Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i jak go chronić?

5 lipca 2023
Ból kręgosłupa, bolące plecy, materac na kręgosłup
Ból kręgosłupa ma bardzo duży wpływ na codzienne funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne wielu osób. Prawdopodobie każdy, kto doświadczył bólu kręgosłupa, zdaje sobie sprawę z tego, jak silnie zakłóca on najprostsze czynności, takie jak chodzenie, siedzenie czy spanie. Ból kręgosłupa może prowadzić do utraty sprawności fizycznej, ale także ograniczeń w wykonywaniu zwykłych czynności domowych i pracy, a także wpływać na nastrój.

Codziennie odczuwany ból kręgosłupa może wpływać na jakość snu, powodując zmęczenie i drażliwość. Może również ograniczać możliwość wykonywania czynności, a w tym choćby takich jak podnoszenie czy chodzenie po schodach. Poza tym długotrwały ból kręgosłupa może również prowadzić do izolacji społecznej i ograniczenia udziału w aktywnościach społecznych lub rekreacyjnych.

Statystyki dotyczące powszechności bólu kręgosłupa są zatrważające. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization), obecnie aż około 80% populacji luzkiej doświadcza w wieku dorosłym bólu kręgosłupa na którymś z etapów życia. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i nieobecności w pracy na całym świecie. Wpływa nie tylko na jednostki, ale także na krajowe systemy opieki zdrowotnej i gospodarkę jako całość.

Zrozumienie wpływu bólu kręgosłupa na codzienne funkcjonowanie szerokiego spektrum osób dotkniętych tym problemem jest kluczowe dla podjęcia działań mających na celu przede wszystkim łagodzenie bólu, zapobieganie i leczenie. Ważne jest również podkreślenie roli edukacji i informacji w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat profilaktyki i strategii skutecznego zarządzania bólem kręgosłupa.
Ból pleców, bolący kręgosłup, materace ortopedyczne

Jak zbudowany jest kręgosłup?

Kręgosłup jest niezwykle ważnym elementem ludzkiego ciała, pełniącym kluczową rolę, do której zalicza się podtrzymywanie właściwej postawy, ale także skuteczna ochrona rdzenia kręgowego oraz umożliwianie ruchu. Składa się z kilkudziesięciu kości zwanych kręgami, które są połączone elastycznymi tkankami i stawami, tworząc jednolitą strukturę.

Ludzki kręgosłup składa się z 33-34 kręgów, które są rozmieszczone wzdłuż osi ciała człowieka. Ich ułożenie daje kręgosłupowi elastyczność oraz możliwość wykonywania różnorodnych ruchów w kilku kierunkach. Podzielony jest on na pięć segmentów głównych:
  • kręgi szyjne, których jest 7, układające się w naturalną lordozę szyjną;
  • kręgi piersiowe, których jest 12, układające się w naturalną kifozę piersiową;
  • kręgi lędźwiowe, których jest 5, układające się w naturalną lordozę lędźwiową;
  • kręgi krzyżowe, które są zrośnięte w jedną kość nazywaną kością krzyżową;
  • kość guziczna składająca się z kilku zrośniętych kręgów.
Kręgi są zbudowane z ciała kręgu oraz łuku kręgowego, który otacza znajdujący się w środku kanał kręgowy. To w nim znajdziemy rdzeń kręgowy, będący jedną z części układu nerwowego, któryego podstawowym zadaniem jest przesyłanie sygnałów między mózgiem a resztą ciała. Ochrona rdzenia kręgowego jest jednym z najważniejszych zadań kręgosłupa.

Między kręgami znajdują się dyski międzykręgowe, które pełnią rolę amortyzatorów. Składają się z pierścieni włóknistych i jądra galaretowatego. Dyski te na absorbują siły działające na kręgosłup podczas ruchu oraz pomagają utrzymać odpowiednią odległość między kręgami.

