Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Memory-Schaumstoff in Matratzen - warum er gesundheitsschädlich sein kann?

5 października 2022
Memory foam, pianka termoelastyczna, pianki z pamięcią, materac piankowy
Memory foam to jeden z rodzajów pianek poliuretanowych, a konkretnie pianka termoelastyczna typu visco wykorzystywana w materacach piankowych oraz poduszkach memory. Podobnie jak pozostałe, również memory foam powstaje z dwóch składników będacych pochodnymi ropy naftowej, a mianowicie poliolu i izocyjanianu.

Właściwości memory foam zależne są głównie od proporcji tych dwóch substancji, ale bardzo ważna jest również metoda używa do jej produkcji. To bowiem od tych czynników zależy twardość i sprężystość konkretnej memory, a także jej trwałość.

Mnogość możliwości wykorzystywania memory foam do produkcji różnego rodzaju wyrobów powoduje, że stała się ona uniwersalnym materiałem. Popularność memory foam powoduje, że jest ona wykorzystywana również w materacach memory, jako ich pierwsza warstwa, a także dobrej jakości materacach wysokoelastycznych jako ich druga warstwa. Co ciekawe, w obu przypadkach posiada ona zupełnie inne właściwości.
Memory foam, pianka poliuretanowa, rodzaje pianek, materac piankowy

Memory foam – technologia

Memory foam została opracowana na zlecenie NASA w 1970 roku. Celem opracowania memory foam miała być poprawa amortyzacji siedzeń i ochrony przed zderzeniami. Służyć miała ona przede wszystkim ochronie pilotów i pasażerów samolotów, zaś w drugiej kolejności statków kosmicznych.

Stąd też memory foam została stworzona jako materiał, który można stosować także w przemyśle meblowym, pozwalając na zwiększenie komfortu mebli, z których korzystamy w ciągu dnia świadomie i przez krótki czas. Nie zaś jako materiał nadający się do zastosowania w produktach służących do snu, który trwa średnio przez 1/3 życia każdego z nas i odbywa się w warunkach całkowitej nieświadomości.

Receptura oryginalnej memory foam zakłada, iż jest ona pianką zamkniętokomórkową, co oznacza po prostu, że jej komórki są zamknięte. Taka memory foam posiada jendak membrany, które dają jej zdolność do cyrkulacji powietrza, lecz w bardzo ograniczonym zakresie wynoszącym od 1 dm3 na minutę do 30 dm3 na minutę.

Perforowane komórki pianki memory foam podczas nacisku wypuszczają powietrze na zewnątrz, zaś przy zwolnieniu nacisku powoli wciągają je do z powrotem. Trwa to nawet do kilku minut, czemu memory foam zawdzięcza nazywanie jej również mianem pianki leniwej lub też pianki lepkosprężystej
 
Istnieją jednak również rodzaje memory foam, których parametry znacznie przewyższają powyższe. Są one bardziej hydrofilowe, dzięki czemu ich przepuszczalność powietrza zwiększa się nawet do 60 dm3 na minutę. W dalszym ciągu nie dorównują one otwartokomórkowym piankom wysokoelastycznym typu HR, jednak zdecydowanie przewyższają jakością inne pianki memory foam.

Na to, jakie parametry posiadać będzie miała memory foam, nie wpływa wyłącznie zastosowanie izocyjanianów i polioli oraz katalizatorów i inhibitorów, ale też metoda ich produkcji. Memory foam może być powiem produkowana w ramach dwóch technologii: pneumatycznej i chemicznej.

Memory foam produkowana metodą chemiczną cechuje się niską jakością, lecz jest tania w produkcji. Jej komórki co do zasady nie są perforowane, lecz zachowują spójną strukturę. Powoduje to, że ich dynamika jest bardzo ograniczona. Stąd też memory foam produkowana metodą chemiczną szybko i głęboko się zapada, a jednocześnie wolno powraca do pierwotnego kształtu. Dodatkowo przepuszcza powietrze w znikomym stopniu.

Lepsza jest natomiast memory foam produkowana z wykorzystaniem metody pneumatycznej. Ta bowiem posiada perforowane komórki, które zachowują odpowiednią dynamikę. Zapadają się one wolniej i płyciej, aniżeli te wytworzone metodą chemiczną. Memory foam tego rodzaju powraca do swojego pierwotnego kształtu stosunkowo szybko, a cyrkulacja powietrza jest w niej zdecydowanie lepsza.

Dodatkowo wytwarzanie memory foam z wykorzystaniem metody pneumatycznej gwarantuje jej stałą jakość i powtarzalność produkcji. To zaś daje pewność, że każdy egzemplarz produktu, jaki będzie ją zawierał, będzie posiadać te same właściwości i funkcjonalności.
Materac memory foam, materace z pianką memory, pianka z pamięcią

Memory foam – materace termoelastyczne

Memory foam najczęściej stosowana jest w materacach z pamięcią kształtu, które nazywa się materacami termoelastycznymi. Stanowi ona zazwyczaj ich pierwszą warstwę, zaś niekiedy zdarza się, że jedyną. Tymczasem takie umieszczenie memory foam posiada więcej wad niż zalet.

Umieszczenie memory foam w pierwszej warstwie materaca powoduje, że śpiący na nim człowiek spoczywa niemal bezpośrednio na niej. Oddzielony jest bowiem wyłącznie pokrowcem na materac i prześcieradłem. Stąd też memory foam, zapadając się pod ciężarem i temperaturą ciała, zasysa go do środka.

