Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak wybrać materac na ból kręgosłupa?

30 marca 2021
Materac na bóle kręgosłupa, materace na chory kręgosłup, ból pleców w nocy
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i z tego powodu wpływa na naprawdę wiele aspektów życia człowieka. Kręgosłup boli wielu z nas w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby przestał boleć chociaż w nocy. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się dniami i nocami jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.

Jak powszechnie wiadomo, ból kręgosłupa to powszechny problem, który dotyka obecnie wielu ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak choćby przeciążenia, urazy czy przewlekłe schorzenia układu ruchu. Jednak niezależnie od źródła, sen jest kluczowym elementem procesu zdrowienia i łagodzenia bólu, nie tylko kręgosłupa. Dlatego wybór odpowiedniego materaca na kręgosłup ma ogromne znaczenie.

Istotne jest znalezienie materaca, który pomoże złagodzić te dolegliwości i zapewni sen bez bólu. Znajdź swój idealny materac na ból kręgosłupa, aby spać godnie i wygodnie każdej nocy. Zapoznaj się z praktycznymi wskazowkami i informacjami dotyczącymi materaców, które są szczególnie korzystne dla osób z bólem kręgosłupa w różnych jego elementach. Znalezienie odpowiedniego materaca na ból kręgosłupa może stanowić klucz do poprawy jakości snu i życia, pozwalając cieszyć się godnym wypoczynkiem, bez konieczności dalszego obawiania się o ból kręgosłupa lędźwiowego czy inne dolegliwości.
Materac na ból kręgosłupa, materace medyczne, operacja kręgosłupa lędźwiowego

Materac na ból kręgosłupa okiem fizjoterapeutów

Pacjenci często oczekują, że lekarz lub fizjoterapeuta pomoże im wybrać konkretny model materaca na bóle kręgosłupa lędźwiowego czy inne zgłaszane dolegliwości. Tak jednak się nie dzieje, ponieważ wiedza medyków o materacach jest niewielka. Nadto nie chcą oni niekiedy promować konkretnych modeli materaca wśród osób, które pojawiają się w ich gabinetach, bo oferta materaców jest zbyt szeroka i zawiła.

Stąd też pacjenci są pozostawieni niejako sami sobie, często pytają o to jaki materac wybrać na ból kręgosłupa na forach internetowych lub w innych wątpliwych miejscach. Efektem ich lektury jest to, że często nadal nie wiedzą, który wybrać materac. Co więcej, często kupują zły materac, który w perspektywie czasu tylko potęguje ich bóle kręgosłupa, wywołując różnego rodzaju dolegliwości, w tym choćby uszkodzenie stożka rotatorów i inne.
Materac na ból kręgosłupa powinien być wyrobem medycznym.

Rzeczywiste właściwości prozdrowotne materaca to absolutnie pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę gdy planujesz kupić materac, bowiem wiele modeli materaców po prostu nie spełnia wymogów prawnych potrzebnych do rejestracji jako wyrób medyczny. Są to produkty komercyjne, które stworzono dla zysku, a więc mają zapewnić jedynie dobry komfort spania przez krótki okres czasu. Nie gwarantują one jednak odpowiedniego podparcia kręgosłupa, co powinno je dyskwalifikować.

W przypadku, gdy towarzyszą Ci dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bo jesteś po operacji kręgosłupa, albo masz stwierdzoną bolesną dyskopatię, Twój kręgosłup będzie potrzebował nie tylko złudnego komfortu, ale przede wszystkim dobrego podparcia kręgosłupa. Dlatego materac, który jest wyrobem medycznym musi być produkowany z zastosowaniem wszystkich wymaganych procedur oceny zgodności, a jest ich naprawdę bardzo wiele. Poza tym, aby materac mógł stać się wyrobem medycznym, jego producent musi udowodnić działanie medyczne produktu. Przed rejestracją taki materac musi zostać poddany obszernym badaniom klinicznym.

Materac na kręgosłup lędźwiowy, jak spać z kręgozmykiem, przepuklina kręgosłupa

Twardy materac na ból kręgosłupa

Niestety powszechnie utarła się świadomość, że najlepszym rozwiązaniem na kręgosłup w przypadku bólu pleców są twarde materace, ale nic bardziej mylnego. Pokutuje tutaj pozostałość po starej ortopedycznej myśli, według której usztywnienie danego fragmentu naszego ciała, a w tym przypadku usztywnieniu kręgosłupa, będzie sprzyjało leczeniu i rehabilitacji.

Choć jest to znana metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku złamań kości, to w wielu innych przypadkach może być całkowicie odwrotnie. Medycyna odeszła od niej choćby przy skręceniach i zwichnięciach, bowiem dawno temu odkryto, że usztywnienie w tych przypadkach wydłużało czas rehabilitacji pacjentów. Dlatego warto włożyć w gips złamaną nogę, ale w przypadku kręgosłupa jest dokładnie odwrotnie. To właśnie ruch w połączeniu z odpowiednim ułożeniem stawu, daje nam możliwość regeneracji i rehabilitacji, aby wrócić do pełnej sprawności.

Musimy więc pamiętać, że materac o wysokiej twardości działa z dużą siłą zwrotną na ludzki kręgosłup i przez to blokuje pozycję, w jakiej człowiek się położył. Twarde materace powodują, że podczas zmiany pozycji po prostu się wybudzamy. Musimy bowiem powrócić do większej świadomości, aby pokonać twarde podłoże materaca i móc się okręcić na bok czy plecy. Poza tym kręgosłup układa się nieprawidłowo i nie ma podparcia we właściwej pozycji. Twój sen w efekcie staje się przerywany i niekomfortowy, a tak wcale nie musi być.

Jaki materac na chory kręgosłup, materace ortopedyczne, leczenie kręgosłupa

Poza tym musimy pamiętać, że zbyt twardy materac predysponuje do spania na brzuchu, która  powoduje u większości ludzi przeprost w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dodatkowo potęgując ból pleców. Zwykle śpiąc na twardym materacu i w pozycji na brzuchu, pod głowę podkładamy sobie więc miękką poduszkę, aby nieco zredukować twardość materaca. Natomiast ta pozycja jest dla nas wyjątkowo niekorzystna pod względem zdrowia.

Zatem stojąc przed wyborem materaca na bóle pleców nie wybierajmy przysłowiowych desek, gdyż mogą one paradoksalnie tylko pogorszyć problemy z kręgosłupem. Polecane przez wiele lat spanie na deskach okazało się być kolejnym szkodliwym mitem, jakiego należy unikać.

Materac do spania na kręgosłup, materace na ból kręgosłupa, zwyrodnienie dysku

Za miękki materac a ból kręgosłupa

Niestety również spanie na materacu o dużej miękkości jest nieprawidłowe. Zbyt miękki materac również będzie potęgował bóle kręgosłupa, tyle że w inny sposób. Jeśli materac jest zbyt miękki po prostu się w niego zapadniemy, a kręgosłup nie będzie odpowiednio podparty. Poza tym niska twardość materaca najczęściej połączona jest z zastosowaniem w górnej warstwie materaca pianki termoelastycznej, która nigdy nie powinna się tam znaleźć.

Jest to popularna pianka z pamięcią kształtu, czasem określana mianem pianki leniwej, ale częściej jako memory foam, znana w branży od kilkudziesięciu lat. I choć pianka z pamięcią ma swoje zalety, bo w pewien sposób dostosowuje się do kształtu ciała, to kompletnie nie sprawdza się jako wierzchnia warstwa, gdy chcemy wybrać dobry materac na bóle kręgosłupa lędźwiowego, jaki ma naprawdę pomóc.

