Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pulsujący ból głowy – objawy, przyczyny, leczenie

8 maja 2022
Pulsujący ból głowy, poduszka na ból głowy, migrena, poduszki na migrenę, nerwobóle, neuralgia
Pulsujący ból głowy najczęściej zaczyna się nagle, co powoduje, że jest on bólem o charakterze napadowym. Dolegliwości spowodowane pulsującym bólem głowy są zazwyczaj jednostronne. Choć nie jest to najczęściej występujący ból głowy, zdarza się nam coraz częściej. Ze względu na jego charakter nazywany bywa też bólem tętniącym lub bólem kłującym.

Wpływ pulsującego bólu głowy na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne jest ogromny, szczególnie jeśli występuje on jako ból głowy po przebudzeniu. Wiąże się on bowiem ze znacznym zmniejszeniem zdolności poznawczych, a także pogorszeniem nastroju. Często wraz z pulsującym bólem głowy doznajemy też innych nieprzyjemnych objawów.

Leczenie pulsującego bólu głowy, zależnie od przyczyny, może przyjmować różne formy. Nie zawsze da się wdrożyć leczenie przyczynowe. Powoduje to, że niektórzy z nas zmuszeni są mierzyć się z pulsującym bólem głowy przez wiele lat, a nawet całe życie. Istnieją na szczęście metody na jego złagodzenie.
Pulsujący ból głowy, poduszka na ból głowy, migrena, poduszki na migrenę, nerwobóle, neuralgia

Jakie objawy daje pulsujący ból głowy?

Często pulsujący ból głowy współwystępuje z innymi symptomami, jak również sam może je wywoływać. Najczęściej spotykane objawy związane z pulsującym bólem głowy to:
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia wzroku;
  • drętwienie powiek;
  • obrzęk powiek;
  • gorączka;
  • tkliwość;
  • nudności;
  • łzawienie.
Obok nich pulsujący ból głowy może być powodem objawów niespecyficznych, jak drętwienie ust czy zaburzenia smaku i węchu. Dlatego też zawsze warto zwracać uwagę na wszystkie możliwości.
Pulsujący ból głowy, migrena szyjna, nadciśnienie, leczenie migreny, tabletki na ból głowy

Jakie mogą być przyczyny pulsującego bólu głowy?

Jak każdy ból głowy, pulsujący ból głowy może mieć charakter pierwotny lub wtórny. W przypadku pierwotnego bólu głowy, nie ma on podłoża chorobowego, co najczęściej skutkuje uznaniem go za ból idiopatyczny. Wtórny ból głowy jest zaś objawem, który pojawia się w przebiegu choroby.

Najczęściej pulsujący ból głowy spowodowany jest przez migrenę, która może mieć różne przyczyny. Oprócz tego notuje się występowanie pulsującego bólu głowy, którego najczęstsze przyczyny to:
  • zapalenie ucha;
  • zapalenie zatok czołowych;
  • zapalenie zatok przynosowych;
  • zapalenie miazgi zębowej;
  • zapalenie tętnicy skroniowej;
  • zaburzenia nastroju, przede wszystkim depresja;
  • zaburzenia lękowe, przede wszystkim zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD);
  • nieprawidłowa higiena snu;
  • nieprawidłowa dieta;
  • zmiany hormonalne;
  • zmiany temperatury;
  • długotrwała ekspozycja na światło;
  • nakłucie lędźwiowe;
  • nowotwór mózgu.
Do przyczyn występowania pulsującego bólu głowy zalicza się też spożywanie dużej ilości kofeiny, która znajduje się nie tylko w kawie, ale i herbacie czy yerba mate. Dodatkowo często występuje on u osób palących papierosy i spożywających alkohol, a także korzystających z innych substancji psychoaktywnych.
Napięciowy ból głowy, migrenowy ból głowy, klasterowy ból głowy, zatokowy ból głowy, ciśnieniowy ból głowy
Pulsujący ból głowy jest często związany z rodzajami bólu głowy takimi jak:
Jak zauważa mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z Onsen Sleeping, na pulsujący ból głowy częściej skarżą się osoby, których poziom neurotyzmu przekracza normy dla populacji. Osoby te częściej dotyka również insomnia i wiele innych schorzeń. Dowodzi to, że na pulsujący ból głowy wpływa również to, jakie ktoś posiada cechy osobowości i jak funkcjonuje biopsychospołecznie.

