Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Jak się wysypiać każdej nocy? Sprawdź swój materac!

24 grudnia 2020
Jak się wysypiać, spanie każdej nocy, problem z zasypianiem, budzenie się w nocy
Jak się wysypiać, kiedy trudności ze snem oraz poranne bóle kręgosłupa szyjnego lub też ból kręgosłupa lędźwiowego coraz mocniej zmniejszają naszą jakość życia? Coraz więcej ludzi cierpi na dolegliowści kręgosłupa, zaburzenia snu i inne trudności, jakie wywołuje zły materac. Nadal stosunkowo niewielu z nas wie, jak się wysypiać, zaś powszechnie stosowane przez producentów i sprzedawców materaców wprowadzające w błąd techniki sprzedaży również im nie służą.
 
Odpowiedź na zagadkę, jak się wysypiać, choć często wydaje się niełatwa, jest taka tylko z pozoru. W rzeczywistości najczęstszą przyczyną trudności z wysypianiem się jest posiadanie materaca, który nie jest komfortowy, a więc nie spełnia 10 podstawowych cech dobrego materaca określonych w badaniach konsumenckich.

W wyborze materaca, który pozwoli nam się wysypiać, nie pomaga również różnorodność ich wyboru. Obok najlepszych jakościowo materaców wykonanych z wysokoelastycznej pianki typu HR, jakim jest materac Osaka Air, sprzedawcy proponują nam często szkodliwe materace sprężynowe czy w dalszym ciągu niefunkcjonalne materace z pamięcią kształtu.
 
Dodatkową trudnością przy wyborze materaca, jaki pozwoli się nam wysypiać, jest wszechobecna tabela twardości materaców, która w polskim wydaniu najczęściej powoduje, że wybieramy za miękki materac lub zbyt twardy materac. Tymczasem wybór twardości materaca powinien być dokonany świadomie i z uwzględnieniem amerykańskiej sktali twardości materaców, która posiada - w odróżnieniu od polskiej - solidne podstawy naukowe.
 
W tym artykule mówimy jak się wysypiać. Aby tego dokonać, przede wszystkim zaś posiadać musimy dobry materac i jednocześnie za niego nie przepłacić, co bywa trudne w czasach, w których kupno materaca staje się zadaniem, z jakim wielu z nas nie potrafi sobie poradzić.

Jak się wysypiać – twardość materaców

Właśnie twardość materaca jest zazwyczaj pierwszym kryterium wyboru. W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że im twardszy materac, tym lepiej dla kręgosłupa. Zdarza się, że powtarzają je nawet niektórzy lekarze starszej daty!
 
To błędne przekonanie prawdopodobnie bierze się stąd, że przez całe dekady PRL miękkie materace wykonywane były z kiepskiej jakości pianki tapicerskiej, a alternatywą był bardzo twardy materac wypchany słomą owsianą lub łuskami gryki.
 
Potem nastąpił okres zachwytu materacami wykonanymi w całości z pianki z pamięcią. Pianka z pamięcią jest pianką termoplastyczną (staje się bardziej miękka pod wpływem ciepła), więc często użytkownik sypialni na poddaszu latem zaczynał zauważać, że ma zbyt miękki materac, w który się zapada, mimo że teoretycznie sprzedano mu w sklepie materac opisywany średnio twardy!

Taki sam efekt następował też w przypadku, kiedy na jednym materacu sypiała para używająca puchowej kołdry. (Do zagadnienia jak wybrać materac i nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawcy w salonie meblowym jeszcze wrócimy). Oczywistym jest, że „zapadający się”, zbyt miękki materac obniża jakość snu, co udowodnili np. naukowcy z Belgii (źródło). 

Zapadanie się w materacu powoduje, że kręgosłup jest źle ustawiony i powyginany. A przecież w łóżku spędzamy jedną trzecią doby! Stąd niedaleka droga do takich dolegliwości jak ból kręgosłupa, ból barku podczas snu czy drętwienie i mrowienie (tak zwane parestezje) dłoni po przebudzeniu. Nic dziwnego, że wpływem takich złych doświadczeń wiele osób zaczynało poszukiwać bardzo twardych materacy.

To również jest błąd! Niemieccy naukowcy opublikowali badanie, w którym dowodzą, że zbyt twardy materac zaburza cykl snu (źródło). Liczne badania naukowe wskazują jednoznacznie, że najlepszy będzie materac o średniej twardości.

Naukowcy z Hiszpanii zbadali grupę 312 mężczyzn cierpiących na przewlekły ból krzyża, czyli dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa. Mężczyźni ci skarżyli się wcześniej na ból kręgosłupa podczas spania w łóżku i porannego wstawania. Losowo przydzielano im materace o różnej twardości (H1 oznaczało materac najtwardszy, a H10 – najbardziej miękki).

Po 90 dniach okazało się, że u pacjentów śpiących na materacach o średniej twardości (według przyjętej skali opisywanych jako H5 i H6) wystąpiła największa poprawa: ból zmniejszył się, poprawiła się ogólna sprawność, a wstawanie z łóżka stało się łatwiejsze (źródło).



Nocny sen powinien być czasem regeneracji całego organizmu. Pozycja leżąca, w której każdej nocy spędzamy osiem godzin teoretycznie powinna dawać odpoczynek przeciążonemu w ciągu dnia układowi ruchu.

Dlaczego więc tak wiele osób po przebudzeniu odczuwa różnego rodzaju bóle? Jednym z głównych winowajców jest materac kiepskiej jakości. Brzmi to być może trywialnie, ale związek bólu pleców z jakością materacy doczekał się opracowań naukowych.

W 1999 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Ulm postanowiła przeprowadzić swoisty eksperyment na gościach hotelowych. Dziewięć pokoi w hotelu wyposażono w nowe materace, podczas gdy w innych pozostawiono dotychczasowe materace hotelowe (dość stare, bo aż ośmioletnie).

Następnie pytano gości o ich samopoczucie i poproszono o ocenę jakości snu. Okazało się, że najbardziej spanie na nowych materacach pomogło osobom, które wcześniej cierpiały na przewlekłe bóle pleców (źródło).

Jak się wysypiać – pozycja spania

Często spotykamy się z pytaniami: „Jaki materac do spania na boku?, „Jaki materac do spania na plecach?”, „Jaki materac do spania na brzuchu?”. Będziesz zaskoczony, ale na każde z tych trzech pytań odpowiadamy tak samo: Średnio twardy!

Dlaczego? Żaden sprawny, mający zdolność samodzielnego ruchu człowiek nie spędza całej nocy w tej samej pozycji. Dowodzą tego liczne badania snu, w czasie których sen ochotników był rejestrowany w warunkach laboratoryjnych.
 

Jak się wysypiać – materac idealny

Jakie cechy poza średnią twardością powinien posiadać dobry materac? Powinien zapewniać dobrą wentylację, aby w nocy nie powodować przegrzewania się organizmu. Dlaczego to takie ważne. Oczywiście nikt nie lubi budzić się w środku nocy zgrzany i spocony.

Warto jednak wiedzieć, że wyższa temperatura ciała, nawet jeśli nie powoduje nocnych pobudek i tak wpływa negatywnie na jakość snu. Związek między temperaturą a jakością snu zauważyli badacze z Japonii (źródło).

Materac musi być też bezpieczny dla zdrowia. Oznacza to oczywiście, że nie wydzielać żadnych toksycznych związków. Powinien też być hipoalergiczny, czyli nie może ani sam zawierać substancji potencjalnie alergizujących, ani być środowiskiem rozwoju roztoczy.

Jak się wysypiać – rodzaje materaców

Wiesz już jakie cechy powinien mieć dobry materac. Prawdopodobnie jednak dalej jesteś niepewny jaki materac wybrać. Niemal każdy dostępny na rynku reklamowany jest przecież jako „ materac idealnie podpierający kręgosłup”, „materac oddychający” czy „materac hipoalergiczny”.

Dlatego żeby przekonać się ile prawdy jest w takich sloganach trzeba krytycznie przyjrzeć się właściwościom materiałów z których został wykonany dany materac. Zacznijmy od materiałów naturalnych – zarówno ziarna gryki jak i każdego rodzaju słoma stanowią idealne środowisko do rozwoju roztoczy.

Potwierdzają to koreańscy naukowcy, mimo że łuska gryczana jest w tym rejonie świata tradycyjnym wypełnieniem materacy i poduszek - źródło znajdziesz tutaj. (Poza tym jak dowodzi Bart Haex w książce „Back and Bed: Ergonomic Aspects of Sleeping „azjatyckie tradycyjne materace zwane futonami są o wiele za twarde dla kręgosłupów Europejczyków )

Co z lateksem, który również reklamowany jest jako materiał naturalny? To bardzo obszerny temat zasługujący na oddzielny artykuł! Lateks nie przepuszcza powietrza, więc na maetracu lateksowym będziesz się pocić. Lateks naturalny (wytwarzany z żywicy drzew kauczukowych ma bardzo silne właściwości alergizujące.

W dodatku długotrwały kontakt z lateksem powoduje alergię u osób, które wcześniej alergii nie miały. (Stąd właśnie tak częste występowanie alergii u pracowników służby zdrowia. Oto jeden z artykułów na ten temat. Lateks syntetyczny natomiast z pochodnych ropy naftowej – styrenu i butadienu. Styren jest toksyczny. Dowód znajdziesz tutaj.

Dostępne na rynku materace wykonane są zwykle z mieszanki lateksu syntetycznego z naturalnym. Powodem takiego postępowania producentów jest to, że lateks naturalny jest drogi, natomiast sam lateks syntetyczny łatwo się kruszy w miarę upływu czasu.

Jedyną zaletą lateksu jest to, że wykonane z niego materace faktycznie mają akceptowalną sprężystość i twardość. Jednak w świetle potencjalnych zagrożeń dla zdrowia odpowiedź na pytanie: „Jaki materac wybrać?”

Powinna brzmieć „Na pewno nie lateksowy!”. Co z materacami sprężynowymi? Te starszej generacji były prawdziwym skrzypiącym koszmarem. Obecnie reklamowane są materace ze sprężynami kieszeniowymi.

Według zapewnień producenta mają być ciche i nie przenosić ruchu partnera, bo każda sprężyna pracuje oddzielnie. Nie do końca jest to prawda – poza tym w materacu sprężynowym zawsze musi znajdować się wierzchnia warstwa. Najczęściej wykonana jest ona z lateksu lub „pianki z pamięcią”.

Pianka poliuretanowa jest najlepszym i najbezpieczniejszym materiałem do produkcji materacy, jaki kiedykolwiek wymyślono.
Jak się wysypiać – materac piankowy
Napisaliśmy dużo krytycznych słów pod adresem pianki z pamięcią, a ostatatecznie na pytanie jaki materac wybrać odpowiadamy: piankowy.

Tak, ale zupełnie inaczej skonstruowany! Pianka z pamięcią nazywana też painką visco nigdy, przenigdy nie powinna stanowić górnej warstwy materaca. Nasz materac Onsen OSAKA AIR w swojej górnej warstwie posiada 4 centymetrową piankę typu BLUPUR, która jest bardzo sprężysta i przewiewna.

Dzięki temu nie tylko nie będziesz się pocić, ale też łatwo zmienisz pozycję ciała w czasie snu. Pianki z pamięcią użyliśmu dopiero w drugiej warstwie, gdzie jej właściwości stanowią zaletę.
Jak się wysypiać, odżywienie skóry, balsam do twarzy, krem pod oczy

Jak się wysypiać – bez przepłacania

Większość osób cały czas jest przekonana, że najlepiej kupić materac w galerii meblowej. Myślą, że podejmą najlepszą decyzję, oglądając materace i kładąc się na kilku w sklepie, a w razie wątpliwości pomocny sprzedawca pomoże jaki materac wybrać. Niestety musimy zdemaskować branżę! Sprzedawca w sklepie meblowym wcale nie jest ekspertem, powtarza tylko formułki których nauczył się na szkoleniu.

Jeśli wyczuje, że nie masz wiedzy jaki materac wybrać, prawdopodobnie będzie przekonywał do zakupu tego, za sprzedaż którego dostanie najwyższą prowizję. Myślisz, że jesteś odporny na wszelkie sprzedażowe sztuczki?

Nie dasz się nabrać na ograniczoną w czasie promocję, na „specjalny rabat”, ani na „rozsądną cenę” gdy obejrzysz jeden nieco tańszy materac po kilku absurdalnie drogich? Może rzeczywiście nie jest łatwo tobą manipulować, bo jesteś świadomy, że decyzja jaki materac wybrać należy tylko do ciebie, bo to Twój komfort jest stawką.

 Ciężko jest wybrać materac kładąc się na nim na pół godziny w sklepie? Wspominaliśmy już, że najprawdopodobniej w czasie snu przyjmujesz pozycje których nie jesteś świadomy. Nawet jeśli zamierzasz we wszystkich możliwych pozycjach układać się w sklepie prawdopodobnie jednak nie planujesz tam zasnąć! A w czasie snu mięśnie rozluźniają się i kręgosłup zachowuje się zupełnie inaczej.

Dodaj do tego jeszcze naszą wcześniejszą uwagę, że pianka z pamięcią zmienia swoje właściwości pod wpływem ciepła, a zrozumiesz dlaczego w sklepie stacjonarnym nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie jaki materac wybrać, nawet jeśli zdecydujesz się poświęcić na zakupy całą sobotę! Co zyskujesz kupując materac przez Internet?

Przede wszystkim możliwość zwrotu. Prawo konsumenckie gwarantuje, że każdy towar zakupiony w sklepie internetowym możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. My, dbając o zadowolenie naszych klientów pozwalamy testować nasz materac OSAKA AIR aż 90 dni? Dlaczego aż tak długo?

Jeśli przez lata śpiąc przyjmowałeś niewygodną pozycję wymuszoną wadami swojego starego materaca, twoje ciało będzie potrzebować czasu, żeby przyzwyczaić się do komfortu. Naukowcy z Katedry Klinicznych Nauk Neurologicznych, Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytet w Gothenburgu (Szwecja) przeprowadzili badanie dotyczące związku jakości snu z twardością materaca (źródło)

Pięciu uczestników eksperymentu spało we własnym domu najpierw na własnym materacu a potem na dostarczonym przez naukowców. Do oceny jakości snu badacze użyli specjalnych czujników. Okazało się, że subiektywne poczucie jakości snu nie zawsze zgadzało się z zarejestrowanymi danymi dotyczącymi snu, co jest dowodem, że adaptacja do nowego materaca wymaga czasu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Jak się wysypiać, spanie w nocy, wybudzanie się, bezsenność

FAQ: Jak się wysypiać

Jak się wysypiać każdej nocy?

Aby wysypiać się każdej nocy należy zadbać przede wszystkim o zapewnienie sobie komfortu snu. Składa się na niego przede wszystkim zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, a także materaca dającegoo optymalny poziom wentylacji. Także temperatura w sypialni powinna być odpowiednia. Poza tym należy stosować się do zasad, które składają się na higienę snu.

Jak szybko zasnąć i się wyspać?

Szybkiemu zaśnięciu i wysypianiu służy zadbanie o higienę snu, na którą składa się posiadanie odpowiedniego materaca i poduszki. Dodatkowo należy unikać światła niebieskiego, które powoduje pobudzenie i trudności ze snem. Żeby szybko zasnąć warto też ograniczyć ciężkostrawne posiłki, a także wysiłek fizyczny bezpośrednio przez pójściem do łóżka.

Co zrobić, żeby szybko się wysypiać?

Aby szybko się wysypiać, należy zadbać o optymalną jakość snu. Należy jednak pamiętać, aby pojęcie szybkiego wysypiania rozumieć w odpowiedni sposób. Odpowiednia ilość snu na dobę waha się między 7 godzin a 9 godzin, zatem nie powinno się spać krócej.

Czy da się wysypiać w 3 godziny?

Nie. Spanie przez tylko 3 godziny na dobę może spowodować duże trudności w funkcjonowaniu biopsychospołecznym w ciągu dnia. Tak krótki czas snu nie pozwala na to, aby się wyspać, a tym samym na regenerację organizmu, za którą w największej mierze odpowiada faza nREM.

Czy da się wysypiać w 2 godziny?

Nie. Spanie przez tylko 2 godziny a dobę może spowodować duże trudności w funkcjonowaniu biopsychospołecznym w ciągu dnia. Tak krótki czas snu nie pozwala na to, aby się wyspać, a tym samym na regenerację organizmu, za którą w największej mierze odpowiada faza nREM.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to choose the perfect mattress for yourself...