To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Memory foam in mattresses - why it may be harmful to health? 5 października 2022 |
![]() |
Memory foam to pianka termoelastyczna typu visco, zwana też pianką leniwą oraz pianką lepkosprężystą. Celem stworzenia memory foam była ochrona pilotów i pasażerów samolotów, a także statków kosmicznych. Działanie memory foam opiera się na jej bardzo silnej wrażliwości na temperaturę i nacisk oraz powolnym powracaniu do pierwotnego kształtu.
Oznacza to, że materac wykonany jest z memory foam lub stanowi ona jedną z jego warstw. W najlepszym przypadku memory foam zawarta jest w drugiej warstwie materaca, pozwalając na konturowanie ciała przy zachowaniu od niego bezpiecznej odległości pozwalającej na cyrkulację powietrza.
Memory foam wytwarza się jak każdą inną piankę poliuretanową, zmieniając jedynie proporcje tworzących ją substancji. Zatem memory foam stworzona jest z izocyjanianów i polioli łączonych przy udziale katalizatorów i inhibitorów.
Tak i nie. Materac z memory foam jest dobry wyłącznie wtedy, gdy stanowi ona jego drugą warstwę. Nie powinno się kupować materaca, który posiada memory foam w pierwszej warstwie. To bowiem powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła, a jednocześnie zmniejsza możliwość zmiany pozycji do spania. Zawarcie memory foam w drugiej warstwie materaca pozwala na czerpanie z jej zalet, a przede wszystkim na konturowanie ciała podczas snu.
Nie. Materac nawierzchniowy z memory foam jest co do zasady za miękki. Dodatkowo memory foam zapada się pod wpływem ciężaru i temperatury ciała, co przełoży się na ograniczanie możliwości zmiany pozycji do spania. Dodatkowo memory foam w materacu nawierzchniowym zmniejsza cyrkulację powietrza, co przełożyć może się na nadmierne przegrzewanie i pocenie się ciała w trakcie snu.