To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
How to minimize the impact of blue light on sleep quality 8 czerwca 2021 |
![]() |
Światło niebieskie to rodzaj światła, który jest najbardziej zbliżony do promieniowania ultrafioletowego. Nazywa się je również HEV, czyli światłem widzialnym o wysokiej energii. Światło niebieskie występuje w formie niebiesko-fioletowej (od 415 nm do 455 nm) i niebiesko-turkusowej (od 465 nm do 495 nm), które różnią się od siebie wpływem na człowieka.
Światło niebieskie działa przede wszystkim pobudzająco i rozdrażniająco. Dowiedziono też, że światło niebieskie ma działanie destrukcyjne dla zdrowia, a przede wszystkim oczu i skóry. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie zakłóca funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka w niemal każdym wymiarze.
Światło niebieskie pobudza nerwy wzrokowe do ciągłej aktywności. Dodatkowo światło niebieskie powoduje zwyrodnienie plamki żółtej i uszkodzenie wzroku. Objawy nadmiaru światła niebieskiego to pogorszenie widzenia, zmęczenie i pieczenie oczu, a także łzawienie.
Światło niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny. Dodatkowo światło niebieskie wzmaga produkcję kortyzolu. Prowadzi to do zaburzenia rytmu dobowego, a w konsekwencji także do bezsenności i innych schorzeń.
Światło niebieskie wzmaga utlenianie komórek skóry i wywołuje stany zapalne. Dodatkowo światło niebieskie przyspiesza starzenie się skóry, zmniejszając przy tym wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz uszkadzając DNA. Niekiedy wywołuje też nowotwory skóry.