Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak kupić materac i się nie zdziwić?

15 maja 2023
Materac 160x200, materace 140x200, jakie są rodzaje materaców
W materacu ważne jest przede wszystkim to, czy jego funkcjonalność odpowiada na zgłaszane potrzeby oraz to, czy rozwiązuje problemy, jakich doświadczamy. Wpływ na to ma zarówno technologia, jaką wykorzystano przy jego produkcji, jak i metodologia używana w całym procesie powstawania materaca. Ważne jest też pochodzenie poszczególnych materiałów i konkretne właściwości każdego z nich. Tymczasem wśród konsumentów wiedza na temat materaców, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na świecie, plasuje się między 1% a 2%, co jest przerażąco niskim odsetkiem.

Sprawdź, jak kupić materac, aby się nie rozczarować. Nie mówimy Ci tutaj, jaki kupić materac, ale właśnie jak kupić materac. Zaznaczamy, że nie musisz kupować go u nas. Lecz wyposaż się w wiedzę, która pomoże Ci dokonać wyboru, niezależnie od miejsca zakupu.. Dzięki temu kupno materaca nie będzie już dla Ciebie procesem, w którym musisz opierać się na nierzetelnych informacjach od osoby, której celem jest wyłącznie sprzedaż i pomnażanie zysków swojego sklepu. Posiadanie eksperckiej wiedzy Ci uniknąć stresu i nieporozumień. Dowiedz się także, co odróżnia ONSEN® od innych producentów materaców, a także jaka misja nam przyświeca.
Funkcjonalny materac do spania, na czym spać, pianka w materacu

Dlaczego mówimy, jak kupić materac?

Mówimy o tym, jak kupić materac, bo branża materacowa jest często zmanipulowana, a niewiedza klienta jest wykorzystywana do osiągnięcia zysku. Klienci, którzy nie są dobrze poinformowani o produktach, mogą być łatwym celem dla sprzedawców wykorzystujących różnego rodzaju techniki sprzedażowe oparte w dużej mierze na manipulacji, aby sprzedać wszystko, począwszy od niskiej jakości materaców w wywindowanych cenach, aż po drogie stelaże do łóżek czy inne akcesoria. Mimo tego, że rzucenie rękawicy branży materacowej ma dla nas również negatywne skutki, które niekiedy ocierają się o działania przestępcze, nie dajemy się zastraszyć i wytrwale dążymy do zwiększania świadomości konsumenckiej.

 
Niektóre firmy materacowe mają własny, unikalny sposób na sprzedaż swoich produktów. Tworzą innowacyjne strategie marketingowe, a w nich oferują ekskluzywne oferty czy specjalne promocje, dając rabaty sięgające nawet 70% przy zachowaniu opłacalności sprzedaży. Inne firmy są tak pewne siebie i perfidne w swoim działaniu, że stosują agresywne taktyki sprzedażowe i szerzą kłamstwa. Jednym z przykładów takiego oszustwa jest twierdzenie, że w Polsce nie produkuje się pianek poliuretanowych, co można uznać za taktykę naruszającą zbiorowe prawa konsumentów. W rzeczywistości bowiem Polska jest jednym z największych jej producentów na świecie. Niektórzy sprzedawcy są tak bezczelni, że nawet zachęcają klientów do sprawdzenia podanej informacji w sklepie, dobrze wiedząc, że prawie żaden klient tego nie zrobi.

Brak rzetelnej wiedzy u klientów powoduje, że sprzedawca staje się z marszu ich autorytetem. Klienci często ufają takiemu sprzedawcy, który wydaje się być dobrze poinformowany, nawet jeśli informacje, które dostarcza, są błędne lub wprowadzające w błąd. To stwarza pole do manipulacji i wykorzystania niewiedzy klienta. Dlatego tak ważne jest, aby klienci byli dobrze wyedukowani przed zakupem materaca. Dzięki temu mogą podejmować świadome decyzje, unikać manipulacji i wybrać produkt, który najlepiej spełni ich potrzeby. To również zmusi firmy do działania w sposób bardziej transparentny i uczciwy, co przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i całej branży.
Najlepsze materace, jaki materac wybrać, spanie na kanapie

W jakim celu kupujesz materac?

Kupując materac, zwyczajnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, w jakim celu kupujemy materac. Odpowiedź na to pytanie jest fundamentem każdej decyzji zakupowej. Materac nie jest bowiem zwyczajnym przedmiotem. Stanowi on to narzędzie, które ma za zadanie poprawić jakość naszego snu i właśnie to jest jego podstawowym celem.

Zrozumienie, co ten materac ma dla nas zrobić, jaką robotę ma dla nas wykonać, jest kluczowe. Musimy zatem wiedzieć, jakie mamy problemy, które materac ma pomóc nam rozwiązać. Może to obejmować bóle pleców, ale również i bezsenność, alergie lub inne trudności natury zdrowotnej. Musimy również zrozumieć swoje indywidualne potrzeby. Stąd też warto poznać filozofię jobs to be done, którą stosujemy w ONSEN®.

To wszystko powinno wpływać na nasz wybór. Dopóki konsumenci nie zdobędą wystarczającej wiedzy, na rynku będą dostępne stosunkowo słabe materace w wysokich cenach. W efekcie, wielu klientów kupi materac, który nie jest naprawdę tym, którego potrzebują. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli dobrze poinformowani i świadomi naszych potrzeb podczas zakupu materaca.
Zadaniem materaca jest posiadanie funkcjonalności, która rozwiąże Twoje problemy i zaspokoi Twoje potrzeby.
Należy szukać materaca, jaki ma możliwie jak najwięcej cech funkcjonalnych, które zaspokoją te potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że na funkcjonalność materaca składa się wiele czynników, takich jak odpowiednia dynamika, twardość, trwały i elastyczny pokrowiec, przemyślana budowa oraz, co bardzo ważne, rodzaj użytych pianek. Kluczem do prawidłowego zakupu materaca jest umiejętność przełożenia tych funkcjonalności na nasze własne potrzeby. Jednak oceniać należy je samodzielnie i z użyciem rzetelnej wiedzy.

Musimy tym samym być sceptyczni wobec informacji pozyskiwanych od sprzedawców sprzedawców. Choć mogliby być oni być źródłem wartościowych informacji, najczęściej ich głównym celem jest sprzedaż materaca, który przyniesie im największy zysk. Sprzedawca nie ryzykuje, bo w sklepie nie można zazwyczaj zwrócić materaca, albo potrąca się dodatkowe opłaty za zwroty i wymiany. Poznanie potrzeb klienta nie jest więc zazwyczaj w ich interesie.
Materac na kręgosłup, materace premium, sypialnia dla dwojga

Czemu budowa materaca jest ważna?

Budowa materaca to kluczowy czynnik, który decyduje o jego jakości, ale także szeroko rozumianej funkcjonalności oraz zdolności do zaspokajania potrzeb. Dlatego warto poświęcić czas na zrozumienie, co kryje się pod - często niemożliwym do ściągnięcia - pokrowcem materaca. Znajomość budowy materaca jest bowiem niezbędna do oceny jego użyteczności. Jakość materiałów w materacu determinuje ich dynamikę, żywotność i podstawowe funkcje. Te czynniki wpływają na to, czy nasze potrzeby zostaną zaspokojone, czy też nie.

Generalnie sprzedawcy w sklepach, salonach czy marketach, często sugerują, abyśmy położyli się na różnych materacach wykonanych z różnych materiałów. Pytają o nasz budżet, wagę i inne kwestie, które są w gruncie rzeczy nieistotne. Najważniejsza pozostaje świadomość naszych potrzeb i wiedza o budowie materaca. Dzięki temu możemy dokonać zakupu nawet z zamkniętymi oczami.

