Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materace jednoosobowe na miarę Twoich potrzeb

25 czerwca 2023
Materace jednoosobowe, materac dla jednej osoby, łóżko dla singla
Wybór odpowiedniego materaca jednoosobowego stał się trudny przez otaczające nas nieprawdziwe informacje, a także sztucznie stworzoną mnogość oferty materaców. Do niedawna popularne materace sprężynowe tracą na popularności ze względu na liczne wady, o których wiedzą świadomi klienci. Również materace naturalne i lateksowe tracą w ich oczach.

Najbardziej pożądane są materace piankowe, a szczególnie te wykonane z pianki HR, zapewniające odpowiednie wsparcie, cyrkulację powietrza i komfort przez całą noc. Wielu zwraca uwagę na nowoczesne technologie, które dodatkowo wspierają zdrowy sen. Jednak przy wyborze materaca jednoosobowego, należy także brać pod uwagę rozmiar i cenę, dostosowując je zawsze do własnych preferencji i potrzeb.
Materac jednoosobowy, materace dla singli, sypialnia dla jednej osoby

Rodzaje materaców jednoosobowych

Do niedawna to materace sprężynowe były popularnym wyborem. Aktualnie dostrzega się szereg wad, które posiadają. Dlatego popularność materaców ze sprężynami z roku na rok maleje. Wiele osób narzeka na ich skrzypienie i trzeszczenie podczas poruszania się. Dodatkowo przenoszą ruchy i drgania, jednak w przypadku materaców jednoosobowych to mniej istotna kwestia. Jednak niezwykle ważne jest to, że takie materace nie podpierają kręgosłupa we właściwej pozycji, co dotyczy także materaców kieszeniowych. Sprężyny umieszczone w kieszeniach są nadto niemal zawsze klejone wraz z fizeliną, co uniemożliwia indywidualne ruchy. Poza tym sprężyny przewodzą fale elektromagnetyczne, co także u wielu osób wywołuje ambiwalentne uczucia.

Konsumenci odwracają się też od materaców naturalnych, które zawierają w swoim wnętrzu materiały takie jak wełna, gryka czy kokos. Mogą one przyciągać ludzi szukających ekologicznego materaca, jednak w procesie produkcji takich materaców notorycznie używa się środków chemicznych, które mogą być potencjalnie groźne dla zdrowia. Należy też pamiętać, że porowata struktura naturalnych materiałów jest idealnym miejscem dla zatrzymania wilgoci, a często także dla rozwoju grzybów i pleśni. Gwarantuje też optymalne warunki życia roztoczom i innym alergenom, które mogą nas uczulać.

Mija już również moda na materace lateksowe, które są znane ze swojej trwałości i elastyczności, a jednocześnie znikomej lub zerowej cyrkulacji powietrza. U wielu użytkowników wywołują nagromadzenie ciepła i dyskomfort podczas snu, a także pocenie się w nocy oraz gorszy sen. Są one także nieekologiczne z uwagi na proces produkcji i wycinkę drzew kauczukowych, z których lateks jest pozyskiwany. Nadto lateks jest silnym alergenem, który uczula dużą grupę ludzi. Także osoby zdrowe często po pewnym czasie nabywają alergię na lateks, dlatego stosuje się go coraz rzadziej również w medycynie.
Materac dla jednej osoby powinien być wygodny, ale także zapewniać zdrowy sen.
Aktualnie za najlepszy wybór uważa się popularne materace piankowe, jednak również w ich przypadku wszystko tkwi w szczegółach. Należy bowiem unikać tych wykonanych z pianek zamkniętokomórkowych, czyli niezwykle tanich w produkcji materaców z gąbki używanej do mycia naczyń. Często ich twardość i gęstość jest pozornie wysoka, jednak są one nietrwałe i wygniatają się przy normalnym użytkowaniu.

Decydując się na materac piankowy, należy zwrócić uwagę na piankę wysokoelastyczną, której struktura oparta jest na otwartych komórkach. Przy zastosowaniu odpowiedniej twardości i gęstości tego rodzaju pianki, będzie ona znacznie bardziej odporna na pękanie komórek. Przy tym zapewnia cyrkulację powietrza i komfort przez całą noc. Jest też hipoalergiczna i nie przewodzi fal radiowych.

