Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Faza REM – jakie ma funkcje i jak przebiega?

24 października 2021
Faza REM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu
Faza REM to jedna z dwóch faz snu, jakie występują u człowieka. Długość fazy REM jest kwestią indywidualną, lecz powinna mieścić się w ramach czasowych określonych badaniami naukowymi opartymi na danych pozyskanych od populacji.

Zaburzenia snu w fazie REM można określić w polisomnografii, która jest skutecznym narzędziem diagnostycznym związanym z jakością i długością snu. Warto też zwrócić uwagę na kalkulatory snu, a także coraz popularniejsze inteligentne budziki, które są w stanie pozytywnie wpłynąć na wysypianie się.
Faza REM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu

Faza REM – przebieg

Faza REM (ang. rapid eye movement) to druga z faz snu. Następuje bezpośrednio po fazie nREM. W trakcie fazy REM ruchy gałek ocznych są przyspieszone, niekiedy błędnie interpretowane.
 
Mózg w fazie REM znacznie zwiększa swoją aktywność. Ciało w jej trakcie staje się zaś całkowicie rozluźnione, a napięcie mięśniowe spada. W czasie trwania fazy REM do krwi uwalniana jest również somatotropina, czyli hormon wzrostu.

To, ile powinno się spać w fazie REM, jest zależne od indywidualnych cech danego człowieka. U zdrowych ludzi pierwsza faza REM trwa średnio 15 minut, choć jej czas trwania wynoszący od 10 minut do 20 minut nadal uważa się za normę. Następnie czas trwania fazy REM rośnie. Ważne jest więc, aby mieścić się w tych granicach.

Występowanie fazy REM poprawia samopoczucie, a także funkcje poznawcze człowieka. To w tej fazie występują marzenia senne. Choć jest więc przez część osób uważana za zbędną, w rzeczywistości faza REM jest bardzo ważna dla zachowania odpowiedniego funkcjonowania biopsychospołecznego.
Faza REM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu

Faza REM – parasomnie

Parasomnie, które występują w fazie REM są zaburzeniami w trakcie snu związanego z szybkim ruchem gałek ocznych. Osoby cierpiące na zaburzenia snu w fazie REM nie są ich świadome w momencie ich przeżywania. Do zaburzeń snu związanych z fazą REM, zalicza się przede wszystkim:
Zaburzenia snu mogą wystąpić w każdej fazie REM, czyli śnie szybkofalowym. Dochodzi wtedy do zmian w strukturze snu, które są widoczne na obrazie elektroencefalografii (EEG) wykonywanym podczas polisomnografii.
Regeneracja, sen, wysypianie się, krem na noc, pielęgnacja skóry

Faza REM – komfort snu

Jak wskazuje mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z Onsen Sleeping, zachowanie właściwej struktury snu jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego. Sen wpływa też na zdrowie somatyczne, a także funkcjonowanie społeczne.

Dzięki niemu organizm wzmacnia układ immunologiczny, a także regeneruje układ nerwowy. W trakcie snu porządkujemy także informacje zdobyte w ciągu dnia i przygotowujemy się do zdobywania kolejnych. Stąd też trudności ze snem, jak choćby insomnia, często powiązane są z depresją i innego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Zachowaniu odpowiedniej struktury snu, na którą składa się również faza REM, sprzyja przede wszystkim właściwa higiena snu. Na nią składa się unikanie światła niebieskiego przez przynajmniej kilka godzin przed zaśnięciem. Bardzo negatywnie działa zaś jedzenie późnym wieczorem oraz nadmierna aktywność fizyczna.

Dla zachowania należytej higieny snu konieczne jest także posiadanie odpowiedniego łóżka, materaca i poduszki. Dzięki nim bowiem umożliwiamy ciału przebywanie w fizjologicznej pozycji przez całą noc, co zwiększa wydajność snu i funkcjonowanie biopsychospołeczne w ciągu dnia.

Liderem służącym odpowiedniej ilości snu pozostaje niezmiennie materac Osaka Air, który został stworzony zgodnie z metodologią design thinking i posiada status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Jego warstwowa budowa i umieszczenie w nim najwyższej jakości pianek poliuretanowych, znacznie wpływa na komfort, który w nocy jest najważniejszy.

Onsen Sleeping umożliwia odczucie jego funkcjonalności na własnej skórze i w zaciszu własnej sypialni bez żadnego ryzyka. Służy temu program, który pozwala na zwrot materaca w ciągu 100 dni od jego doręczenia.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Wygodny materac, komfortowe materace, jakość snu, fazy spania

FAQ: Faza REM

Co to jest faza REM?

Faza REM to druga faza snu. Jest ona snem o szybkim ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy REM pojawiają się marzenia senne, a organizm znajduje się w stanie gotowości.

Czy faza REM jest dobra?

Tak. Każda z faz snu jest dobra i niezbędna. Kluczowe jest jednak to, aby faza REM cechowała się odpowiednią długością, a także jakością. Zachowanie optymalnej struktury snu przynosi bowiem organizmowi możliwość regeneracji i wypoczynku.

Kiedy występuje faza REM?

Faza REM występuje jako druga faza snu. Następnie zaś faza REM występuje naprzemiennie z fazą nREM, zwiększając swoją długość w miarę czasu snu.

Za co odpowiada faza REM?

Faza REM odpowiada za gotowość do wybudzenia się. To w trakcie fazy REM pojawiają się marzenia senne, który jest kluczowy dla uporządkowania informacji w mózgu.

Jak zmienić czas trwania fazy REM?

Zmiana czasu trwania fazy REM następuje przy modyfikacji elementów, które składają się na higienę snu. Zachowaniu odpowiedniej ilości snu w fazie REM sprzyja posiadanie odpowiedniego materaca, dzięki któremu ciało będzie mogło rozluźnić się i wypocząć w fizjologicznej pozycji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...