Warto też przypomnieć sobie własne doświadczenia ze snem w ostatnich 5 latach lub 10 latach. Często jesteśmy bowiem świadomi, że spaliśmy na materacu, który był zbyt twardy, zbyt miękki lub wygnieciony. Ale nie znamy podstawowej, fundamentalnej przyczyny tego stanu rzeczy, bo nie znamy budowy ostatniego materaca. Bez tej wiedzy możemy popełnić błąd ponownie, często ten sam.
Reklamacja materaca bywa bezpodstawnie ograniczana.
Konsumenci, którzy opowiadają nam o swoich doświadczeniach w innych sklepach z materacami, niebywale często skarżą się, że próbują składać reklamację na wygniecione materace, ale ich reklamacje są odrzucane. Branża materacowa często odmawia uznania reklamacji na wygniecione materace, jeśli z zewnątrz wyglądają one na równe. Zazwyczaj nie liczą się odczucia klientów. A przecież na materacu śpimy, to nie jest żaden okaz muzealny!

Dlatego takie powody nieuznawania reklamacji są niedopuszczalne i powinny być przedmiotem postępowania właściwych instytucji. Te reklamacje, kiedy myśli się zdroworozsądkowo, zdecydowanie winny być uznane, bo użyto w nich po prostu złej jakości materiałów. Ale dopóki w ofertach nie wskazuje się konkretnych parametrów pianek, konsumenci nie mają do czego się odnosić w pismach reklamacyjnych.

Trzeba domagać się podawania konkretnych parametrów materiałów. Nie możemy zgadzać się na unikanie ich ujawniania czy podawanie anglojęzycznych nazw własnych, które nie niosą za sobą żadnej treści, czy też podpieranie się rzekomą tajemnicą przedsiębiorstwa. Parametr pianki u każdego ich producenta jest wyraźny i każdy określa je w ten sam sposob.

Na przykład HR4037 to pianka wysokoelastyczna, o czym mówią litery HR. Jej gęstość to 40 kg/m3, o czym świadczą dwie pierwsze cyfry parametru. Zaś dwie ostatnie cyfry oznaczają, że pianka ta ma twardość 3,7 kPa. Obecnie można spotkać się ze zmianą parametru twardości z kPa (kilopaskale) na N (niutony), a w opisywanym przypadku będzie to około 150 N.
Parametry pianki w materacu, funkcjonalność materaca, pianka w materacach
Nie ukrywajmy, że głównie zrozumienie tych parametrów to klucz do umożliwienia sobie rzeczywistej weryfikacji jakości materaca. Niestety, w Polsce często spotyka się praktykę podawania jedynie ogólnych informacji, że coś jest - na przykład - nieokreśloną pianką wysokoelastyczną. W dodatku, kiedy już wywalczymy informację, to parametry materaca najczęściej wskazują, że jest to pianka zamkniętokomórkowa oznaczona literą T.

Musimy pamiętać więc, że to budowa materaca ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności i tym samym zdolności do zaspokajania naszych potrzeb podczas snu. Poznanie parametrów pianek pozwala na świadomy wybór, który zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów prowadzących do niezaspokojenia swoich potrzeb. Dlatego warto zainwestować trochę czasu i wysiłku w zrozumienie budowy materaca, jeszcze zanim podejmiemy decyzję o zakupie materaca.
Materac z pianki, T, HR, V, z pamięcią kształtu

Jak określić funkcjonalność materaca?

Celem określenia jego funkcjonalności, warto jest przyrównać materac do innego produktu, który kupujemy równie rzadko. Za przykład weźmy zatem samochód osobowy. Dokonując zakupu auta określamy najpierw, czy jest to pojazd dla nas. Będziemy szukali samochodu mającego konkretne wyposażenie, a także określoną liczbę miejsc czy drzwi. Przyjmując, że szukamy samochodu dla 4-osobowej rodziny, odrzucimy od razu modele sportowe. Chcąc kupić przyzwoite nowe auto, założymy sobie budżet między 70 000 złotych a 130 000 złotych.

