Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Jak mindfulness wpływa na sen?

14 grudnia 2021
Mindfulness, trening uważności, medytacja na sen, jak szybko zasnąć

Mindfulness to jedna z najpopularniejszych obecnie form medytacji. Korzyści, jakie płyną ze stosowania mindfulness, są doceniane przez wielu specjalistów. Stało się ono też jedną z metod wykorzystywanych w terapii psychologicznej, a przede wszystkim w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Historia stosowania mindfulness w zachodnim świecie nie jest do końca znana. Powszechnie uważa się natomiast, że mindfulness w powszechnym użyciu zapoczątkował Jon Kabat-Zinn, który jest specjalistą tego rodzaju medytacji. Łączenie przez niego buddyjskich praktyk medytacyjnych z dorobkiem nauki wynika z jego osobistych zainteresowań buddyzmem, a także wykształceniem. Jon Kabat-Zinn, obok specjalisty od mindfulness, jest także psychiatrą, terapeutą i mikrobiologiem.

Mindfulness, trening uważności, medytacja na sen, jak szybko zasnąć

Mindfulness – metoda

Metoda mindfulness opiera się na treningu uważności, czyli koncentrowania uwagi człowieka na tym, co występuje w danej chwili. Obejmuje to zarówno bodźce wewnętrzne, jak i bodźce zewnętrzne. Mindfulness zakłada więc odcięcie się od przeszłości i przyszłości, aby móc myśleć tylko o tym, co ważne jest tu i teraz.

Podstawą do mindfulness stała się buddyjska praktyka medytacyjna nazywana satipatthāna oraz fińskie pojęcie sisu, które nie posiada odpowiednika w języku polskim. Ich połączenie tworzy cała koncepcję, jakiej opiera się mindfulness.

Medytacja satipatthāna używana jest nie tylko w mindfulness, ale przede wszystkim w buddyzmie therawady, czyli najdłużej istniejącej szkoły buddyjskiej. Pojęcie to tłumaczy się jako obecność (sanskr. upatthāna) uważności (sanskr. sati), a więc w pełni odpowiada założeniom mindfulness.

Na ten rodzaj buddyjskiej medytacji składa się:
  • kontemplacja ciała mająca dać świadomość części ciała i oddechu;
  • kontemplacja uczuć mająca dać świadomość przyjemnych i nieprzyjemnych doznań;
  • kontemplacja świadomości mająca dać zrozumienie wszystkich stanów świadomości;
  • kontemplacja przedmiotów umysłu mająca dać zrozumienie aktywności umysłu.
Fińskie pojęcie sisu oznacza zaś zespół cech osobowości, na które składa się wiele pożądanych w mindfulness elementów, jak: determinacja, duma, odwaga, upór, wytrzymałość, siła woli i hart ducha. Cechy te mają w założeniu odnosić się do sytuacji, w której mamy dążyć do osiągnięcia jakiegoś celu wbrew przeciwnościom, jakie napotykamy. 

Mindfulness jako metoda ma więc doprowadzić nas do uważności w każdej z czterech kontemplacji, a w konsekwencji rozwinąć w nas cechy osobowości, które wynikają z sisu i uniwersalnych zasad buddyzmu.
Mindfulness, trening uważności, medytacja na sen, jak szybko zasnąć

Mindfulness – zalety i wady

Mindfulness posiada w zasadzie same zalety. Dotychczas wykazano bowiem, że regularne praktykowanie mindfulness ma nie tylko działanie znoszące napięcie nerwowe, ale także wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie metabolizmu czy zwalczanie bólu. Dlatego też mindfulness zaleca się każdemu, kto chce osiągnąć harmonię między ciałem a umysłem i zadbać o lepsze funkcjonowanie biopsychospołeczne.

Wieloletnia praktyka dowodzi, że mindfulness sprzyja zachowaniu homeostazy, czyli zdolności utrzymania przez człowieka względnie stałych parametrów wewnętrznych ciała. Jest ona niezbędnym warunkiem dla zachowania zdrowia organizmu, a tym samym ogranicza powstawanie i rozwój stanów chorobowych.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, osoby stosujące mindfulness cieszą się zdecydowanie lepszym samopoczuciem i zdrowiem somatycznym od pozostałych osób. Pozwala to stwierdzić, ze mindfulness jest bardzo dobrą metodą służącą redukcji napięcia emocjonalnego i stresu.

Mindfulness przynosi również wymierne efekty w leczeniu objawów depresji i innych zaburzeń nastroju, a także zaburzeń lękowych. Poza tym ten rodzaj medytacji stosuje sie w terapii uzależnień i chronicznego bólu. W znaczeniu psychologicznym mindfulness jest bowiem bardzo ważną metodą służącą zarządzaniu własnymi emocjami.

Istnieją również wyniki badań naukowych, które dowodzą, że mindfulness wpływa korzystnie na osoby ze stwardnieniem rozsianym. Inne wyniki badań naukowych mówią zaś o tym, że mindfulness polepsza funkcje poznawcze, a także ogólną jakość życia u osób z chorobą Parkinsona.

Obecnie prowadzi się bardzo wiele badań związanych z wpływem medytacji mindfulness na funkcjonowanie biopsychospołeczne ludzi, a w tym również na migrenę u osób w różnym wieku, na cukrzycę oraz na zmniejszanie objawów wywołanych zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Mindfulness, trening uważności, medytacja na sen, jak szybko zasnąć

Mindfulness – medytacja na sen

Jak wykazały wyniki badań naukowych, mindfulness zwiększa dobrostan biopsychspołeczny i bezpośrednio wpływa na jakość snu oraz samopoczucie o poranku. Oznacza to, że ten rodzaj medytacji na sen jest korzystny dla zwiększenia należycie rozumianego komfortu, a tym samym również dla zdrowia somatycznego

Inne wyniki badań naukowych dowiodły też, że mindfulness jest jedną ze skutecznych metod leczenia przewlekłej bezsenności. To właśnie z tego powodu mindfulness jest techniką bardzo często stosowaną w leczeniu insomni, a w szczególności tej wywołanej czynnikami psychologicznymi.

Wpływ na jakość snu człowieka mają oczywiście również inne elementy, które składają się na szeroko pojmowaną higienę snu. Przede wszystkim jest ona kwestią posiadania odpowiedniego materaca wysokoelastycznego, który przyniesie odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa w nocy.

Obok tego kluczowe jest także wybranie poduszki ortopedycznej, która zapobiegnie występowaniu schorzeń w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa lub wpłynie korzystnie na leczenie i rehabilitację już doznawanych dolegliwości.

Wszystkie produkty oferowane przez Onsen Sleeping służą osobom, które stosują mindfulness i stanowią idealne uzupełnienie życiowej pustki, jaką tworzą złe materace wywołujące nie tylko dyskomfort, ale i wpływające destrukcyjnie na zdrowie.

Wychodząc na przeciw osobom, dla których istotne jest ważne życie w stanie homeostazy, obejmujemy wszystkie nasze produkty programem pozwalającym na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni od jego otrzymania. Redukuje to ryzyko związane z zakupem, a tym samym ogranicza możliwość występowania stresu. Ten dodatkowo obniżyć może nawet 15 lat gwarancji, jakiej udzielamy na nasze produkty.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Mindfulness, trening uważności, medytacja na sen, jak szybko zasnąć

FAQ: Mindfulness

Co to jest mindfulness?

Mindfulness to forma medytacji, która ma za zadanie zwiększyć uważność praktykującego ją człowieka. Dzięki mindfulness ludzie są bardziej wydajni w pracy, a jednocześnie doświadczają mniej napięć emocjonalnych. Dodatkowo służy ona akceptacji otoczenia i zwiększeniu poziomu zadowolenia z życia. Dzięki temu mindfulness znacznie poprawia funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

O co chodzi w mindfulness?

W minduflness chodzi o to, aby zwiększyć swoją uważność. Dzięki praktykowaniu mindfulness człowiek poprawia swoje funkcjonowanie biopsychospołeczne. Dodatkowo mindfulness wspomaga redukcję stresu i zasypianie, a także przyczynia się do ograniczenia dolegliwości bólowych.

Czy mindfulness to trening uważności?

Tak. Mindfulness to trening uważności, który dodatkowo oczyszcza umysł ze zbędnych myśli i rozwija pozytywne cechy człowieka. Dodatkowo mindfulness trenuje uważność w codziennym życiu, co przyczynia się do zwiększenia zdolności kognitywnych, a więc również wydajności w pracy czy szkole.

Czy mindfulness pomaga na sen?

Tak. Mindfulness pomaga na sen dzięki zwiększeniu zdolności do rozluźnienia się oraz skupieniu na tym, co w danej chwili istotne. Dodatkowo mindfulness jest jedną z metod, jakie stosuje się w leczeniu bezsenności i wielu innych schorzeń.

Jak zacząć praktykować mindfulness?

Praktykowanie mindfulness najlepiej jest zacząć ze specjalistą. Wiele osób zaczyna jednak praktykowanie mindfulness przy oglądaniu filmów dostępnych w serwisie YouTube, a także sugerując się instrukcjami zawartymi na różnych stronach internetowych. Aby mindfulness przyniosło oczekiwane korzyści, należy praktykować ten rodzaj medytacji możliwie najczęściej, ale przede wszystkim w prawidłowy sposób.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to achieve healthy and comfortable sleep...