Dodatkowo memory foam umieszczona w pierwszej warstwie materaca, przez zapadanie się i zasysanie ciała, zmniejsza możliwość wykonywania ruchów. Nadmiernie obciąża to nie tylko kręgosłup, ale kończyny oraz głowę.

Wady memory foam umieszczonej w pierwszej warstwie materaca powodują, że ciało w trakcie snu się nadmiernie nagrzewa, co wzmaga pocenie się w nocy, ale też może mieć wywołać zaburzenia snu, a przede wszystkim insomnię. Poza tym utrudnia ona zmianę pozycji do spania oraz nie podpiera kręgosłupa we właściwej pozycji.
Materac piankowy, materace online, memory foam, pianka wysokoelastyczna

Memory foam – materace wysokoelastyczne

Odpowiednim zastosowaniem memory foam jest umieszczenie jej w drugiej warstwie materaca wysokoelastycznego, gdzie pełni rolę wzmocnienia komfortu dla pozostałych warstw wykonanych z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR.

Dzięki takiemu zastosowaniu memory foam, materac konturuje ciało, nie zasysając go do środka. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, co jest kluczowe dla zachowania odpowiedniego komfortu oraz korzystnych dla zdrowia właściwości. Memory foam nie ma też bezpośredniej styczności z ciałem, co ułatwia jej wentylację pod warunkiem odpowiedniego wykorzystania pozostałych warstw.
Memory foam, poduszki piankowe, poduszka termoelastyczna

Memory foam – poduszki

Bardzo popularnym zastosowaniem memory foam jest wykonywanie z nich poduszek ortopedycznych, które często są nimi tylko z nazwy. W rzeczywistości bowiem właściwości memory foam powodują, że te zapadają się.

Większość z nich nie jest w stanie utrzymać głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa w optymalnej pozycji przez całą noc, co wynika właśnie ze zmiany kształtu w trakcie nocy. Najczęściej memory foam nie zapewnia też odpowiedniej wentylacji głowy. co także jest efektem jej zapadania się. To zaś prowadzi do jej przegrzewania.

Nadto większość poduszek memory jest wykonana w kształtach, które nie są nawet zbliżone do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W szczególności zaś nie nadają się do spania na plecach. Wynika to z faktu, że produkowane są z memory foam pozyskiwanej metodą chemiczną i wycinaną z bloków, co uniemożliwia wycięcie odpowiednich kształtów. Większość z nich produkowanych jest za granicą za nie więcej niż około 20 złotych, a sprzedawanych w Polsce za setki złotych.

W chwili obecnej na polskim rynku istnieje prawdopodobnie tylko jedna firma produkująca poduszki z memory foam wytwarzanej metodą pneumatyczną i odlewaną z form. Dzięki temu produkty Dr Sapporo wytworzone z memory foam odznaczają się znacznie wyższą jakością, aniżeli te produkowane innymi metodami i w innych kształtach.

Onsen Sleeping nie wykorzystuje memory foam do produkcji poduszek ortopedycznych, korzystając z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Jednocześnie w materacu Osaka Air memory foam stanowi drugą warstwę, co daje możliwość pełnego wykorzystania jej zalet.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materace online, memory foam, pianka wysokoelastyczna

FAQ: Memory foam

Co to znaczy memory foam?

Memory foam to pianka termoelastyczna typu visco, zwana też pianką leniwą oraz pianką lepkosprężystą. Celem stworzenia memory foam była ochrona pilotów i pasażerów samolotów, a także statków kosmicznych. Działanie memory foam opiera się na jej bardzo silnej wrażliwości na temperaturę i nacisk oraz powolnym powracaniu do pierwotnego kształtu.

Co to znaczy, że materac posiada memory foam?

Oznacza to, że materac wykonany jest z memory foam lub stanowi ona jedną z jego warstw. W najlepszym przypadku memory foam zawarta jest w drugiej warstwie materaca, pozwalając na konturowanie ciała przy zachowaniu od niego bezpiecznej odległości pozwalającej na cyrkulację powietrza.

Z czego jest memory foam?

Memory foam wytwarza się jak każdą inną piankę poliuretanową, zmieniając jedynie proporcje tworzących ją substancji. Zatem memory foam stworzona jest z izocyjanianów i polioli łączonych przy udziale katalizatorów i inhibitorów.

Czy materac z memory foam jest dobry?

Tak i nie. Materac z memory foam jest dobry wyłącznie wtedy, gdy stanowi ona jego drugą warstwę. Nie powinno się kupować materaca, który posiada memory foam w pierwszej warstwie. To bowiem powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła, a jednocześnie zmniejsza możliwość zmiany pozycji do spania. Zawarcie memory foam w drugiej warstwie materaca pozwala na czerpanie z jej zalet, a przede wszystkim na konturowanie ciała podczas snu.

Czy warto kupić materac nawierzchniowy z memory foam?

Nie. Materac nawierzchniowy z memory foam jest co do zasady za miękki. Dodatkowo memory foam zapada się pod wpływem ciężaru i temperatury ciała, co przełoży się na ograniczanie możliwości zmiany pozycji do spania. Dodatkowo memory foam w materacu nawierzchniowym zmniejsza cyrkulację powietrza, co przełożyć może się na nadmierne przegrzewanie i pocenie się ciała w trakcie snu.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie Sie die perfekte Matratze für sich selbst auswählen...