Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki materac dla nastolatków?

12 lipca 2021
Jaki materac dla nastolatków, materace dla nastolatków, materac piankowy, materac z pianki HR, materac poliuretanowy, materac z pianki poliuretanowej

Dzieci każdego z nas w końcu dorosną, co powoduje, że wszyscy w pewnym momencie zastanawiamy się nad tym, jaki materac dla nastolatków wybrać. Najczęściej wybór materaca dla nastolatków łączy się też z wyborem nowego łóżka czy renowacją pokoju.

Wszystko to składa się na komfortowy i zdrowy sen. To, jaki materac dla nastolatków wybrać, jest jednak pytaniem  kluczowym, jeśli chcemy zapewnić naszemu dziecku odpowiedni rozwój. To bowiem od niego zależeć będzie ułożenie ciała nastolatka podczas całej nocy.

Jaki materac dla nastolatków – rozmiar

Konsekwencje, jakie niesie za sobą wybór złego materaca - objawy chorób somatycznych - mogą pojawić się dopiero w przyszłości. Kiedy myślimy o tym, jaki materac dla nastolatków wybrać, przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć rozmiar materaca. Długość materaca dla nastolatków, podobnie jak dla dorosłych, powinna wynosić standardowe 200 centymetrów. Jego szerokość natomiast zależna jest od tego, jaka jest budowa ciała naszego nastolatka i jak duży ma pokój, a tym samym od wielkości łóżka. Szerokości materaców zaczynają się od 80 centymetrów, zaś ich górna granica nie jest ograniczona.

Materac 80x200 nie będzie wystarczający dla nastolatka, który dużo przebywa w pozycji leżącej, a więc takiego, który w łóżku czyta książki czy korzysta z komputera. Nawet jednak dla pozostałych nastolatków, taki materac może okazać się zwyczajnie zbyt wąski. Myśląc o tym, jaki materac wybrać dla takich nastolatków, przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę materac 90x200, materac 100x200 czy nawet materac 120x200.

Jaki materac dla nastolatków, materace dla nastolatków, materac piankowy, materac z pianki HR, materac poliuretanowy, materac z pianki poliuretanowej

Kiedy przy podejmowaniu decyzji co do tego, jaki materac dla nastolatków wybrać, dużą wagę niekiedy przyłożyć należy do kwestii spania w łóżku z psem czy innym zwierzęciem. Pies, kot, a nawet cavia śpiąca w łóżku z naszym nastolatkiem, zajmuje w nim - wbrew pozorom - sporą część. Tym samym materac dla nastolatka śpiącego ze zwierzęciem powinien być szerszy, choćby do wspólnego spania dochodziło tylko okazjonalnie.

Jaki materac dla nastolatków, materace dla nastolatków, materac piankowy, materac z pianki HR, materac poliuretanowy, materac z pianki poliuretanowej

Jaki materac dla nastolatków – wykonanie

Na rynku istnieje wiele rodzajów materacy dla nastolatków, podobnie jak materacy dla osób dorosłych. To, jaki materac dla nastolatków wybrać, przy posiadaniu podstawowej wiedzy o materacach, okazuje się mniej skomplikowane, aniżeli mogłoby się wydawać. Zdecydowanie materac dla nastolatka nie może być materacem visco czy materacem sprężynowym lub materacem lateksowym. Nietrudno domyślić się też, że w grę nie powinny wchodzić najtańsze materace.

Materace lateksowe często nasilają lub powodują alergie. Zatem nie są dobrym wyborem, jeśli myślimy o tym, jaki materac dla nastolatków z alergią wybrać. Choć powszechnie producenci zarzekają się, że ich materace lateksowe są wolne od alergenów, to ich wyeliminowanie jest w praktyce niemal niemożliwe. W materach lateksowych, obok alergenów, znajdują się też substancje chemiczne służące do zamiany mleczka kauczowego w lateks. Najczęściej są to formaldehydy. Jeśli chcemy więc wybrać materac dla nastolatka z alergią, astmą czy AZS (atopowym zapaleniem skóry) lub po prostu zależy nam na zdrowym materacu, nie powinniśmy brać pod uwagę materaców lateksowych.
 

Materac dla nastolatków nie powinien być też materacem sprężynowym. Te, jak dowodzą wyniki badań konsumenckich, są głośne i niekomfortowe. Co do zasady materac sprężynowy to zbyt twardy materac, co wynika z faktu, że na sprężynach umieszcza się dodatkowe twarde warstwy, aby nie były one wyczuwalne przez skórę. Tym samym sprężynowy materac dla nastolatka nie będzie sprzyjać prawidłowemu podparciu ciała i nie da należytego oparcia kręgosłupowi. Dodatkowo materac sprężynowy działa niczym antena radiowa, przez co może powodować poważne dolegliwości.
 

Onsen Sleeping wraz ze sztabem specjalistów posiadających wiedzę z zakresu neurologii, ortopedii, fizjoterapii czy psychologii, wykonał szereg prototypów i testów materaca piankowego dla nastolatków. Efektem naszych starań jest materac Osaka Air, który cechuje się najwyższym komfortem przy idealnej twardości. Jego pierwsza warstwa wykonana jest z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR, co zapewnia optymalne warunki dla kręgosłupów naszych nastolatków.

Materac do łóżka - materac funkcjonalny, idealny materac, Onsen, materac Osaka Air, materac H3, materac średnio twardy

Jaki materac dla nastolatków – twardość

Twardość, jaką materac dla nastolatków powinien posiadać, jest co do zasady taka sama, jaka w przypadku materacy dla osób dorosłych. Choć w społeczeństwie powiela się błąd traktujący o tym, że tylko twardy materac dla nastolatków jest dobrym materacem, w rzeczywistości najlepszym materacem jest ten, który posiada twardość na poziomie rzędu 6,5 według amerykańskiej skali twardości materaców. Materac H3, o ile rzeczywiście jest on materacem średnio twardym, stanowi najlepszy wybór, kiedy rozpatrujemy, jaki materac dla nastolatków powinniśmy kupić.

Podparcie kręgosłupa na twardym materacu będzie jedynie punktowe co powoduje, że taki materac dla nastolatka spowoduje kumulowanie wagi jego ciała na tych punktach. W efekcie nastolatek na takim materacu może doznawać trudności ze snem, przebudzać się w nocy czy też mierzyć się z porannymi odrętwieniami.

Jakość snu na twardych materacach dla nastolatków drastycznie spada również ze względu na to, że na tego typu materacach nastolatkowie częściej przebywają w pozycji snu na brzuchu. Ta zaś jest dla kręgów szyjnych nastolatka niefizjologiczna. Układ szkieletowy nastolatka jest bowiem bardziej zbliżony do układu szkieletowego osób dorosłych.

Tymczasem podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa na materacu dla nastolatka, który będzie za miękkim materacem, będzie wręcz zerowe. Zapadnie się on do środka, co spowoduje dolegliwości podobne jak powyżej, a dodatkowo ograniczy swobodę ruchów podczas snu i może doprowadzić do nadmiernego przegrzewania ciała.

 

Materac piankowy o średniej twardości to materac idealny dla nastolatków.

To wlaśnie wysokoelastyczna pianka poliuretanowa typu HR pozwala na stworzenie najlepszego materaca dla nastolatków. Szukając odpowiedzi na to, jaki materac dla nastolaków zapewni im najwyższy komfort snu i zdrowie na kolejne lata, stworzyliśmy projekt materaca piankowego o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, którego poszczególne warstwy tworzą idealny balans między komfortem a podparciem.

 

Twardość materaca ma ogromne znaczenie. To, jaki materac wybrać, aby był on zdrowy dla naszego funkcjonowania biopsychospołecznego, ma szczególne znaczenie, kiedy mówimy o tym, na jaki materac dla nastolatków należy zwrócić uwagę. Układ szkieletowy nastolatków bowiem nadal się rozwija, a ich mięśnie często w ciągu dnia są poddawane dużym przeciążeniom. Materac dla nastolatków musi więc zapewnić im możliwość jak najlepszej regeneracji w środku nocy, co dotyczy zarówno ciała, jak i umysłu. Obok tego oczywiście zadbać należy o to, aby nastolatek miał zapewnioną odpowiednią ilość snu.
 

Krzywizny kręgosłupa podczas snu powinny być zachowane w neutralnym położeniu, a głowa powinna znajdować się w przedłużeniu kręgosłupa, co można zapewnić wyłącznie przez wybranie dobrego materaca, ale dodatkowo z odpowiednią poduszką ortopedyczną. Takie ułożenie ciała nastolatka na materacu pozwoli zapewnić najlepsze krążenie krwi w jego tętnicach mózgowych. Zaś dobre ukrwienie tkanki mózgowej pozwala na zdrowy i efektywny sen.

Polska skala twardości materaców - tabela H1, H2, H3, H4 i H5 - błędnie stosowuje twardość materaca do wagi użytkownika!

Skala określająca twardość materaca - tabela stworzona przez producentów sprzedających materace w Polsce, jest całkowicie pozbawiona sensu i nie powinna być brana pod uwagę, kiedy rozpatrujemy, jaki materac dla nastolatków zakupić. Nie jest bowiem w żaden sposób udokumentowana naukowo, a i jej logiczne podstawy nie istnieją.