Warto mieć jednak na uwadze, że w wielu przypadkach przyczyny pulsującego bólu głowy pozostają nieustalone, a więc mają przyczyny idiopatyczne. To zaś dotyczy przede wszystkim migreny, której powody występowania są często nieznane. Niekiedy zaś pulsujący ból głowy jest następstwem dyskopatii, kifozy szyjnej czy zniesionej lordozy szyjnej.
Leczenie bólu głowy, pulsujący ból głowy, pulsowanie w głowie, poduszka na migrenę

Czy i jak leczy się pulsujący ból głowy?

Pulsujący ból głowy jest popularnym schorzeniem, na które Polacy skarżą się coraz częściej. W większości przypadków wynika on z naszego siedzącego trybu życia, a także dużego nacisku społeczeństwa na wydajność pracy i codziennych stresów. Często więc stosuje się leczenie objawowe, które polega na przyjęciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mają za zadanie zahamować dolegliwości bólowe.

Występujące w największej części przypadków pulsujące bóle głowy o nieznanych przyczynach najczęściej hamuje się za pomocą tryptanów. Natomiast bóle mające przyczyny psychiczne zwalcza się przez stosowanie selektywnych inhibitorów serotoniny (SSRI), a w niektórych przypadkach także przez stosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), czyli antydepresantów.

W skrajnych przypadkach na pulsujący ból głowy stosowane są leki opioidowe, jak kodeina, metadon, hydromorfon, oksykodon, hydrokodon, a nawet fentanyl i morfina. Niekiedy stosuje się też leczenie chirurgiczne polegające na wszczepieniu stymulatora do mózgu. Jego zadaniem jest stymulacja układu nerwowego, a przede wszystkim podwzgórza i szlaków bólowych. Nowością zaś są hamujące ból stymulatory podskórne.

Kiedy pulsujące bóle głowy mają swoją przyczynę fizyczną, podejmuje się leczenie przyczynowe. To zaś zależne jest od jego powodów. Kiedy wynikają one bowiem z powodu dolegliwości kręgosłupa, będzie ono wyglądało inaczej, niż w przypadku stanów zapalnych czy nowotworów. Dlatego też bardzo ważne jest, aby z pulsującym bólem głowy udać się do lekarza, który przeprowadzi głęboką diagnostykę i wdroży leczenie.

Warto też pamiętać, że każdy rodzaj bólu głowy w wielu przypadkach wzmagany jest przez brak snu, na który składa się też jego odpowiednia higiena. Częściej występuje on więc u osób śpiących w niewygodnych pozycjach do spania i o nienaturalnych porach, ale także posiadających źle dobrane produkty do spania. Ważne jest zatem, aby zadbać o znajomość wszystkich 10 funkcjonalności materaca, co pozwoli na jego odpowiedni wybór, ale również zwrócić uwagę na inne elementy wyposażenia sypialni.

Niezmiernie ważne w przypadku pulsującego bólu głowy jest także posiadanie odpowiednio wyprofilowanej poduszki ortopedycznej, której zadaniem jest podparcie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa w fizjologicznej pozycji podczas snu.
Poduszka na migrenę, poduszki ortopedyczne, klasterowy ból głowy, migrena

Jaką poduszkę na ból głowy najlepiej użyć?

