Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy istnieje poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji?

25 lipca 2023
Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji, poduszki do spania, ból szyi, migrena
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do zachowywania właściwej higieny snu oraz dbania o ciało podczas różnych aktywności i odpoczynku. Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość snu jest oczywiście odpowiednio dobrane wyposażenie sypialni, a zwłaszcza poduszka, na której spędzamy średnio 8 godzin każdej nocy. Stąd też niekiedy zadajemy sobie kontrowersyjne pytanie o to, czy istnieje poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji, które słusznie budzi wątpliwości.

Wśród różnych rodzajów poduszek ortopedycznych, jedną z tych najbardziej popularnych jest poduszka ortopedyczna przeznaczona do spania na boku. Jej specjalny kształt i cechy mają na celu zapewnienie wsparcia dla kręgosłupa i głowy podczas snu w tej pozycji. Ale w przypadku spania na plecach czy brzuchu, sytuacja staje się skomplikowana. Warto przyjrzeć się pozycjom do spania, a także wiedzieć, jakiego rodzaju poduszki ortopedyczne mogą być najlepsze dla kręgosłupa, zapewniając nam jednocześnie zdrowie i komfort w trakcie snu.
Poduszka ortopedyczna do spania na boku, jasiek do spania, zdrowy sen

Jak wygląda poduszka ortopedyczna do spania na boku?

Odpowiednia poduszka ortopedyczna do spania na boku powinna zapewnić właściwe wsparcie dla kręgosłupa i głowy podczas snu w tej pozycji. Jej projekt i cechy są dostosowane do rozluźnienia napięcia mięśni oraz utrzymania kręgosłupa w linii prostej, co bezpośrednio przyczynia się do komfortowego i zdrowego snu.

Poduszka do spania na boku zazwyczaj ma swoje pewne charakterystyczne cechy. Przede wszystkim powinna być dużo wyższa niż poduszka do spania na plecach, aby podparła głowę i szyję. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas snu na boku kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej, a przy tym głowa nie powinna przechylać się ani opadać w żadną ze stron.

Najczęściej kształt poduszki ortopedycznej do spania na boku przypomina falę lub kostkę mydła. Taki design poduszki wynika z faktu, że są one wycinane z bloków pianki visco, co jest bardzo szybką i tanią metodą produkcji. Warto zauważyć, że poduszki ortopedyczne w tym kształcie są dedykowane dla osób, które preferują sen na boku, ponieważ nie są odpowiednie do spania na plecach. Mimo tego bardzo często producenci z wątpliwym systemem etycznym sprzedają i reklamują je jako poduszki ortopedyczne do spania w każdej pozycji.

Ważnym aspektem poduszki ortopedycznej do spania na boku jest przede pianka. Zazwyczaj wytwarza się je z memory foam, czyli materiału, który jest miękki i wygodny, ale dla większości ludzi tylko przez pierwsze minuty leżenia na poduszce. Następnie zaczyna się on się zapadać, co w łatwy sposób prowadzi do nadmiernej potliwości, a także bezpośrednio zaburza utrzymywanie kręgosłupa we właściwej pozycji.

Dlatego też z tych i innych powodów, warto jest zwracać uwagę na poduszki z pianki wysokoelastycznej, która zawsze zapewnia optymalne podparcie i dopasowanie do kształtu głowy, a także szyi. Ten otwartokomórkowy materiał umożliwia również odpowiednie rozłożenie nacisku, co przyczynia się z kolei do redukcji napięcia mięśniowego, a tym samym również do zapobiegania bólom kręgosłupa.

Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna do spania na boku powinna być również odpowiednio szeroka, aby pomieścić całą głowę oraz umożliwić śpiącej osobie w pełni komfortowe ułożenie się na łózku. Warto więc zwrócić uwagę na dostępne rozmiary poduszek i wybrać ten, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Poza tym ważne jest zweryfikowanie czy dana poduszka posiada profil szyjny i zagłębienie na głowę, które pozwalają przez całą noc utrzymywać anatomiczne krzywizny kręgosłupa.
Poduszka ortopedyczna do spania na plecach, higiena snu, producent poduszek

Dlaczego poduszka ortopedyczna do spania na plecach to rzadkość?

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach jest rzadkością w porównaniu do poduszek dedykowanych spaniu na boku. Specyfika tej rozbieżości wynika z faktu, że spanie na plecach nie jest wśród ludzi najpopularniejszą pozycją snu. Większość osób preferuje na co dzień sen w pozycji bocznej, co wpływa na większą dostępność poduszek ortopedycznych dostosowanych do tych pozycji.

W przypadku snu na plecach, ważne jest utrzymanie przez całą noc głowy i kręgosłupa w odpowiedniej linii. Z tego też powodu poduszka ortopedyczna do spania na plecach musi być stosunkowo niska w miejscu ułożenia głowy. Nie powinna być również zbyt wysoka pod szyją, gdzie jej optymalny wymiar to najczęściej 3-5 centymetrów. Ma to na celu zapobieganie nadmiernemu wygięciu szyi, które mogłoby prowadzić do niezdrowego przywodzenia głowy do klatki piersiowej.