Kręgi są połączone za pomocą stawów kręgosłupa, które umożliwiają ruchy. Dwa główne typy stawów to stawy międzykręgowe, które występują między sąsiednimi kręgami, a także staw krzyżowo-biodrowy, który łączy kość krzyżową z miednicą. To one zapewniają stabilność i ruchomość kręgosłupa.
Ból kręgosłupa, dyskopatia, kręgi w kręgosłupie

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Często wywołuje go przeciążenie mięśniowe i długotrwałe napięcie wynikające ze stosowania przez nas nieprawidłowych wzorców ruchu, ale coraz częściej również z siedzącego trybu życia. Poza tym ból kręgosłupa wywoływać może nadmierna aktywność fizyczna lub nagłe przeciążenie. Te bowiem bezpośrednio wywołują napięcie mięśniowe i dyskomfort w obrębie pleców.

Inną przyczyną bólu kręgosłupa jest uszkodzenie dysków międzykręgowych. Te działają jak amortyzatory między kręgami. Dlatego też dyskopatia, ale również schorzenia takie jak przepuklina dysku, również powodują ucisk na nerwy kręgosłupa, co z kolegi wywołuje ból pleców. Często przyczyną uszkodzeń dysków są przeciążenia, urazy lub procesy zwyrodnieniowe zachodzące w kręgosłupie.

Te wiązać mogą się ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa, które następuje z wiekiem i znane jest pod pojęciem artrozy lub osteoartrozy. Zwyrodnienie powoduje bowiem silny ból, sztywność i utratę ruchomości kręgosłupa. Czynniki takie jak starzenie się, przeciążenia stawów czy otyłość mogą przyspieszać proces zwyrodnienia.
Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Dlatego wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu warto konsultować z lekarzem.
Skrzywienie kręgosłupa, jak choćby skolioza, która związana jest z nieprawidłowymi krzywiznami kręgosłupa, również prowadzi do bólu pleców. Skolioza rozwija się w okresie dzieciństwa i młodości, ale może również wystąpić u niektórych dorosłych. Skrzywienie kręgosłupa może powodować nierównomierne obciążenie kręgów i mięśni pleców, co prowadzi do dyskomfortu.

Na ból pleców wpływają także zapalenia stawów kręgosłupa, a także grupy chorób takie jak spondyloartropatia, przy której występuje także zapalenie stawów kończyn. Są to co do zasady choroby autoimmunologiczne, które powodują zapalenie stawów i tkanki okołostawowej, co w bezpośredni sposób prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

W nielicznych przypadkach ból kręgosłupa może być związany z nowotworem. Mogą być to przerzuty nowotworowe do kręgosłupa, znane również jako przerzuty kręgowe lub przerzuty kostne. Te występują głównie, gdy rak pierwotny rozwija się w innym miejscu, lecz rozprzestrzenia się na kręgosłup. Mogą one pochodzić z różnych rodzajów nowotworów, a przede wszystkim takich jak rak piersi, płuc, prostaty, nerek, tarczycy czy układu limfatycznego. Nowotwór, który przenika do kręgosłupa, może naciskać na nerwy, wywołując ból pleców. Może również powodować osłabienie struktury kręgosłupa, prowadząc w ten sposób do złamań kręgów i powodując nasilenie bólu.
Budowa kręgosłupa, zwyrodnienie dysku, ból w krzyżu

Jakie czynniki wzmagają ból kręgosłupa?

Na ból kręgosłupa wpływa nieprawidłowa postawa i złe nawyki posturalne. Długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy, takiej jak garbienie się, przechylanie się do przodu lub skręcanie kręgosłupa, bardzo często wywołuje silne napięcie i przeciążenie mięśni pleców. także nieodpowiendie ułożenie podczas siedzenia lub chodzenia przyczynia się do bólu kręgosłupa.

Także długotrwałe siedzenie przy biurku lub w niewłaściwej pozycji może obciążać kręgosłup i tym samym prowadzić do bólu pleców. Brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do osłabienia mięśni pleców i brzucha, co również może również wpływać na stabilność kręgosłupa, prowadząc do dyskomfortu.

Ból kręgosłupa wywołuje też nadwaga, bowiem również nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie kręgosłupa, co dotyczy szczególnie odcinka lędźwiowego. Dodatkowy ciężar może powodować przeciążenie mięśni pleców, a także zwiększać ryzyko uszkodzenia dysków międzykręgowych, co także prowadzi do bólu kręgosłupa.

U wielu osób ból kręgosłupa wywołuje korzystanie z nieodpowiednich mebli, a głównie krzeseł czy łóżek. Wiąże się to także z używaniem nieodpowiedniego materaca i poduszki, co przekłada się na brak ergonomii i niewłaściwe podparcie pleców, które może obciążać kręgosłup i przyczyniać się do dyskomfortu. Nieodpowiedni materac i poduszka nie przynoszą odpowiedniej podpory i wygodnego ułożenia ciała podczas snu, a to wywołuje napięcie i ból kręgosłupa.
Ból kręgosłupa, osteopata, chiropraktyki, fizjoterapeuta

Jakie badania wykonać przy bólu kręgosłupa?

Przy bólu kręgosłupa, a w szczególności jeśli jest on uporczywy lub nasilający się, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Ten przeprowadzi wstępne badania i wywiad medyczny, aby zebrać informacje dotyczące objawów, historii choroby i czynników ryzyka. Wizyta u lekarza i badanie fizyczne mogą dostarczyć istotnych wskazówek diagnostycznych dla dalszego postępowania.

Lekarz oceni zakres ruchomości kręgosłupa, a także sprawdzi obecność ewentualnych zmian w jego strukturze, które wywują bolesność w określonych obszarach, jak też napięcie mięśniowe i ograniczenia ruchomości. Może on także zdiagnozować ewentualne oznaki neurologiczne, takie jak osłabienie lub drętwienie kończyn.

Jednym z najczęściej stosowanych badań obrazowych jest zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa. Może ono pomóc w identyfikacji zmian strukturalnych, takich jak choćby złamania, zwyrodnienia lub skrzywienia kręgosłupa. Obecnie odchodzi się jednak od tej metody, skupiając się na bardziej szczegółowych. Wśród nich popularny jest rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Rezonans magnetyczny pozwala na szczegółową ocenę tkanek miękkich kręgosłupa, takich jak dyski międzykręgowe i nerwy, podczas gdy tomografia komputerowa dostarcza szczegółowych obrazów struktur kostnych.

Diagnoza bólu kręgosłupa najczęściej wymaga więc wizyty u lekarza oraz przeprowadzenia szczegółowego badania fizykalnego i badań obrazowych. W zależności od przyczyny bólu, metody leczenia mogą obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, terapię manualną lub interwencję chirurgiczną. Ważne jest również wprowadzenie zdrowych nawyków, a wśród nich choćby stosowanie właściwej higieny snu, dzięki czemu można zapobiegać nawrotom bólu kręgosłupa.
Tabletki przeciwbólowe, dieta na kręgosłup, anatomia kręgosłupa

Jak pokonać ból kręgosłupa?

Pokonanie bólu kręgosłupa wymaga z zasady regularnej aktywności fotograficznej. Oczywiście nie może być ona nadmiernie forsująca, a nadto powinna być wykonywana w porozumieniu z lekarzem lub fizjoterapeutą. Warto także zapoznać się z ćwiczeniami na kręgosłup, które także pomogą w redukcji bólu. Ćwiczenia te pomagają wzmocnić i stabilizować mięśnie, co zapewnia lepsze wsparcie dla kręgosłupa.

Obok poprawy zdrowia somatycznego, również właściwe dbanie o zdrowie psychiczne, a w tym również o maksymalną redukcję stresu, jest niezwykle ważne. Silne napięcie i stres mogą bowiem wpływać na nasilenie bólu kręgosłupa. Dlatego warto znaleźć metody relaksacji, które na Ciebie zadziałają, jak choćby medytacja czy joga. Zadbanie o równowagę psychiczną może pomóc w zmniejszeniu napięcia i złagodzeniu bólu.

Warto pamiętać, że prawidłowa postawa ma dla zdrowia kręgosłupa wręcz fundamentalne znaczenie. Staraj się utrzymywać prawidłową postawę zarówno podczas wykonywania pracy, jak również w trakcie odpoczynku czy aktywności fizycznej. Unikaj długotrwałego siedzenia w niekorzystnej pozycji i zawsze pamiętaj o zachowaniu fizjologicznego ułożenia kręgosłupa.
Funkcjonalny materac i poduszka mogą stanowić klucz do pozbycia się bólu kręgosłupa.
Ergonomia jest istotna zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Dostosuj swoje stanowisko pracy, aby minimalizować napięcie i obciążenie kręgosłupa. Należy więc zawsze używać ergonomicznego biurka, krzesła i innych narzędzi, które pomogą Ci utrzymać prawidłową postawę i zapewnić wsparcie kręgosłupa.

Dla kręgosłupa niezwykle ważne jest również dbanie o odpowiednią higienę snu. Należy więć wybierać dla siebie odpowiedni materac i poduszkę ortopedyczną, które zapewnią odpowiednie i fizjologiczne wsparcie dla kręgosłupa oraz pozwolą mu w pełni regenerować się podczas snu. Warto też pamiętać, że zbyt miękki lub zbyt twardy materac bardzo negatywnie wpływa na jakość snu i w związku z tym znacznie nasila ból kręgosłupa.

Wielu specjalistów poleca materac Osaka Air jako najbardziej funkcjonalny i zaawansowany technologicznie materac na kręgosłup. Każda z warstw tego materaca ma określoną funkcjonalność opartą na projekcie wykonanym w procesie design thinking. Jest on średniotwardy, co zapewnia właściwe podparcie ciała i kręgosłupa przez całą noc.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac ortopedyczny na ból kręgosłupa, materace przeciwodleżynowe, sklep medyczny

FAQ: Ból kręgosłupa

Co może powodować ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęstszymi przyczynami bólu są przeciążenie mięśniowe i napięcie, uszkodzenia dysków międzykręgowych, zwyrodnienie stawów kręgosłupa, skrzywienie kręgosłupaoraz zapalne choroby stawów. Może być on związany ze skoliozą, dyskopatią czy spłyconą lub zniesioną lordozą. Ale również inne czynniki, takie jak urazy, infekcje, osteoporoza czy stany zapalne, mogą powodować ból kręgosłupa.

Jak szybko pozbyć się bólu kręgosłupa?

Szybkie pozbycie się bólu kręgosłupa może być trudne, ponieważ skuteczne leczenie wymaga zidentyfikowania przyczyny bólu. W przypadku nagłego bólu kręgosłupa, ważne jest zapewnienie sobie odpoczynku, unikanie aktywności, które nasilają ból, oraz stosowanie lodu lub ciepła na bolące miejsce. Jeśli ból utrzymuje się lub nasila się, zaleca się skonsultowanie z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania i zalecić odpowiednie metody leczenia, takie jak fizjoterapia, farmakoterapia lub terapia manualna. Należy także dbać o ergonomię w ciągu dnia, a także o zachowanie higieny snu na funkcjonalnym materacu i poduszce ortopedycznej.

Kiedy ból kręgosłupa jest niebezpieczny?

Ból kręgosłupa może być niebezpieczny, jeśli towarzyszą mu pewne objawy alarmowe, takie jak nagłe osłabienie kończyn, utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami, utrata masy ciała niezwiązana z dietą czy gorączka. Te objawy mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak uszkodzenie nerwów kręgosłupa, infekcja kręgosłupa lub nowotwór. Jeśli występują takie objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jaki materac na ból kręgosłupa jest najlepszy?

Najlepszy na ból kręgosłupa jest materac wysokoelastyczny o warstwowej budowie, w którym każda z warstw ma określoną funkcjonalność. Powinien być to materac średniotwardy, który dokonale wspiera kręgosłup, o ile jego dynamika na to pozwala. Przyjmuje się, że najlepszy na kręgosłup jest materac o twardości 6,5.

Czy ból kręgosłupa może oznaczać raka?

To, czy ból kręgosłupa może oznaczać raka, zależy od indywidualnej sytuacji. W większości przypadków ból kręgosłupa jest spowodowany innymi przyczynami, takimi jak przeciążenie mięśniowe, uszkodzenia dysków czy problemy stawowe. Niemniej jednak, w rzadkich przypadkach ból kręgosłupa może być objawem nowotworu, szczególnie gdy występują dodatkowe objawy alarmowe, takie jak utrata masy ciała, nocne poty, zmiany neurologiczne czy nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Jeśli masz niepokojący ból kręgosłupa lub inne nieprzyjemne objawy, które nie ustępują, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić, czy ból kręgosłupa może być związany z rakiem lub innym poważnym schorzeniem. Pamiętaj, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem jak najszybciej to możliwe.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...