Najlepsze materace zbudowane są warstwowo, a ich górną warstwę stanowi właśnie pianka wysokoelastyczna, dzięki czemu materac będzie stabilnie wspierać ciało, zapewniając także właściwą i niezaburzoną wentylację materaca. Zaś umieszczona w drugiej warstwie pianka visco pozwoli na zagwarantowanie nam konturowania ciała bez zapadania się. Warto, aby kolejne warstwy materaca także były funkcjonalne.
Łóżko jednoosobowe, materac kieszeniowy, materace multipocket

Technologie wspierające komfort snu

Nowoczesne technologie wspierające komfort snu związane są z przemyślaną budową warstw materaca. Warstwowa konstrukcja, jeśli została odpowiednio zaprojektowana, może zapewnić użytkownikom optymalne wsparcie, amortyzację i dopasowanie do krzywizn ciała. Dlatego też niezwykle warto jest zwracać na nią uwagę.

Jednym z fundamentalnych elementów technologii wspierających sen jest system wentylacji. Właściwie zaprojektowany system odprowadzania ciepła i wilgoci poza materac pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała, a jednocześnie zapewnia duży komfort materaca. Dlatego w funkcjonalnym materacu Osaka Air zastosowaliśmy unikalny i zaawansowany system cyrkulacji, który opiera się na nowoczesnej siatce Aero 3D, a także specjalnie zaprojektowanych kanałach poprzecznych materaca. Także w naszym pokrowcu na materac na ich wysokości znajduje się trójwymiarowa siatka umożliwiająca cyrkulację.

Warta uwagi jest też pianka termoelastyczna, która jako jedyna z kilku rodzajów pianek poliuretanowych posiada lepkość. Ten rodzaj pianki opada pod wpływem działania temperatury i ciężaru ludzkiego ciała. Umieszczenie jej w pierwszej warstwie materaca powoduje najczęściej, że użytkownicy zapadają się wgłąb materaca. To powoduje trudności ze zmianą pozycji, a także zwiększa pocenie się w trakcie snu. Jednocześnie umieszczenie jej w drugiej warstwie materaca pozwala na zapewnienie konturowania ciała przez całą noc.
Wielu ludzi narzeka na materace z memory foam w pierwszej warstwie. Jej wady eliminuje się przez umieszczenie pod warstwą pianki wysokoelastycznej.
Jedną z podstawowych trudności podczas spania na materacach jest transfer ruchu, który może zakłócać sen. Nowoczesne funkcjonalne materace są projektowane w taki sposób, aby minimalizować transfer ruchu między obszarami materaca. W przypadku materaców sprężynowych jest to prawdopodobnie niemożliwe, to pozostałe rodzaje materaców mogą to osiągnąć.

To przemyślana budowa warstw, system wentylacji oraz funkcjonalność pozwalają dostosować materac do naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak zwrócić uwagę na innowacyjne technologie mające na celu wspomaganie zdrowego snu. Doskonałym przykładem są smartwatche, które pozwalają na ciągłe monitorowanie snu, a w tym na aktywne śledzenie snu głębokiego i jego jakości. Niektórzy korzystają też z kalkulatorów snu i innych narzędzi.
Materac dla studenta, materace jednoosobowe

Rozmiar i cena materaca jednoosobowego

Obok funkcjonalności, najczęściej to właśnie rozmiar i cena są dwoma czynnikami, które wielu z nas bierze pod uwagę przy wyborze swojego nowego materaca jednoosobowego. Odpowiedni rozmiar materaca może nam zapewnić odpowiednią wygodę i przestrzeń do swobodnego poruszania się podczas snu, a uczciwa cena pozwoli uniknąć ogromnych marż, jakie nagminnie spotyka się w sklepach z materacami na terenie całego kraju. Pamiętajmy przy tym, że cena materaca nie idzie z w parze z jakością i funkcjonalnością produktu.

Rozmiar materaca jednoosobowego należy wybrać zgodnie z wymiarami łóżka, jakie się posiada. Najmniejszy to materac 80x200, który jest zazwyczaj niewystarczający dla dorosłej osoby. Tym zaleca się materac 90x200 lub większy. Jeśli więc metraż sypialni na to pozwala, warto jest zastanowić się nad materacem 100x200, który daje większą przestrzeń niż materac jednoosobowy w mniejszym rozmiarze.

Osobom, które poszukują materaca jednoosobowego, a które preferują nieco większą powierzchnię do spania poleca się materac 120x200 lub większy. Jest on rozwiązaniem także dla osób poruszających się w trakcie snu. Osobom potrzebującym większej przestrzeni do spania poleca się także większe rozmiary materaców, a wśród nich 160x200, 180x200 i 200x200.
Także materace jednoosobowe powinny zaspokajać potrzeby i rozwiązywać problemy użytkowników.
Warto pamiętać, że materac jednoosobowy jest niezwykle istotną inwestycją w zdrowie i funkcjonowanie, także w ciagu dnia. Dlatego należy rozważyć długoterminowe korzyści, jakie daje wysokiej jakości funkcjonalny materac, nawet jeśli wiąże się to z nieco wyższym kosztem, niż zakładaliśmy. Materac jest ważnym elementem naszego snu i regeneracji, dlatego warto zainwestować w jakość, która przekłada się na lepszy sen i zdrowie. Koszt nie powinien przekraczać jednak racjonalnych granic.

Ważne jest zatem kupno materaca, który zapewni nam maksymalną wygodę, wsparcie i komfort snu, będąc też dostosowanym do potrzeb i trudności, z jakimi się borykamy. Takiego jak materac Osaka Air, który od lat pozostaje najbardziej funkcjonalnym materacem na rynku, jaki wzniesie Twój sen na najwyższy poziom. Produkowane przez ONSEN® materace i poduszki to wyjątkowe połączenie wiedzy, ergonomii i komfortu, co przekłada się na zapewnienie zdrowego i komfortowego snu. Podlegają one nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na zwrot w ciągu 100 dni po doręczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Trwały materac, porządne materace, producent materaców

FAQ: Materace jednoosobowe

Jakiej grubości powinien być materac jednoosobowy?

Grubość materaca jednoosobowego wiąże się z jego funkcjonalnościami, bowiem każda warstwa musi być przemyślana. Zazwyczaj materace jednoosobowe mają grubość od 10 centymetrów do 30 centymetrów. Za optymalną wysokość materaca dla jednej osoby uznaje się 21 centymetrów. Taka grubość materaca pozwala zapewnić wsparcie dla kręgosłupa i pełen komfort, zwłaszcza dla osób dbających o swój kręgosłup.

Ile trzeba zapłacić za dobry materac jednoosobowy?

Cena dobrego materaca jednoosobowego może znacznie się różnić i zależy od wielu czynników, takich jak marka, jakość wykonania, rodzaj użytych materiałów i technologii. Materac jednoosobowy może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że cena rzadko jest jedynym wskaźnikiem jakości, dlatego należy również zwracać uwagę na parametry użytych przy produkcji materaca pianek. Cena materaca 90x200 dla jednej osoby nie powinna przekraczać 3 tysięcy złotych (~ 650 euro).

Jaka twardość materaca jednoosobowego jest najlepsza?

Odpowiednia twardość materaca jednoosobowego to 6,5 w dziesięciostopniowej skali twardości materaców. Poleca się materace średniotwarde, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i komfort snu.

Jaką szerokość mają materace jednoosobowe?

Standardowa szerokość materaca jednoosobowego wynosi zazwyczaj około 90 centymetrów. Jednak w zależności od preferencji użytkownika oraz dostępnych przestrzeni, istnieją również materace jednoosobowe o innych szerokościach, na przykład 80x200 czy 100x200. Warto również pamiętać, że istnieją materace o większej szerokości, które mogą być również wygodnym wyborem dla jednej osoby, jeśli preferuje ona większą powierzchnię do spania.

Jaki rodzaj materaca dla jednej osoby wybrać?

Najlepszym wyborem dla jednej osoby jest materac piankowy, szczególnie ten z właściwej gęstości i twardości pianek wysokoelastycznych. Materace piankowe zapewniają odpowiednie wsparcie, cyrkulację powietrza i komfort przez całą noc. Dzięki nowoczesnym technologiom, które są często zastosowane w tego typu materacach, można cieszyć się zdrowym snem i optymalnym komfortem. Warto, aby posiadały one memory foam, jednak w drugiej warstwie, co pozwala czerpać z ich zalet. Warto uwagi jest materac Osaka Air, którego dodatkowym atutem jest właściwa cyrkulacja powietrza, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniej temperatury podczas snu. Współczesne technologie stosowane w materacach piankowych pomagają utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność, zapewniając komfortowy sen.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...