Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Rodzaje materaców – praktyczny przewodnik

25 października 2024
rodzaje materacy, jak wybrać materac, budowa materaca
Wybór odpowiedniego materaca do spania to dziś nie lada wyzwanie. Sklepy zasypują nas mnogością różnorodnych modeli materaców, a ich producenci doslownie prześcigają się w obietnicach dotyczących komfortu, zdrowia czy technologii, które coraz częściej zahaczają o absurd. Dochodzą  dotego dochodzą skomplikowane nazwy własne elementów materaca, na temat których nie sposób znaleźć rzetelne informacje. To powoduje, że kupno materaca jest specyficznym procesem.

Rozpoczynając poszukiwania najlepszego materaca można wpaść w pułapkę porównywania materiałów, co do których nie ma się wiedzy, bo mało kto się nią dzieli. Wielu ludzi gubi się w temacie bonellu, kieszonek, lateksu czy pianek, co przyprawia ich o ból głowy. Sprzedawcy często wmawiają nam też, że jeden materac dla wszystkich nie istnieje, choć nie są w stanie tego logicznie wytłumaczyć.
materace do spania, rodzaje materaców, sklep z materacami

Jakie są rodzaje materaców?

Europejski rynek materaców do sypialni oferuje wiele opcji. Wiele z popularnych modeli, takich jak materace sprężynowe czy lateksowe, może kusić swoimi opisami. W rzeczywistości jednak konstrukcja materaców tego typu najczęściej nie wspiera kręgosłupa.

Warto skupić się na funkcjonalnych materacach, które rzeczywiście dbają o postawę w trakcie nocy, ale też o wentylację oraz komfort termiczny, co wiąże się z dobrym projektem. Dlatego niezwykle ważna jest też metodyka projektowania danego materaca, a także filozofia jego producenta.

  • Materace bonellowe to przestarzała technologia, która nie wspiera zdrowia. Choć kiedyś były popularne, dziś nie spełniają standardów zdrowego snu. Konstrukcja materaców bonellowych oparta jest na połączonych sprężynach, przez co nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Nacisk ciała rozkłada się na całą powierzchnię materaca, co wynika z kumulowania się siły. To bardzo często wywołuje bóle pleców, ale też problemy z postawą. Choć są tanie, pozostają również mało elastyczne, szybko tracąc swoje właściwości.

  • Materace kieszeniowe mają być lepszą alternatywą, jednak nadal są problematyczne. Jest to teoretycznie zaawansowana wersja materaców sprężynowych, ale w praktyce niewiele się różnią. Choć deklaruje się, że każda sprężyna działa niezależnie, to w rzeczywistości kieszenie są klejone i działają łącznie. Sprężyny same w sobie nie są najlepszym materiałem wspierającym zdrowy sen. Brak dynamiki punktowej powoduje, że materac nie dostosowuje się do krzywizn ciała, co może prowadzić do niewłaściwego podparcia kręgosłupa. Nawet w modelach materaców multipocket, gdzie liczba sprężyn jest większa, problem pozostaje nierozwiązany.

  • Materace z pianki T cechuje słaba jakość i wątpliwy komfort, ale także niska cena. Jest to rodzaj taniego materaca, który nie przynosi zdrowego snu w dłuższej perspektywie. Tego rodzaju pianka poliuretanowa szybko się odkształca, co prowadzi do niewłaściwego podparcia kręgosłupa, wywołując różne dolegliwości. W efekcie materac z pianką T przestaje spełniać swoją funkcję, a ciało nie odpoczywa. Te często powodują bóle pleców, a ich niska trwałość sprawia, że konieczna trzeba je często wymieniać, co staje się mało opłacalne.

  • Materace wysokoelastyczne to najzdrowszy wybór z dostępnych obecnie na rynku. Dzięki temu, że zawierają one piankę HR, która ma otwartokomórkową strukturę, zapewniają one doskonałą wentylację, co pozwala utrzymać właściwą temperaturę w nocy. Jest to też rodzaj pianki do materaców, który oferuje elastyczność punktową, co wspiera fizjologiczny kształt kręgosłupa przez całą noc. Warto, aby umieścić memory foam w drugiej warstwie takiego materaca, co pozwoli wykorzystać jej istotne zalety, a zniwelować wady. Pozwoli to na odpowiednie konturowanie ciała, ale bez efektu zasysania. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy doceniają zdrowy sen, dbając także o kręgosłup.

  • Materace memory to te, które mają piankę temoelastyczną w pierwszej warstwie. Są popularne ze względu na powierzchowny komfort przy pierwszym kontakcie. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło ciała, zapadając się pod nim, często wywołując efekt zasysania przy braku właściwości podpierających. To z kolei ogranicza wentylację i utrudnia zmianę pozycji snu, co u wielu osób prowadzi też do przegrzewania się organizmu. Często wywołuje ból w krzyżu, jak też szereg innych problemów z kręgosłupem.

  • Materace lateksowe oznaczają ryzyko alergii i słaba wentylację, co wiąże się z właściwościami tego materiału. Choć są reklamowane jako zdrowe i wygodne, coraz częściej mówi się o ich wadach. Lateks, a zwłaszcza lateks naturalny, może wywoływać alergie. Poza tym lateks ma tendencję do zatrzymywania wilgoci i niemal zerowej wentylacji, co sprzyja rozwojowi pleśni i negatywnie wpływa na higienę snu w kilku wymiarach. Mimo że lateks jest elastyczny, nie dorównuje właściwościom pianki wysokoelastycznej, która zapewnia lepsze wsparcie kręgosłupa. Dodatkowo z czasem lateks kruszeje, co wynika z procesu jego schnięcia, co może zmniejszać żywotność materaca, stawiając pytanie o opłacalność zakupu.

  • Materace hybrydowe łączą w sobie sprężyny pocket i pianki, co teoretycznie powinno stanowić kompromis między elastycznością a wsparciem, ale tak nie jest. Głównym elementem są nadal stalowe sprężyny, a to sprawia, że materace te nie oferują takiego wsparcia dla kręgosłupa, jak materace piankowe. Często też stosuje się tam piankę T, która z zasady jest niewłaściwa do produkcji materaca, albo umieszcza się memory foam w pierwszej warstwie, co pogłębia problemy użytkowników.
Wybór materaca ma ogromny wpływ na jakość snu i zdrowie kręgosłupa. Choć na rynku dostępnych jest wiele opcji, tylko funkcjonalne materace, z odpowiednią kolejnością warstw, gwarantują odpowiednią jakość. Z zasady sprężyny czy lateks, nie są w stanie dorównać dobrze zaprojektowanemu materacowi piankowemu, który jest inwestycją w zdrowy i spokojny sen, a w dodatku wieloletnią.
rodzaje materacy, warstwy materaca, najlepszy materac piankowy

Czy warto kupić materac sprężynowy?

W Europie materace sprężynowe to jeden z popularniejszych wyborów wśród konsumentów. Dzieje się tak głównie ze względu na ich dostępność i atrakcyjną cenę, choć i ta jest często sztucznie powiększana. Jest to rodzaj materaca, który przez wiele lat dominował w europejskich domach. Wielu z nas pamięta charakterystyczne uczucie, jakie dają sprężyny pod plecami. Choć dawniej materace sprężynowe były kiedyś popularnym standardem, dziś coraz częściej zwracamy uwagę na ich wady i otwieramy się na nowocześniejsze rozwiązania, takie jak materace wysokoelastyczne.

Wśród nich wymienia się materace bonellowe, które są zbudowane z dużego bloku połączonych sprężyn, ale także materace kieszeniowe, nazywane pocket czy multipocket. Wbrew pozorom różnice między tymi materacami sprężynowymi są zazwyczaj niewielkie. Umieszczenie sprężyn w osobnych kieszonkach nie powoduje wcale, że te pracują indywidualnie.

Kieszenie te robi się z cienkiego materiału, który szybko może zmienić się w proszek. Dodatkowo są one ze sobą klejone po bokach, a co do zasady są także przyklejane do tych warstw materaca, które są pod nimi i nad nimi. W efekcie zmieniają się w blok sprężyn, który niewiele różni się od bonellowego.
materace sprężynowe, materac bonellowy, sprężyny w materacu
Jedyną zaletą materaców ze sprężynami jest prawdopodobnie ich niska cena. Choć i to się zmienia, bo marże sprzedawców bywają kosmicznie wysokie. Zdarza się, że materac sprężynowy 160x200, czyli w najpopularniejszym rozmiarze, sprzedaje się nawet za kwotę 8000 złotych, podczas gdy koszt jego produkcji nie przekracza prawdopodobnie kwoty 300-500 złotych, zakładając użycie dobrej jakości materiałów.

Z reguły jednak materace sprężynowe są relatywnie tanie, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób z ograniczonym budżetem, choć jedynie z pozoru. Dlatego nawet jeśli dysponuje się niewielką kwotą, można kupić tani materac sprężynowy, który łatwo znaleźć w wielu sklepach. Pozór polega na tym, że trwałość materaca w tym przypadku idzie w parze z niską ceną. Będzie więc trzeba dokonywać częstszej wymiany materaca, co w dłuższej perspektywie da większą cenę końcową.
materace multipocket, materac pocket, sprężyny kieszeniowe
Z kolei główną wadą materaców sprężynowych są... sprężyny! Choć mogą one wydawać się niektórym solidnym rozwiązaniem, w rzeczywistości nie są najlepszym materiałem do zapewnienia odpowiedniego wsparcia ciała w żadnym wypadku, w tym podczas snu. Sprężyny nawet na początku są zbyt sztywne, a z czasem szybko tracą swoją elastyczność, a ich ciągłe użytkowanie prowadzi do licznych odkształceń, co powoduje, że materac traci swoje właściwości.

Jakość materiałów w materacach sprężynowych, szczególnie tych tańszych, jest kolejnym problemem. Materace te, mimo atrakcyjnej ceny, mogą szybko wymagać wymiany, co w dłuższej perspektywie czyni je mniej opłacalnym rozwiązaniem, tworząc swoisty paradoks. Sprężyny, a szczególnie te w materacach bonellowych, powodują również to, że nawet mały ruch jednej osoby na materacu porusza całą jego powierzchnią, co może być uciążliwe dla osób śpiących we dwoje.
Materace sprężynowe są tanie, ale z zasady niewygodne.
Większość ludzi wie, że materace sprężynowe, a więc bonellowe i kieszeniowe, są tanie i szeroko dostępne. Jednak konstrukcja materaców ze sprężynami może mieć poważne wady projektowe. Umieszczenie w materacu stalowych sprężyn nie może dać bowiem odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Do tego dochodzi też szybkie zużycie materiałów oraz niska elastyczność, a to tylko niektóre z problemów, z którymi mogą się borykać użytkownicy materaców sprężynowych, nawet nieświadomie.

Chociaż niekiedy materace kieszeniowe wydają się bardziej zaawansowane technologicznie od materaców bonellowych, w praktyce różnice między nimi są często marginalne. Umieszczenie sprężyn w osobnych kieszonkach nie rozwiązuje problemu braku elastyczności punktowej. Sprężyny nadal pracują w grupach, co sprawia, że podparcie kręgosłupa jest nierównomierne. Choć niektórzy promują materace kieszeniowe jako bardziej komfortowe, w rzeczywistości nadal są to nadal materace sprężynowe, które mają ograniczenia wynikające z samej technologii.
materac kieszeniowy, materace ze sprężynami, sprężyny bonellowe

Czy materace z pianki są zdrowe?

