Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Skolioza – objawy, przyczyny, leczenie

24 listopada 2020
Skolioza, kręgosłup szyjny, siedzący tryb życia, ból karku
Skolioza jest coraz częściej odnotowywanym w Polsce schorzeniem. Jednocześnie wybór odpowiedniego materaca dla osób ze skoliozą jest zwykle jest bardzo trudnym wyzwaniem. Podczas podejmowania tej niezwykle ważnej decyzji ważne jest, aby umiejętnie porównać oferty wielu sklepów.

Bardzo ważna jest umiejętność stworzenia we własnym zakresie swiostego rankingu materacy i używanych w nich technologii, których wpływ na skoliozę rzadko jest zbawienny. Poza tym istotnym jest, aby skupiać się na faktach naukowych, nie dać się zaś sztuczkom sprzedawców. W przeciwnym wypadku skolioza może się pogłębić, a w konsekwencji nasilić swoje objawy.

Niewielu sprzedawców pozwala materac przetestować w naturalnych warunkach. W sklepie jest to bowiem niemożliwe - prawdziwy test odbywa się we własnej sypialni. Tymczasem bez możliwości przetestowania materaca jego zakup, kiedy zmagasz się z trudnościami ortopedycznymi, do których należy skolioza, staje się niemal ekstremalnym wyzwaniem.

Onsen Sleeping oferując materace online pozwala na aż 100 dni na zwrot materaca bez żadnego ryzyka i z gwarancją zwrotu pieniędzy. Dzięki temu każdy może przekonać się o jego prozdrowotnych właściwościach.
Skolioza, kręgosłup szyjny, siedzący tryb życia, ból karku

Skolioza – czym jest

Skolioza to najczęściej występujący rodzaj skrzywienia kręgosłupa. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 50% populacji ludzkiej. U poszczególnych osób skolioza różni się jednak stopniem zaawansowania. Niezależnie jednak od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest dana skolioza, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby ją wyleczyć.

Często skolioza nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. W rzeczywistości jest ona schorzeniem trójpłaszczyznowym, bowiem obok skrzywienia bocznego w płaszczyźnie czołowej zalicza się do niej też skrzywienie w płaszczyźnie strzałowej, a także nienaturalne rotacje kręgów.

Ze względu na to, że każdy z nas spędza na spaniu średnio aż 1/3 życia, a sen odbywa się w warunkach całkowitej nieświadomości, w leczeniu skoliozy kluczowe znaczenie odgrywa posiadany materac. 
 
Ból pleców, bolący kark, skolioza

Skolioza – przyczyny powstania

Około 85% wszystkich skolioz to skoliozy idiopatyczne (gr. samoistne). Przyczyna ich powstania nie jest znana nawet przy wykonaniu szeregu badań i pogłębionym wywiadzie z pacjentem. Pojawiają się spekulacje naukowe o możliwości wywołania jej przez czynniki genetyczne, lecz te nie zostały jeszcze potwierdzone rzetelnymi badaniami.
 
Pozostałe 15% skolioz wynika przede wszystkim z zaburzeń kostnienia lub nieprawidłowej pracy mięśni - ich nadmiernej wiotkości lub podwyższonego napięcia mięśniowego. Te zaś są najczęściej efektem przebiegu innych chorób, jak choćby porażenia mózgowego, atrofii, dystrofii, nowotworów czy stwardnienia rozsianego.

