To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Pandemia – jak wpłynęła na nasz sen? 6 grudnia 2020 |
![]() |
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) wpływa na sen zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Pozytywny wpływ pandemii zauważa się głównie w zwiększeniu ilości snu. Negatywny zaś w obniżeniu jego jakości.
W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) najlepiej jest spać około 8 godzin na dobę. Zachowaniu zdrowia sprzyja spanie na lewym boku, które pozwala na lepszą regenerację organizmu w trakcie snu.
Pozytywne skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) dla snu związane są przede wszystkim ze zwiększeniem ilości snu. Pandemia przyczyniła się więc do osiągania odpowiedniej ilości snu przez większą część społeczeństwa. Dodatkowo w czasie pandemii coraz więcej osób przykłada większą wagę do szeroko rozumianej higieny snu, co może poprawiać jego jakość.
Negatywne skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) dla snu związane są przede wszystkim z obniżeniem jakości snu. Pandemia przyczyniła do zwiększenia się ilości strachu, lęku i niepewności u dużej liczby osób. Dodatkowo w czasie pandemii wiele osób ignoruje lub niewłaściwie interpretuje objawy istotnych dolegliwości, co przekłada się na zmniejszenie funkcjonowania i tym samym obniżenie jakości snu.
Ilość snu w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) nie powinna odbiegać od odpowiedniej ilości snu w pozostałych okresach życia. Odpowiednia ilość snu zawsze wynosi od 7 godzin na dobę do 9 godzin na dobę, co często uśrednia się do 8 godzin na dobę. W ten sposób przesypiamy około 1/3 doby, co jest najbliższe naturalnym uwarunkowaniom człowieka.