To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Kifoza szyjna – objawy, przyczyny, leczenie26 kwietnia 2022 |
![]() |
Kifoza szyjna, że szyja chorego człowieka jest nienaturalnie wygięta ku tyłowi. Fizjologicznie odcinek szyjny kręgosłupa powinien tworzyć łuk wygięty ku przodowi, który nazywa się lordozą szyjną. Zbytnie jego wypłaszczenie powoduje zniesienie lordozy szyjnej, zaś wygięcie w drugą stronę prowadzi właśnie do kifozy szyjnej.
Najczęściej przyczyną kifozy szyjnej jest nieprawidłowa postawa ciała, w trakcie której następuje protrakcja głowy, czyli jej nadmierne wysuwanie do przodu. Dlatego też kifoza szyjna występuje przede wszystkim u osób pracujących w pozycji siedzącej.
Poza tym notuje się ją częściej u osób, które cierpią na zwyrodnienie kręgosłupa, a także na otyłość czy po prostu prowadzą zbyt mało aktywny, siedzący tryb życia. Na powstawanie kifozy szyjnej wpływa również posiadanie złego materaca, który nienaturalnie wygina kręgosłup w trakcie snu.
Kifozy szyjnej nie należy rozpoznawać we własnym zakresie. Odpowiednim do jej zdiagnozowania jest przede wszystkim lekarz specjalista - ortopeda, neurolog lub neurochirurg. Diagnostyka kfozy szyjnej opiera się na badaniu palpacyjnym, które polega na wyczuciu nieprawidłowo ułożonych struktur kręgosłupa szyjnego za pomocą dotyku.
Osoby z kifozą szyjną poddaje się też diagnostyce obrazowej, a przede wszystkim tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu.
Kifoza szyjna to nienaturalne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa ku tyłowi. Poza tym kifoza szyjna powoduje charakterystyczne przesunięcie szyi w dół, a nawet widoczny garb. Jej objawem jest więc typowa dla kifozy szyjnej postawa, przypominająca pozycję na baczność.
Kifoza szyjna powstaje przede wszystkim przez utrzymywanie nieodpowiedniej postawy ciała, co ma związek z niską aktywnością fizyczną i prowadzeniem siedzącego trybu życia. Poza tym kifoza szyjna pojawia się u osób, które pracują przy komputerze. Powstawaniu kifozy szyjnej sprzyja otyłość i zwyrodnienia kręgosłupa, a także spanie na nieodpowiedniej poduszce i materacu.
Tak. Kifozę szyjną można wyleczyć za pomocą wdrożenia odpowiednich zmian w codziennych nawykach, a także przez zwiększenie aktywności fizycznej. Proces leczenia kifozy szyjnej powinien być koordynowany przez lekarza specjalistę.
Przy kifozie szyjnej zalecane jest spanie na boku lub na plecach. W obu przypadkach kręgosłup powinien być ustawiony fizjologicznie, a więc z zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Kifoza szyjna wymaga więc zastosowania odpowiednio dobranych poduszek ortopedycznych - Asana, Hiro lub Yoko. Te poduszki ortopedyczne jako jedyne na rynku zostały zaprojektowane z myślą o osobach ze zniesioną lordozą szyjną, a także kifozą szyjną.
Leczenie kifozy szyjnej wymaga podjęcia fizjoterapii i fizykoterapii. Dodatkowo przy kifozie szyjnej bardzo ważna jest zwiększenie aktywności fizycznej wraz ze zmianą nawyków dotyczących całego trybu życia. Dużą rolę w leczeniu kifozy szyjnej odgrywa posiadanie odpowiedniej poduszki ortopedycznej i materaca wysokoelastycznego o optymalnej twardości.