Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Poduszki ortopedyczne – technologie i wypełnienie

30 grudnia 2020
Poduszki ortopedyczne, kręgosłup na poduszce, poduszka dobra na kręgosłup, podparcie kręgosłupa
Poduszki ortopedyczne to produkty który potrzebuje coraz więcej z nas. Wybór poduszek ortopedycznych w morzu dostępnych produktów okazuje się wyborem niełatwym. Znając jednak technologie wytwarzania poduszek ortopedycznych, a także stosowane w nich wypełnienia, można wnioskować, że w rzeczywistości na polskim rynku prawdziwych poduszek ortopedycznych jest bardzo niewiele.
Poduszki ortopedyczne, najlepsza poduszka, sklep z poduszkami, poduszki online

Poduszki ortopedyczne – technologie

Poduszki ortopedyczne mogą być wykonywane na dwa różne sposoby. Najpowszechniej stosowaną metodą jest ich wycinanie z bloków pianki poliuretanowej, ponieważ jest to jednocześnie metoda najtańsza. Droższą, lecz zapewniającą większą jakość produktu metodą jest odlewanie poduszek ortopedycznych w formach odzwierciedlających ich kształt.
 
Poduszki ortopedyczne wycinane z bloku
Poduszki wycinane z bloku pianki mają bardzo duże ograniczenia w zakresie nadania im odpowiedniego kształtu, ponieważ technologia wycinania uniemożliwia nadanie im kątów ujemnych. Utrudnia to dodatkowo wielkość bloku pianki poliuretanowej - zazwyczaj wielkości 200cm x 120cm x 120 cm.

Najpopularniejszym rodzajem poduszek ortopedycznych wykonanych w technologii wycinania z bloków pianek poliuretanowych są poduszki klasyczne. Te jednak mają więcej wad niż zalet. Tego rodzaju poduszki ortopedyczne ograniczone są kształtem przypominającym falę lub mydło, który powoduje, że wysuwają się one spod głowy, ponieważ zrotowane w pozycji bocznej ramiona nie mają pozycji się pod nią zmieścić. W efekcie klasyczne poduszki ortopedyczne są przez ramiona wypychane.

Poduszki ortopedyczne wykonane w ten sposób, przy spaniu na plecach doprowadzają do nieprawidłowego ułożenia głowy, a dodatkowo wywierają ucisk na szyję i pogłębiają szkodliwy proces wypłaszczania lordozy szyjnej. Są one bowiem zbyt wysokie i nieprawidłowo wyprofilowane. To właśnie kształt stanowi największą wadę tego typu poduszek ortopedycznych.

Klasyczna poduszki ortopedyczne podnoszą też nasze głowy do góry, dociskając je do klatek piersiowych. Efektem tego jest zamknięcie dróg oddechowych i utrudnienie oddychania, a więc także zwiększenie ryzyka bezdechu sennego

Jeżeli śpimy na zbyt miękkim lub za twardym materacu, taka poduszka może wyrządzić nam jeszcze większe szkody. Zapadanie się w materacu lub zbyt twarde podparcie ze strony materaca prowadzi do protrakcji ramion, co potęguje nieprzyjemne dolegliwości i prowadzi do destrukcji naszego zdrowia.

Poduszki ortopedyczne wycinane z bloków pianki poliuretanowej są bardzo tanie, co wynika z procesu technologicznego pozbawionego konieczności wytworzenia i używania form. Producent takich poduszek może na jednej maszynie wytworzyć ich nawet 3000 dziennie, podczas gdy produkcja poduszek ortopedycznych z formy pozwala uzyskać ich dziennie około 150. Dodatkowo koszt produkcji jednej formy wynosić może nawet kilkadziesiąt tysięcy euro, zaś ich eksoplatacja generuje dodatkowe koszta.

Często poduszki ortopedyczne tego typu są poduszki importowane z Chin, gdzie kontrola jakości produktów praktycznie nie istnieje. Jednocześnie polskie prawo pozwala na oznaczanie ich jako produkt polski, bowiem do tego wystarczy, aby były one w Polsce przynajmniej pakowane.

Jest to swego rodzaju wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ konsumenci przekonani o nabywaniu polskiego produktu w rzeczywistości nabywają produkt chiński. Na polskim rynku istnieje zresztą zaledwie kilku producentów, którzy cały proces produkcyjny poduszek ortopedycznych odbywają w kraju.

Najczęściej takie poduszki są wycięte z pianki memory. Zdarza się nawet, że produkuje się je z pianki poliuretanowej typu T, a więc zamkniętokomórkowej pianki tradcyjnej, z której robi się gąbki do mycia naczyń. Tymczasem ich żywotność jest wyjątkowo niska, podobnie jak poziom ich elastyczności.

Choć więc nie powinny być stosowane do produkcji poduszek ortopedycznych, wielu producentów - korzystając z braku kontroli nad poduszkami niezarejestrowanymi jako produkt medyczny klasy pierwszej - stosuje tego rodzaju pianki.

Poduszki ortopedyczne odlewane z form 
Poduszki ortopedyczne odlewane z form nie mają żadnych ograniczeń co do swojego kształtu. Zaprojektowany, najlepiej przez zespół specjalistów, kształt poduszki ortopedycznej przenosi się na model, na podstawie którego wytwarza się formę produkcyjną. Odlewy poduszek ortopedycznych są dokładnym odzwierciedleniem koncepcji twórcy.

Zaletą tej metody jest stabilna jakość i powtarzalność produkowanych poduszek ortopedycznych. Najczęściej używane do produkcji poduszek ortopedycznych materiały to pianka memory, pianka wysokoelastyczna typu HR i syntetyczna pianka lateksowa. Najwyższej jakości poduszki ortopedyczne marki Onsen Sleeping zaprojektowane zostały w procesie design thinking i produkowane są z wysokoelastycznych pianek poliuretanowych typu HR.

W przeciwieństwie do poduszek wycinanych, poduszki ortopedyczne odlewane z formy mogą mieć kształt zapewniający komfort kręgosłupom najbardziej wymagających klientów. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci posiadają wiedzę oraz zaplecze w postaci lekarzy, fizjoterapeutów czy projektantów, z którymi konsultują, a następnie wspólnie projektują poduszki ortopedyczne, które są zdrowe i funkcjonalne

Największą zaletą poduszek odlewanych z formy jest możliwość nadania im dowolnego kształtu. Jeśli ten kształt nie jest do końca przemyślany, dana poduszka ortopedyczna może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wobec tego poduszka ortopedyczna godna swojej nazwy powinna wspierać zdrowe, fizjologiczne ustawienie kręgosłupa i głowy - zarówno na plecach, jak i na boku.
Onsen_rys_-43

Poduszki ortopedyczne – wypełnienie

W zasadzie poduszki ortopedyczne wykonane z pianki poliuretanowej dzielą się na te wykonane z termoelastycznej pianki typu visco i na te wykonane z wysokoelastycznej pianki typu HR. Niekiedy producencji poduszką ortopedyczną nazywają wyroby lateksowe, poliestrowe, wypełniane łuskami gryki, wełną czy nawet kawałkam kory.

Poduszki ortopedyczne, co do zasady, mają za zadanie prawidłowo podpierać nasze głowy i zapewniać nam możliwie wysoki komfort snu. Jeśli zastanawiamy się więc nad tym, jaka poduszka ortopedyczna będzie dla nas najlepsza, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, czy dobrze podpiera ona głowę w czasie snu.

Na to zaś składa się kształt, ale też rodzaj wypełnienia poduszki ortopedycznej. Z tego też powodu w Onsen Sleeping mamy świadomość tego, że wyłącznie poduszki z pianek poliuretanowych spełniają warunki pozwalające na uznanie ich za poduszki ortopedyczne.

Poduszki ortopedyczne - termoelastyczna pianka z pamięcią typu visco
W produkcji poduszek ortopedycznych z pianki termoelastycznej typu visco stosuje się dwie metody - pneumatyczną i chemiczną. Poduszki ortopedyczne wyprodukowane z pianek memory wytworzonych metodą chemiczną odznaczają się niższą jakością i gorszymi właściwościami od poduszek ortopedycznych wytwarzanych metodą pneumatyczną.

Niemal wszyscy producenci na polskim rynku produkują poduszki ortopedyczne tworzone z chemicznie wytwarzanych pianek memory. Najczęściej wynika to z chęci oszczędności, bowiem produkcja pianki termoelastycznej metodą chemiczną jest tańsza i szybsza. Niekiedy jednak zdarza się, że producenci poduszek ortopedycznych nie posiadają wiedzy o tym, że może być ona produkowana tymi dwiema metodami. Jak zwykle w takich sytuacjach, cierpi na tym klient.

Poduszki ortopedyczne stworzone z pianek termoelastycznych wyprodukowanych metodą chemiczną są bardziej wrażliwe na temperaturę, przez co nawet najmniejsza zmiana poziomu ciepła powoduje, że stają się one bardzo twarde lub bardzo miękkie. Pianka memory wytwarzana metodą pneumatyczną jest mniej wrażliwa na zmiany temperatury i utrzymuje podobną twardość w większych zakresach temperaturowych, co zwiększa jakość wykonanych z niej poduszek ortopedycznych.

Podstawową związaną z tym wadą jest dodatkowo fakt, że jej utwardzenie lub zmięknięcie powoduje zniesienie elastyczności poduszek ortopedycznych, a tym samym otwarte komórki pianki memory zgniatają się i niewlują możliwość przepływu powietrza. To natomiast prowadzi do przegrzania głowy.

Dyskomfort, polegający na budzeniu się z głową mokrą od potu, to nie jedyny minus stosowania pianki termoelastycznej w poduszkach ortopedycznych. Największą ich wadą jest to, że tego rodzaju poduszki ortopedyczne nie podpierają głowy w prawidłowy sposób, ponieważ nie są elastyczne. W momencie, kiedy pianka memory zmięknie, poduszki ortopedyczne z niej wykonane zapadają się. To zaś odbiera głowie prawidłowe podparcie. W efekcie rano możemy wstać z bolącą szyją i karkiem.

Poduszki ortopedyczne - wysokoelastyczna pianka typu HR
Cechy mikroklimatyczne wysokoelastycznych pianek typu HR, z których wykonuje się najwyższej jakości poduszki ortopedyczne, sprawiają w swojej istocie, że są one materiałem do nich idealnym. Zapewniają one bowiem dobrą wentylację, a jednocześnie podparcie głowy w fizjologicznej pozycji.

Zastosowana w poduszkach ortopedycznych wysokoelastyczna pianka typu HR przekłada się na wysoki poziom komfortu osoby śpiącej na takiej poduszce. Komfort to - zgodnie z Cambridge Dictionary - zapewnienie przyjenego uczucia bez powodowania negatywnych odczuć fizycznych. Kierując tą definicją, stworzyliśmy w procesie design thinking trzy najlepsze poduszki ortopedyczne: Dodatkowo oferowane są one w wersji z poszewką wykonaną z nowej generacji tkaniny Skin+ wspomagającej regenerację i odżywienie skóry.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszki ortopedyczne, poduszka na ból karku, poduszki online

FAQ: Poduszki ortopedyczne

Jakie poduszki ortopedyczne są najlepsze?

Najlepsze są poduszki ortopedyczne wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR, których projekt został dopasowany do fizjologicznej budowy człowieka. Należy wybierać poduszki ortopedyczne odlewane z form, a nie wycinane z bloków. Takie poduszki ortopedyczne zapewnią idealne podparcie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jak należy spać na poduszkach ortopedycznych?

Na poduszkach ortopedycznych Onsen Sleeping należy spać na boku lub na plecach. Większość poduszek ortopedycznych innych producentów przeznaczona jest wyłącznie do spania na boku. Jest to bardzo ważne, bowiem wysokość poduszki w obu tych pozycjach do spania musi być inna.

Ile kosztują poduszki ortopedyczne?

Poduszki ortopedyczne kosztują około 350 złotych. W tej cenie można otrzymać najwyższej jakości poduszki ortopedyczne wykonane z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, które swoimi właściwościami przewyższają poduszki memory. Cena poduszki ortopedycznej nie świadczy o jej jakości, dlatego bardzo ważne jest, aby poznać technologie ich wykonania.

Czy opłaca się kupować poduszki ortopedyczne?

Tak. Poduszki ortopedyczne opłaca się kupować nie tylko, kiedy potrzebujemy ich z powodu schorzeń. Dobre poduszki ortopedyczne są opłacalne dla każdego, bowiem działają one również profilaktycznie.

Dla kogo są poduszki ortopedyczne?

Poduszki ortopedyczne są dla każego. Odpowiednio zaprojektowane poduszki ortopedyczne mają właściwości lecznicze, a także profilaktyczne. W ten sposób pomogą zarówno w leczeniu kifozy szyjnej czy zniesionej lordozy szyjnej, ale też zapobiegną schorzeniom kręgosłupa.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to choose the best sleeping pillow...