Trudno przyjąć założenie, że drobna, filigranowa osoba powinna zakupić materac H1, a więc materac bardzo miękki. Jednocześnie zgodnie z nią osoba ciężka i masywna powinna spać na materacu H4, a nawet coraz częściej pojawiających się materacach H5. Żadna z tych osób na takim materacu się nie wyśpi. Materace dla nastolatków - jak wskazaliśmy wyżej - powinny cechować się twardością rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. 

Materac dla nastolatków, higiena materaca, potliwość w nocy, śpiący nastolatek

Jaki materac dla nastolatków – higiena

Higiena materaca dla nastolatków to kwestia kluczowa, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że borykają się oni z trudnościami wynikającymi ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich ciałach. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki materac dla nastolatków wybrać, warto pamiętać o tym, aby dokonać wyboru materaca, który zapewni łatwe czyszczenie. Kluczowe jest przy tym, aby materac dla nastolatka miał zdejmowaną górną część pokrowca, umożliwiając jej pranie.
 

Najtańsze materace często nie posiadają zdejmowanego pokrowca, co uniemożliwia ich pranie i utrudnia czyszczenie. To powoduje, że na materacach dla nastolatków często zostają nie tylko brzydkie, ale i niegigieniczne plamy będące idealnym siedliskiem dla rozwoju grzybów, pleśni, bakterii czy wirusów.
 

Dodatkowym wsparciem w zachowaniu higieny mogą być specjalne prześcieradła, które zapobiegną wchłonięciu cieczy, ale pozostają przepuszczalne dla powietrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest prześcieradło Skin+, które dodatkowo prowadzi do odżywienia skóry. Uważać należy natomiast na proste, nieprzepuszczalne nakładki na materac dla nastolatków. Te bowiem często nie przepuszczają wody, ale również i powietrza. W efekcie ciało na nich bardzo szybko się poci, w szczególności zaś ciało nastolatka.

Materac visco, materac termoelastyczny, materac termoplastyczny, pianka z pamięcią, pianka memory
Jaki materac dla nastolatków – cyrkulacja powietrza

Cyrkulacja powietrza ma ogromne znaczenie przy wyborze materaca dla nastolatków. Dojrzewające ciało nastolatka odbywa bowiem burzę hormonalną, która najczęściej powoduje nadmierne wydzielanie potu. Pot nastolatka ma dodatkowo bardzo intensywny zapach, co jest zupełnie naturalną cechą.

W momencie, gdy zaczynamy dojrzewać skład potu nieznacznie się zmienia i zaczyna on przyjmować charakterystyczny zapach. U wielu nastolatek i nastolatków rozwija się nawet tak zwana nadpotliwość, która jest wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów potowych w wyniku toczącej się burzy hormonalnej, podobnie jak nocne poty.

Najgorszym wyborem w takim przypadku są materace z pianki z pamięcią, które pod wpływem ciężaru i ciepła ciała stworzą nieprzepuszczalną błonę zatrzymującą ciepło i wilgoć. Dodatkowo cechują się one brakiem komfortu z powodu zasysania ciała do środka, co ogranicza możliwość wykonywania ruchów i tym samym zmianę pozycji snu.

W efekcie zasysania ciała do środka, materac visco powoduje dodatkowe niekorzystne warunki, które wzmagają wydzielanie potu. Na takim materacu nie wyśpi się ani nastolatek, ani osoba dorosła. Nie pomoże również zastosowanie lekkiej kołdry, cienkiej piżamy czy nawet spanie nago. Poza tym powoduje to odkształcanie się materaca, co czyni taki materac dla nastolatków szkodliwym dla kręgosłupa, bowiem ten układa się nieprawidłowo.

Materac visco, materac z pamięcią, materac z pianki memory, materac termoelastyczny

Pocenie się podczas snu rozwiąże materac dla nastolatków, który zawiera piankę memory, ale w drugiej warstwie materaca. Dzięki temu ciało nie spoczywa bezpośrednio na niej, ale na znajdującej się w pierwszej warstwie piance wysokoelastycznej typu HR. Takim produktem jest materac Osaka Air, który posiada dodatkowo siatkę Aero 3D oraz specjalnie zaprojektowane kanały odprowadzające ciepło i wilgoć poza materac.

Tego rodzaju materac dla nastolatków, ale i dla osób dorosłych, cechuje się jedną z najlepszych poziomów wentylacji na rynku. Przegrzewanie się ciała było bowiem jedną z największych trudności, o których wspominali nam klienci opowiadający o swoich doświadczeniach z materacami konkurencji, w tym czołowych producentów. Dzięki starannemu procesowi projektowania i testowania naszych materacy przed wypuszczeniem ich na rynek, idealnie dobraliśmy wszystkie kluczowe właściwości materaca, a w tym ułożenie, gęstość i twardość poszczególnych warstw. Dzięki temu udało nam się stworzyć produkt unikatowy, jakim jest materac Osaka Air.