Z powodu tych specyficznych wymagań, produkcja masowa tego typu wymaga zastosowania odlewania z form opartych na anatomicznym modelu. Tymczasem ta metoda produkcji jest zdecydowanie droższa od wycinania poduszek z bloków, a także czasochłonna. Stąd też poduszki w kształcie fali są bardziej dostępne.

Na rynku istnieją odlewane z form poduszki ortopedyczne polskiej marki ONSEN®, które zostały zaprojektowane zgodnie z anatomią człowieka oraz w pełni dostosowane do spania na boku i plecach. Ważne jest, aby znaleźć poduszkę, która spełni indywidualne potrzeby, a oprócz tego będzie przez całą noc zapewniać właściwą postawę ciała podczas spania na plecach.

Warto pamiętać, że dla niektórych osób spanie na plecach może być niekiedy wygodne bez poduszki, także ortopedycznej. Samo odpowiednie ułożenie ciała na płaskim i niskim podłożu może wystarczyć do zapewnienia komfortu podczas snu na plecach. Przy zadbaniu o właściwie wybrany materac wysokoelastyczny, nie powinno również to stanowić istotnego ani nadmiernego obciążenia kręgosłupa.
Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu, ból szyi, refluks, poduszki przeciwmigrenowe

Czy poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu jest zdrowa?

Jeśli preferujesz spanie na brzuchu, nie stosuj żadnej poduszki. Tym bardziej natomiast poduszek ortopedycznych. Te są zdecydowanie odradzane, bowiem przy spaniu na brzuchu wpływają negatywnie nie tylko na kręgosłup, ale u wielu ludzi również na postawę i funkcjonowanie całego ciała.

Kiedy śpi się na brzuchu, jednym z głównych problemów jest zrotowanie głowy. Podczas spania w tej pozycji głowa jest obrócona na bok, co w prosty sposób wiąże się z rotacją kręgów szyjnych w bok. To natomiast prowadzi do obciążenia kręgosłupa szyjnego oraz może także powodować zwiększone napięcie mięśniowe w okolicy barków. Jednocześnie dodatkowe odgięcie głowy w tył, zwane w medycynie także retrakcją, stanowi dodatkowe obciążenie. Jest więc szkodliwe dla kręgosłupa szyjnego i prowadzi do poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Z tego względu przy spaniu na brzuchu zdecydowanie i stanowczo nie zaleca się stosowania do spania jakichkolwiek poduszek pod głowę. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na płaskim i średniotwardym podłożu. Jeśli jednak na co dzień śpisz na brzuchu, a mimo tego preferujesz używanie poduszki, warto stosować płaski jasiek do spania. Optymalne byłoby również umieszczenie przed zaśnięciem małej poduszki pod brzuchem w celu częściowego zmniejszenia napięcia mięśni oraz utrzymania bardziej naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Warto jednak zaznaczyć, że spanie na brzuchu może prowadzić do nadmiernego wygięcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz niewłaściwego ułożenia powiązanych z nim stawów i mięśni. To natomast może przyczyniać się do bólu pleców i innych dolegliwości. Dlatego też niezwykle istotne jest zrozumienie, że spanie na brzuchu ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego zaleca się eksperymentowanie z innymi pozycjami snu i podejmowanie prób spania na boku lub plecach, które są bardziej korzystne dla kręgosłupa.
Poduszka ortopedyczna, poduszki do spania, zdrowy sen, najlepszy materac piankowy

Którą poduszkę ortopedyczną wybrać?

Wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej jest kluczowy dla zapewnienia zdrowego snu i wsparcia dla kręgosłupa człowieka. Uwzględnić należy pozycję snu oraz wszelkie istniejące indywidualne preferencje i potrzeby użytkownika. Warto jest jednak najpierw zastanowić się nad pozycją snu.

Jeśli najczęściej śpisz na boku, to najlepszym wyborem zdecydowanie będzie nieco wyższa poduszka ortopedyczna. Taki rodzaj poduszki powinien być wyższy, aby odpowiednio podparł głowę i szyję, utrzymując kręgosłup w linii prostej.

Natomiast jeśli często śpisz na plecach, warto jest zwrócić uwagę na stosunkowo niższe poduszki ortopedyczne. W przypadku spania na plecach, poduszka powinna być maksymalnie niska w miejscu ułożenia głowy, a pod karkiem mieć około 3-5 centymetrów. Wysoka poduszka może skutkować wygięciem szyi do przodu, a także zbyt dużą protrakcją głowy w stosunku do kręgosłupa.

Należy również pamiętać, że sen na brzuchu nie jest zalecany, dlatego nie istnieje dedykowana tej pozycji poduszka ortopedyczna. W przypadku tej pozycji, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z poduszki lub korzystanie z bardzo płaskiego jaśka do spania.

Warto zwrócić uwagę na wypełnienie poduszki i jej wykonanie. Najbardziej polecana jest pianka wysokoelastyczna, która jako jedyna zapewnia odpowiednie podparcie, niezmienność kształtu i cyrkulację powietrza. Ważne jest również, aby wybrana poszewka na poduszkę była przewiewna, wspierając właściwą cyrkulację powietrza, jak również w wydajny sposób zapobiegając poceniu się w nocy.

Poduszki ortopedyczne polskiego producenta, jakim jest ONSEN®, to niezwykle innowacyjne, a także w pełni funkcjonalne rozwiązanie dla osób poszukujących komfortu, wsparcia i rozwiązania swoich problemów zdrowotnych podczas snu. Ich zaawansowana technologia projektowania i produkcji zapewnia niespotykaną dotąd wygodę i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Oferowane przez nas poduszki ortopedyczne są przeznaczone zarówno dla osób śpiących na boku, jak i na plecach, oferując szereg korzyści zdrowotnych.

W naszej ofercie znajdują się różne modele funkcjonalnych poduszek ortopedycznych, takie jak Yoko, Asana, Enso i Hiro, które dostępne są osób o różnej budowie ciała. Wszystkie poduszki ONSEN® są w pełni dopasowane do anatomii człowieka, a także objęte niespotykanie długotrwałą gwarancją, co daje pewność i zadowolenie z zakupu.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji, poduszki ortopedyczne, ból kręgosłupa szyjnego

FAQ: Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji

Kiedy zacząć używać poduszki ortopedycznej?

Poduszki ortopedycznej nigdy nie należy stosować u niemowląt i dzieci do około 11-14 roku życia, ponieważ ich kręgosłup i układ kostny nadal się intensywnie rozwijają. U osób dorosłych poduszki ortopedycznej można zacząć używać w każdej chwili, działając profilaktycznie. Należy je również używać, gdy doznajemy bólu kręgosłupa szyjnego, karku lub głowy, a w tym migren. Właściwie zaprojektowana poduszka ortopedyczna odgrywa bowiem fundamentalną rolę w procesie leczenia i rehabilitacji.

Co można stosować zamiast poduszki ortopedycznej?

Przy spaniu na boku nie ma żadnej alternatywy dla poduszki ortopedycznej. Podczas spania na plecach można podkładać niski wałek pod szyję, jednak należy pamiętać, aby nie nachodził on na ramiona. Osobom śpiącym na brzuchu zaleca się, aby nie  stosować żadnej poduszki. Generalnie jednak nic nie jest w stanie zastąpić poduszki ortopedycznej, o ile ta jest funkcjonalna i wykonana we właściwy sposób.

Jak przyzwyczaić się do poduszki ortopedycznej?

Większość osób przyzwyczaja się do poduszki ortopedycznej w ciągu kilku dni bez większych trudności. Jednak niektórym może zająć to nawet do 5 tygodni, zwłaszcza jeśli dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa są silne. Czas adaptacji do poduszki ortopedycznej zależy od nasilenia dolegliwości. Im większe problemy, tym dłużej może trwać proces przyzwyczajania się do nowej poduszki. W takich przypadkach zalecamy stopniowe zwiększanie czasu spędzanego na poduszce, a przez pozostały czas snu używanie tradycyjnej poduszki. Poza tym rekomendujemy stosowanie poduszek ortopedycznych ONSEN® w połączeniu z funkcjonalnym materacem piankowym Osaka Air. To zapewnia odpowiednie konturowanie ciała, a jednocześnie utrzymanie fizjologicznej pozycji całego kręgosłupa, nie tylko jego odcinka szyjnego. Dzięki temu działanie jest kompleksowe i znacznie wzmacnia prozdrowotne właściwości poduszki ortopedycznej.

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną z pianki wysokoelastycznej?

Tak, zdecydowanie warto. Pianka wysokoelastyczna zapewnia odpowiednią dynamikę i wsparcie, utrzymuje kształt przez całą noc, a także zapewnia cyrkulację powietrza. Ważne jest również, aby poszewka na poduszkę ortopedyczną była przewiewna i elastyczna. Poduszka ortopedyczna z pianki wysokoelastycznej znacznie przewyższa swoją funkcjonalnością poduszki z pamięcią kształtu.

Ile kosztuje dobra poduszka ortopedyczna do spania?

Dobra poduszka ortopedyczna, która jest odlewana z pianki wysokoelastycznej w anatomicznych formach, kosztuje co najmniej 300 złotych, a jej ceny mogą sięgnąć nawet 500 złotych. Cena wynika z dużych kosztów związanych z projektem, wykonaniem form i produkcją poduszki. Natomiast poduszki wykonane z memory foam najczęściej są wycinane z bloków pianki termoelastycznej i ich koszt produkcji nie przekracza 10 euro. Mimo tego są sprzedawane nawet za 800-1000 złotych, czyli 200-250 euro. Dlatego warto pamiętać, że cena nie jest jedynym wskaźnikiem jakości poduszki ortopedycznej. Istotna jest przede wszystkim jej funkcjonalność.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę: