Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jasiek do spania - jak wybrać odpowiedni i uniknąć błędów?

15 listopada 2022
Jasiek do spania, poszewka na poduszkę, spanie na boku, wygodna poduszka
Jasiek do spania to popularny produkt, który posiada niemal każdy z nas. Standardowo ma 40 centymetrów szerokości z każdej strony, a więc jego rzut posiada kształt kwadratu. Popularność jaśka do spania od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Na co dzień jasiek do spania nie służy większości z nas jako główna poduszka, ale gustowny dodatek do sypialni. Niekiedy zdarza się, że jasiek do spania pełni nawet rolę przytulanki. Jego wykorzystanie ogranicza więc wyłącznie nasza wyobraźnia.

Patrząc z punktu widzenia ludzkiej fizjologii, jasiek do spania może pełnić w sypialni bardzo ważną funkcję. Nie jest ona jednak dla wielu z nas oczywista. Poza tym nie każdy z nas będzie w stanie z niej skorzystać.
Jasiek do spania, poszewka na poduszkę, spanie na boku, wygodna poduszka

Jasiek do spania – funkcje

Choć jasiek do spania co do zasady nie powinien znajdować zastosowania jako poduszka pod głowę, jest on bardzo przydatny dla osób, które śpią na boku. Włożony między kolana jasiek do spania pozwala bowiem zapobiec nadmiernemu przywodzeniu kończyn, utrzymując je w fizjologicznej pozycji.

Dzięki zastosowaniu jaśka do spania w taki sposób nogi ułożone są prawidłowo, zaś przy dodatkowym posiadaniu odpowiedniej jakości materaca wysokoelastycznego pozwala to na sen przy kręgosłupie ułożonym w linii prostej. Jest to kluczowe nie tylko dla osób, które cierpią na ból biodra lub schorzenia kręgosłupa, ale stanowi też idealną profilaktykę stanów chorobowych.
Poduszka ortopedyczna, jasiek do spania, spanie na plecach, spanie na boku

Jasiek do spania – wypełnienie

Jeszcze od czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wielu z nas kontynuuje zamiłowanie do jaśków do spania z wypełnieniem z puchu, pierza, a nawet wełny. Na rynku można spotykać także wypełnienia z bawełny oraz innych materiałów pochodzenia organicznego, a w tym nawet z łuski gryki czy pestek wiśni.

Wraz z rozwojem nauki i zwiększającą się świadomością konsumentów trend ten ulega jednak zmianie. Wynika to z faktu, że coraz więcej z nas posiada już wiedzę co do tego, jak porowata struktura naturalnych materiałów wpływa na ich właściwości. Przede wszystkim zaś w zakresie pochłaniania przez nie wilgoci oraz rozwoju alergizujących i potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów.

Wady jaśka do spania z wkładem tego typu są tożsame z wadami materaców naturalnych, o których wielokrotnie pisaliśmy na blogu o zdrowiu i spaniu. Warto zauważyć, że obok niepożądanej porowatej struktury, często zawierają one również pozostałości pestycydów i herbicydów. Najczęściej jest to glifosat, który wykazuje udowodnione właściwości rakotwórcze.

Aktualnie najczęściej spotykane jaśki do spania posiadają wnętrze wykonane z włókien i granulatów syntetycznych, a przede wszystkim poliestrowych i silikonowych. Niekiedy w spotyka się w nich również akryl. Ich poszewki zaś często zawierają w składzie lyocell lub tencel, nazywany powszechnie sztucznym jedwabiem.

Najtrwalsze z jaśków do spania są zdecydowanie poduszki z wypełnieniem poliestrowym w formie granulatu, a także włókna poliestrowego pokrytego warstwą silikonu. Dodatkowo są one całkowicie antyalergiczne i znakomicie dopasowują się do kształtu głowy, a także wspierają ułożenie lordozy szyjnej w naturalnej pozycji.

Mniej odporne na wygniecenia są jaśki do spania wypełnione materiałem lyocell i akrylem. Dodatkowo tego rodzaju wypełnienie nie zapewnia odpowiedniego poziomu termoizolacji i nie jest higroskopijne. Dotyczy to przede wszystkim akrylu, który jest powszechnie stosowany jako wypełnienie tanich jaśków do spania, a często też stanowiący materiał do ich pokrowców.
Jasiek do spania, poszewka na poduszkę, spanie na boku, wygodna poduszka

Jasiek do spania – poszewka

Poszewki jaśków do spania wykonywane są z różnych materiałów tekstylnych. Coraz powszechniej rezygnuje się z wykorzystywania do nich bawełny i podobnych produktów. Korzysta się zaś z coraz częściej z filamentów. Aktualnie to właśnie syntetyczne tkaniny są w jaśkach do spania wykorzystywane najczęściej.

Najtańsze jaśki do spania często posiadają poszewki wykonane z akrylu, który jest tani w produkcji i przez to szeroko stosowany. Droższe wykonuje się zaś z poliestru, wiskozy czy lyocell. W najlepszych jaśkach do spania włókna te są odpowiednio mieszane, co pozwala na optymalne wykorzystanie właściwości każdego z nich.

Zarówno jednak w jaśkach do spania, jak i innego rodzaju poduszkach, uwagę zwrócić należy nie tylko na to, z czego wykonany jest dany materiał tekstylny. Istotne jest także jego pochodzenie i właściwości określone certyfikatami, jak choćby Oeko-Tex Standard 100. Bardzo ważne są też parametry jakościowe danego materiału tekstylnego, a przede wszystkim jego gramatura.

Dlatego też klasyczne poszewki wszystkich poduszek ONSEN® wykonane zostały z wielokierunkowo elastycznej tkaniny o wysokiej gramaturze wynoszącej aż 450 g/m2, którą z łatwością można zdjąć i wyprać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce pralniczej.
Jasiek do spania, poszewka na poduszkę, spanie na boku, wygodna poduszka
Na szczególne miejsce zasługuje tkanina Skin+, która stanowi całkowicie unikalne rozwiązanie. Jego stworzenie jest wynikiem wspólnych prac firmy BekaertDeslee z Bekaert Deslee Academy, Devan Chemicals i ProDigest - firmy biotechnologicznej wywodzącej się z renomowanego University of Ghent.

Dawkowanie probiotyku zawartego w materiale tekstylnym Skin+ jest porównywalne z efektem, jaki uzyskuje się stosując wysokiej jakości krem każdego dnia. Produkcja karotenoidów przez bakterie trwa juz od pierwszego użycia.
Krem na noc, karotenoidy, pielęgnacja skóry, peeling, maseczka do twarzy, odmładzanie, kuracja przeciwzmarszczkowa

Jasiek do spania – zdrowie

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż jasiek do spania w zasadzie nie nadaje się dla osób śpiących na brzuchu. Te bowiem w trakcie snu rotują głowę w bok, zaś jej dodatkowe uniesienie spowoduje, że dozna ona nadmiernej retrakcji. Takie osoby w ogóle nie powinny używać poduszek lub ewentualnie decydować się na bardzo niskie jaśki do spania.

Jasiek do spania jako poduszka kładziona pod głowę w żadnym wypadku nie jest zalecany dla osób, które zwracają uwagę na komfort, a także odpowiednie wsparcie ciała i kręgosłupa w trakcie snu. Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu czy rehabilitacji schorzeń kręgosłupa pomoże wyłącznie poduszka ortopedyczna posiadająca odpowiednie właściwości.

Najlepsze dostępne na rynku poduszki ortopedyczne, dostępne także w poszewkach wykorzystujących innowacyjną technologię Skin+, to: Jako jasiek do spania idealnie sprawdza się zaś poduszka klasyczna Skin+ dostępna w kilku najpopularniejszych rozmiarach. Nadaje się on idealnie jako jedna z poduszek wykorzystywanych w nocy, ale też podczas drzemki, jaką ucinamy sobie w trakcie dnia. Dostępna jest jako: Podobnie jak materac Osaka Air, wszystkie inne produkty ONSEN® wykonane są zgodnie z metodologią design thinking oraz mogą być testowane w warunkach domowych bez żadnych ograniczeń. Objęte są one bowiem programem dającym aż 100 dni na zwrot zamówienia, co minimalizuje wszelkie związane z zakupem ryzyko.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Zwrot poduszki, prawa konsumenta, 100 dni na test, materace online, jasiek do spania

FAQ: Jasiek do spania

Jaki jasiek do spania jest najlepszy?

Najlepszy jasiek do spania posiadać powinien wkład wykonany z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, które gwarantują jego hiperalergiczność. Poszewka najlepszego jaśka do spania wykonana jest w technologii Skin+ lub z wielokierunkowo elastycznego materiału stanowiącego połączenie bawełny i poliestru.

Jaki jasiek do spania się nie zbija?

Co do zasady zbijać nie powinien się jasiek do spania posiadający wkład wykonany z poliestru pokrytego warstwą silikonu. Obok wypełnienia poduszki, bardzo ważna jest jednak także jej poszewka i jakość wykonania całego produktu. Dlatego też przed zakupem jaśka do spania należy zapoznać się z rzetelną wiedzą na ich temat.

Jaki jasiek nadaje się do spania na brzuchu?

Osoby śpiące na brzuchu raczej nie powinny korzystać z żadnego rodzaju poduszek. Jeśli jednak podejmą decyzję o tym, aby ich używać, powinny wybrać możliwie mały i niski jasiek do spania. W ten sposób zapobiegną nadmiernej protrakcji głowy, zmniejszając ryzyko urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jakie wymiary ma jakiek do spania?

Standardowy jasiek do spania sprzedawany jest w rozmiarze 40x00, co oznacza, że jego wymiar z każdej strony wynosi 40 centymetrów. W sprzedaży można znaleźć także jaśki do spania w rozmiarze 40x60 oraz 70x80, a także o mniej popularnych wymiarach niestandardowych.

Czy jasiek do spania z gryczanym gryczanym jest zdrowy?

Nie. Jasiek do spania nie powinien posiadać gryczanego wypełnienia. Łuska gryki wykorzystywana jako wkład do poduszek najczęściej poddawana jest zabiegom chemicznym, które mają przedłużyć jej trwałość. Dodatkowo porowata struktura łusek gryki stanowi idealne miejsce do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a także wchłania wilgoć. W efekcie jasiek do spania z wypełnieniem gryczanym może z czasem zmienić się w swoistą biologiczną bombę.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę: