Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Cukrzyca – jak wpływa na sen i jakość życia?

25 lutego 2023
Cukrzyca, higiena snu, insulina, choroby metaboliczne, produkty dla cukrzyków
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Dzieli się ona na dwa typy, które mają różne przyczyny i objawy, a także różnią się sposobem leczenia. Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, jak choćby do polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów.

Cukrzyca może wywoływać również poważne trudności ze snem, takie jak insomnia, ale również senność w ciągu dnia czy nieprzyjemne drętwienie lub mrowienie w nogach. Nieprawidłowy sen wpływa na poziom glukozy we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań cukrzycy. Przekłada się to także na jakość życia w ciągu dnia, wywołując choćby zmęczenie, poddenerwowanie czy trudności z koncentracją.

Ważne jest, aby osoby z cukrzycą zwracały uwagę na swoje nawyki snu i były świadome wpływu, jaki choroba może mieć na ich sen i jakość życia. Choć w Polsce rzadko przykłada się do tego wagę, to bezsprzecznie właściwa higiena snu stanowi kluczowy element walki z chorobą. Dzięki temu osoby z cukrzycą żyjące w krajach zachodnich cieszą się znacznie lepszą jakością życia i są z niego bardziej zadowolone.
Cukrzyca, komórki beta trzustki, polineuropatia cukrzycowa, glukoza we krwi, materace

Cukrzyca – rodzaje

We współczesnej medycynie wyróżnia się dwa typy cukrzycy - typu 1 i typu 2. Różnią się one przyczyną nadmiaru glukozy we krwi, a także mają różne przyczyny. Choć ich leczenie także przebiega w odmienny sposób, to zalecenia związane ze stylem życia są dla obu rodzajów cukrzycy niemal takie same.

Cukrzyca typu 1 wynika z braku lub zbyt małej ilości insuliny, czyli hormonu produkowanego przede wszystkim przez komórki beta trzustki. Jest on niezbędny do przetwarzania cukru występującego we krwi na energię, jaką organizm wykorzystuje do codziennego funkcjonowania.

Diagnozuje się ją zwykle u dzieci i młodych dorosłych, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Co do zasady cukrzyca typu 1 wymaga od pacjentów regularnego stosowania leków, a w tym przede wszystkim insuliny, jak również rygorystycznej kontroli poziomu glukozy we krwi.
 

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą formą tej choroby. Stanowi ona wynik insulinooporności lub istotnego niedoboru insuliny. W przypadku tego typu cukrzycy organizm wykorzystuje ten hormon nieskutecznie, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Często rozwija się ona u osób dorosłych, ale w ostatnich latach zaczyna być również diagnozowana u dzieci i młodzieży. Jej leczenie zwykle obejmuje zmiany stylu życia, a także przyjmowanie leków. Te najczęściej oparte są na metforminie, choć pojawiają się też nowej generacji leki oparte na sitagliptynie, liraglutydzie czy dulaglutydzie.

Cukrzyca a sen, pocenie się w nocy, hipoglikemia, hiperglikemia, materac medyczny, pościel

Cukrzyca – przyczyny

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która dotyka już miliony ludzi na całym świecie. Z tego powodu uważa się ją za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wynika to również z faktu, że ma ona różne przyczyny. Wpływ na jej rozój mogą mieć bowiem zarówno czynniki genetyczne, jak i styl życia czy wiek. Zdrowy styl życia, a w tym odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy lub opóźnieniu jej wystąpienia u osób z predyspozycjami genetycznymi.
 

Cukrzyca typu 1 jest zwykle wynikiem autoimmunologicznego uszkodzenia komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Efektem tego jest dosłowne uniemożliwienie komórkom organizmu skutecznego przetwarzania glukozy we krwi na energię. Bez niej cukier gromadzi się we krwi i komórkach organizmu, co prowadzi do hiperglikemii i bardzo poważnych powikłań.

Choć przyczyny występowania cukrzycy typu 1 nie są w pełni znane, to najczęściej mówi się, iż jest ona wywołana genami, a także czynnikami środowiskowymi. Często zauważa się, że geny cukrzycy aktywują się podczas infekcji wirusowych, co ma miejsce szczególnie u dzieci.
 

Cukrzyca typu 2 jest natomiast często związana z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej. W jej przypadku organizm nie może wykorzystać insuliny w skuteczny sposób, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 2 często rozwija się u osób dorosłych w późniejszym wieku, ale zaczyna być też diagnozowana u dzieci i młodzieży prowadzącej niezdrowy tryb życia.

Przyczyny wywołujące cukrzycę typu 2 zwykle wiążą się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, niską aktywnością oraz otyłością. Jednak czynniki genetyczne również odgrywają pewną rolę w rozwoju choroby. Ostatnio zwraca się uwagę na to, iż wywoływać mogą ją też stany zapalne, a nawet stres oksydacyjny.
 

Istnieją również inne, mniej powszechne przyczyny cukrzycy, takie jak ciąża i związana z nią cukrzyca ciążowa, a także choroby trzustki i choroby endokrynologiczne. Wielokrotnie udokumentowano też, że u osób z predyspozycjami genetycznymi istnieje większe ryzyko rozwoju cukrzycy. Dotyczy to także osób, które znajdują się w grupie ryzyka, a więc osób cierpiących na otyłość, w podeszłym wieku i o niskiej aktywności fizycznej.

Warto pamiętać, że wczesna diagnoza oraz szybkie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom cukrzycy i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Dlatego też nie warto bagatelizować nawet wczesnych objawów cukrzycy. Znajdując się natomiast w grupie ryzyka, należy poddawać się cyklicznie badaniom profilaktycznym w jej kierunku.

Cukrzyca genetyczna, życie z cukrzycą, poduszki dla cukrzyków, uszkodzenia trzustki

Cukrzyca – wpływ na zdrowie

Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów, które objawia się drętwieniem, mrowieniem i bólem w kończynach. Polineuropatia cukrzycowa może prowadzić do poważnych zaburzeń ruchowych i upośledzenia czucia, co z kolei zwiększa ryzyko urazów i powikłań, takich jak choćby owrzodzenia.

Cukrzyca niekiedy powoduje również stopę cukrzycową, czyli stan, w którym nadmiar cukru we krwi wywołuje uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w stopie. Stopa cukrzycowa może prowadzić do poważnych powikłań, w skład których wchodzą owrzodzenia, zakażenia i gangrena. W skrajnych przypadkach może wymagać nawet amputacji kończyny.

Choroba ta zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca. Prowadzi ona bowiem do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych. Wewnętrzna ściana tętnic ulega bowiem uszkodzeniu, co powoduje gromadzenie się w nich cholesterolu i innych substancji. W konsekwencji zwiększa to zagrożenie zawałem serca i udarem mózgu, jak też choroby niedokrwiennej kończyn.

 

Istnieje też związek między cukrzycą a ryzykiem wystąpienia chorób układu moczowego. Przede wszystkim zaś infekcji dróg moczowych i chorób nerek. Cukrzyca wpływa na przepływ krwi w nerkach i uszkadza ich struktury, co z kolei zwiększa ryzyko dodatkowych powikłań. Stąd też chorujące na nią osoby powinny często wykonywać badanie moczu, aby sprawdzić, czy mocz nie zawiera glukozy lub białka.

 

Poza tym cukrzyca może również wpływać na zdrowie psychiczne, prowadząc do zaburzeń nastroju, a w tym depresji lub dystymii. Osoby z cukrzycą często doświadczają bowiem wysokiego poziomu stresu, co może wpływać negatywnie na jakość życia. Zaś to w konsekwencji wywołuje zaburzenie fizjologicznych poziomów hormonów i neuroprzekaźników we krwi. Stąd też zaleca się, aby przynajmniej w początkowej fazie choroby, osoby z cukrzycą korzystały z pomocy psychologów, a niekiedy również psychiatrów.
 

Jednym z innych niebezpiecznych powikłań cukrzycy jest kwasica ketonowa, zwana także kwasicą cukrzycową. Do rozwoju kwasicy ketonowej dochodzi, gdy w organizmie występuje znaczny i nagły niedobór insuliny, który łączy się z dużym stężeniem glukozy we krwi. Jest to bardzo poważne zaburzenie metaboliczne, które może prowadzić do krytycznego pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie w porę leczone.