Jaki materac dla nastolatków, materac dla nastolatka, materace dla nastolatków, materac do łóżka, materac funkcjonalny, idealny materac, Onsen, materac Osaka Air, materac H3, materac średnio twardy
Choć żaden materac dla nastolatków nie zniweluje całkowicie trudności z poceniem się, jeśli cierpią oni na nadpotliwość, również i u nich materac Osaka Air wykazuje dobroczynne działanie. Nasi klienci przyznają, że spanie na nim znacznie zmniejszyło ilość wydzielanego w trakcie nocy potu. Wynika to z faktu, że na materacu dla nastolatków o zastosowanej przez Onsen Sleeping unikalnej budowie, ciało nie przegrzewa się. Tym samym można na nim spać spokojnie i komfortowo, regenerując w nocy swoje ciało.
Jaki materac dla nastolatków, materac dla nastolatka, materace dla nastolatków, materac do łóżka, materac funkcjonalny, idealny materac, Onsen, materac Osaka Air, materac H3, materac średnio twardy

Jaki materac dla nastolatków – testowanie

Podobnie jak u dorosłych, materac dla nastolatków wymaga odpowiedniego przetestowania. Jego testowanie w sklepie z materacami jest pozbawione sensu, stąd też zdecydowanie lepiej zdecydować się na materace online. Podczas zakupu materaca dla nastolatków w sklepie stacjonarnym nasze ciała nie zachowują się tak samo, jak w trakcie snu, kiedy jesteśmy całkowicie nieświadomi i rozluźnieni.

Onsen Sleeping, wychodząc na przeciw potrzebom klientów i zdając sobie sprawę z istotności wyboru materaca na codzienne funkcjonowanie, oferuje aż 100 dni na zwrot materaca. Dzięki temu każdy nastolatek może swój materac przetestować w domowym zaciszu i przekonać się o tym, iż zapewnia on idealny komfort oraz podparcie kręgosłupa.

Dodatkowo stworzyliśmy dla nich produkt dedykowany dla stylu życia i trudności, z jakimi się mierzą. Już dziś wypróbuj materac Osaka Young i pokochaj go tak, jak my kochamy nasze produkty.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

Jaki materac dla nastolatków, materac dla nastolatka, materace dla nastolatków, materac do łóżka, materac funkcjonalny, idealny materac, Onsen, materac Osaka Air, materac H3, materac średnio twardy

FAQ: Materac dla nastolatków

Jaki materac dla nastolatków powinniśmy kupić?

Materac dla nastolatków powinien mieć odpowiednią szerokość i twardość, a także warstwową budowę zapewniającą im optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Powinien być więc to materac wykonany z poliuretanowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Materac dla nastolatków musi mieć możliwość prania pokrowca, a także cechować się dobrym poziomem wentylacji.

Jaki twardy powinien być materac dla nastolatków?

Materac dla nastolatków powinien posiadać twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jest to materac średnio twardy, który dopasowany jest do potrzeb 93% populacji. Taki materac dla nastolatków zapewnia najwyższy komfort snu niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpi nastolatek.

Jaki wymiar powinien mieć materac dla nastolatków?

Materac dla nastolatków powinien mieć długość taką samą, jaką mają materace dla osób dorosłych, a więc 200 centymetrów. Jego szerokość jest zależna głównie od budowy ciała nastolatka, a także wielkości jego pokoju i tym samym posiadanego łóżka. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że materac 90x200 na ogół jest zbyt wąski, stąd też warto zwrócić uwagę na materac 100x200 lub materac 120x200. Przy większym łóżku może być to także materac 140x200, ten jest jednak rzadziej wybierany jako materac dla nastolatków.

Jaki wpływ ma materac dla nastolatków na pocenie się?

Materac dla nastolatków musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc powinien być wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Jeśli nastolatek poci się w nocy, być może cierpi z powodu nadpotliwości, która jest wynikiem działania hormonów. W tym przypadku stanowczo należy unikać materaca wykonanego z pianki termoelastycznej typu visco, a także dużą uwagę przywiązać do higieny snu.

Na co zwrócić uwagę kupując materac dla nastolatków?

Wybierając materac dla nastolatków, należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar materaca, a także to, jakie posiada on właściwości. Materac dla nastolatków powinien być materacem wysokoelastycznym o średniej twardości, a także pozwalać na łatwe czyszczenie. Onsen Sleeping oferuje możliwość testowania materaca dla nastolatków przez 100 dni, gwarantując zwrot pieniędzy w przypadku jego zwrotu w tym czasie.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...