Za mit uznaje się zaś powszechne przekonanie, że skolioza powstaje z powodu garbienia się czy też noszenia plecaka na jednym ramieniu. Dotychczas nie opublikowano żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały. Mimo tego ważnym jest, aby utrzymywać nawyk prawidłowej, zdrowej postawy. To pozwoli bowiem na zatrzymanie, a nawet wyleczenie skoliozy, jak również innych chorób kręgosłupa. O zdrową postawę dbać należy przede wszystkim przez sen, który zajmuje średnio 1/3 życia każdego z nas, a dodatkowo jest procesem całkowicie nieświadomym. Dlatego też, gdy dopadnie nas skolioza, powinniśmy zastanowić się, jaki materac wybrać.
Skolioza, kręgosłup szyjny, siedzący tryb życia, ból karku

Skolioza – klasyfikacja

Skoliozy można klasyfikować ze względu na lokalizację, dzieląc je na:

  • skoliozę piersiową;
  • skoliozę lędźwiową;
  • skoliozę szyjną.
Oprócz tego istnieje też podział skolioz ze względu na liczbę łuków, a więc na:
  • skoliozę jednołukową;
  • skoliozę dwułukową;
  • skoliozę wielołukową.
Każdy rodzaj skoliozy może kwalifikować się do czterech stopni zaawansowania:
  • skolioza pierwszego stopnia dotyczy kąta skrzywienia kręgosłupa poniżej 30°;
  • skolioza drugiego stopnia dotyczy kąta skrzywienia kręgosłupa od 30° do 60°;
  • skolioza trzeciego stopnia dotyczy kąta skrzywienia kręgosłupa od 60° do 90°;
  • skolioza czwartego stopnia dotyczy kąta skrzywienia kręgosłupa powyżej 90°.
Dodatkowo dzieli się je na skoliozy wyrównane (skompensowane) i skoliozy niewyrównane (zdekompensowane).
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Skolioza – leczenie

Podstawę leczenia skoliozy stanowi indywidualnie dobrana rehabilitacja. Zabiegi fizjoterapeutyczne dobiera się do stanu zdrowia i specyfiki danego rodzaju skoliozy. W dalszym ciągu podejmuje się też próby korygowania skoliozy za pomocą gorsetów ortopedycznych, mimo że bardzo rzadko dają one oczekiwany efekt.

Zaawansowana skolioza wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy kręgosłup skrzywiony w wyniku skoliozy nacisk na narządy wewnętrzne, co prowadzi do upośledzenia jego podstawowych funkcji. Zabieg chiurgiczny na skoliozę obarczony jest jednak zawsze pewnym ryzykiem, a dodatkowo nigdy nie przywróci wszystkich naturalnych funkcji kręgosłupa. Dlatego też wraz niezwłocznie po jego wykonaniu wdrożyć należy rehabilitację pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Zarówno przy leczeniu zachowawczym, jak i w przypadku zabiegu operacyjnego, ważne przy skoliozie jest zapewnienie sobie materaca, który przyniesie nie tylko maksymalny komfort, ale także podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Budowa i właściwości materaca Osaka Air, który jest wyrobem medycznym klasy pierwszej, wspiera leczenie skoliozy na maksymalnym możliwym poziomie. Warto mieć na uwadze również wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej, która dodatkowo wesprze odcinek szyjny kręgosłupa.
Poduszki ortopedyczne na skoliozę, poduszki ortopedyczne na lordozę, poduszki ortopedyczne, poduszka ortopedyczna, poduszka do spania, poduszka na kręgosłup

Skolioza – asymetria ciała

Skolioza powoduje, że kręgosłup chorej osoby znajduje się w pozycji, która jest daleka od naturalnej, fizjologicznej pozycji kręgosłupa. W badaniach obrazowych zauważa się, że przy skoliozie posiada on liczne asymetrie, które mają wpływ na funkcjonowanie całego ciała, a przede wszystkim układu szkieletowego i układu nerwowego.

W zaawansowanych przypadkach skoliozy asymetrie kręgosłupa zauważa się gołym okiem, zaś w pozostałych sytuacjach dostrzec może je fizjoterapeuta czy lekarz. Asymetria kręgosłupa spowodowana skoliozą jest zauważalna przede wszystkim na poziomie barków i łopatek. Często po przeciwległej stronie ciała widoczny jest też garb żebrowy.

Do asymetrii kręgosłupa, a w konsekwencji do występowania skoliozy, często prowadzi źle dobrany materac. Wynika to z faktu, że najczęściej materace czołowych producentów tworzone są tak, iż nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. Dodatkowo zbudowane są z materiałów, które nie dają komfortu, a w tym możliwości swobodnego poruszania się w trakcie snu.
Skolioza, kręgosłup szyjny, siedzący tryb życia, ból karku, materac na skoliozę

Skolioza – jaki materac

Materac dla osoby ze skoliozą musi zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa i całego ciała. Idealny materac na skoliozę jest materacem funkcjonalnym, pozwalającym na swobodną zmianę pozycji snu i konturującym ciało. Winien on spełniać 10 cech dobrego materaca.

Przez lata forsowano pogląd, że osoby ze skoliozą powinny spać na twardym podłożu, niekiedy wręcz proponowano im spanie na deskach. Pogląd ten nigdy nie miał naukowego uzasadnienia, przez co wiele osób cierpiących na skoliozę padło ofiarą starego porzekadła, iż powtarzane wiele razy kłamstwo staje się prawdą. Dlatego też warto zapoznać się z wadami twardego materaca.

Także za miękki materac nie jest wskazany dla osób ze skoliozą. Ten bowiem zapada się pod ciężarem ciała, co w efekcie nie daje wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jednocześnie wprowadzając ciało w niefizjologiczną, nienaturalną pozycję.

Naukowcy z nowojorskiego Utica College przeprowadzili badania, których wyniki jednoznacznie potwierdzają, że najlepszy materac dla osób ze skoliozą to materac o średniej twardości, czyli wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jedynie w Onsen Sleeping znajdziesz innowacyjny materac piankowy Osaka Air, który cechuje się taką twardością.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Skolioza

Co jest przyczyną skoliozy?

W około 15% przypadków przyczyną skoliozy są zaburzenia kostnienia lub nieprawidłowa praca mięśni. Najczęściej wynikają one z przebiegu innych chorób, jak atrofii, dystrofii, stwardnienia rozsianego czy nowotworów. Przczyny skoliozy w 85% przypadków są idiopatyczne, a więc samoistne.

Jak leczyć skoliozę?

Leczenie skoliozy odbywa się przede wszystkim przez zabiegi fizjoterapeutyczne i zapewnienie odpowiednich warunków snu. Kluczowe przy leczeniu skoliozy jest dobranie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także materaca do spania. W przypadku zaawansowanej skoliozy konieczne może być leczenie operacyjne.

Czego nie można robić ze skoliozą?

Ze skoliozą zdecydowanie nie należy spać na twardym materacu, ani też na miękkim materacu. Powinno unikać się równieć niektórych ćwiczeń fizycznych, jak skoków, mostka czy przewrotów. Specjaliści zalecają również, aby ze skoliozą nie dźwigać ciężarów, nie maszerować zbyt długo i nie przebywać zbyt długo w pozycji stojącej.

W jakiej pozycji spać przy skoliozie?

Przy skoliozie warto jest spać na plecach. Ważne jest, aby spać na odpowiednio dobranej poduszce ortopedycznej, jak również na materacu o średniej twardości. Osoby ze skoliozą nie powinny spać na zbyt twardym materacu, jak również na za miękkim materacu. Dodatkowo powinien być to materac wysokoelastyczny pozwalający na swobodne poruszanie się i zmianę pozycji podczas snu.

Jaki materac wybrać na krzywy kręgosłup?

Na krzywy kręgosłup najlepiej jest wybrać materac wysokoelastyczny o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki materac w pierwszej warstwie wykonany jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś w drugiej z pianki termoelastycznej typu visco. Zapewnia on odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. W przypadku krzywego kręgosłupa ważne jest bowiem, aby materac brał czynny udział w doprowadzaniu jego pozycji do możliwie najbardziej fizjologicznej.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to live and function healthily...