Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów, które objawia się drętwieniem, mrowieniem i bólem w kończynach. Polineuropatia cukrzycowa może prowadzić do poważnych zaburzeń ruchowych i upośledzenia czucia, co z kolei zwiększa ryzyko urazów i powikłań, takich jak choćby owrzodzenia.
Cukrzyca niekiedy powoduje również stopę cukrzycową, czyli stan, w którym nadmiar cukru we krwi wywołuje uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w stopie. Stopa cukrzycowa może prowadzić do poważnych powikłań, w skład których wchodzą owrzodzenia, zakażenia i gangrena. W skrajnych przypadkach może wymagać nawet amputacji kończyny.
Choroba ta zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca. Prowadzi ona bowiem do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych. Wewnętrzna ściana tętnic ulega bowiem uszkodzeniu, co powoduje gromadzenie się w nich cholesterolu i innych substancji. W konsekwencji zwiększa to zagrożenie zawałem serca i udarem mózgu, jak też choroby niedokrwiennej kończyn.
Istnieje też związek między cukrzycą a ryzykiem wystąpienia chorób układu moczowego. Przede wszystkim zaś infekcji dróg moczowych i chorób nerek. Cukrzyca wpływa na przepływ krwi w nerkach i uszkadza ich struktury, co z kolei zwiększa ryzyko dodatkowych powikłań. Stąd też chorujące na nią osoby powinny często wykonywać badanie moczu, aby sprawdzić, czy mocz nie zawiera glukozy lub białka.
Poza tym cukrzyca może również wpływać na zdrowie psychiczne, prowadząc do zaburzeń nastroju, a w tym depresji lub dystymii. Osoby z cukrzycą często doświadczają bowiem wysokiego poziomu stresu, co może wpływać negatywnie na jakość życia. Zaś to w konsekwencji wywołuje zaburzenie fizjologicznych poziomów hormonów i neuroprzekaźników we krwi. Stąd też zaleca się, aby przynajmniej w początkowej fazie choroby, osoby z cukrzycą korzystały z pomocy psychologów, a niekiedy również psychiatrów.
Jednym z innych niebezpiecznych powikłań cukrzycy jest kwasica ketonowa, zwana także kwasicą cukrzycową. Do rozwoju kwasicy ketonowej dochodzi, gdy w organizmie występuje znaczny i nagły niedobór insuliny, który łączy się z dużym stężeniem glukozy we krwi. Jest to bardzo poważne zaburzenie metaboliczne, które może prowadzić do krytycznego pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie w porę leczone.
Ostatnim z najczęstszych powikłań cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa, czyli choroba oczu, w której dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Retinopatia cukrzycowa może prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia oraz utraty zdolności do czytania czy prowadzenia samochodu. Zalecane jest, aby osoby chore na cukrzycę wykonywały badania okulistyczne, a w tym badanie dna oka, przynajmniej raz w roku.
Wszystkie te powikłania cukrzycy są związane z zaburzeniami metabolicznymi, które prowadzą do uszkodzenia tkanek i narządów w organizmie. Dlatego ważne jest, aby osoby z cukrzycą dbały o swoje zdrowie, stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie uczęszczały do lekarza. Ważne jest też zachowanie odpowiednich warunków spania. W ten sposób mogą one zmniejszyć ryzyko powikłań oraz poprawić jakość swojego życia.