Zazwyczaj wtedy dokonujemy porównań, a także poszukujemy w różnych miejscach prawdziwych i rzetelnych opinii. Sprawdzamy, co jest nam w samochodzie potrzebne, a co jest w nim tylko zbędnym gadżetem. Zazwyczaj mamy już zatem pewną wiedzę i rozezenanie. A jeśli nie my, to nasi znajomi. Jesteśmy też w stanie zweryfikować każdy parametr samochodu, który przekłada się na jego funkcjonalność. W efekcie możemy je odnieść do swoich potrzeb. Łatwo jest je także przetestować podczas jazdy próbnej. Używając auto średnio przez nieco ponad godzinę dziennie, da nam to w okresie 10 lat około 6000 godzin. Jednak to, że mieliśmy możliwość skorzystania z własnej wiedzy i oceniliśmy jego funkcjonalność, da nam zadowolenie z podjętej decyzji.

Różnica między materacem a samochodem jest jednak kolosalna. Założmy, że kupujemy popularny materac 160x200 zbudowany z dwóch warstw. W jego pierwszej warstwie znajduje się pianka visco, natomiast w drugiej warstwie inna pianka poliuretanowa, albo nawet sprężyny. Jest to najpopularniejszy obecnie rodzaj materaca w Polsce i kilku innych krajach Unii Europejskiej. Idziemy zatem do sklepu z materacami, a następnie siadamy na tym materacu. Ewentualnie kładziemy się na nim i rzekomo testujemy go przez kilka minut, niekiedy do kilkunastu minut.

Tu pojawia się jednak pierwsza z trudności. O ile przy prowadzeniu samochodu byliśmy świadomi, o tyle na materacu śpimy w warunkach całkowitej nieświadomości i rozluźnienia. Dodatkowo w domu nie śpimy w ubraniach, w których przyszliśmy do sklepu. Coraz częściej praktykujemy spanie nago, ewentualnie używamy lekkich piżam. Dlatego też testowanie materaca w warunkach sklepowych jest zatem całkowicie bez sensu ze względu na odmienne warunki. Powinno ono się odbywać we własnej sypialni przez co najmniej 32 noce.
Funkcjonalność materaca związana jest przede wszystkim z Twoimi potrzebami.
Wbrew informacjom powtarzanym przez wielu sprzedawców, żadnego znaczenia w ocenie funkcjonalności materaca nie będzie miało to, że piankę visco kilkadziesiąt lat temu stworzono na potrzeby NASA. Nie wymyślono jej bowiem do materaców i zwyczajnie nie nadaje się ona do tego, aby stosować ją w ich pierwszych warstwach. Cała marketingowa otoczka pozwala im natomiast na to, aby materace te sprzedawać nawet po 10 000 złotych i więcej.

Jest ona w istocie wyjątkowa, ponieważ cechuje się lepkością, podobnie jak ciecze i gazy. Jej struktura jest usieciowana, a pod wpływem temperatury zmienia twardość. Wszyscy jej producenci wytwarzają ją w temperaturze 15℃. To w tych warunkach określa się jej parametr gęstości i twardości, co wpływa bezpośrednio na jej dynamikę. Ale kiedy temperatura ta ulega zmianie, również i jej właściwości się zmieniają. Zwiększenie temperatury powoduje jej mięknięcie, rozciąganie się i dosłowne zasysanie nas do środka. Z tego też powodu nawet 50% dorosłych użytkowników takiego rodzaju materaca deklaruje, że oddałoby go z powrotem, gdyby było to możliwe.

W sklepie, gdzie panuje temperatura rzędu 19℃, popularny materac z memory foam pod wpływem temperatury ciała człowieka zmięknie tylko delikatnie lub w ogóle. Szczególnie, że klient leży na nim bardzo krótko. Efekt zapadania się jest w jakimś stopniu odczuwalny, ale tylko przez to, że jest to pianka leniwa i sama masa ciała ją zgniata. W takich warunkach nie działa jednak ten drugi element, jakim jest temperatura.

