Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 1

13 czerwca 2023
Q&A, pytania od klientów, wszystko o materacach
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi filmami z serii Krótka Piłka, jaka powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta ma formę Q&A, w której odpowiadamy na pytania związane z wyborem materaca lub poduszki oraz procesem zakupowym. Zbiór pytań pochodzi bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania porad od naszych specjalistów.

 

 

W pierwszym odcinku serii szybko i konkretnie odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Dotyczą one przede wszystkim testu ręki, który nagminnie stosuje się w sklepach z materacami, czy listy krajów i metod produkcji pianek poliuretanowych. Wyjaśniamy też, dlaczego mamy aż jeden model uniwersalnego materaca do spania.
materace, poduszki, zdrowie, komfort snu, materac z Torunia

Czy test ręki ma sens?

Pani Ewa z Poznania zapytała nas o test ręki, który jest nagminnie stosowany przez sprzedawców w sklepach z materacami i ich asystentów. W oparciu o test ręki, dobrano jej model materaca, na którym od dwóch miesięcy się nie wysypia. W dodatku sprzedawca mówi jej, że zwrot materaca nie jest możliwy. Wyjaśniamy ten wątpliwy trik sprzedażowy.

Stosowanie testu płaskiej dłoni nie ma w rzeczywistości nawet najmniejszego sensu. W momencie, gdy wsuwa nam się rękę pod plecy, nasze ciała automatycznie napinają się. Poza tym podczas spania jesteśmy rozluźnieni i nieświadomi, a także nie posiadamy ubrań. Wynik rzekomego testu staje się więc nierzetelny. Nadto jest wykonywany przy leżeniu na plecach, podczas gdy większość populacji praktykuje spanie na boku lub miesza obie te pozycje. Test ręki natomiast zawsze się uda na tym materacu, na którego sprzedaży komuś najbardziej zależy. Zazwyczaj ma to związek głównie z optymalizacją zysku, a nie z rzeczywistą pomocą dla klienta.

Jeszcze mniej sensu test ręki ma wtedy, gdy dochodzi do niego na warstwie memory foam, czyli pianki z pamięcią kształtu. Ten rodzaj pianki do materaców stworzony jest, aby zachować swoje właściwości przy temperaturze 15°C. Tymczasem w wyższych temperaturach pianka visco traci swoją lepkość, co przełoży się na jej zmiękczenie. Gdy kładziemy się na materacu, jej lepkość spada pod wpływem temperatury ciała, ale jest to rozłożone w czasie. Tym samym ciało podczas wykonywania testu ręki zachowa się całkowicie inaczej, aniżeli przy leżeniu na materacu przez przynajmniej godzinę.
Test ręki, fizjoterapeuta w sklepie z materacami, testowanie materaca

Czy w Polsce produkuje się pianki poliuretanowe?

Pan Piotr z Wrocławia zapytał nas o to, czy w Polsce w ogóle produkuje się pianki poliuretanowe. Usłyszał bowiem od sprzedawcy, że polskie materace są produkowane z niskiej jakości materiałów pochodzących z Chin. Sprzedawca zapewniał go, że tylko oferta materaców zza granicy jest godna uwagi. Wskazał bezpośrednio na materace z Danii, Włoch i Słowacji, czyli akurat dokładnie te dostępne w sklepie odwiedzanym przez pana Piotra. W rozmowie telefonicznej pan Piotr podkreślił, że sprzedawca pełnił funkcję kierownika sklepu i to od wielu lat.

Informacje, jakie uzyskał pan Piotr, są dla nas wyjątkowo oburzające. Mają one za zadanie głównie zdyskredytowanie w oczach klientów wszystkich polskich producentów materaców, którym sami jesteśmy. Sprzedawca nie tylko perfidnie i bezczelnie okłamał konsumenta, ale też dopuścił się aktu nieuczciwej konkurencji wobec wielu przedsiębiorstw. Wykazał się też brakiem szacunku, taktu i patriotyzmu dla lokalnych produktów. Wyłącznie w celu osiągnięcia marży ze sprzedanego materaca.

Polska pozostaje jednym z największych na świecie producentów wysokiej jakości pianek poliuretanowych. Na terenie naszego kraju znajduje się wiele zakładów, które ją produkują, a w tym czterech ogromnych graczy: Ciech, Eurofoam, Organika oraz Vita. Szacuje się, że rocznie z polskich fabryk wyjeżdża około 400 000 ton pianek poliuretanowych. Poza tym ich importowanie z Chin byłoby nieopłacalne, dlatego też w branży materacowej prawdopodobnie się to nie zdarza. Istnieją firmy, które importują poduszki memory wykonywane i sprasowywane w Chinach czy Turcji, jednak jest to odrębny temat.

Dzięki doświadczeniu polskich producentów, jak również dzięki nowoczesnym technologiom produkcji i wysokiej jakości półproduktom, polskie firmy są w stanie dostarczać pianki poliuretanowe o najwyższej jakości. Znajdują zastosowanie w dziedzinach takich jak transport, produkcja mebli czy przemysł samochodowy. Poza tym polskie pianki poliuretanowe wykorzystuje się do tworzenia izolacji termicznych i akustycznych w wielu krajach świata.
Materace piankowe, higiena snu, pianki poliuretanowe, memory foam

Dlaczego mamy aż jeden model materaca?

Pan Adam z Chorzowa zapytał nas o to, dlaczego mamy jeden model materaca. Zaznaczył także, że w sklepach z materacami mówiono mu, iż materac dobiera się do wagi i preferencji danej osoby. Wytłumaczono mu, że każdy jest inny, przez co wszyscy powinniśmy spać na różnych materacach. Starano się go przekonać także, że cena materaca wpływa na jego jakość.

