Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy Twoja wygodna wersalka do spania może być szkodliwa dla zdrowia?

20 listopada 2020
Wygodna wersalka do spania, wersalka czy łóżko, wersalka rozkładana, materac na wersalkę, wersalka z materacem, wersalka młodzieżowa, wersalka nowoczesna, wersalka do spania codziennego

Wygodna wersalka do spania to jeden z najpowszechniejszych w Polsce oksymoronów. Wersalki to meble, które bez problemu mieszczą się w ciasnych mieszkaniach. I choć wydają się praktycznym rozwiązaniem, całkowicie nie nadają się do spania. Nawet wtedy, gdy sypiamy w pokoju dziennym czy salonie, warto jest zrezygnować z wersalki do spania na rzecz wygodnego materaca.

Wersalka nigdy nie będzie wygodna do spania. Co do zasady spanie na wersalce jest bardzo niewygodne. Właśnie z tego powodu niemal każdy producent wersalek, obawiając się roszczeń ze strony swoich niezadowolonych klientów, zastrzega w dokumentacji, że dany mebel przeznaczony jest wyłącznie do spania okazjonalnego.

Oczywiście nadal w Polsce żyje wiele osób, które śpią na wersalce przez wiele lat, a nawet większą część swojego życia. Te osoby często nie miały możliwości porównania spania na wersalce ze spaniem na wygodnym, komfortowym materacu. Bardzo często są to osoby, które mierzą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, a w tym bólem głowy po przebudzeniu czy schorzeniami kręgosłupa, jak choćby skoliozadyskopatia. Osoby śpiące na wersalce częściej doznają także bólu kręgosłupa lędźwiowego. Jednocześnie nie wszyscy wiążą doznawane objawy ze spaniem na niewygodnej wersalce.

Z pewnością wygodna wersalka do spania nie istnieje, bowiem nigdy nie dorówna warunkom snu, jakie zapewnia choćby materac wysokoelastyczny. Na szczęście nawet w małych przestrzeniach da się odpowiednio zaplanować rozmieszczenie mebli tak, aby zmieściło się w nich komfortowe, zdrowe łóżko.

Wygodna wersalka do spania, kanapa rozkładana, sofa z funkcją spania, jaki materac wybrać

Wygodna wersalka do spania – konstrukcja

Wersalka do spania nie mioże być wygodna, ponieważ nie pozwala na to jej konstrukcja. Choć jest innym meblem niż sofa czy kanapa rozkładana, często traktuje się je jako synonimy. Zarówno bowiem wersalka, jak i inne meble z funkcją spania, służyły w czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do tego samego - przekształcania pokoju dziennego w swoistą sypialnię rodziców.

Tapicerowany mebel, jakim jest wersalka, rozkłada się przy pomocy mechanizmu opartego na zawiasach. Najczęściej wersalkę wyposaża się w dodatkową skrzynię, która często służy do schowania pościeli. W teorii powinna ona po rozłożeniu utworzyć przestrzeń do spania dla przynajmniej dwóch osób. Na pozór wygodna wersalka do spania nie jest w stanie zastąpić nawet przeciętnej jakości materaca.

Łatwość rozkładania wersalki skutkuje dużym dyskomfortem. Nie da się bowiem stworzyć wersalki, która będzie posiadała równą powierzchnię. Tym samym spanie na wersalce wiąże się z tym, że jej oparcie i siedzisko będą ułożone pod różnymi kątami, zaś między nimi znajdować będzie się szczelina. Wiele osób irytuje dodatkowo to, że w szczelinę tę niekiedy podczas snu się wpada.

Jeśli na wersalce śpi tylko jedna osoba, wpadanie w szczelinę będzie następować zazwyczaj przy zmianie pozycji do snu, co w efekcie skutkować może też wybudzaniem się w nocy. W konsekwencji u takiej osoby dojść może do rozwoju bezsenności, a także wielu innych dolegliwości natury somatycznej i psychicznej.

Wersalka do spania znacznie różni się od kanapy rozkładanej, choć w obiegowych opiniach są one niekiedy uważane za równoważne. Tymczasem kanapa zazwyczaj nie posiada skrzyni na pościel, a dodatkowo posiada boczne oparcia. Mechanizm rozkładania kanapy także jest różni od mechanizmu rozkładania wersalki - najczęściej jest bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga złożenia oparcia i wysunięcia siedziska.

Zarówno kanapa, jak i wersalka, nie zastąpią łóżka. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie wygodnych miejsc do siedzenia dla kilku osób. Ich siedziska i oparcia składają się z różnych materiałów, jednakże ich powierzchnia nie jest równa. Tę samą funkcję pełni także sofa, która różni się od wersalki i kanapy tym, iż jest meblem nierozkładanym.

