Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czym różnią się materace do spania?

22 marca 2022
materace do spania, materac 160x200, producent materacy, wygodna sypialnia
Materace do spania to wyjątkowe produkty. Kupujemy je raz na kilkanaście lat, w trakcie których odpowiadają one nie tylko za 1/3 przesypianej doby, ale również za funkcjonowanie przez pozostałe 2/3 doby. Wybór odpowiedniego materaca wpływa bowiem na wszystko, co ma związek z naszym zdrowiem i samopoczuciem, ale też wieloma innymi aspektami codziennego życia.

Mimo tego przy wyborze materaca do spania nadal zbyt rzadko zdobywamy rzetelną wiedzę, która może pomóc nam podjąć właściwą decyzję. Jednocześnie zbyt często słuchamy sprzedawców materaców do spania, których głównym zadaniem jest sprzedaż przynosząca zysk. Tymczasem warto jest znać nie tylko rodzaje materaców, ale także podstawowe informacje o materiałach wykorzystywanych do ich produkcji.

Zapoznania się z krótkim opracowaniem, dzięki któremu wybór właściwego materaca do spania nie będzie już tak trudny. Posiadanie rzetelnej wiedzy opartej na nauce będzie także bardzo pomocne przy rozmowach ze sprzedawcami. Sprawdź, na co przy kupowaniu materaca do spania należy zwrócić szczególną uwagę.
materac do spania, materace 180x200, sklep z materacami, nowoczesna sypialnia

Czy materace bonellowe jeszcze istnieją?

Choć wiele osób to dziwi, materace bonellowe nadal istnieją. Dawniej ten rodzaj materaców sprężynowych był popularny i tym samym powszechnie stosowany. Dziś obecność materaców bonellowych na rynku jest już na szczęście mniej widoczna. Dzieje się tak z powodu pewnych wad i ograniczeń tego rodzaju materaców.

Opisywane tu materace bonellowe charakteryzują się tym, że wypełnia się je sprężynami typu bonell. Te natomiast są ze sobą połączone, tworząc jedną spójną i dużą konstrukcję. Sprężyny bonellowe są zazwyczaj wykonane z drutu o średniej grubości, co finalnie sprawia, że materace bonellowe są w produkcji dużo tańcze niż inne rodzaje materaców. Jednak niższa cena idzie w parze z wadami. Nie jest też pewne, że cena materaca w sklepie rzeczywiście będzie niższa.

Jedną z największych wad materaców do spania tego rodzaju jest ich wybitnie słaba izolacja ruchu. Oznacza to, że kiedy jedna osoba porusza się na takim materacu, druga osoba również odczuje te ruchy. To może prowadzić do wyjątkowo niekomfortowego spania i zakłóceń w przypadku, gdy partnerzy mają różne zachowania w trakcie snu snu. U części osób wywołuje to bezsenność, ale często także znaczne rozdrażnienie w ciągu dnia.
 
Wygnieciona sprężyna po odwróceniu nie odzyska swojej wysokości. Odwracanie materaców to chwyt marketingowy.
Istotną wadą materaców bonellowych jest ich bardzo silnie ograniczona trwałość. Ze względu na ich konstrukcję ze stale połączonymi sprężynami, istnieje większe ryzyko, że materiał zacznie się wygniatać i tracić tym samym swoje pierwotne właściwości pod wpływem normalnego, czyli zgodnego z przeznaczeniem użytkowania. To oznacza, że takie materace do spania niemal zawsze wymagają zdecydowanie częstszej wymiany w porównaniu do innych rodzajów materaców. Wbrew zapewnieniom wielu sprzedawców, odwrócenie materaca bonellowego na drugą stronę nie spowoduje, że sprężyny odzyskają swoją wysokość. 

Należy pamiętać także, że materace bonellowe nie oferują takiego stopnia wsparcia ciała jak inne rodzaje materaców. Sprężyny bonellowe nie dostosowują się indywidualnie do kształtu ciała, co bezpośrednio prowadzi do niewłaściwej pozycji kręgosłupa i dyskomfortu podczas snu. Poza tym stal, z których wykonane są sprężyny, jest przewodnikiem fal elektromagnetycznych. Można je z tego powodu z powodzeniem używać do ściągania sygnału radiowego zamiast anteny.
materace do spania, materac bonellowy, skrzypiące łóżko, tania sypialnia

Dlaczego materace kieszeniowe wiele się nie różnią?

Po modzie na materace bonellowe popularne stały się bardziej zaawansowane technologicznie rodzaje materaców sprężynowych. Wśród nich wymienia się znane materace pocket, a także mniej popularne materace multipocket, które niewiele się od nich różnią. Oba te rodzaje materaców zawierają bowiem we wnętrzu stalowe sprężyny o podobnych właściwościach.

Nazwa, jaką posiadają materace pocket wzięła się z tego, że sprężyny umieszczone są w oddzielnych fizelinowych kieszeniach. W założeniu mają one pracować niezależnie od siebie. Dzięki temu każda sprężyna rzekomo dostosowuje się do konturu ciała, co zapewniać ma lepsze wsparcie oraz redukuje transfer ruchu. Dlatego w sklepach z materacami poleca się je jako doskonałe rozwiązanie dla par, które chcą uniknąć zakłóceń trudności podczas snu.

Natomiast materace multipocket idą o krok dalej i posiadają jeszcze więcej kieszeni ze sprężynami na metr kwadratowy. Umieszczone w nich sprężyny są mniejsze, co według zapewnień wielu producentów materaców ma na celu deklarowane dokładniejsze dopasowanie sprężyn do kształtu ciała. To zaś przełożyć ma się na komfort, jak również na rzekome podparcie kręgosłupa w naturalnej pozycji.
Kieszenie w materacu sprężynowym nagminnie bywają ze sobą sklejone. Są one klejone też z fizeliną lub pianką. Nie poruszają się indywidualnie i nie izolują ruchów.
W rzeczywistości jednak te materace do spania niewiele się od siebie różnią. Ilość umieszczonych w materacu kieszeni ze sprężynami nie ma większego znaczenia, bowiem najczęściej są one ze sobą klejone. W dodatku na górze i dole tych kieszeni niemal zawsze znajduje się przyklejona fizelina, która powoduje, że stają się jednym wkładem materaca do spania. Nie są w stanie pracować indywidualnie, a w ostatecznej konsekwencji nie izolują ruchów i nie podpierają kręgosłupa we właściwej pozycji.

Dodatkowo w materacach kieszeniowych znajdziemy najczęściej również warstwy pianek poliuretanowych, a niekiedy również elementy kokosa czy lateksu, które się tam umieszcza. Zazwyczaj są one zbudowane z jednej warstwy pod sprężynami, a także drugiej warstwy nad sprężynami. Ich głównym celem jest spowodowanie, że sprężyny nie będą wyczuwalned dla użytkownika materaca do spania.

Niestety notorycznie stosuje się w nich pianki zamkniętokomórkowe, które producenci pianek oznaczają literą T, a rzadko także literami HD. Są to najtańsze i najmniej trwałe pianki poliuretanowe, które niezwykle szybko się wygniatają. Oczywiście można spotkać na rynku także materace sprężynowe, w których wykorzystuje się pianki wysokoelastyczne, ale notorycznie bywają niskie, co przekłada się na małą funkcjonalność materaca do spania. Poza tym w dalszym ciągu zawiera on sprężyny, a więc materiał z zasady nietrwały, skrzypiący i ściągający fale radiowe.
materace do spania, materac kieszeniowy, hałasujące łóżko, tania sypialnia

Jakie zagrożenia kryją materace naturalne?

Oprócz wątpliwych materaców sprężynowych na rynku dostępne są także różnego rodzaju materace naturalne, a przynamniej z nazwy. Zainteresowanie nimi słabnie ze względu na to, że ich funkcjonalność jest bliska zeru. Przynoszą też pewne zagrożenia, o których coraz szerzej się mówi.

Jednym z takich zagrożeń są robaki w materacach gryczanych. Materace tego rodzaju wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak gryka, ale także popularna bawełna, są podatne na rozwój szkodników. Struktura naturalnych materiałów jest porowata i przez to stanowi idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. W konsekwencji może to stanowić zagrożenie dla higieny i zdrowia użytkownika.

Część dostępnych materaców kokosowych jest zabezpieczona przed tym różnego rodzaju chemikaliami. Te nierzadko bywają potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, bowiem mogą zawierać nawet glifosat czy formaldehyd, których powinniśmy unikać. Dodatkowym zagrożeniem jest emitowanie przez wiele z nich lotnych związków organicznych. Te mogą mieć szkodliwy wpływ na jakość powietrza w sypialni, a także zdrowie człowieka. Osoby wrażliwe na te szkodliwe związki mogą doświadczać objawów takich jak ból głowy czy podrażnienie oczu lub dróg oddechowych.

Wbrew skojarzeniom, materace naturalne z zasady nie są ekologiczne i zdrowe. Trudno dostrzec w nich jakąkolwiek funkcjonalność.

Nadal można spotkać także osoby, które poszukują materaca z kokosem, choć tego rodzaju materace do spania są niezwykle twarde, a dodatkowo nie gwarantują dobrej cyrkulacji powietrza. W efekcie osoby spiące na takich materacach notorycznie skarżą się na ból kręgosłupa lędźwiowego z powodu posiadania zbyt twardego materaca. Dodatkowo wiele osób doznaje na nich pocenia się w nocy, co wywoływać może także wybudzanie się w nocy, a także wpływa negatywnie na jakość snu.

Warto pamiętać też, że naturalne materiały mogą powodować u wrażliwych osób uczulenia. W wyniku tego, osoby z alergiami lub astmą mogą doświadczać nasilonych objawów, gdy śpią na materacu naturalnym. Ten bowiem jest co do zasady podatny na gromadzenie wilgoci. Nadto ma on duży potencjał do rozwoju pleśni w materacu, a ta prowadzi nie tylko do nieprzyjemnego zapachu, ale może też wywołać szereg schorzeń zdrowotnych.

Choć więc materace naturalne mogą wydawać się wyjątkowo atrakcyjną opcją ze względu na swoje rzekome ekologiczne pochodzenie i obiecywane przez sprzedawcę korzyści zdrowotne, ich stosowanie wiązać może się z zagrożeniem. Wszelkiego rodzaju alergie, a także obecność roztoczy i mikroorganizmów, jak również emisja lotnych związków organicznych oraz podatność na pleśń i wilgoć to tylko niektóre z nich.

materace do spania, materac z kokosem, gryka w materacu, sypialnia dla alergika

Jak właściwie wybrać materac piankowy?

To właśnie materace piankowe są najbardziej odporne na rozwój roztoczy i alergenów, co przyczynia się do zdrowszego środowiska snu. Da się wsród znaleźć także materac eco-friendly, który znakomicie nadaje się dla osób żyjących w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dodatkowo większość materaców piankowych jest zwykle pozbawionych substancji chemicznych, takich jak ftalany czy formaldehyd, co czyni je znacznie zdrowszym wyborem.

Wybór odpowiedniej twardości materaca jest kluczowy dla zapewnienia właściwego wsparcia ciała podczas snu. Choć w sklepach nadal są dostępne materace o różnych stopniach twardości, określanej najczęściej na skali H1-H5, to w krajach zachodnich już się od tego odchodzi. Dzieje się to za sprawą testu hotelowego, który przyniósł odpowiedź, że optymalna twardość materaca wynosi około 6,5.