Stworzony przez nas materac Osaka Air od lat pozostaje najbardziej funkcjonalnym i uniwersalnym spośród produktów dostępnych na rynku. W trakcie prac nad materacem skupiliśmy się funkcjonalnościach, które są rzeczywiście przydatne podczas spania, a tym samym przekładają się na określone korzyści. Proces wprowadzenia go do sprzedaży zajął nam kilka lat, co wynikało z metodologii jobs to be done. Zaprojektowaliśmy go w myśl zasad design thinking, dzięki czemu jego cała budowa naszego materaca jest przemyślana.

Nasz polski materac do spania posiada również tylko jedną, najbardziej optymalną twardość. Opierając się na informacjach od lekarzy i fizjoterapeutów, ale także na fascynującym amerykańskim teście hotelowym, doszliśmy do twardości odpowiedniej dla prawie każdego z nas. Ta optymalna wynosi 6,5 według skali twardości i jest zawsze powtarzalna w każdym egzemplarzu naszego idealnego materaca.

Stoimy też na stanowisku, że skoro materac średniotwardy jest najlepszy dla wszystkich osób śpiących na boku i plecach, a także większości osób śpiących na brzuchu, to sztuczne poszerzanie oferty twardości materaców jest całkowicie bezcelowe. Mnogość oferty w sklepach z materacami może mieć za zadanie głównie tworzenie złudzenia, którego celem jest wyciągnięcie od klientów możliwie największych pieniędzy. Wiele przypadków pokazuje, że nad wyraz często widzimy na ekspozycjach dużą ilość takich samych materaców, którym w sklepach następnie zmienia się nazwy (ang. name game). Otwarcie się temu sprzeciwiamy, stawiając dobro klientów zawsze na pierwszym miejscu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy 160x200, materace do spania, producent materaców

FAQ: Krótka Piłka (część 1)

Czy test płaskiej dłoni działa?

Nie, test płaskiej dłoni, jak popularnie zwie się test ręki, nie ma najmniejszego sensu. Test ręki jest nieprzydatny i niewiarygodny, szczególnie na materacu z pamięcią kształtu. Stanowi on kolejny trik, jaki sprzedawcy materaców stosują, aby legitymizować swoją nierzetelną wiedzę.

Z jakiej pianki materac do spania jest najlepszy?

Najlepsze materace tworzy się z pianek wysokoelastycznych, o właściwej twardości i gęstości. Dla zapewnienia konturowania kręgosłupa i ciała podczas spania warto jest upewnić się, że w drugiej warstwie materaca umieszczono piankę wysokoelastyczną. Unikać natomiast należy pianek tradycyjnych, które szybko i łatwo ulegają destrukcji.

Jaka powinna być twardość pianki do materaca?

Twardości pianek do materaców oznacza się w kilopaskalach (kPa) lub niutonach (N). Sama twardość pianki poliuretanowej nie jest wystarczającym parametrem. Te bowiem są zawsze przez producentów oznaczane literowo i cyfrowo. Pianki wysokoelastyczne oznacza się jako HR, a pianki termoelastyczne jako V. Natomiast zamkniętokomórkowe pianki tradycyjne oznaczane są literą T lub HD. Dwie pierwsze cyfry po oznaczeniu literowym oznaczają gęstość pianki, a dwie lub trzy kolejne cyfry wskazują na jej twardość. Na przykład pianka HR5030 oznaczać będzie piankę wysokoelastyczną o gęstości 50 kg/m3, a także twardości rzędu 3,0 kPA. Na twardość materaca składają się jednak także inne czynniki, a przede wszystkim kolejność warstw pianek poliuretanowych i ich parametry. Stąd też finalną twardość materaca określa się na 10-stopniowej skali. Najlepszy dla zdrowia i komfortu jest materac średniotwardy, a więc o twardości 6,5 w skali twardości materaców.

Czy materac z pianek poliuretanowych jest dobry?

Tak, materac z pianek poliuretanowych to najlepszy rodzaj materaca. Należy jednak zawsze sprawdzić pełen parametr pianki, aby upewnić się, że rzeczywiście odpowiada ona warunkom zdrowego i wygodnego snu. Każdy z nas ma pełne prawo poznać skład materaca przed jego zakupem, podobnie jak skład surowcowy ubrania czy produktów spożywczych. Parametry pianek poliuretanowych nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa i muszą być ujawniane.

Ile wytrzymuje materac piankowy?

Dobrej jakości materac piankowy, który ma w sobie pianki poliuretanowe o wysokiej gęstości i właściwej twardości, nie zniszczy się nawet przez kilkanaście lat użytkowania. Oczywiście nie mogą być to pianki zamkniętokomórkowe, które oznacza się literą T, ale wyłącznie pianki wysokoelastyczne oznaczane jako HR. W drugiej warstwie zaś warto posiadać memory foam, którą oznacza się literą V. Najbardziej funkcjonalne materace, jak Osaka Air, posiadają nawet po 15 lat gwarancji. Przy właściwym użytkowaniu materaca może on wytrzymać nawet dwa razy tyle.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Piotr pisze:
Witam, czy w tekście nie ma blędu? "Na przykład pianka HR5030 oznaczać będzie piankę wysokoelastyczną o gęstości 30 kg/m3, a także twardości rzędu 3,0 kPA." Czy nie powinno być HR5030 oznaczać będzie piankę wysokoelastyczną o gęstości 50 kg/m3, a także twardości rzędu 3,0 kPA
Dodano: 14 października 2023, 19:46. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Oczywiście, że tak! Wkradł się chochlik :)
Dodano: 15 października 2023, 11:05. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...