Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Prześcieradło z gumką - komfort i wygoda

10 lutego 2023
Prześcieradło z gumką, pościel, zdrowy sen, jersey, bawełna, satyna, flanela, jedwab
Prześcieradło z gumką jest elementem pościeli, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Dzięki elastycznym mocowaniom umieszczonym w rogach lub dokoła prześcieradła z gumką, jest ono stabilnie umocowane na materacu. To zaś powoduje, że nie powinno się zawijać czy zaginać.

Choć większość prześcieradeł z gumką spełnia tę rolę, to jakość wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Ich żywotność i funkcjonalność są często na niższym poziomie, aniżeli w przypadku tradycyjnych prześcieradeł, jakie stosowali nasi rodzice i inni przodkowie. Wynika to nie tylko ze zmian w technologii produkcji, ale też gramatury danego prześcieradła z gumką.

Wielu z nas w dalszym ciągu traktuje prześcieradła z gumką jako coś, co ma zabezpieczyć materac przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Rośnie jednak liczba osób, dla których prześcieradło stanowi również element estetyczny. Coraz częściej od prześcieradeł z gumką wymagamy również, aby aktywnie działały na rzecz poprawy komfortu czy zdrowia, stosując choćby prześcieradło Skin+ o udokumentowanych właściwościach odmładzających.
Prześcieradło z gumką, pościel, zdrowy sen, jersey, bawełna, satyna, flanela, jedwab

Prześcieradło z gumką – pasywne

Na rynku istnieje wiele prześcieradeł z gumką. Najbardziej popularne pozostają te wykonane z bawełny, która mimo wielu wątpliwości związanych z jej wpływem na zdrowie, nadal jest powszechnie uważana za najlepszy materiał do produkcji pościeli. Rzadziej spotyka się zaś funkcjonalne prześcieradła poliestrowe, jak również te wyprodukowane z wiskozy. Najmniej popularne są zaś prześcieradła jedwabne.

Wśród prześcieradeł z gumką wykonanych z bawełny najczęściej wymienia się prześcieradło jersey wykonane z dzianiny przeplatanej pod kątem prostym. Często dodaje się do niej również lycrę lub elastan, co wpływać ma na jego elastyczność. Gramatura prześcieradeł z gumką wykonanych z jersey nie przekracza zazwyczaj 160 g/m2. W praktyce jest więc najczęściej mało elastyczne oraz posiada niską żywotność.

Popularne pozostają także prześcieradła satynowe, również bawełniane. Ten rodzaj prześcieradła z gumką powstaje z połączenia bawełny i poliestru. W założeniu ma zapewniać cyrkulację powietrza. Jest gładka i połyskująca, lecz jednocześnie nierozciągliwa, co przekłada się na jej niską żywotność, podobnie jak gramatura, która najczęściej nie przekracza 170 g/m2.

Lubiący spać na miękkich podłożach często wybierają prześcieradła z gumką, które wykonane są z frotte. Mimo tego, że prześcieradła frotte nie cieszą się największą popularnością, znajdują swoich miłośników. Tymczasem frotte to kolejny materiał wykonany z bawełny, niekiedy z domieszką poliestru czy bambusa. Choć są one miękkie i delikatne w dotyku, bardzo często ich gramatura wynosi nie więcej niż 180 g/m2. Pozostają więc mało odporne na ścieranie i szybko się uszkadzają.
Bawełniane prześcieradła są popularne, ale bardzo nietrwałe i niefunkcjonalne. Bezpieczeństwo bawełny także budzi wiele wątpliwości.
Kolejnym rodzajem prześcieradeł z gumką jest wracające do łask prześcieradło flanelowe. Ten rodzaj prześcieradła powinien być dużo grubszy od pozostałych wyrobów z bawełny, a jednocześnie bardziej miękki. Flanela cechuje się splotem skośnym lub płóciennym, co przekłada się na brak elastyczności. Natomiast ich gramatura rzadko przekracza 190 g/m2.

Co do zasady prześcieradła z gumką wykonane z bawełny cechują się więc stosunkowo szybkim zużywaniem. Tym samym nie są odpowiednim wyborem dla osób dbających o ich odporność na zużycie, ale także dla alergików. Jest to bowiem materiał naturalny, w którego produkcji często stosuje się glifosat. Dodatkowo posiada on porowatą strukturę, która stanowi znakomite środowisko do rozwoju alergenów i drobnoustrojów. Poza tym powoduje ona zwiększone wchłanianie wody i wydłuża czas schnięcia.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o prześcieradła z gumką, są więc mniej popularne prześcieradła poliestrowe. Choć dawniej wielu ludziom poliester kojarzył się ze sztucznością i brakiem wentylacji, obecnie tkaniny i dzianiny wykonywane z poliestru dają najwięcej możliwości w zakresie uzyskania optymalnych właściwości. Mogą być też dowolnie modyfikowane, co zwiększa ich funkcjonalność, zaś brak porowatej powierzchni gwarantuje ich pełną hipoalergiczność.

Niekiedy w sklepach oferujących prześcieradła z gumką można spotkać także prześcieradło jedwabne. Te wykonane z naturalnego jedwabiu kosztują nawet kilka tysięcy złotych. O ile same właściwości jedwabiu są dla ludzkiej skóry korzystne, to już jego gramatura jest wyjątkowo niska. Najczęściej wynosi bowiem 19 momme, co przekłada się na około 82 g/m2. Tym samym nie należy ono do najtrwalszych.
Prześcieradło z gumką, pościel, zdrowy sen, jersey, bawełna, satyna, flanela, jedwab

Prześcieradło z gumką – aktywne

Prześcieradło z gumką nie musi pełnić swojej roli wyłącznie pasywnie. Istnieją bowiem takie prześcieradła z gumką, których dodatkowe właściwości aktywnie wpływają na komfort i zdrowie. Do takich należy prześcieradło Skin+ wykonane z innowacyjnej dzianiny o unikalnych właściwościach.

Zostało ono wykonane z materiału Skin+, w którym zawarte są mikrokapsułki wypełnione probiotykiem Bacillus Indicus PD01. Te w trakcie snu wymuszają produkcję karotenoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za regenerację komórek skóry, co ma za zadanie jej zmiękczenie, wygładzenie i nawilżenie.

Podobnie, jak materace piankowe oraz poduszki ortopedyczne marki ONSEN®, również prześcieradło Skin+ zostało stworzone zgodnie z metodologią design thinking w celu zaspokojenia potrzeb ludzi. Produkowane jest w kilku rozmiarach: Zawarte w tym unikalnym prześcieradle z gumką bakterie probiotyczne przez cały czas wytwarzają karotenoidy, które docierają do ludzkiej skóry nawet wtedy, gdy jest ona oddzielona od nich warstwą materiału. Choć technologia Skin+ przynosi najwięcej korzyści przy spaniu nago, to działa ono również u osób śpiących w piżamie.

Mikrokapsułki z probiotykami silnie przylegają do włókien tekstylnych i utrzymują się w nich nawet do 20 prań w temperaturze do 40°C. Dzięki temu aktywne prześcieradło z gumką wykonane w technologii Skin+ zachowa swoje właściwości przez długi czas. Następnie zaś przez wiele lat może służyć jako wygodne prześcieradło z gumką najwyższej jakości.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Skin+, pielęgnacja skóry, prześcieradło odmładzające, zdrowe prześcieradła, wygodne łóżko, nowoczesna sypialnia

FAQ: Prześcieradło z gumką

Jakie prześcieradło z gumką kupić?

Najlepiej kupić jest prześcieradło z gumką wykonane z materiału o wysokiej gramaturze. Powinno być ono wykonane z materiału zapewniającego optymalną wentylację i higienę. Najbardziej funkcjonalne prześcieradła z gumką wykonane są z materiału Skin+, bowiem są to prześcieradła aktywne.

Jaka gramatura prześcieradła z gumką jest najlepsza?

Najlepsza gramatura prześcieradła z gumką to 450 g/m2. Taka gramatura pozwala na zachowanie trwałości i żywotności prześcieradła, a jednocześnie właściwie zabezpieczy materac przed zabrudzeniem. 

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką?

Prześcieradło z gumką należy wybierać według rozmiaru materaca. Aktualnie producenci prześcieradeł z gumką obok długości i szerokości podają również margines, jaki został pozostawiony do umożliwienia jego używania. Należy przy tym pamiętać, że prześcieradła z gumką są elastyczne, dlatego też nie powinno kupować się ich w większych rozmiarach, niż wynika to z rozmiaru materaca. 

Z jakiego materiału prześcieradło z gumką wybrać?

Najbardziej funkcjonalne i komfortowe prześcieradła z gumką wykonane są z materiału Skin+. Wykonany jest on w 99% z poliestru i w 1% z elastanu, a jego unikalny splot i wysoka gramatura dają rękojmię najlepszej cyrkulacji powietrza. Poza tym prześcieradła z gumką wykonane w technologii Skin+ mają właściwości odżywcze i regenerują skórę.

Gdzie kupić dobrej jakości prześcieradło z gumką?

Najlepszej jakości prześcieradła z gumką można kupić bezpośrednio od polskiego producenta, firmy ONSEN® z Torunia. Prześcieradło Skin+ to aktywne prześcieradło z gumką wyprodukowane w zaawansowanej technologii, która regeneruje i odmładza skórę.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...