Nawet zakładając, że w sypialni także utrzymujemy temperaturę 19℃, to nasze ciała zawsze mają stałą temperaturę 36,6℃. Dodatkowo jesteśmy tam przykryci kołdrą. Z czasem ciepło ludzkiego ciała przenika do głębi materaca, co powoduje zapadanie się ciała. Proces ten wymaga jednak nawet kilkudziesięciu minut, dlatego w warunkach sklepowych go nie dostrzegamy. Dodatkowo działać zaczyna efekt lustrzanego odbicia ciepła, który jeszcze bardziej nagrzewa nasze ciała oraz wzmaga potliwość.
Materac H3, materace średnie, producent materacy, polska firma

Jak zrozumieć właściwości pianki w materacu?

Warto zauważyć, że pianka termoelastyczna jest często wykorzystywana w produkcji materaców i poduszek ze względu na jej unikalne właściwości, które związane są z jej lepkością. Jest znana z dopasowywania się do kształtu ciała przez swoją miękkość. Jednak coraz więcej osób słusznie twierdzi, że umieszczenie tej pianki w pierwszej warstwie materaca lub w poduszkach to duży błąd.

Wydaje się, że branża materacowa nie reaguje wystarczająco szybko na te opinie, co budzi frustrację wśród niezadowolonych konsumentów. Głosy krytyki są szczególnie głośne u klientów anglojęzycznych, którzy często dzielą się swoimi opiniami na specjalistycznych portalach i forach . Szczegółowo opisują swoje doświadczenia z materacami czy poduszkami z memory foam, podkreślając różne trudności, które w związku z tym napotykają.

Najczęściej zgłaszane trudności dotyczą właściwości samej pianki. Ten rodzaj pianki poliuretanowej jest wrażliwy na temperaturę i nacisk. Gdy na niej leżymy, ciepło naszego ciała powoduje, że staje się miękka i zapada się, tworząc niejako jego odlew. W teorii ma to zapewnić optymalne wsparcie dla naszych krzywizn ciała. Jednak w praktyce, po kilkudziesięciu minutach, pianka ta zmienia się w warstwę, która nie podpiera ciała i niemal wcale nie przepuszcza powietrza. Ta niska przepuszczalność powietrza prowadzi do zwiększonego nagromadzenia ciepła, co u większości osób powoduje dyskomfort.

Jest to szczególnie dotkliwe dla osób o naturalnie wyższej temperaturze ciała czy tych, które mają tendencję do pocenia się podczas snu, a w tym choćby kobiet w okresie menopauzy czy osób o zwiększonej masie ciała. Warto też pamiętać, że memory foam charakteryzuje się niską dynamiką, co oznacza, że nie odpowiada szybko na zmiany pozycji snu, jakie przybieramy. Dla osób, które przekręcają się w nocy, może to oznaczać trudności z poruszaniem się, ponieważ mogą czuć się jakby byli zatopieni w zapadniętym materacu.
Materace piankowe to najlepszy wybór, o ile zdajemy sobie sprawę z właściwości i parametrów pianek.
Najważniejszym problemem, jaki nagminnie zgłaszają nam klienci, którzy wcześniej posiadali złe materace, jest jednak brak odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa i ciała. Zasada działania pianki termoelastycznej opiera się na dopasowaniu do kształtu ciała, ale już po kilkudziesięciu minutach zapada się ona niezwykle głęboko. Nie zapewnia ona równomiernego podparcia dla całego ciała.

Niektóre części ciała mogą zanurzać się głębiej w materac niż pozostałe, co prowadzi do nienaturalnej pozycji leżenia, a w konsekwencji także do niewłaściwego podparcia kręgosłupa. Na przykład biodra osoby śpiącej na boku mogą zanurzyć się zbyt głęboko, co prowadzi do wygięcia kręgosłupa, który powinien być utrzymany w linii prostej. Natomiast dla osób śpiących na plecach tego rodzaju pianka nie zapewnia wsparcia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który znajduje się w dolnej części pleców. Te problemy mogą prowadzić do dyskomfortu i bólu, zwłaszcza po dłuższym okresie użytkowania.

Stąd też pianka wysokoelastyczna jest zdecydowanie lepszym wyborem do zastosowania w pierwszej warstwie materaca z kilku powodów. Po pierwsze, charakteryzuje się wysoką elastycznością, co oznacza, że szybko powraca do pierwotnego kształtu po odkształceniu. Ta cecha sprawia, że doskonale dopasowuje się ona do ciała, zapewniając optymalne podparcie i rozłożenie ciężaru. Dzięki temu materac zapewnia odpowiednią stabilność i wygodę podczas snu. Mimo swoich zalet, pianka wysokoelastyczna jest często mniej promowana w porównaniu z pianką z pamięcią. Wielu producentów skupia się na reklamowaniu materaców z pianki visco, którą można po prostu sprzedać drożej.

W kontekście konstrukcji materaca należy zauważyć, że zaleca się umieszczenie pianki wysokoelastycznej w pierwszej warstwie, a więc nad memory foam. Jest to spowodowane różnicą we właściwościach obu materiałów. Jak bowiem wiadomo, pianka z pamięcią ma tendencję do zapadania się pod ciałem, podczas gdy pianka wysokoelastyczna przez wiele lat zapewnia elastyczność i wsparcie w punktach nacisku. Umieszczenie pianki wysokoelastycznej na górze pozwala na wykorzystanie jej właściwości dopasowujących się do ciała, jednocześnie korzystając z zalet pianki z pamięcią w warstwie pod nią. Tak umieszczona może ona bowiem wspierać konturowanie ciała, a tym samym umożliwiać zachowanie jego prawidłowej pozycji.

Należy unikać materaców z pianek zamkniętokomórkowych, czyli wszelkich pianek oznaczonych parametrem T. Pianki tego typu są mniej trwałe i nie posiadają odpowiedniej dynamiki. Oznacza to, że nie zapewniają one odpowiedniej elastyczności i wsparcia, które są istotne dla komfortu snu. Pianka T może być początkowo bardziej twarda w porównaniu do innych pianek poliuretanowych, co wywołuje złudzenie jej żywotności. Z czasem jednak jej komórki zaczną pękać, a sam materac się wygniecie. To może zaś prowadzić do nieodpowiedniego rozłożenia ciężaru ciała, co z kolei prowadzi do niewłaściwego podparcia.
Pianka T, materace elastyczne, materac ortopedyczny, zdrowy sen, higiena snu

Czy ten chaos jest potrzebny?

Oferta modeli materaców na rynku jest gigantyczna. Klienci są zdezorientowani ilością różnych marek, rodzajów i informacji. Wtedy właśnie pojawiają się sprzedawcy, którzy bardzo często w pierwszej kolejności pytają nas o budżet. Generalnie nie jesteśmy pytani o potrzeby, problemy, pozycje przybierane do spania i inne istotne kwestie. A jeśli jesteśmy to nie w pierwszej kolejności i tylko powierzchownie. Jak pokazuje praktyka ONSEN®, powinien być to półgodzinny wywiad. Po to, aby klient nie tylko czuł się zaopiekowany, ale żeby naprawdę się nim zaopiekować. Okazuje się, że szaleństwie większości sprzedawców jest metoda. Niestety nie przekłada się ona na dobro klienta, ponieważ jest metodą sprzedażową.

Tymczasem notorycznie pomija się, że dla osób śpiących na boku i na plecach zawsze wybiera się materac średniotwardy. Ten powinien plasować się między 6 a 7 w 10-stopniowej amerykańskiej tabeli twardości materaców. Jedynie młode, szczupłe osoby, które śpią na brzuchu, mogą pomyśleć o twardszym materacu, którego twardość dochodzi do 8. Zdecydowanie nikt natomiast nie powinien spać na materacach, które będą bardziej miękkie. Pod żadnym pozorem nie należy dobierać materaca do wagi.
Jaki powinien być materac, twardy materac na kręgosłup, skala twardości materacy
Proces zakupowy materaca i poduszki w internecie nieco jednak różni się od tego, jaki ma miejsce w sklepach stacjonarnych. Z jakiegoś powodu utarło się, że materac należy sprawdzić na żywo i go dotknąć. Przy obecnym stanie wiedzy i ilości nieprawdziwych informacji, jakie krążą w sieci, zwyczajnie nie ma to sensu. Konsumenci często kupują materace z absurdalnych powodów. Na przykład dlatego, że dany model jest dla nich po prostu ładny. Materac to jednak produkt, na którym śpimy, a wtedy to nieświadomość zaczyna sterować naszymi ruchami. Tego pod żadnym pozorem nie jesteśmy w stanie osiągnąć poza własną sypialnią. I nie walory estetyczne mają wtedy znaczenie.

O nikłej wiedzy lub bezczelnej manipulacji wielu sprzedawców materaców świadczy to, jakie są ich odpowiedzi na zadawane przez świadomych konsumentów pytania. Ci bowiem niekiedy zarzekają się, że pianka visco nie jest jednym z rodzajów pianek poliuretanowych, ale ich pochodną, albo że powstaje ona z proszku czy granulatu... Tymczasem inne rodzaje pianek najzwyczajniej nie istnieją, może za wyjątkiem specyficznych pianek lateksowych, zaś głównymi ich składnikami zawsze są dwie ciecze - izocyjanian i poliol. Nazywa się je też nazwami własnymi, aby uchronić się przed obowiązkiem podania konkretnych parametrów.
Kupno materaca to poważna decyzja. Zawsze zwracaj uwagę na szczegóły.
Kupowanie w internecie jest bezpieczniejsze, ponieważ zmniejsza ryzyko manipulacji. Choć w sieci dominuje przekaz manipulującej większości, to osoby poszukujące rzetelnej wiedzy są w stanie ją odnaleźć. Trzeba też pamiętać, że zakup materaca na odległość daje możliwość jego zwrotu w ustawowym terminie, który wynosi 14 dni. Rzetelny producent, jakim jest ONSEN®, daje natomiast aż 100 dni na dokonanie zwrotu. Nadto warunki tego zwrotu są jasne i zgodne z interesem klienta, czego nie można powiedzieć o regulaminach większości innych sklepów. Jednocześnie w sklepach stacjonarnych możliwość zwrotu jest notorycznie utrudniana, ograniczana lub w ogóle nie istnieje. Ważne jest zatem zapoznawanie się z każdym szczegółem oferty.

Kupując w sklepie stacjonarnym, jesteśmy narażeni na wiele sztuczek sprzedawców, czego w internecie nie doświadczymy. Oczywiście w sieci są inne metody, które mogą dawać sprzedawom możliwość manipulowania, ale nawet podstawowa wiedza pozwoli zweryfikować prawdę. Sytuacja przy materacach online jest zatem diametralnie lepsza, lecz nadal należy zachować czujność. Tu na uwadze należy mieć też fakt, że najczęściej producent materaców sprzedaje swoje produkty taniej niż sklepy. Pozwala to bowiem na zmniejszenie kosztów sprzedaży i uniknięcie marży. Niestety część zachowuje się nieuczciwie, zaniżając jakość produktu oraz znacznie zawyżając ceny. Ponownie jednak z pomocą przychodzi nam rzetelna wiedza.

ONSEN® klienci zawsze mają pewność, że materac stworzony jest bezpośrednio dla nich. Nie tworzymy produktów dla sklepów, które chcą nakładać na nie swoje marże i sztucznie generować koszta. Bierzemy bezpośrednią, pełną i nieograniczoną odpowiedzialność za to, jak nasze najlepsze materace i poduszki zachowują się w Waszych sypialniach. Nie posiadamy niczego, czego jakość jest słaba, a koszt produkcji niski. Tworzymy najlepsze na rynku materace i poduszki, obejmując je niską marżą.
 
ONSEN® oferuje jeden, uniwersalny materac Osaka Air, który jest najlepszym materacem dostępnym na rynku. Ten odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów i spełnia wszelkie znane nam funkcjonalności materaca. Ma nadto status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Podlega on 15-letniej gwarancji oraz programowi pozwalającemu na zwrot materaca w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera. Dzięki temu pewnością i zaufaniem, jakimi darzymy ten idealny materac, dzielimy się z każdym, komu zależy na zdrowiu i komforcie podczas snu.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac piankowy 160x200, materace z pamięcią kształtu 140x200, producent materaców, lateks w materacu

FAQ: Jak kupić materac

O co pytać przy zakupie materaca?

Przede wszystkim zawsze należy żądać konkretnych parametrów użytych w nim materiałów. Pianki mają zawsze to samo oznaczenie, które składa się z 1-2 liter i 4-5 cyfr. Te oznaczają ich rodzaj, gęstość i twardość. Poza tym ważne jest zapoznawanie się z regulaminem sprzedaży, a także warunkami zwrotów. Warto jest upewnić się, że nieudany zakup będzie można zwrócić bez dodatkowych opłat.

Skąd wiedzieć, że czas zmienić materac?

Materac należy zmienić, kiedy dostrzegasz zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim wtedy, gdy pocisz się lub budzisz w nocy, albo się nie wysypiasz. Także wtedy, kiedy zauważasz zmniejszenie wydajności w pracy, albo mniejszą wydolność organizmu. Powodem do wymiany materaca mogą być też różnego rodzaju schorzenia, głównie te związane z kręgosłupem lub głową. Nieodpowiedni materac może dawać także specyficzne objawy, które trzeba zaobserwować u siebie indywidualnie. Rzecz jasna, materac należy wymienić, gdy obecny jest wygnieciony, posiada wystające elementy lub znajduje się w złym stanie higienicznym.

Jaki powinien być materac?

Podstawowym zadaniem materaca jest rozwiązywanie Twoich problemów, a także odpowiedź na Twoje potrzeby. W tym celu należy szczegółowo przeanalizować funkcjonalności materaca, aby prawidłowo dokonać wyboru. Przede wszystkim zwrócić zaś uwagę na to, co materac posiada w środku.

Czy wygnieciony materac można reklamować?

Często sprzedawcy materaców odmawiają uznania reklamacji z powodu wygniecionego materaca. Opierają się przy tym notorycznie na stanie wizualnym, a nie na doświadczeniach i obiektywnych danych. Zazwyczaj nie liczą się odczucia klientów. Takie działanie jest jednak nieuprawnione i nie powinno mieć miejsca. Jednakże dopóki w opisach i ofertach nie wskazuje się konkretnych parametrów materiałów użytych do produkcji materaca, klienci nie mają punktu odniesienia, jaki mogliby wykorzystać w pismach reklamacyjnych.

Czy istnieją materace piankowe, ale z innej pianki niż poliuretanowa?

Nie. Każdy rodzaj pianki to pianka poliuretanowa. Najpopularniejsza, najtańsza i najmniej trwała jest zamkniętokomórkowa pianka tradycyjna oznaczana parametrem T. Tej jednak w materacach należy unikać. Drugim rodzajem jest otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna oznaczana parametrem HR, która posiada znakomitą dynamikę i trwałość. Zaś trzecim i ostatnim rodzajem jest pianka termoelastyczna, którą oznacza się parametrem V. Co prawda istnieją też pianki lateksowe, jednak to zupełnie inny produkt.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