Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Lordoza szyjna – co to jest i jak jej nie spłycić?

18 listopada 2020
Lordoza szyjna, choroby kręgosłupa, zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna
Lordoza szyjna to fizjologiczne, a więc naturalne skrzywienie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Występowanie lordozy szyjnej powoduje, że jego górna część przechyla się w przód, zaś dolna w tył. Stanem patologicznym, a więc nienaturalnym jest zaś spłycona lub zniesiona lordoza szyjna, która jest schorzeniem dotykającym coraz więcej z nas.
Lordoza szyjna to nie choroba!

Z pojęciem lordozy szyjnej spotykamy się coraz częściej, stąd też wielu z nas jest z nim oswojonych. Mówi się bowiem o niej w wielu sytuacjach - w trakcie fizjoterapii, treningów na siłowni czy rozmów z lekarzami.

Tymczasem lordoza szyjna to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa szyjnego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruje się na lordozę szyjną, gdyż ta nie jest jednostką chorobową. Kręgosłup zbudowany jest bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się:

W obrębie lordozy szyjnej dochodzi jednak do różnego rodzaju zmian. Te natomiast uznaje się już za stan chorobowy. Najczęściej spotykane z nich to dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zwyrodnienie kręgosłupa. Coraz częściej spotykane jest także zniesienie lordozy szyjnej, a w skrajnych przypadkach nawet kifoza szyjna.

Poduszka na lordozę, materac na lordozę, jak spać z lordozą, ćwiczenia przeciwko lordozie

Lordoza szyjna – opis

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lordoza szyjna nie towarzyszy nam od urodzenia. Ludzki kręgosłup jest po urodzeniu bowiem niemal zupełnie prosty. Nie posiada więc powstających później naturalnych krzywin - lordozy i kifozy. Wygięcia te, w tym i lordoza szyjna, powstają z czasem. Zaczynają pojawiać się dopiero w momencie, gdy zaczynamy podnosić głowę oraz siadać czy stać.

Lordoza szyjna, podobnie jak inne rodzaje lordozy i kifozy, powstaje zatem wtedy, gdy musimy poradzić sobie z siłą grawitacji. Pozycja pionowa powoduje, że na nasze kręgosłupy działa dużo większy ciężar, aniżeli podczas leżenia. Natura działa bezbłędnie, przez co, zgodnie z prawami fizyki, zaczyna tworzyć łuki, które mogą przenieść dużo większy ciężar niż struktura prosta. Łuki te nazywane są lordozami i kifozami.
 
W okresie dzieciństwa wykształca się u każdego z nas seria naturalnych, prawidłowych wygięć kręgosłupa. Należą do nich lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowo-guziczna.
Lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa, kifoza krzyżowo-guziczna, budowa kręgosłupa, ułożenie kręgosłupa, schemat kręgosłupa, kręgosłup noworodka, kręgosłup dziecka, kręgosłup płodu, kręgosłup człowieka
Lordoza szyjna pojawia się jako pierwsze wygięcie kręgosłupa i zaczyna kształtować się już nawet chwilę po porodzie. Inicjatorem tworzenia prawidłowej lordozy szyjnej u dziecka jest podnoszenie główki podczas leżenia na brzuchu.

Zdrowy noworodek położony na brzuchu stara się podnieść głowę, aby się nie udusić. Następnie opiera głowę na prawym lub lewym policzku. Robi to w bardzo charakterystyczny sposób przypominający dziobanie. Ponieważ zaraz po urodzeniu nie jest w stanie jeszcze płynnie podnieść i obrócić głowy, noworodek podnosi głowę, która bezwładnie opada.

W ten sposób, milimetr po milimetrze, noworodek może obrócić głowę z prawej strony na lewą stronę. Dalsze kształtowanie lordozy szyjnej następuje w wieku niemowlęcym, kiedy dziecko świadomie już podnosi głowę podczas leżenia na brzuchu, rozgląda się i podpiera na rękach.
Kręgosłup noworodka, kręgosłup dziecka, kręgosłup płodu, kręgosłup człowieka, krzywizny kręgosłupa

Lordoza szyjna – funkcje

Naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego pod postacią lordozy szyjnej pełni szereg istotnych funkcji. Kręgi szyjne tworzące odcinek szyjny kręgosłupa, których mamy łącznie siedem, stanowią swoisty most łączący czaszkę z klatką piersiową.

 

Patrząc na budowę kręgosłupa, zauważyć można, że kręgi szyjne są najmniejsze ze wszystkich kręgów. MImo tego pełnią one rolę wręcz najważniejszą dla centralnego układu nerwowego, jak też dla obwodowego układu nerwowego. Dlatego też stany chorobowe obszaru lordozy szyjnej powodować mogą bardzo dotkliwe objawy.

Odcinek szyjny kręgosłupa posiada dwa nietypowe kręgi nazywane atlasem i obrotnikiem. Charakteryzują się one odmienną od pozostałych budową i stanowią bezpośrednie połączenie czaszki z kręgosłupem. Ich zadaniem jest umożliwianie nam ruchów rotacyjnych głowy. Uszkodzenie lub zwyrodnienie tych kręgów w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie człowieka, podobnie jak ich ból spowodowany spaniem na złym materacu.

Odcinek szyjny kręgosłupa, szyja, kręgi szczytowe, atlas, obrotnik, czaszka, ból kręgosłupa, lordoza szyjna
Odcinek szyjny kręgosłupa, wraz z lordozą szyjną, sprawuje bardzo ważną funkcję, jaką jest ochrona rdzenia kręgowego. Ten natomiast jest każdemu z nas potrzebny. Dostarcza on bowiem informacje z mózgu do poszczególnych zakątków ciała. Stąd też złamanie w obrębie kręgosłupa szyjnego, które przerwie ciągłość rdzenia kręgowego, powoduje tetraplegię, czyli porażenie czterokończynowe. Bardzo często taka osoba nie może poruszać nogami, rękoma, a nawet tułowiem czy szyją.
 
W skrajnych przypadkach przerwanie rdzenia kręgowego powoduje zaburzenia oddychania, a nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili swoją szyję i kręgi. W tym zaś pomoże nam aktywność fizyczna, zwracanie uwagi na ergonomię mebli czy też posiadanie dobrego materaca, Warto też przywiązać szczególną uwagę do wyboru poduszki ortopedycznej.
Uszkodzenie kręgosłupa, ból kręgosłupa, uraz kręgosłupa, wózek inwalidzki, sen przy niepełnosprawności, sen z niepełnosprawnością
Z kręgów szyjnych wychodzą bardzo ważne nerwy rdzeniowe. Pierwszy z nich to splot szyjny, drugi zaś to splot ramienny. Zaopatrują one czuciowo i ruchowo okolicę szyi oraz rąk. Uszkodzenia tych splotów mogą powodować porażenia mięśni, brak czucia, drętwienia i wiele innych.
Kręgosłup, splot szyjny, splot ramienny, rdzeń kręgowy
Między kręgami szyjnymi znajdują się krążki międzykręgowe, które potocznie zwie się dyskami. Stanowią one swoiste amortyzatory, dzięki którym nie dochodzi do ocierania o siebie trzonów kręgów. Dzięki odpowiedniemu uwodnieniu, krążki międzykręgowe zapewniają ruchomość poszczególnych segmentów kręgosłupa oraz kręgosłupa jako całości.
Budowa kręgosłupa, kręgosłup, dysk w kręgosłupie, krążek międzykręgowy, zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia
Kręgi szyjne, tworzące naturalną krzywiznę, jaką jest lordoza szyjna, utrzymują ciężar głowy. Dzieje się to z udziałem licznych mięśni i więzadeł, ale to właśnie kręgosłup szyjny pełni stelaż dla wszystkich tych struktur miękkich.

Głowa człowieka dorosłego waży około trzech kilogramów. Dodatkowo w pozycji stojącej nasze głowy są wysoko nad ziemią, a do tego często się poruszają, obracają i wychylają. To zaś powoduje, że ciężar właściwy, z którym muszą poradzić sobie nasze szyje, jest dużo wyższy niż ciężar samej głowy. Dlatego właśnie lordoza szyjna ma taki kształt i jest tak cennym elementem strukturalnym w naszym organizmie.

Lordoza szyjna – choroby

Większość chorób odcinka szyjnego kręgosłupa powstaje właśnie w obrębie zaburzenia jego naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza szyjna. W wyniku nieprawidłowego ustawienia głowy względem tułowia dochodzi do nadwyrężania struktur mięśniowych, więzadłowych i kostnych. Efektem tego są zwyrodnienia kręgosłupa oraz dyskopatie, czyli najczęstsze choroby kręgosłupa szyjnego.
Kręgosłup, ból karku, ból szyi, zwyrodnienie kręgosłupa, zwyrodnienie kręgów szyjnych, dyskopatia
Osteoartroza, czyli zwyrodnienie kręgosłupa, to pojęcie dość szerokie. Najczęściej używa się go w odniesieniu do wyrośli kostnych, które powstają na trzonach kręgów lub na stawach międzykręgowych w obrębie lordozy szyjnej. Te mogą przyjmować kształt dziobów ograniczających, a nawet uniemożliwiających ruch w stawie.

Pośrednio zwyrodnienia kręgosłupa powodują duży ból i dyskomfort. W procesie degeneracyjnym dochodzi do szybszego zużycia powierzchni stawowych w obrębie lordozy szyjnej, co może spowodować zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych. To z kolei może dawać objawy neurologiczne.
Kręgosłup, ból karku, ból szyi, zwyrodnienie kręgosłupa, zwyrodnienie kręgów szyjnych, dyskopatia

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa może występować praktycznie w każdym jego segmencie. Najczęściej występuje jednak na poziomie od C4 do C6 i polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego oraz wysunięciu go poza trzony kręgów.

 

Wysunięty dysk może uciskać na wychodzące z kręgosłupa korzenie nerwowe, powodując drętwienia, ból a nawet porażenie mięśni w obrębie szyi i rąk.

Dyskopatia, wypadający dysk, kręgosłup szyjny, lordoza szyjna
Zniesienie lordozy szyjnej nazywane szyją techniczną (ang. tech neck) spowodowane jest długotrwałym utrzymywaniem głowy w protrakcji. Innymi słowy, wynika ono z częstego pochylania głowy w przód, co często wiąże się z użytkowaniem smartfonów, tabletów czy komputerów.
Zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna, zniesienie lordozy szyjnej, spłycenie lordozy szyjnej, kręgosłup szyjny, odcinek szyjny kręgosłupa

Lordoza szyjna – leczenie chorób

Do najbardziej drastycznych metod leczenia chorób w obrębie lordozy szyjnej zalicza się oczywiście operacje odcinka szyjnego kręgosłupa. Wiele lat temu operacje wiązały się ze znacznym ryzykiem długoterminowych powikłań. Część operacji w obrębie szyi kończyła się uszkodzeniem rdzenia i trwałym paraliżem.

Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Operacje są bardziej bezpieczne, wykonywane z coraz większą precyzją i przy użyciu coraz nowszych implantów. Nie mniej jednak, nadal operacje kręgosłupa w obrębie lordozy szyjnej należy traktować jako absolutną ostateczność. W pierwszej kolejności powinniśmy stosować działania profilaktyczne, a jeśli problem już się pojawił, należy wypróbować metod leczenia nieinwazyjnego.

Zabieg kręgosłupa szyjnego, operacja kręgosłupa szyjnego z dojściem przednim, operacja przez szyję, chirurgia kręgosłupa
Główną metodą nieinwazyjnego leczenia odcinka szyjnego kręgosłupa, a w tym zniesionej lordozy szyjnej, jest przede wszystkim rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Polega ona na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, które usprawnią działanie mięśni w obrębie karku i szyi oraz skorygują nieprawidłowe ustawienie głowy.

Obok tradycyjnych ćwiczeń, fizjoterapia w obrębie lordozy szyjnej opiera się na całym szereg zabiegówu z użyciem prądów TENS, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Te zaś pozytywnie wpływają stan odżywienia i prawidłowe działanie mięśni, podobnie jak masaże.

Dodatkowo warto zapoznać się z naszym poradnikiem na temat tego, jaką poduszkę ortopedyczną wybrać. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna, szczególnie ta dedykowana lordozie szyjnej, stanowi bowiem nieocenioną pomoc w odzyskiwaniu fizjologicznego kształtu kręgosłupa.
Terapia manualna kręgosłupa, ból kręgosłupa, bóle pleców, fizjoterapia, masaż pleców, rehabilitacja
Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest przeciwdziałać zamiast leczyć. Powinnśmy dbać o naszą lordozę szyjną zanim jeszcze pojawi się jakakolwiek trudność z nią związana. Należy więc zadbać o prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia.

Każdy z nas powinien nauczyć się autokorekty postawy w ciągu dnia. Powinniśmy zwracać większą uwagę na ergonomię w miejscu pracy, w szczególności jeśli jest to praca siedząca. Ważnym elementem dla zachowania zdrowia lordozy szyjnej jest przede wszystkim ułożenie kręgosłupa podczas nocy. Do tego zaś niezbędne jest posiadanie dobrego materaca i właściwej poduszki ortopedycznej.
Lordoza szyjna lubi aktywność i ergonomię.
Najnowsze badania naukowe wskazują, że wiele chorób kręgosłupa ma podłoże genetyczne. Niestety na nasze geny nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, na co wpływ mamy, czyli o prawidłowe dbanie o nasz kręgosłup podczas całego dnia i nocy.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa
Nasze kręgosłupy zasługują na to, aby znajdować się w optymalnym, zdrowym położeniu przez całą dobę. To właśnie podczas snu nasze kręgosłupy regenerują się, a dyski nawadniają. Dodatkowo więzadła i mięśnie normalizują w nocy swoje napięcie, przygotowując się na pracę kolejnego dnia. Zarówno lordoza szyjna, jak i pozostałe części kręgosłupa, nie znajdą odpowiedniego podparcia na materacu z pamięcią kształtu czy materacu sprężynowym.

Materacem, który zapewnia idealne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, jest materac Osaka Air. Zapewnia on komfortowy sen, a dodatkowo jest wyrobem medycznym klasy pierwszej, którego całe projektowanie odbywało się zgodnie z design thinking.

Dodatkowo jest on objęty 15-letnią gwarancją i możliwością zwrotu przez 100 dni od otrzymania, co czyni go zakupem pozbawionym jakiegokolwiek ryzyka.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Lordoza szyjna

Co to jest lordoza szyjna?

Lordoza szyjna to naturalne i w pełni prawidłowe wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym. Lordoza szyjna jest stanem fizjologicznym. Nie jest chorobą. Patologie w obrębie lordozy szyjnej zazwyczaj dotyczą jej spłycenia lub zniesienia. W niektórych wypadkach lordoza szyjna może również ulec pogłębieniu - hiperlordotyzacji.

Jak wyleczyć lordozę szyjną?

Lordoza szyjna jest naturalnym, a więc fizjologicznym ukształtowaniem ludzkiego kręgosłupa. Leczenia wymagają wszelkie odstępstwa od jej normalnego ułożenia - spłycenie lordozy szyjnej czy też zniesienie lordozy szyjnej.

Czy lordoza szyjna jest niebezpieczna?

Lordoza szyjna nie jest niebezpieczna, bowiem stanowi stan fizjologiczny. Niebezpieczne może być zniesienie lordozy szyjnej czy też spłycenie lordozy szyjnej,

Jak pozbyć się lordozy szyjnej?

Prawidłowej, fizjologicznej lordozy nie należy się pozbywać. Leczenie wszelkich stanów patologicznych w obrębie lordozy szyjnej najlepiej zacząć od wizyty u fizjoterapeuty, a także zakupienia odpowiedniego materaca wysokoelastycznego i poduszki ortopedycznej.

Jaką poduszkę wybrać na lordozę szyjną?

Poduszka na lordozę szyjną powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Optymalny kształt ma poduszka Asana, którą Onsen Sleeping zaprojektował specjalnie dla osób borykających się ze schorzeniami w obrębie lordozy szyjnej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...