Gdy śpimy na zbyt miękkim materacu, a w szczególności w pozycji na plecach, nasze ciała są zasysane w materac, przez co niebywale ciężko jest nam zmienić pozycję do spania. Poza tym kręgosłup nie jest ułożony prawidłowo, tylko jest nienaturalnie wygięty, co sprzyja nasileniu bólu.
Materace na bóle kręgosłupa, materac medyczny, sklep z materacami

Średnia twardość materaca na ból kręgosłupa

Jak to zwykle w świecie bywa, najlepszym rozwiązaniem jest kompromis, czyli niezwykle funkcjonalny materac, który nie będzie ani zbyt twardy, ani miękki. Każdy chory kręgosłup, bez względu na przyczynę pojawienia się dolegliwości, właściwie zawsze i u każdego z nas potrzebuje tych samych cech od materaca:

  • musi zapewnić dobre podparcie dla kręgosłupa, czyli kręgosłup powinien być w jednej linii z głową i powinny być zachowane wszystkie naturalne krzywizny kręgosłupa, a więc lordozy i kifozy;

  • z drugiej strony materac powinien być wygodny, a więc nie powinniśmy się na nim przebudzać ze snu;

  • najlepiej, aby konstrukcja wygodnego materaca na bóle kręgosłupa zapewniała łatwą możliwość zmian pozycji podczas snu;

  • śpiąc na funkcjonalnym materacu nie powinniśmy odczuwać wzmożonych dolegliwości,  ale z czasem powinny one się zmniejszać;

  • materac powinien być wygodny we wszystkich pozycjach do spania, a więc zarówno na plecach, jak i na boku.

Wszystkie wyżej wskazane cechy spełnione są wyłącznie przez niektóe dostępne na rynku materace średniotwarde zbudowane warstwowo. Jeśli natomiast chodzi o twardość materaców, to w Polsce powszechnie przyjętą skalą oceny jest skala od H1 do H4, gdzie materac o średniej twardości będzie miał oznaczenie H3. Jednak skala ta niestety w żaden sposób nie jest wystandaryzowana, a więc w praktyce różne egzemplarze tego samego materaca H3 mogą być różne. Jeśli zaś zastosujemy amerykańską skalę 10 stopniową, to materace dla osób z problemami z kręgosłupem powinny mieć twardość między 6 a 7, jak też dużą gęstość.

Nasz najbardziej funkcjonalny materac Osaka Air jest materacem o średniej twardości, a w jego badaniach klinicznych uczestniczyły osoby, które cierpiały na schorzenia kręgosłupa, takie jak dyskopatie, zwyrodnienia i kręgozmyki, ale także wiele osób w okresie pooperacyjnym. U znaczącej większości badanych stosowanie na dłuższą metę i każdej nocy materaca Osaka Air  przyczyniło się do znaczącego zmniejszenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, zarówno podczas snu, jak i w ciągu dnia.

Badani wysoko ocenili komfort snu, a także często powtarzali, że nie doświadczali przegrzewania się ciała, w odróżnieniu od wcześniej posiadanych materaców. Przytłaczająca większość badanych osób uznała, że przyczynił się on bezpośrednio do poprawy jakości życia każdego z nich. Co ważne, w każdym z biopsychospołecznych jego aspektów.

Za twardy materac, spanie na deskach, miękkie materace

Materac na ból kręgosłupa – piankowy czy sprężynowy

Wybór odpowiedniego materaca dla z bólem kręgosłupa jest kwestią kluczową dla zapewnienia komfortowego snu i odpowiedniego wsparcia dla pleców. Na rynku istnieją dwa główne rodzaje materaców, czyli piankowe i sprężynowe. Wybór między nimi może znacząco wpłynąć na jakość Twojego snu, która nieodzownie wiąże się z redukcją bólu kręgosłupa.

Oczywiście najlepiej wybrać materace piankowe, ponieważ w odróżnieniu od archaicznych i nietrwałych materaców sprężynowych posiadają większą możliwość dopasowania się do kształtu ciała, zapewniając jednocześnie odpowiednie podtrzymanie naszych kręgów. Tymczasem na materacach sprężynowych, które zwykle są sporo twardsze najlepiej śpi się na brzuchu lub na plecach. W ich przypadku spanie na boku jest często niewygodne. Nadto badania mówią, że aż 90% ludzi na świecie śpi na wznak lub na boku.

Materace sprężynowe są mniej komfortowe niż materace piankowe. 
Warto podkreślić, że materace sprężynowe są ogólnie zdecydowanie mniej komfortowe niż materace piankowe. To dlatego, jeśli doświadczasz poważnego i irytującego bólu pleców podczas snu, zdecydowanie je rozważ. Dla wielu osób cierpiących na ból kręgosłupa, wybór odpowiedniego i w pełni funkcjonalnego materaca piankowego może przynieść ulgę i poprawić jakość ich snu.
Materace na ból kręgosłupa, materac ortopedyczny, producent materaców

Materac na ból kręgosłupa z możliwością zwrotu

ONSEN® to jeden z niewielu producentów materaców, którzy chcą dać Państwu pełną pewność, że nasz materac Osaka Air spełnia wszystkie Państwa oczekiwania. Dlatego oferujemy unikalną możliwość testowania go przez aż 100 dni na w pełni prostych i przejrzystych zasadach bez kruczków.

Osoby borykające się z problemami kręgosłupa powinny mieć pewność, że wybrany przez nie materac naprawdę spełnia ich potrzeby. Dlatego też dajemy Wam aż 100 dni, abyście mogli przekonać się, że nasz produkt jest idealny zarówno na dzień, jak i na noc, podczas wszystkich czynności.

Możecie na nim spokojnie spać, ale również po prostu zdrzemnąć się czy uprawiać seks. W czasie testowania warto nawet delektować się na materacu poranną kawą. Wasze dzieci mogą skakać na nim do woli, a zwierzaki mogą bez żadnych problemów wylegiwać się na jego powierzchni. Jesteśmy pewni jakości naszego materaca i wiemy, że jest najlepszy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac na bóle kręgosłupa, materace na ból pleców, dobry materac 160x200

FAQ: Materac na ból kręgosłupa

Jaki wybrać materac na bóle kręgosłupa?

Na bóle kręgosłupa należy wybrać materac wysokoelastyczny, a więc wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Twardość takiego materaca musi opiewać na 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Dobry materac na bóle kręgosłupa powinien konturować ciało, a także zapewniać odpowiednie wsparcie dla ciała i podparcie kręgosłupa. W tym pomaga umieszczenie pianki termoelastycznej w drugiej warstwie.

Jaki wybrać materac dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Dla osób z przepukliną kręgosłupa zaleca się materac piankowy, którego górna warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR. W drugiej warstwie zaś umieszczona powinna być pianka termoelastyczna typu visco. Idealnym materacem dla osób z przepukliną kręgosłupa jest materac Osaka Air.

Jak twardy powinien być materac po operacji kręgosłupa?

Materac po operacji kręgosłupa powinien posiadać twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Także dla pozostałych osób ta twardość jest optymalna i zapewnia największy komfort, a także idealne wsparcie kręgosłupa. Po operacji kręgosłupa warto zadbać o materac funkcjonalny, odpowiednio zaprojektowany i zbudowany.

Czy od materaca może boleć kręgosłup?

Tak. Od nieprawidłowo dobranego materaca może boleć kręgosłup, ponieważ zły materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla ciała i podparcia kręgosłupa. W efekcie kręgosłup nie znajduje się w fizjologicznej pozycji. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy posiadamy materac sprężynowy lub materac z pianki memory. Poza tym ból kręgosłupa spowodowany może być nieodpowiednim doborem poduszki. Warto zaopatrzyć się więc w najwyższej jakości poduszkę ortopedyczną.

W jakiej pozycji spać po operacji kręgosłupa?

Po operacji kręgosłupa najlepiej jest spać na plecach. Niekiedy dozwolone jest spanie na boku. Unikać trzeba spania na brzuchu. Istotne jest jednak, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materac wysokoelastyczny, a także poduszkę ortopedyczną z pianki wysokoelastycznej typu HR. Stanowczo odradza się używania produktów z pianki z pamięcią kształtu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