To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Łóżka w średniowieczu – jak wyglądały?28 października 2020 |
![]() |
Królowie spali na grubych, puchowych materacach, które przykrywano skórą i kołdrami. Nad królewskimi łóżkami rozciągały się baldachimy, a także grube zasłony. Najczęściej królewska pościel wykonana była z jedwabiu, tafty lub adamaszku.
Mieszczanie spali na średnio twardych, słomianych materacach, które przykrywano futrem i prześcieradłami. Nad mieszczańskimi łóżkami często spotykano baldachimy. Najczęściej mieszczańska pościel wykonana była z futra lub puchu.
Chłopi spali na twardych, słomianych siennikach. Niekiedy chłopskie sienniki przykrywano również wełną. Przykrywano się zaś wszystkim, co mogło zatrzymać ciepło - zależnie od stanu majątkowego danej rodziny chłopskiej.
W średniowieczu baldachim miał za zadanie stłumić cyrkulację powietrza, chroniąc przed przeciągami. Jego zadaniem było też zapewnienie intymności. Poza tym baldachim chronił przed insektami. Obecnie jednak baldachimy stosuje się głównie jako dekorację i ochronę przed owadami latającymi.
Tak. Baldachim jest bezpieczny, jeśli zostanie odpowiednio powieszony i zabezpieczony przed spadnięciem. Dzięki temu nie spadnie na łóżko i nie spowoduje ewentualnego zaburzenia cyrkulacji powietrza.