Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Nocne poty – przyczyny i zapobieganie

8 lutego 2021
Nocne poty, pocenie się w nocy, pocenie się nocą, poty nocne, przyczyny nocnych potów, sposoby na pocenie się, leczenie nocnych potów
Coraz więcej z nas dotyka problem, jaki stanowią nocne poty. Pojawiają się nawet, kiedy idziemy spać w porządnie przewietrzonej sypialni. Nocne poty dotykają nas bez żadnego ostrzeżenia, pozostawiając mokrą pościel i piżamę. Nasilenie nocnych potów może być różne, podobnie jak częstotliwość występowania.

Powtarzające się nocne poty mogą świadczyć o chorobie, jednak najczęściej przyczyny leżą w nieprawidłowej higienie snu. Podstawową ich przyczyną jest nieoddychająca piżama i pościel, ale bardzo często też zły materac pozbawiony wentylacji. Nocne poty wzmaga też spanie na materacu visco, który powoduje nieprzyjemne objawy.
W sypialni powinien panować chłód. Zbyt wysoka temperatura wzmaga nocne poty, a dodatkowo wywołuje inne nieprzyjemne objawy.
Wszyscy, a więc również osoby niecierpiące na nocne poty, powinniśmy dbać o to, aby temperatura w sypialni utrzymywała się zawsze na dobrym poziomie. Niższa temperatura bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ilości nocnych potów, a także na poprawę jakości snu. Zachowanie odpowiedniej higieny snu pozwala zaś na głęboki sen dający maksymalny wypoczynek. Potwierdzają to wyniki badań naukowych nad jakością snu, jakie przeprowadzili japońscy naukowcy.

Optymalna temperatura snu wynosi od 16 °C do 19 °C. Jeśli jednak doznawane nocne poty nie wynikają z temperatury w sypialni, nawet zachowanie dobrego mikroklimatu w sypialni nie przełoży się na ich zniwelowanie.
Nocne poty, pocenie się w nocy, pocenie nocne, spocona piżama, spocona pościel

Nocne poty – termoregulacja

Nocne poty oznaczają, że organizm nie radzi sobie z prawidłową termoregulacją. Wydzielanie potu jest - obok rozszerzenia naczyń krwionośnych - naturalnym sposobem organizmu na obniżenie temperatury ciała. Umiarkowane pocenie się w nocy stanowi więc zjawisko całkowicie naturalne. Niefizjologiczne jest natomiast nadmierne pocenie się, zarówno w ciągu dnia, jak i w formie nocnych potów.

Termoregulacja jest ścisle powiązana z jakością snu. To od melatoniny, a więc hormonu snu, zależy temperatura ciała podczas snu. Jej większa ilość powoduje zmniejszenie temperatury ciała człowieka, a w konsekwencji ryzyko nocnych potów spada. Nie oznacza to jednak, że suplementowanie melatoniny to recepta na nocne poty, ta bowiem może działać na nas toksycznie, a jej przedawkowanie grozi nawet hipotermią.

Jak dowodzą wyniki badań nad działaniem melatoniny przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców, na zwiększenie wydzielania się melatoniny wpływa obniżenie temperatury ciała i spadek ilości nocnych potów, co jest konsekwencją zmniejszenia temperatury powietrza w sypialni.

Oznacza to, że z jednej strony melatonina obniża temperaturę ciała, a z drugiej strony niższa temperatura ciała pobudza jej wydzielanie. Czynniki te wzajemnie napędzają się, dlatego też przy ewentualnej jej sumplementacji musimy zachować ostrożność, aby nocne poty nie zostały zastąpione znacznie poważniejszymi dolegliwościami.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Nocne poty – przyczyny

Zazwyczaj nocne poty zauważamy wtedy, gdy budzimy się w środku nocy i jesteśmy cali mokrzy od potu. Bardzo często także pościel jest w takim przypadku przemoczona. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale może też być objawem bardzo poważnych kłopotów ze zdrowiem. Nocne poty mogą mieć bowiem niejedną przyczynę.
Nocne poty mogą świadczyć o poważnych kłopotach zdrowotnych. Nie powinniśmy ich lekceważyć.
Najczęściej występowanie nocnych potów ma swoją przyczynę w zakażeniach bakteryjnych i infekcjach wirusowych. U kobiet pocenie się w nocy wzmaga dodatkowo menopauza lub stan przedmenopauzalny. Wzmaga je też stres, który jest coraz częstszą przyczyną naszych trudności ze zdrowiem.

Nocne poty mogą wynikać jednak również ze znacznie poważniejszych chorób. Wywołują je i nasilają przede wszystkim:
  • choroby autoimmunologiczne, głównie reumatoidalne zapalenie stawów;
  • nadwaga;
  • otyłość;
  • nowotwory;
  • depresja;
  • choroby układu krążenia;
  • AIDS;
  • gruźlica;
  • zaburzenia hormonalne, głównie nadczynność tarczycy;
  • poważne stany zapalne, głównie zapalenie wsierdzia
  • zaburzenia snu.
  • obturacyjny bezdech senny.
Kiedy dotykają nas nocne poty, warto jest więc zasięgnąć porady lekarskiej. aby wykluczyć występowanie poważnych stanów chorobowych. Obok wizyty lekarskiej ważne jest także to, aby zweryfikować swoje nawyki związane z higieną snu, jak również zniwelować negatywny wpływ środowiska.

Bardzo wielu naszych klientów zgłaszało, że przyczyną ich nocnych potów było wcześniejsze posiadanie materaca pozbawionego odpowiedniej wentylacji. Warto zapoznać się więc z naszym poradnikiem na temat tego, jaki materac wybrać. W wielu przypadkach nocne poty mijają wraz ze zmianą materaca i nawyków dotyczących higieny snu.
Nocne poty, pocenie się w nocy, pocenie się nocą, poty nocne, przyczyny nocnych potów, sposoby na pocenie się, leczenie nocnych potów

Nocne poty – zapobieganie

Zachowanie w sypialni niskiej temperatury i higieny snu nie gwarantuje, że nocne poty odejdą w zapomnienie, jeśli nie posiadamy odpowiedniej pościeli. Pocenie się w nocy wzmaga pościel wykonana z syntetycznych, nieoddychających materiałów. Taka pościel działa jak torebka foliowa, a więc nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci, co stanowi idealne warunki do postawania nocnych potów.

Tym cechują się przede wszystkim niskiej jakości materiały poliestrowe, ale coraz częściej również bawełna. W walce z nocnymi potami zainwestować powinniśmy w pościel, która cechuje się wysokim poziomem wentylacji. Warto też pomyśleć o spaniu nago.

Najczęstszym winowajcą nocnych potów jest jednak materac z pamięcią kształtu. Wynika to z faktu, że materace posiadające w pierwszej warstwie piankę termoelastyczną typu visco powodują zapadanie się ciała do środka.

Jednocześnie komórki tego rodzaju pianki poliuretanowej zamykają się. To niemal całkowicie niweluje wentylację materaca, a dodatkowo znacznie zmniejsza jego komfort. Dlatego też na nocne poty zdecydowanie lepszym wyborem jest materac wysokoelastyczny, który gwarantuje najwyższy komfort.

Najlepszym materacem na nocne poty jest materac Osaka Air, którego pierwsza warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR. Technologia jej wykonania pozwala na zachowanie otwartych komórek przez całą noc, co zapewnia optymalną cyrkulację powietrza.

Dzięki temu materac nie zapada się, ale podpiera i konturuje ciało, ogarniczając nocne poty i innego rodzaju dolegliwości. Tym samym pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny snu, która w walce z nocnymi potami jest kluczowa. Pozwala też na zachowanie odpowiedniej pozycji do spania i jej zmianę w trakcie nocy.

Dodatkowo materac Osaka Air posiada innowacyjny system wentylacji pozwalający na wyprowadzenie ciepła z materaca na zewnątrz. Służy temu siatka 3D Aero połączona z kanałami wentylacyjnymi, co sprzyja efektywnemu zapobieganiu przegrzewania sie ciała, a tym samym przeciwdziała poceniu się w nocy.
Materac z wentylacją, materac na nocne poty, materac na pocenie się, materac wysokoelastyczny, materac wysokosprężysty
Obok wyboru wyboru dobrych produktów do sypialni, a tym samym zapewnieniu sobie maksymalnego komfortu snu, przy nocnych potach zwrócić uwagę musimy także na to, co jemy i pijemy przed snem. Prawidłowy cykl snu zakłóca przede wszystkim działanie kofeiny czy alkoholu, który dodatkowo wzmaga nocne poty. Także wiele herbat ziołowych, jak choćby naparu z lipy czy malin, wzmaga wydzielanie potu. Na nocne poty nie jest wskazane nadto picie yerba mate, kawy czy herbaty.

Poza tym pocenie się w nocy powodować może działanie kapsaicyny odpowiedzialnej za ostry smak papryki, a także piperyny zawartej w pieprzu. Warto więc ograniczyć jedzenie produktów ciężkostrawnych, których wysoka kaloryczność powoduje, że organizm wytwarza jednocześnie więcej energii termicznej.
 
Noce poty mogą pojawiać się również wtedy, kiedy przed snem intensywnie ćwiczymy. Chcąc ograniczyć pocenie się w nocy należy więc zrezygnować z ich wykonywania na 2-3 godziny przed zaśnięciem. W zamian możemy poświęcić się lekkiemu stretchingowi czy jodze.

Pocenie się w nocy powodują często leki przeciwgorączkowe, a przede wszystkim ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo nocne poty wywołują inne leki, przede wszystkim zawierające hormony, ale również trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu II i nadciśnieniu. W takim przypadku warto skonsultować z lekarzem możliwość zmiany leku.
Pocenie się głowy, poduszka na nocne poty, poduszki ortopedyczne, pocenie się w nocy

Nocne poty – rozwiązanie problemu

Przyczyna nocnych potów nie zawsze jest możliwa do rozwiązania. O ile bowiem możemy zapewnić sobie odpowiednią higienę snu, niekiedy niemożliwe jest zrezygnowanie z leków wywołujących pocenie się w nocy czy szybkie wyleczenie powodujących je chorób.

Doznając nocnych potów, kluczowym jest jednak to, aby wybrać materacu z pianki wysokoelastycznej zapobiegającemu przegrzewaniu się ciała, a dodatkowo dający pełen komfort snu z zapewnieniem odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Pamiętać też należy o wietrzeniu sypialni i unikaniu gorących kąpieli przed snem. Warto również pomyśleć o zastosowaniu naparów z szałwi, zwracając jednak uwagę na jej możliwe interakcje z lekami.

Nocne poty występujące w obrębie głowy najczęściej wynikają ze stosowania poduszek niezapewniających odpowiedniej wentylacji, a przede wszystkim wykonanych z pianki memory. W takim przypadku pozbyciu nocnych potów sprzyja zmiana poduszki na taką, która wykonana jest z materiału zapewniającego cyrkulację powietrza.


Obok zapewnienia sobie komfortowego i zdrowego snu, pomóc możemy też naszej skórze. Do produktów Onsen Sleeping oferujemy innowacyjną tkaninę Skin+, której działanie porównywalne jest do codziennego stosowania kremu z karotenoidami. Pomoże on zregenerować skórę podrażnioną i uszkodzoną w wyniku nocnych potów, jak również zadziała odmładzająco.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Nocne poty

Co to są nocne poty?

Nocne poty to nadmierne pocenie się organizmu w trakcie nocy. Często powodują one wybudzenie ze snu. Doznając nocnych potów budzimy się niekiedy zdezorientowani, a piżama i pościel są mokre.

Co pomaga na nocne poty?

Na nocne poty pomaga zachowanie prawidłowej higieny snu. W celu ograniczenia nocnych potów powinniśmy zmienić swój materac na materac z pianki wysokoelastycznej typu HR zapewniającej dobrą wentylację. Dodatkowo dużą uwagę należy zwrócić na przyjmowane leki, a także na jedzenie i picie przed snem.

Czego objawem są nocne poty?

Najczęściej nocne poty są objawem nieprawidłowej higieny snu, a przede wszystkim spania w nieprzewiewnej piżamie i pościeli, jak też na materacu niezapewniającym optymalnej wentylacji.

Jak wyglądają nocne poty?

Nocne poty często wyglądają, jakbyśmy właśnie odbywali bardzo trudne ćwiczenia fizyczne. Powodują one spocenie piżamy i pościeli. 

Kiedy nocne poty powinny mnie niepokoić?

Nocne poty powinny niepokoić zawsze wtedy, kiedy się powtarzają. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy wraz z nocnymi potami nie występują inne objawy, jak uczucie duszności czy chroniczne zmęczenie.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to live and function healthily...