Coraz bardziej popularne są materace piankowe, co zawdzięczają głównie swoim właściwoścom prozdrowotnym. Oferują one komfort snu nieporównywalnie większy od sprężynowych. Dzięki różnorodnym rodzajom, gęstościom i twardościom pianek, dobrze zaprojektowane materace mogą dostosować się do potrzeb użytkowników, oferując dobre wsparcie dla kręgosłupa, wentylację i redukcję nacisku na stawy. W porównaniu do innych rodzajów materaców, jak sprężynowe czy lateksowe, to właśnie materace piankowe są często uznawane za zdrowsze rozwiązanie, o ile są odpowiednio skonstruowane. Kluczem do ich skuteczności jest warstwowa budowa, a w tym użycie wysokiej jakości materiałów.
materac piankowy 160x200, materace piankowe czy sprężynowe, rodzaje materaców z pianki
Różne formy pianek poliuretanowych pozostają podstawą nowoczesnych materaców piankowych. Wyróżnia się dwa rodzaje pianek otwartokomórkowych stosowanych w zdrowych materacach. Jest to pianka HR charakteryzująca się dużą dynamiką i trwałością, a także pianka V, zwana także pianką z pamięcią kształtu.

Dzięki swojej otwartokomórkowej strukturze, pianka HR zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, co skutecznie zapobiega przegrzewaniu się ciała, a więc pomaga utrzymać optymalną temperaturę podczas snu. Z kolei bardzo duża elastyczność punktowa tej pianki sprawia, że materac zbudowany z pianki HR idealnie dopasowuje się do krzywizn ciała, co wspiera prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Nieco inaczej działa pianka visco, którą oznacza się literą V. Ta bowiem reaguje na temperaturę ciała, co skutkuje zapadaniem się pod ciałem, co redukuje nacisk na stawy. Cechuje się ona jednak niską dynamiką, dlatego nie wypiera ciała z powrotem do góry, a w konsekwencji nie podpiera kręgosłupa, jak niekiedy próbuje się wmawiać klientom. Dlatego nie może ona znajdować się w pierwszej warstwie materaca, gdzie szybko chłonęłaby temperaturę ciała. Natomiast umieszczenie jej w drugiej warstwie materaca jest już właściwe, gdyż w ten sposób można uniknąć nadmiernego zapadania się ciała oraz trudności z wentylacją, które mogą prowadzić do przegrzewania się podczas snu.
Materace piankowe mogą wyglądać podobnie, ale mieć inne parametry.
Lata doświadczeń pokazują, że materace piankowe, a w szczególności te właściwie zaprojektowane, jak materac Osaka Air, oferują szereg korzyści zdrowotnych. Te bezpośrednio przekładają się na lepszy sen i funkcjonowanie, co poprawia jakość życia. Dzięki temu, że zapewnia on punktową elastyczność, doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, dając mu konturowanie kręgosłupa, lecz bez efektu zasysania. Dzięki temu kręgosłup zachowuje fizjologiczne ułożenie, co zmniejsza ryzyko schorzeń ortopedycznych.

Z kolei doskonała wentylacja umożliwiona jest przez otwartokomórkową strukturę pianek, które mają optymalną gęstość i twardość, co umożliwia swobodny przepływ powietrza przez materac. Dzięki temu materac zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby spowodować rozwój pleśni czy bakterii. Gwarantowana przez niego dobra wentylacja to klucz do utrzymania higieny materaca, co dla osób z alergiami jest niezmiernie istotne.

Wysokiej jakości pianki w materacu są odporne na odkształcenia, co z kolei oznacza, że funkcjonalny materac nie traci swoich właściwości z upływem czasu. Dzięki temu bezczelnie perfekcyjny materac Osaka Air służy przez wiele lat bez potrzeby wymiany. Gwarantuje przy tym minimalizację punktów nacisku, co jest szczególnie ważne dla osób mających problemy z bólem stawów, jak też cierpiących na inne schorzenia.
pianka T w materacu, pianki zamkniętokomórkowe, materac z pianek tapicerskich
Jednak mało które materace piankowe są zbudowane w sposób, który gwarantuje zdrowy sen. Warto zwrócić uwagę na powszechne błędy konstrukcyjne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie użytkowników. A w tym umieszczenie pianki visco w najwyższej warstwie materaca. Chociaż często pierwsze wrażenie jest pozytywne, bo odnosi się wrażenie spania na chmurze, która przyjemnie otula ciało, to z czasem zmienia się ono w koszmar.

Większość użytkowników mówi, że pianka memory zbyt mocno zapada się pod wpływem ciepła, co znacznie utrudnia zmianę pozycji w nocy i ogranicza wentylację, wzmagając bóle i potliwość. Dlatego też memory foam powinna znajdować się w drugiejw warstwie materaca, gdzie może spełniać swoją funkcję bez wywoływania negatywnych odczuć.

Użycie w materacu pianki T także należy rozpatrywć jako błąd. Jest ona bowiem pianką niskiej jakości, co wiąże się z małą gęstością i krótką żywotnością. Pozwala na stworzenie lekkiego materaca, a to wcale nie jest zaletą. Pianka ta niezwykle szybko ulega odkształceniom, co w wielu przypadkach sprawia, że materac traci swoje właściwości podpierające już po kilku miesiącach normalnego użytkowania.
materac visco, materace z pamięcią kształtu, ranking materacy termoelastycznych

Obecnie dostępne materace piankowe są najzdrowszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Minęły już czasy, w których klejenie pianek mogło budzić wątpliwości. Dobre materace są też pozbawione zapachu, nie powodując zagrożenia substancjami lotnymi. Wszystkie stosowane przez nas pianki posiadają certyfikat CertiPUR, a także spełniają wyśrubowane i rozbudowane normy ISO, zapewniające bezpieczeństwo.

zdrowe materace, rodzaje materacy, najlepszy materac
Kluczem do wyboru materaca piankowego jest poznanie jego składu. To pozwoli oszacować, jaka będzie jakość materaca, a w tym jego funkcjonalność i żywotność. Dlatego zawsze należy zażądać od sprzedawcy przedstawienia pełnych parametrów pianek. Te są oznaczane są przez producentów pianek niezmiennie w ten sam sposób.

Wystandaryzowany uniwersalny parametr pianki musi zawsze składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz ciągu pięciu cyfr. Dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, co przekłada się na wagę materaca. Z kolei trzy kolejne to twardość w niutonach, jakiej nie należy mylić z gęstością.

Odmowa udzielenia informacji o materacu to wprowadzenie konsumenta w błąd. Czyn taki narusza art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru. Jest to celowe działanie na szkodę konsumentów, które należy potępiać.

Z kolei art. 546 §1 Kodeksu cywilnego nakłada na sprzedawcę obowiązek udzielenia tych informacji. A odmowa ujawnienia składu materaca w sposób zgodny z normami technicznymi stanowi naruszenie tego obowiązku, co wiąże się ze złą wolą. Ważne jest, aby były to parametry techniczne, a nie nazwy własne, z których nic nie wynika.
rodzaje materacy, wysokoelastyczny materac do sypialni, materace na kręgosłup

Czy materac lateksowe są dobre?

Nieco inne są materace lateksowe, które cieszą się średnią popularnością. Warto mieć na uwadze ich specyficzne cechy, które nie zawsze są zaletami. W porównaniu do materaców piankowych, a szczególnie tych funkcjonalnych wykonanych z pianki wysokoelastycznej (HR), lateksowe materace wypadają słabiej pod kątem zdrowotnym. Chociaż zapewniają pewną sprężystość i trwałość, mają szereg innych wad.
Materace lateksowe to często zły wybór dla alergików.
Problematyczne w materacach z lateksem jest też to, iż są one z zasady skłonne do kruszenia się, co wynika z wysychania materiału. Lateks, a szczególnie lateks naturalny, z biegiem czasu traci elastyczność, a przy tym kruszy się, co zmniejsza trwałość materaca. Efekt ten powoduje, że materace lateksowe często tracą swoje właściwości szybciej, niż inne rodzaje materaców dostępne na rynku.

Należy też pamiętać o uczuleniach na lateks, bowiem jest to materiał alergizujący. Kontakt z nim często wywołuje uczulenie, a zwłaszcza przy długotrwałej ekspozycji. Alergia na lateks jest obecnie jedną z najczęstszych alergii nabytych, a więc wywołanych kontaktem z tym materiałem. Wywołało to nawet zmiany w służbie zdrowia, gdzie rękawiczki lateksowe zastąpiono nitrylowymi. Właśnie dlatego, że lateks wywoływał reakcje alergiczne u coraz większej liczby pracowników.
materac lateksowy, materace z lateksem, sypialnia dla alergika
Warto też pamiętać, że materace lateksowe mają również tendencję do zatrzymywania wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy w środku materaca. Struktura lateksu jest specyficzna, bowiem materiał ten z zasady nie przepuszcza powietrza, co stanowi zagrożenie dla higieny snu. Informacja ta jest ważna dla astmatyków i alergików, a także dla tej grupy osób, jaka boryka się z nocnymi potami, bowiem na nich wpłynie to najsilniej.
Lateks nie jest materiałem dobrze przepuszczającym powietrze.
Stąd też materace lateksowe mogą być atrakcyjne dla osób poszukujących sprężystego produktu, ale pod kątem zdrowia i higieny może nie być to najlepszy wybór. Wynika to z kruszenia się materiału i ryzyka uczulenia, ale też tendencji do zatrzymywania wilgoci. Materace wykonane z pianki HR stanowią bezpieczniejszą alternatywę.
materac dla astmatyka, materace dla alergików, producent zdrowych materaców

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Świadomy wybór najlepszego materaca to decyzja, która wpływa na całe życie. Holistyczne spojrzenie na zdrowie i samopoczucie zakłada sen we właściwych warunkach. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materaców, ale kluczem do wyboru jest racjonalne podejście do całego procesu zakupu materaca, jaki wiele firm celowo utrudnia. Tymczasem istnieje uniwersalne rozwiązanie, jakim jest funkcjonalny materac, który oferuje optymalne podparcie i komfort dla każdego, a dodatkowo pochodzi z Polski.

Idealny materac, taki jak materac Osaka Air, powinien mieć twardość, która zapewnia przez całą noc odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, nie będąc jednocześnie zbyt miękkim ani zbyt twardym. Tymczasem większość rodzajów materaców oferuje różne poziomy twardości, które dodatkowo nie są poddane żadnej naukowej standaryzacji, co wprowadza na rynku chaos.

Tymczasem to właśnie materac Osaka Air jest zaprojektowany z myślą o uniwersalnej twardości, wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali twardości. Jest to poziom uznawany za najlepszy dla kręgosłupa, ale jednocześnie komfortowy. Taki poziom twardości zapewnia użytkownikom najlepsze wsparcie, ale też pozwala na pełen relaks.

Jest to produkt łączący warstwy pianek o różnej elastyczności i gęstości, ale też niezwykle elastyczny pokrowiec na materac, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała i podpiera kręgosłup. Pianka HR w pierwszej warstwie zapewnia optymalną elastyczność i doskonałą wentylację, co pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała przez całą noc. Każda z kolejnych warstw ma swoje unikalne właściwości, aby jako całość idealnie rozkładać ciężar ciała, a przy tym skutecznie eliminować punkty nacisku, które mogą powodować dyskomfort.

jak wybrać materac, ranking materacy, opinie o materacach

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy?

Nie zaskakuje, że to materace piankowe są zwycięzcą w obiektywnym rankingu materaców. O ile sam projekt materaca jest sensownie stworzony, będzie on wyborem zdrowym i wygodnym, który wytrzyma przez lata. Stąd właśnie duża popularność materaca Osaka Air, który zapewnia zrównoważoną twardość i podparcie. Jest skonstruowany tak, aby łączyć komfort z trwałością, co czyni go mądrym wyborem.

Pamiętaj też, że zakup materaca to decyzja, którą należy podjąć z rozwagą. Dlatego najmniejszego sensu nie ma testowanie materaca w sklepie, gdzie położysz się w ubraniu. Wtedy też świadomie kontrolujesz ruchy ciała, które w nocy funkcjonuje całkowicie inaczej. Poza tym sklep nie oddaje to warunków sypialni, w której panuje inna temperatura czy wilgotność powietrza. Finalnie nie otrzymasz też materaca z ekspozycji, ale ten pochodzący z magazynu. Nierzadko okazuje się, że jest to inny materac, niż oglądało się w sklepie.

ONSEN® to w pełni polska marka, która szanuje rozum i godność klientów. Dlatego też stworzyliśmy materac Osaka Air zaprojektowany z myślą o Twojej satysfakcji i zdrowym śnie. U nas masz możliwość zwrotu materaca w ciągu aż 100 dni. Zachęcamy, aby w tym czasie korzystać z niego bez limitów, czyli tak, jak normalnie korzystasz z materaców. Jesteśmy pewni, że to perfekcyjny materac, który zapewni Ci wiele korzyści

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

najlepszy materac, rodzaje materacy, recenzje materaców

FAQ: Rodzaje materaców

Jakie są rodzaje materaców?

W Europie dostępnych jest kilka rodzajów materaców. Są to materace sprężynowe (bonellowe, pocket i multipocket), lateksowe oraz piankowe. Istnieją też materace łączące cechy kilku z nich, które nazywa się materacami hybrydowymi. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne właściwości, ale nie wszystkie oferują zdrowe podparcie dla kręgosłupa i komfortowy sen, dlatego wyboru materaca należy dokonać rozsądnie.

Czym różnią się rodzaje materaców?

Rodzaje materaców różnią się przede wszystkim konstrukcją i materiałami, które mają w środku. Materace sprężynowe są najczęściej tanie, ale mogą się szybko odkształcać i dają bardzo słabe wsparcie dla naturalnych kształtów kręgosłupa. Z kolei dobrej jakości materace piankowe, a zwłaszcza z właściwie dobranych pianek HR, są elastyczne i dobrze wentylowane, zapewniając lepsze podparcie dla ciała. Natomiast materace lateksowe są elastyczne, ale bywają nietrwałe, a dodatkowo mają tendencję do zatrzymywania wilgoci i mogą powodować alergie.

Jaki jest najlepszy rodzaj materaca?

Najlepszym wyborem są materace piankowe, które zapewniają funkcjonalność i projekt dopasowany do potrzeb człowieka. Na szczególne uwzględnienie zasługuje tutaj materac Osaka Air, który oferuje zdrowe wsparcie dla kręgosłupa, dobrą wentylację i elastyczność punktową. Umieszczenie warstwy memory w drugiej warstwie materaca pozwala na komfort i konturowanie bez ryzyka przegrzewania ciała.

Którego rodzaju materac jest najzdrowszy do spania?

Materace złożone z warstw pianki wysokoelastycznej (HR) o właściwej gęstości i twardości są uznawane za najzdrowsze, ponieważ ich struktura zapewnia odpowiednią wentylację oraz podparcie kręgosłupa. Dobrze rozkładają ciężar ciała i dostosowują się do jego kształtu, pomagając utrzymać prawidłową postawę podczas snu. Idealny materac musi mieć budowę podobną do tortu, a każda jego warstwa musi być przemyślana. Podobnie jak pokrowiec, który także odgrywa ogromną rolę.

Który rodzaj materaca jest najtrwalszy?

Najtrwalsze są materace wykonane z wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej (HR), zawierające w drugiej warstwie piankę memory (V). Dobrze skonstruowane materace piankowe, takie jak Osaka Air, utrzymują swoje właściwości przez wiele lat, oferując trwałość i komfort.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...