Na co pomaga kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa pomaga przede wszystkim osobom posiadającym trudności w zakresie czucia głębokiego, a więc wykazującym zaburzenia prioperceptywne. Dodatkowo pomagają one w zaśnięciu i odczuwaniu komfortu snu. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała użytkownika, w przeciwnym wypadku może bowiem zaszkodzić, a nie pomóc.
Czy kołdry obciążeniowe działają?
Kołdry obciążeniowe działają, jednak ich stosowanie u osób zdrowych stanowić może pewne ryzyko. Stymulowanie zmian poziomów neuroprzekaźników i hormonów przez stosowanie kołdry obciążeniowej może trwale zaburzyć naturalne procesy organizmu.
Ile kosztuje kołdra obciążeniowa?
Ceny kołder obciążeniowych zaczynają się już od kilkuset złotych. Bardzo łatwo jest jednak wykonać kołdrę obciążeniową samodzielnie, nie ponosząc z tego tytułu zbyt dużych kosztów. Wystaczy bowiem posiadać tylko podstawową wiedzę w zakresie szycia.
Z czego zrobiona jest kołdra obciążeniowa?
Większość kołder obciążeniowych zrobiona jest z materiałów naturalnych, jak bawełna. Coraz częściej spotyka się też kołdry obciążeniowe wykonane z poliestru. Ich wypełnienie najczęściej stanowią szklane kulki, rzadziej zaś kulki metalowe.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kołdry obciążeniowej?
Kołdry obciążeniowej nie powinno stosować się u dzieci poniżej 2 roku życia, a także u osób chorych na klaustrofobię, łamliwość kości, astmę, osteoporozę i obturacyjny bezdech śródsenny. Przed zakupem kołdry obciążeniowej warto decyzję tę przedyskutować z lekarzem.