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, odpowiedni wybor poduszki ortopedycznej zmniejsza dolegliwości bólowe, a także pozwalają na uzyskanie lepszej jakości snu. Poza tym dowiodły one jednoznacznie, że poduszka powinna podtrzymywać lordozę szyjną w fizjologicznej pozycji. Efektem właściwego doboru poduszki może być w wielu przypadkach skuteczna walka z bólem szyi i głowy, a w tym pokonanie pulsującego bólu głowy.

Właściwemu podparciu odcinka szyjnego kręgosłupa, co może przynieść wymierne efekty w leczeniu pulsującego bólu głowy, służą poduszki ortopedyczne polskiej marki ONSEN®. Te zostały stworzone w procesie design thinking, w który zaangażowani byli wybitni specjaliści posiadający wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, a także fizjoterapii i psychologii. Zaprojektowano je zgodnie z unikalną metodologią jobs to be done, co daje rękojmię najwyższej jakości.

Poduszki te występują w wersji Skin+ pełnej opatentowanych probiotyków, których produktem metabolicznym są karotenoidy, czyli naturalne substancje służące całonocnemu odżywieniu i regeneracji skóry, co działa także przeciwzmarszczkowo. Pozwala to wykorzystać właściwości poduszki w najbardziej optymalny sposób.

Z najwyższej dbałości o interes klientów, a także dając wyraz swojej niebywałej pewności co do jakości produktów, ONSEN® objął wszystkie produkty programem pozwalającym na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni od jego doręczenia! Dzięki temu każdy z klientów może przekonać się o ich unikalnej funkcjonalności bez ponoszenia ryzyka.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac na kręgosłup, pulsujący ból głowy, migrena, neuralgia, bóle napięciowe

FAQ: Pulsujący ból głowy

Co to jest pulsujący ból głowy?

Pulsujący ból głowy to ból tętniący, kłujący. Jest to ból o charakterze napadowym, a więc występuje nagle. Najczęściej pulsujący ból głowy występuje tylko z jednej strony, zdarza się jednak również ból obustronny.

Jakie dodatkowe objawy daje pulsujący ból głowy?

Dodatkowe objawy, jakie daje pulsujący ból głowy, obejmują najczęściej zawroty głowy, pogorszenie wzroku i drętwienie powiek. Poza tym przy pulsującym bólu głowy często notuje się gorączkę i tkliwość twarzy. Pulsujący ból głowy może powodować też nudności, łzawienie, a także drętwienie ust oraz zaburzenia smaku i węchu.

Jakie są przyczyny pulsującego bólu głowy?

Najczęstszą przyczyną pulsującego bólu głowy jest migrena. Bardzo często pulsujący ból głowy pojawia się też jako objaw stanów zapalnych ucha, zatok, zębów i tętnic. Poza tym pulsujący ból głowy pojawia się w przebiegu zaburzeń psychicznych, jak depresji czy OCD. Może być on też skutkiem zmian hormonalnych, stosowania nieprawidłowej diety i nieodpowiedniej higieny snu. W skrajnych przypadkach przyczyną pulsującego bólu głowy są nowotwory mózgu.

Jaka poduszka jest najlepsza na pulsujący ból głowy?

Najlepszą poduszką na pulsujący ból głowy jest poduszka ortopedyczna wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Dobrze zaprojektowana poduszka ortopedyczna na pulsujący ból głowy pozwala na utrzymanie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa w naturalnej pozycji.

Jak leczyć pulsujący ból głowy?

Pulsujący ból głowy będący bólem wtórnym leczy się przyczynowo. Ból pierwotny leczy się zazwyczaj środkami przeciwbólowymi. Niekiedy stosuje się też stymulatory wszczepiane do mózgu. Do leczenia pulsującego bólu głowy wykorzystuje się też nowoczesne stymulatory podskórne i urządzenie PainGone. W leczeniu tego typu bólu głowy bardzo ważna jest higiena snu, na którą składa się również posiadanie odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...