 

Ostatnim z najczęstszych powikłań cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa, czyli choroba oczu, w której dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Retinopatia cukrzycowa może prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia oraz utraty zdolności do czytania czy prowadzenia samochodu. Zalecane jest, aby osoby chore na cukrzycę wykonywały badania okulistyczne, a w tym badanie dna oka, przynajmniej raz w roku.
 

Wszystkie te powikłania cukrzycy są związane z zaburzeniami metabolicznymi, które prowadzą do uszkodzenia tkanek i narządów w organizmie. Dlatego ważne jest, aby osoby z cukrzycą dbały o swoje zdrowie, stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie uczęszczały do lekarza. Ważne jest też zachowanie odpowiednich warunków spania. W ten sposób mogą one zmniejszyć ryzyko powikłań oraz poprawić jakość swojego życia.

Stopa cukrzycowa, neuropatia, miażdżyca, glukoza w moczu, retinopatia, cukrzyca

Cukrzyca – wpływ na sen

Cukrzyca jest złożoną chorobą, która może wpływać na sen na wiele sposobów. Wynika to przede wszystkim z tego, prowadzi ona do zmiany poziomu cukru we krwi. Natomiast stężenie glukozy we krwi odpowiada zarówno za pobudzenie, jak i uczucie zmęczenia czy osłabienia. W efekcie rytm dobowy osoby z cukrzycą może być zaburzony. To zaś utrudnia zarówno funkcjonowanie w ciągu dnia, jak i negatywnie wpływa na zasypianie czy stabilność snu.

Osoby z cukrzycą doznają także nocnych potów, co prowadzi do zaburzenia struktury snu, a także znacznego dyskomfortu. Podobnie jak występująca u nich poliuria, która polega na zwiększonym oddawaniu moczu w trakcie nocy. Ta bowiem również przerywa sen, co w konsekwencji utrudnia zachowanie odpowiedniej higieny snu. Przede wszystkim zaś zmniejsza ilość snu głębokiego, który w największym stopniu odpowiada za regenerację.

Dlatego też u osób z cukrzycą ogromne znaczenie ma to, na czym śpią. Zarówno materac, jak i poduszka, powinny zapewniać odpowiednie podparcie ciała. Pomoże to w złagodzeniu bólu pleców, szyi i stawów, który często towarzyszą cukrzycy. Przy wyborze materaca i poduszki warto zwrócić uwagę na ich wentylację i odprowadzanie wilgoci, co może zapobiec poceniu się w nocy przez utrzymanie optymalnej temperatury ciała.

U części osób cukrzyca wywołana jest bezdechem sennym, który wiąże się bezpośrednio z chrapaniem i niedotlenieniem komórek organizmu. Ten rodzaj zaburzenia oddychania wywołuje przerwy w oddychaniu podczas snu. Osoby te powinny zwracać szczególną uwagę na to, jaką finalnie poduszkę wybiorą, dodatkowo nie blokować dróg oddechowych. Najlepsze dla nich będą poduszki ortopedyczne o anatomicznym kształcie z pianki wysokoelastycznej posiadającej otwartą strukturę komórek.

Poza tym u osób z cukzycą skóra jest często bardziej sucha i podatna na pęknięcia, a jednocześnie trudniej się goi. Cukrzyca powoduje też osłabienie układu odpornościowego, co przekłada się na zwiększenie ryzyka infekcji skórnych. Występuje u nich także większa wrażliwość na alergeny. Stąd też warto jest wybrać taki materac i poduszkę, które zapewnią największą higienę przy idealnym poziomie wentylacji. Unikać należy więc zarówno materaców z kokosem, jak i innych rzekomo naturalnych wypełnień.
Osoby z cukrzycą powinny przykładać dużą wagę do higieny snu, co zwiększy ich komfort życia.
Odpowiednio zaprojektowany materac wysokoelastyczny pomoże osobom z cukrzycą także cierpiącym z powodu polineuropatii cukrzycowej i innych powikłań. W ich przebiegu dochodzi bowiem do mrowienia, drętwienia, a nawet bólu kończyn. Dzięki stosowaniu odpowiedniego materaca, możemy złagodzić dyskomfort i ból nią spowodowany.

Wynika to z opytymalnego dopasowania się takiego materaca do kształtu ciała, a także ograniczenia nacisku na nerwy, co przełoży się na właściwy przepływ krwi. Jednocześnie, w odróżnieniu od popularnego materaca memory, utrzyma on przez całą noc właściwą pozycję kręgosłupa.

Dla osób z cukrzycą polecany jest średniotwardy materac Osaka Air o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jego warstwowa budowa, w skład której wchodzą głównie pianki wysokoelastyczne, została starannie zaprojektowana przy udziale lekarzy i fizjoterapeutów biorących udział w procesie design thinking.

Nadto w jego drugiej warstwie umieszczona jest pianka termoelastyczna, która umożliwia odpowiednie konturowanie ciała przy wyeliminowaniu zjawiska zapadania się materaca, a także efektu lustrzanego odbicia ciepła. Natomiast niespotykanie wysoki poziom wentylacji zapewnia umieszczona w nim innowacyjna siatka Aero 3D.

Oferowany przez ONSEN® materac Osaka Air to uniwersalny materac, który idealnie nadaje się nie tylko dla osób z cukrzycą, ale dla każdego z nas. Odpowiada on na potrzeby konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, podlegają on nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co niweluje ryzyko zakupu.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac dla cukrzyka, najlepsze materace medyczne, producent materaców piankowych, sen a cukrzyca

FAQ: Cukrzyca

Jakie są objawy cukrzycy i ich skutki dla zdrowia?

Objawy cukrzycy mogą się różnić w zależności od tego, czy jest to cukrzyca typu 1, czy też cukrzyca typu 2. Najczęściej wśród jej objawów notuje się nadmierne pragnienie, wzmożone ddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, powolne gojenie się ran, infekcje skórne oraz neuropatię. Skutki cukrzycy dla zdrowia mogą być poważne, bowiem wywołuje ona różnego rodzaju choroby serca, a także choroby nerek i udary. Osoby chorujące na cukrzycę częściej doznają trudności ze wzrokiem, a w tym zwyrodnienia plamki żółtej.

Jakie są sposoby na kontrolowanie poziomu cukru we krwi?

Najlepszym sposobem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest oczywiście regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Zachowaniu jej prawidłowego stężenia sprzyja dieta bogata w warzywa i owoce, a także regularna aktywność fizyczna, utrzymanie odpowiedniej wagi oraz unikanie alkoholu i innych używek. Należy również regularnie przyjmować leki zalecone przez lekarza.

Jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie z bezsennością przy cukrzycy?

W przypadku bezsenności, która jest związana z cukrzycą, należy stosować się do zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, a przede wszystkim napojów i posiłków zawierających kofeinę. Poza tym warto unikać wszelkich bodźców, które wywołują pobudzenie lub stan napięcia emocjonalnego. W tym celu skuteczne są różnego rodzaju techniki relakasacyjne, które można zastosować przed snem, a przede wszystkim mindfulness, joga czy Tai Chi. Bardzo ważne jest również regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi i stosowanie się do zaleceń lekarza. W skrajnych przypadkach konieczne może być włączenie farmakoterapii.

Czy cukrzyca wpływa na sen i jakie są tego skutki?

Tak, cukrzyca wpływa na sen. Osoby z cukrzycą często doznają zaburzeń snu, a w tym bezsenności. Często występują u nich również koszmary senne, nadmierna senność w ciągu dnia lub nocne poty. Dodatkowo mogą one w nocy doznawać hipoglikemii, co prowadzi do wybudzeń i trudności z ponownym zasypianiem

Czy bezdech senny może być przyczyną cukrzycy?

Tak, bezdech senny jest jednym z czynników ryzyka rozwoju cukrzycy. Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu. W efekcie poziom tlenu we krwi spada, a poziom dwutlenku węgla wzrasta. Przekłada się to na brak stabilności w poziomie glukozy we krwi, co zwiększa ryzyko cukrzycy. Dodatkowo bezdech senny powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu, który może wywołać insulinooporność, a także otyłość, które również wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...