Także grubość materaca piankowego ma bezpośrednio wpływ na jego wygodę i wsparcie. Słusznie zaleca się wybór grubszych materaców, które są wysokie na przynajmniej 20 centymertów. Ze względów praktycznych nie powinny być również zbyt grube. Warto jest znaleźć równowagę między wygodą a funkcjonalnością, aby materac nie był w efekcie zbyt wysoki, co może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakość użytych pianek poliuretanowych ma istotny i odczuwalny wpływ na trwałość, wygodę i wsparcie materaca. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na rodzaj pianek użytych w konkretnym modelu materaca do spania. Pod względem jakości najlepsze są oczywiście pianki wysokoelastyczne, które dodatkowo powinny cechować się wysoką gęstością. Istotny jest także ich parametr twardości wyrażany zawsze w N (niuton) lub kPa (kilopaskal). Sprawdź również, czy pianki w materacu do spania posiadają certyfikaty jakości, które świadczą o ich bezpieczeństwie dla zdrowia.
Wybór materaca piankowego jest przez nieuczciwych sprzedawców i producentów utrudniany.
Wybór odpowiedniego materaca do spania wymaga uwzględnienia danych, które bardzo często są ukrywane przez sprzedawców. Niezwykle trudno jest bowiem otrzymać od nich pełen parametr pianek używanych do produkcji materaca. Należy jednak o to walczyć, bowiem są to dla nas kluczowe informacje. Szczególnie, że odpowiedni materac do spania ma fundamentalny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie przez całą dobę.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru materaca do spania należy sprawdzić, jakie są warunki gwarancji. Ważne jest, aby mieć pewność, że mamy nieograniczoną możliwość skorzystania z gwarancji w przypadku ewentualnych wad produkcyjnych lub problemów z materacem. Także w przypadku jego odczuwalnego wygniecenia. Oczywiście prawo pozwala również na zwrot materaca z powołaniem się na rękojmię wynikającą z niezgodności towaru z umową.

Jeśli zaś chodzi o opinie klientów na temat konkretnego modelu materaca do spania, czy też o różnego rodzaju rankingi materaców, to niestety są one najczęściej sztuczne i zmanipulowane. W wielu przypadkach jest to łatwe do zauważenia, bowiem zdarza się, że dany model materaca przez miesiące nie posiada żadnych opinii, a następnie uzyskuje ich setki w ciągu kilku dni. Stąd też zawsze należy pamiętać, że rzetelność informacji w interncie bywa różna.
materace do spania, materac piankowy, o co pytać przy zakupie materaca

Który materac jest najzdrowszy?

Pod wieloma względami najzdrowszym rodzajem materaca do spania jest materac piankowy, który został starannie zaprojektowany i wykonany z wysokiej jakości pianek. Tego rodzaju materace do spania zapewniają nam optymalne wsparcie dla kręgosłupa, umożliwiając mu prawidłowe ułożenie i odciążenie. Przy tym unikać powinno się materaców z pianek zamkniętokomórkowych, które bardzo szybko ulegają wygnieceniu, a dodatkowo nie zapewniają należytej wentylacji, co może prowadzić do nieprzyjemnych objawów.

Ważne jest natomiast, aby materac do spania posiadał odpowiednie warstwy pianek wysokoelastycznych o otwartokomórkowej strukturze, która zapewnia dynamikę i sprężystość materaca. Poza tym w przypadku materaców do spania istotną rolę odgrywa również warstwa pianki termoelastycznej, powszechnie znanej również jako pianka visco. Ta warstwa pianki reaguje na temperaturę ciała, dopasowując się do jego kształtu i zapewniając indywidualne podparcie. Zaleca się, aby stanowiła ona drugą warstwę materaca do spania, co pozwoli w pełni wykorzystać jej pozytywne właściwości.

Materac do spania powinien powinien być dynamiczny i elastyczny, co pozwoli mu także dopasować się do kształtu ciała, gwarantując zgodne z fizjologią ułożenie i komfort podczas snu. Nie powinien być produkowany z uczulających materiałów takich jak lateks czy kokos, ale raczej z wysokiej jakości pianek poliuretanowych. Te oczywiście muszą cechować się odpowiednią twardością i gęstością, ale przede wszystkim typem.
Najzdrowszy materac, a zarazem najbardziej funkcjonalny materac, to Osaka Air.
Materac do spania nie powinien natomiast cechować się jedynie konkretną twardością, ale także najwyższą jakością projektu i wykonania. Użyte do produkcji materaca materiały, konstrukcja i zastosowane technologie mają istotny wpływ na jego trwałość, wentylację, odprowadzanie wilgoci oraz szereg innych aspektów, które wpływają na jakość snu i komfort użytkowania.

Choć każdy z nas posiada inne preferencje i potrzeby, wszystkie te zmienne wzięliśmy pod uwagę przy projektowaniu materaca Osaka Air, który jest od wielu lat najbardziej funkcjonalny na polskim rynku. Nadaje się on dla osób różniących się pod względem wagi, budowy ciała czy pozycji snu. Cechuje się też optymalną twardością 6,5 dla właściwego podparcia kręgosłupa w snu. Produkujemy go głównie w standardowych rozmiarach, na które składają się:
Należy pamiętać, że kupno materaca to kwestia bardzo osobista i nietypowa. Dlatego niemożliwe jest ich testowanie podczas krótkich wizyt w sklepie. Ważne jest, aby móc skorzystać z okresu próbnego, który nie będzie wiązał się z niekorzystnymi zapisami regulaminowi. Dzięki testowaniu materaca przez co najmniej 30 dni możemy przekonać się o tym, czy dany materac będzie dla nas odpowiedni.

Z tej okazji na materac Osaka Air produkowany przez polską firmę ONSEN® konsumentom przysługuje aż 15 lat gwarancji opartej na nad wyraz jasnych i przejrzystych zasadach. Poza tym każdy zakup dokonany bezpośrednio na naszej stronie internetowej objęty jest nieograniczoną w czasie ofertą, która pozwala na zwrot materaca aż przez 100 dni po dostawie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materace do spania, poduszki ortopedyczne, komfort snu, funkcjonalne mieszkanie

FAQ: Materace do spania

Jaki rodzaj materaca do spania jest najzdrowszy?

Najzdrowszy rodzaj materaca do spania to materac piankowy, który zbudowany jest według starannie zaprojektowanych warstw. Warto, aby materac posiadał warstwy wykonane z pianek wysokoelastycznych o otwartokomórkowej strukturze, lecz w drugiej warstwie piankę termoelastyczną. Dzięki temu dopasuje się do ciała, a przede wszystkim kręgosłupa. Jednocześnie nie będzie go nadmiernie otaczać i powodować zaburzenia przepływu powietrza. Taki materac eliminuje też ryzyko wystąpienia alergii. Dlatego też jest on obiektywnie najzdrowszy.

Jaki materac do spania wybrać?

Wybór materaca do spania jest stosunkowo łatwy. Testy hotelowe, a także wiele przeprowadzonych badań i analiz, dały wspólny wniosek, że istnieje jeden materac odpowiedni dla wszystkich. Cechuje go optymalna twardość, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a dostosowuje się do kształtu ciała i jest zwiększa ilość snu głębokiego. Aktualnie najbardziej funkcjonalnym materacem na rynku jest Osaka Air, który gwarantuje pełnię zdrowia i komfortu.

Jaki materac do spania nadaje się dla osób z bólem kręgosłupa?

Osoby z bólem kręgosłupa powinny używać średniotwardego materaca piankowego, który zapewni właściwe wsparcie dla kręgosłupa i wspomoże redukcję bólu. Funkcjonalny materac Osaka Air gwarantuje równomierne rozkładanie ciężaru ciała i ułożenie kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Pozwala on na rozłożenie punktów nacisku na całej powierzchni materaca mającej kontakt z ciałem, a jednocześnie przynosi optymalne podparcie przy zachowaniu cyrkulacji powietrza.

Dobry materac do spania powinien być piankowy czy sprężynowy?

Dobry materac do spania zdecydowanie nie może zawierać w sobie sprężyn. Te są bowiem nietrwałe i nie są w stanie odpowiednio podeprzeć kręgosłupa. Dodatkowo sprężyny przyciągają fale elektromagnetyczne. Powinno się więc zawsze wybierać materac piankowy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, a w tym parametry pianek użytych do jego budowy.

Czy od materaca do spania mogą boleć mnie plecy?

Materac do spania może przyczyniać się do bólu pleców, jeśli nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa lub nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Ma to miejsce wtedy, gdy materac jest zbyt miękki, co powoduje, że kręgosłup nie jest odpowiednio podtrzymywany. To prowadzi do niewłaściwej pozycji ciała i kręgosłupa, a także nadmiernego napięcia mięśni pleców. Natomiast za twardy materac tworzy nacisk punktowy, powodując dyskomfort i ból, jak również wywołując utrzymywanie bioder i kręgosłupa w nieanatomicznej pozycji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: