Co to jest rwa kulszowa i jak boli?
Rwa kulszowa to zespół objawów wynikających z ucisku nerwu kulszowego, do których zalicza się silny, promieniujący ból, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej nogi. Objawy dotyczą tylnej i tylno-bocznej części nogi. W zależności od stopnia nasilenia mogą obejmować odcinek lędźwiowy kręgosłupa, pośladek, tylną część uda, łydki i promieniować aż do najmniejszego palca stopy.
Jak zdiagnozować rwę kulszową?
Zdiagnozowaniu rwy kulszowej służą przede wszystkim testy diagnostyczne, jak na przykład Test Lasègue’a czy Slump Test. Powinny one jednak być wykonane przez fizjoterapeutę lub lekarza. Pomocniczą formą diagnostyki są badania obrazowe, jak na przykład RTG czy rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Diagnoza z ich pomocą może ujawnić konkretną przyczynę ucisku na nerw kulszowy, a tym samym doprowadzić do podjęcia przyczynowego leczenia rwy kulszowej.
Jak długo trwa rwa kulszowa?
Rwa kulszowa zwykle trwa od 2 tygodni do 6 tygodni. Istnieją jednak przypadki, w których podrażnienie nerwu spowodowane jest stałym czynnikiem, co znacznie wydłuża trwanie rwy kulszowej. Przede wszystkim ma to miejsce w przypadku występowania u pacjenta poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, czyli osteoartrozy. Wówczas objawy rwy kulszowej mogą bowiem utrzymywać się nawet przez wiele lat.
Jakie są przyczyny rwy kulszowej?
Głównymi przyczynami rwy kulszowej są dyskopatie i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, czyli osteoartroza. Rwa kulszowa może być też wywołana przez zespół mięśnia gruszkowatego, który zdarza się niezmiernie rzadko.
Jakie ćwiczenia stosować na rwę kulszową?
Ćwqiczenia na rwę kulszową powinny być dopasowane do stanu pacjenta oraz przyczyny jej występowania. Może być bowiem wiele powodów ucisku na nerw kulszowy, jak na przykład dyskopatia czy podrażnienie nerwu przez mięsień gruszkowaty. Dlatego też ćwiczenia na rwę kulszową powinien indywidualnie dobrać fizjoterapeuta.
Czy rwę kulszową można wyleczyć?
Tak. W większości przypadków rwę kulszową można skutecznie leczyć przy pomocy odpowiednio dobranej fizjoterapii oraz zmiany nawyków związanych z codzienną postawą. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, którego celem jest odbarczenie uciśniętego nerwu, a tym samym pozbyciem się bezpośredniej przyczyny rwy kulszowej.