Producenci mebli prowadzą swoisty wyścig w wymyślaniu nowych projektów dla wersalek, kanap czy sof. Tworzą także zupełnie nowe meble wielofunkcyjne, jak narożniki z funkcją spania czy rozkładane fotele. Te jednak nigdy nie zastąpią komfortowego łóżka, a spanie na nich może powodować wiele dolegliwości.

Podstawowym powodem, który sprawia, iż niemożliwe jest stworzenie wygodnej wersalki do spania, pozostaje trudność wynikająca z połączenia siedziska i oparcia w taki sposób, aby ich powierzchnia zapewniała odpowiedni komfort. Nawet najlepsi projektanci nie zdołali dotychczas stworzyć projektu wersalki, która mogłaby za dnia pełnić funkcję dekoracyjną i dawać możliwość wygodnego siedzenia, zaś nocą umożliwiać regeneracyjny sen na płaskiej powierzchni.

Wygodna wersalka do spania, kanapa rozkładana, sofa z funkcją spania, jaki materac wybrać

Wygodna wersalka do spania – powierzchnia

Równa powierzchnia, jakiej nie jest w stanie zapewnić nawet najwygodniejsza wersalka do spania, to podstawowa cecha wysokoelastycznego materaca piankowego Osaka Air. Ten jednak posiada również wiele innych zalet, spełniając wszystkie 10 funkcjonalności idealnego materaca.

Wersalka z funkcją spania nie jest w stanie odpowiednio podpierać fizjologicznych, naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wynika to zarówno z jej budowy, jak i twardości. Optymalna dla człowieka twardość materaca wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jak wykazały wyniki badań naukowych, komfortowi snu nie sprzyja także przegrzewanie organizmu. W wyniku przegrzewania ciała podczas snu wielu użytkowników wersalek narzeka na nocne poty, jak i wybudzanie się z ich powodu. Dlatego też wersalka z funkcją spania nie jest w stanie zastąpić wygodnego materaca posiadającego dobrze zaprojektowany system wentylacji.

Dodatkowo ważne jest, aby również meble służące nam do snu miały odpowiednie właściwości higieniczne. Stąd też pokrowiec na materac musi posiadać funkcję prania. Tymczasem nawet wygodna wersalka do spania takiej funkcji nie posiada. Dlatego też wszelkiego rodzaju meble z funkcją spania są idealnym miejscem do rozwijania się owadów, grzybów czy roztoczy. Jednocześnie tkaniny używane do obijania wersalek zazwyczaj nie są wielokierunkowo elastyczne, co również zmniejsza komfort ich użytkowania i trwałość.
Jaki materac wybrać, ceny materacy, ranking materaców, na czym spać, co zamiast materaca

Wygodna wersalka do spania – właściwości

Właściwości wersalki z funkcją spania w żaden sposób nie dorównują funkcjonalnością materaca z pianki wysokoelastycznej. Zdecydowanie częściej powoduje ona także dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i stawów.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie sprawdzili jak na pacjentów ze zdiagnozowanym wcześniej bólem kręgosłupa lędźwiowego i barków wpłynie zamiana ich wersalki z funkcją spania a na nowy materac o średniej twardości. Jak dowodzą wyniki badań naukowych, można zmniejszyć ból i dyskomfort oraz poprawić jakość snu u osób z przewlekłym bólem pleców tylko dzięki wymianie wersalki na dobry materac.

Podobnie kształtują się wyniki badań koreańskich naukowców, którzy dowiedli z wykorzystaniem badań polisomnograficznych, że spanie na komfortowym materacu zwiększa ilość snu głębokiego, a więc sprzyja zwiększeniu możliwości regeneracyjnych organizmu w nocy.

Jakość snu ma wpływ nie tylko na zdrowie somatyczne, ale też na zdrowie psychiczne. Spanie na wersalce obniża samopoczucie, ale też negatywnie wpływa na funkcje poznawcze. Dlatego też wymiana wersalki na materac znacznie poprawia zdolności kognitywne i codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne. To zaś przekłada się na zwiększoną wydajność pracy, co wynika z większej ilości energii i lepszej koncentracji.

Wygodna wersalka do spania, kanapa rozkładana, sofa z funkcją spania, jaki materac wybrać

Wygodna wersalka do spania – opłacalność

Cena przeciętnej wersalki do spania, którą producenci reklamują jako wygodną, zazczyna się od przynajmniej 2000 złotych. Często najtańsze wersalki oferowane są nawet za 3000 złotych i więcej. Na ich finalną cenę składa w dużej mierze koszty wykonania projektu, a także marketingu i reklamy. W przypadku wersalki dużą część ceny stanowi też koszt jej transportu, bowiem na ogół jej waga i gabaryty nie pozwalają na korzystanie z tańszych rozwiązań.

Jednocześnie materiały, z których wykonywane są meble wielofunkcyjne, a więc także wersalki z funkcją spania, zazwyczaj wyprodukowane są z niskiej jakości poliuretanowych pianek tradycyjnych typu T, a także sprężyn bonellowych. Dodatkowo nagminnie zdarza się, że wersalki opisuje się jako produkty do spania okazjonalnego, co ma ogromne znaczenie przy rozpatrywaniu gwarancji. Roszczenia konsumentów są bowiem najczęściej odrzucane z powodu zbyt częstego spania na wersalce.

Okazuje się, że cena materaca do łóżka nie musi być znacząco większa niż cena wersalki z funkcją spania. Najlepszy z dostępnych na rynku materac Osaka Air może być dostępny w zbliżonej cenie. Jednocześnie jest on wykonany z materiałów najwyższej jakości przy uczciwej marży producenta i bez marż pośredników. Pozwala to na jego sprzedaż w optymalnej cenie, która zapewnia jego dostępność każdemu, komu zależy na komfortowym i zdrowym śnie. Onsen Sleeping oferuje dodatkowo zakup materaca na raty, co znacznie zwiększa jego dostępność.

Podczas gdy wersalki do spania produkowane są zazwyczaj w określonych i różnorodnych rozmiarach, Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air w całej gamie rozmiarów: Dzięki szerokiej ofercie każdy może zamienić swoją wersalkę na najlepszy materac do spania. Nawet wtedy, gdy nie ma gdzie postawić łóżka! Jego najwyższa jakość pozwala bowiem na zamienienie wersalki z funkcją spania na swoisty materac z funkcją wersalki. Wystarczy zakupić odpowiednią ramę łóżka, zaś materac przykryć wybraną tkaniną i ozdobić poduszkami, aby za dnia pełnił on funkcję wersalki.

Warto też zastanowić się nad wydzieleniem w pokoju miejsca na łóżko przez wykorzystanie drzwi przesuwnych lub ozdobnych zasłonek. W przypadku posiadania wysokich pomieszczeń, idealnym pomysłem wydaje się też antresola. Coraz popularniejsze staje się również stosowanie mechanizmów pozwalających na chowanie łóżek wewnątrz ścian, wnęk i szaf. Mnogość dostępnych rozwiąząń daje masę możliwości.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

Wygodna wersalka do spania – pożegnanie

Żegnając się z niewygodną wersalką do spania, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na materace online. Oferta, jaką posiada Onsen Sleeping, daje zawsze możliwość darmowej dostawy z wniesieniem. Dodatkowo dajemy aż 100 dni na zwrot materaca, a jego wysoka jakość pozwoliła na objęcie go 15-letnią gwarancją!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

FAQ: Wygodna wersalka do spania

Co jest lepsze do spania - wersalka czy kanapa?

Zarówno wersalka, jak i kanapa, nie są dobrymi meblami do spania. Można spać na nich okazjonalnie, jednak na co dzień najlepszym wyborem do spania jest łożko z wysokoelastycznym materacem piankowym cechującym się określonymi funkcjonalnościami.

Co nadaje się do spania zamiast łóżka?

Oprócz łóżka do spania nadaje się także materac położony na podłodze. W żadnym wypadku nie powinno się jednak spać na co dzień na wersalce. Komfortowy i zdrowy sen zapewni wyłącznie spanie na funkcjonarnym piankowym materacu wysokoelastycznym.

Czy wersalka nadaje się do spania?

Nie. Wersalka nie nadaje się do spania. Może być przydatna do spania okazjonalnego, natomiast długotrwałe lub codzienne spanie na wersalce przyczynia się do rozwoju poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Czy spanie na wersalce jest zdrowe?

Nie. Spanie na wersalce nie jest zdrowe, ponieważ nie zapewnia ona odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, jakie może zapewnić materac wysokoelastyczny. Dodatkowo budowa wersalki powoduje, że na powierzchni do spania powstają różnego rodzaju nierówności, zaś poziom ich wentylacji jest najczęściej bardzo niski.

Czy wersalka zastąpi łóżko?

Nie. Nic, także wersalka, nie zastąpi łóżka. Higiena snu wymaga dobrze dobranego materaca. Idealnym materacem jest materac o twardości około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców wykonany z pianki wysokoelastycznej typu HR.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...