To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Jak odróżnić lunatykowanie od innych parasomni?28 września 2020 |
![]() |
Lunatykowanie to zaburzenie aktywności ruchowej w trakcie snu. Do lunatykowania dochodzi w fazie snu NREM. Osoba lunatykująca najczęściej siada na skraju łóżka, natomiast niekiedy wychodzi z niego i chodzi po sypialni lub wykonuje codzienne czynności.
Jeśli się lunatykuje, przede wszystkim zapewnić należy sobie odpowiedni komfort snu i bezpieczne otoczenie, dzięki któremu nie doznamy krzywdy. Jednocześnie warto jest podjąć głęboką diagnostykę celem określenia etiologii lunatykowania.
Lęki nocne to nagłe wybudzanie się ze snu w fazie NREM, a więc snu głębokiego, któremu towarzyszy uczucie przerażenia. Z osobą doznającą lęku nocnego nie da się nawiązać kontaktu i nie reaguje ona na próby interwencji ze strony innych osób. Atak mija samoczynnie po wybudzeniu się ze snu.
Koszmary to sny o bardzo nieprzyjemnej treści. Aby uznać sen za koszmar, powinien być on na tyle intensywny i obciążający, aby wywołał w nas silne emocje. Najczęściej po przebudzeniu się z koszmaru osoba, która go doznaje, nie zasypia już ponownie. Przyczyną koszmarów są traumy i stresujące wydarzenia życiowe.
Zespół niespokojnych nóg to dolegliwość polegająca na uczuciu nieprzyjemnego drętwienia lub mrowienia kończyn. To ustępuje najczęściej po poruszaniu nogami, utrudniając zaśnięcie. Jednocześnie może ono powodować wybudzanie się ze snu.