniu go na stelażu klasycznym.
 Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

Stelaż pod materac – elastyczny

Coraz popularniejsze stają się elastyczne stelaże pod materac, które wykonuje się głównie z plastikowych szczebli. Niekiedy jednak szczeble te są również drewniane lub drewnopodobne, przede wszystkim z różnego rodzaju sklejek. Najczęściej stanowią one spójną strukturę, którą umieszcza się w ramie łóżka bez stałego mocowania. To pozwala na ich łatwe wyjmowanie, czyszczenie czy wymianę.

Dobrej jakości stelaże pod materac wykonane z elastycznych materiałów są często trwalsze od klasycznych, prostych stelaży. Podstawową różnicą jest to, że ich szczeble charakteryzują się większą dynamiką, co pozwala na ich częściowe odginanie. Znajdują się one w kieszeniach, które zapewniają niezmienność odległości między danymi szczeblami. Niektóre modele tego rodzaju stelaży pod materac pozwalają na dodatkową regulację sprężystości.

Elastyczny stelaż pod materac jest rozwiązaniem, które przynosi najwięcej możliwości. Jeśli jego konstrukcja jest dobrze przemyślana, a wykonanie zapewnia odpowiednią jakość, przełoży się to na jego trwałość. Jednocześnie dynamika elastycznego stelaża pod materac znacznie ułatwia zmianę pozycji do spania, seks i inne aktywności w łóżku, a nawet wstawanie. Dodatkowo jest on zazwyczaj na tyle lekki, że stanowi produkt łatwy do transportowania oraz ułatwia sprzątanie przestrzeni pod łóżkiem.
 Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

Stelaż pod materac – regulowany

Regulowane stelaże pod materac składają się najczęściej z dwóch ram stelaża. W pierwszej, zewnętrznej ramie osadzona jest druga rama, a dopiero w niej umieszczone są listwy. O ile pierwsza rama takiego stelaża pod materac pozostaje nieruchoma, to za pomocą zmiany pozycji elementów drugiej ramy, poszczególne strefy szczebli można regulować.

Tego typu stelaż pod materac pozwala najczęściej na zmianę ustawienia zagłówka i podnóżka, a także regulację kątów nachylenia jego stref. Choć dawniej robiło się to ręcznie, aktualnie na rynku znajduje się wiele stelaży pod materace, które reguluje się za pomocą pilota czy aplikacji na telefon. Pozwala to zaoszczędzić czas i znacznie ułatwia, a także w pełni automatyzuje cały proces.

Stelaże pod materac, które mają funkcję regulacji, nadają się głównie do dobrych materaców wysokoelastycznych. Te bowiem gwarantują, że użyte do ich produkcji materiały nie odkształcą się i nie ulegną uszkodzeniom. Natomiast używanie ich pod materacami zbudowanymi z pianek zamkniętokomórkowych, a także wszelkimi materacami sprężynowymi i wieloma innymi rodzajami materaców, jest wyjątkowo ryzykowne. 
 Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

Stelaż pod materac – podnoszony

Mało popularny, podnoszony stelaż pod materac to w zasadzie rodzaj pośredni. Może być on bowiem stworzony z każdego z wcześniej opisywanych rodzajów stelaży. Różni się on natomiast tym, że umieszczony jest na dodatkowej ramie, która pozwala na jego unoszenie. Rama ta najczęściej jest drewniana, zaś w droższych modelach zdarzają się ramy wykonane ze stali.

Stelaże pod materac z funkcją podnoszenia nie powinny mieć wpływu na właściwości materaca. Są natomiast ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem dla osób posiadających pod łóżkiem pojemniki na pościel lub swego rodzaju schowki. Pozwalają one łatwy dostęp do umieszczonych tam rzeczy. Mogą zatem łączyć funkcjonalność, a przy wyborze odpowiedniego rodzaju stelaża pod materac, zwiększać również komfort łóżka.
Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

Stelaż pod materac – gwarancja

Bardzo często producenci materaców w warunkach oferowanych przez siebie gwarancji zaznaczają, że ma ona zastosowanie wyłącznie przy stosowaniu stelaża pod materac o określonych parametrach. Duża część z nich produkuje własne stelaże pod materac, których stosowanie jest warunkiem ważności gwarancji. Choć sprzedawcy rzadko o tym wspominają, takie praktyki są stosowane nagminnie.

W rzeczywistości to, jaki zastosujemy stelaż pod materac, powinno być naszym indywidualnym wyborem. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach producenci materaców oferują stelaże bardzo niskiej jakości, co skutkuje ich niską żywotnością i koniecznością częstszego wymieniania. Tymczasem na rynku istnieje wiele firm, które produkują stelaże pod materac o zdecydowanie lepszej jakości.

Przy wyborze stelaża pod materac ważne jest tak naprawdę kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim stelaż pod materac powinien zapewniać możliwie najlepszą stabilizację materaca na łóżku. Oznacza to, że nie może on odginać się w dół pod ciężarem materaca i śpiących na nim osób. Grozi to bowiem uszkodzeniem struktury materaca, a w konsekwencji jego odkształceniem, co w tym przypadku może stać się nawet z najlepszym materacem.

Dobry stelaż pod materac musi posiadać zatem szczeble o odpowiedniej grubości i szerokości, aby były wytrzymałe. Nadto rozstaw szczebli nie powinno być zbyt duży, lecz umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Przyjmuje się, że im chudsze i węższe są szczeble, tym mniejsze odległości muszą się między nimi znajdować. W przypadku standardowego materaca 160x200 stelaż pod materac powinien wytrzymywać obciążenie przynajmniej do 250 kilogramów. Zaleca się też, aby stelaż pod materac 100x200 i większe był przedzielony na dwie części przez znajdującą się po środku belkę.

Obok tych podstawowych cech stelaża pod materac, duże znaczenie ma również jego dynamika. Nie jest ona tak istotna, jak stabiliność i nie powinna wpływać na żywotność materaca, ani samego łóżka. Jednakże stelaż pod materac o odpowiedniej dynamice pozwala na łatwiejszą zmianę pozycji do spania, a także ułatwia seks czy wstawanie z łóżka. W przypadku stelaży wykonanych z drewna i nieelastycznych materiałów dynamika jest praktycznie zerowa, stąd też lepsze wydają się być stelaże pod materac wykonane z tworzyw sztucznych.
Wybór konkretnego stelaża pod materac nie powinien wpływać na warunki gwarancji materaca.
Trudno więc zgodzić się z opinią wielu producentów materaców, a także sprzedawców ze sklepów z materacami, jakoby wybór stelaża pod materac powinien mieć wpływ na gwarancję. Ten ma bowiem bardzo rzadko wpływ na ewentualne uszkodzenie materaca. Dodatkowo wpływ ten nie jest statystycznie większy, aniżeli w przypadku uszkodzeń wywołanych innymi czynnikami.

Wprowadzenie obowiązku zakupu konkretnego stelaża pod materac danej firmy, jest więc pozbawione sensu. Co jednak istotne, o ile w przypadku rękojmi sprzedawcy z tytułu niezgodności materaca z umową takie warunki byłyby niezgodne z przepisami, to już w przypadku gwarancji producenta może on je całkowicie legalnie ustanowić. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przed kupnem materaca zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, a w tym również gwarancją.

Wszystkie materace marki ONSEN®, a w tym materac Osaka Air, mogą być stosowane na wielu powierzchniach. Zgodnie z zaleceniami, które umieściliśmy rownież w karcie gwarancyjnej, oferowane przez ONSEN® materace powinny być umieszczone na stelażu lub innym podłożu, jak na przykład paletach. Odstępy między szczeblami lub otwory wentylacyjne muszą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Poza tym materac Osaka Air może być przez okres do 100 dni używany na podłodze.

Zakupione w ONSEN® wyroby podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Stelaż pod materac, stelaż do łóżka, stelaże na łóżko, materace, jak urządzić sypialnię

FAQ: Stelaż pod materac

Jaki wybrać stelaż pod materac?

Należy wybrać taki stelaż pod materac, który nie zapadnie się pod ciężarem materaca i śpiących na nim osób, a także będzie umożliwiać wentylację materaca. Dobry stelaż na materac powinien spełniać tylko te dwa kryteria.

Jakie szczeble powinien mieć stelaż pod materac?

Stelaż pod materac powinien mieć szczeble o odpowiedniej szerokości i grubości. To, czy są to szczeble drewniane, czy też wykonane z tworzywa sztucznego, nie ma większego znaczenia. Od ich dynamiki i trwałości zależy natomiast, jaką należy przyjąć grubość i szerokość szczebli, a także w jakich odległościach je umieszczać.

Jak zrobić stelaż pod materac?

Stelaż pod materac można zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego drewniane listwy. Można wykorzystać także listwy plastikowe, lecz musi być to plastik o wysokiej dynamice i odporności. Wystarczy ułożyć je tak, aby zapewniały należyte wsparcie i umożliwiały wentylację materaca od dołu. Im chudsze i węższe szczeble stosujemy, tym odległości między nimi powinny być mniejsze. 

Czy stelaż pod materac ma znaczenie?

Tak. Stelaż pod materac ma bardzo duże znaczenie, bowiem to od niego zależna jest stabilizacja materaca na łóżku. Wpływa on również na komfort i wygodę snu. Nadto odpowiedni stelaż pod materac ułatwia wstawanie rano, a także seks i inne aktywności.

Co użyć zamiast stelaża pod materac?

Zamiast stelaża pod materac użyć można innego rodzaju podłoża wykonanego z dowolnych materiałów. Istotne jest, aby to, co zastąpi stelaż pod materac, miało odpowiednie otwory wentylacyjne, a także nie prowadziło do odkształceń materaca. Coraz częściej zamiast stelaża pod materac stosuje się palety, które stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie