Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Wymiana materaca – jak być czystszym od szympansów?

26 września 2020
Kiedy wymienić materac, wymiana materaca, nowy materac, materac piankowy, materac sprężynowy, materac kokosowy

Kiedy myślimy o wymianie materaca, prawdopodobnie jest to wynikiem niezadowolenia z jakości snu i komfortu, jaki oferuje aktualnie posiadany materac. Wraz z tym często spada nasza wydajność pracy i pojawia się bezsenność, a także innego rodzaju dolegliwości.

Dla wielu z nas wymiana materaca nie jest jednak łatwym procesem, bowiem mimo rosnącej świadomości konsumenckiej, niewiele osób wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego materaca. Dzieje się tak niezależnie od tego czy mamy na myśli materace online, czy też te sprzedawane stacjonarnie. Dodatkowo w wymianie materaca nie pomaga duża rzesza sprzedawców stosujących nieuczciwe praktyki rynkowe.

Istnieje jednak również grupa ludzi, dla których wymiana materaca nie jest tak oczywista. Najczęściej nie zdają oni sobie sprawy z tego, że należy go wymienić, ponieważ nie łączą negatywnych objawów z posiadanym złym materacem.

Dodatkowo wymiana materaca może być konieczna także przez to, że często staje się on siedliskiem groźnych bakterii, grzybów i roztoczy. Coraz większą zmorą są też robaki w materacu.

Rozważając argumenty za wymianą materaca, musimy zważyć przede wszystkim na to, że na spaniu spędzamy około 1/3 życia. Stanowi to w sumie około 8 godzin każdej doby. Tymczasem w ciągu doby zdrowy człowiek produkuje średnio aż 800 mililitrów potu, co stanowi niemal cztery jego szklanki. Szacunkowo więc każdej nocy w materac i pościel wsiąka około jednej szklanki potu.

W ciągu roku człowiek wydala 100 litrów potu! Wymiana materaca nie może następować więc zbyt rzadko.

Oczywiście wydzielany do materaca i pościeli pot z czasem paruje. Dzięki temu materac po kilku latach nie jest bezustannie mokry, nie łamiąc też ciężarem ramy łóżka. Pozostaje on jednak nadal bardzo często idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, wirusów, pleśni czy grzybów. Nie uniknie się tego również przez wieczorne prysznice czy używanie pościeli z oddychających tkanin, ponieważ pocenie się w nocy jest naturalną reakcją organizmu. Zaprzestanie pocenia się stanowić będzie zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ świadczyłoby o poważnym zaburzeniu ośrodka termoregulacji.

Zwiększone tendencje do przegrzewania się mogą mieć też osoby zmagające się z menopauzą, a także innych trudności związanych ze stanem zdrowia, które wywołują zaburzenia hormonalne. Często to dotyczy również osób chorych na cukrzycę. Dodatkowo diabetykom zdarza się też doznawać nocnych potów. U tych osób wymiana materaca powinna następować częściej.

Obok potu, do materaca wnikają także złuszczające się komórki naskórka. Nie ma to nic wspólnego z higieną osobistą, lecz jest to wynikiem naturalnie zachodzących w ludzkim organizmie procesów. Naskórek zmieniamy bowiem całkowicie w ciągu każdej doby. Te również stanowią pożywkę dla różnego rodzaju organizmów, których obecność w łóżku niekoniecznie nam służy.

Materac kokosowy, owady w materacu, materace z kokosem, robaki w materacach, brudny materac

Wymiana materaca – alergie

Stare, kilkuletnie materace zawierają w sobie bardzo często różne gatunki pleśni, jak choćby penicillium, cladosporium, alternaria czy aspergillus. Dodatkowo znajdują się w nich bakterie, a w tym groźna paciorkowce. Dlatego też wymiana materaca nie powinna stanowić decyzji zbyt mocno odwlekanej w czasie.

Materace do spania po kilku latach mogą być pełne roztoczy kurzu domowego. Te zaś należą do rodziny pajęczaków. Przez atakiem arachnofobii niektórych z nas chroni tylko to, że są one niewielkich rozmiarów i niemal nie widać ich gołym okiem. Roztocza absorbują wilgoć z otoczenia, stąd też ludzki pot jest dla nich bardzo sprzyjający. Żywią się one też białkiem pochodzenia organicznego, co czyni ludzki naskórek idealnym pokarmem dla roztoczy.

To właśnie roztocza, ale także grzyby i pleśni, stanowią najczęstszą przyczynę alergii. Podczas spania na materacu, który jest ich pełen, narażamy się więc na przyjmowanie tych alergenów. Dodatkowo każda zmiana pozycji do spania powoduje, że te unoszą się i dostarją wprost do naszych dróg oddechowych.

Wymiana materaca, brudny materac, robaki w materacu, bakterie w materacu, pleśń w materacu, grzyby w materacu

Wymiana materaca – higiena

Jak dowiodły wyniki badań naukowych, legowiska szympansów są często czystsze od naszych materaców. Naukowcy, którzy zbadali populację szympansów zamieszkujących okolice rzeki Issy w Tanzanii dostrzegli, że w ich legowiskach niemal nie występują mikroorganizmy i pasożyty, mimo że wymiana materaca ich nie dotyczy.

Tymczasem w ludzkich łóżkach występuje cała kolekcja drobnoustrojów, w tym bakterie kałowe. Tych zaś nie zniweluje się przez umieszczenie w sypialni roślin oczyszczających powietrze czy zastosowanie innych metod, które miałyby uniknąć wymiany materaca.

Przyczyny tego stanu rzeczy są trywialne. Szympansy bowiem co wieczór budują sobie nowe legowiska. Tymczasem wymiana materaca u ludzi następuje co kilka lat, zaś bardzo wiele osób zmienia pościel rzadziej niż raz w tygodniu. Nie oznacza to, że powinniśmy wymieniać materac codziennie, ale zdecydowanie częściej, niż większości ludzi się to wydaje.

Wygodny materac, komfortowe materace, idealny materac, najlepsze materace, wymiana materaca

Wymiana materaca – jak często

To, jak często powinna następować wymiana materaca, jest zależne od jego wykonania. Zakłada się, że średnio materac powinien być wymieniany co około 8 lat. Wyniki badania przeprowadzonego przez AmeriSleep mówią, że po około 7 latach w materacach rozwija się nawet kilka różnych szczepów bakterii. Dotyczy to jednak materaca produkowanego masowo na rynek amerykański.

Co do zasady częściej wymieniać powinno się materace wykonane z nieoddychających materiałów, jak choćby materac visco. Poza tym warto zwrócić uwagę także na inne rodzaje materacy, które mają tendencje do bycia dobrym siedliskiem dla mikroustrojów, jak materace kokosowe czy materace gryczane. W przypadku tych produktów wymiana materaca wskazana jest maksymalnie co 5 lat.

Dłuższą żywotność materaca gwarantuje zastosowanie w nim oddychających pianek poliuretanowych. Materac wysokoelastyczny dobrej jakości i idealnie zaprojektowany może być wymieniany nawet co 10-15 lat. Szczególnie w przypadku, gdy dodatkowo używamy bambusowej pościeli o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych.

Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Wymiana materaca – jaki wybrać

Chcąc wymienić materac na najlepszy możliwy produkt, należy wybrać materac zapewniający najwyższy komfort i jakość snu. Są to właściwości materaca Osaka Air stworzonego według idei i zasad design thinking, który jako wysokoelastyczny materac piankowy o optymalnej twardości i sprężystości, posiada wszystkie 10 cech najlepszego materaca
 
Oferowany przez Onsen Sleeping najlepszy materac Osaka Air to wyrób medyczny klasy pierwszej, który objęty jest 15-letnią gwarancją i możliwością zwrotu w ciągu 100 dni.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Wymiana materaca

Jak często powinna odbywać się wymiana materaca?

Wymiana materaca powinna odbywać się średnio co około 8 lat. W przypadku niskiej jakości materaca okres ten spada jednak do około 5 lat, zaś przy materacu wysokiej jakości wymiana odbywać może się nawet co 15 lat.

Jak przygotować materac do spania po wymianie?

Materace produkowane przez Onsen Sleeping potrzebują maksymalnie 4 godzin, aby uzyskać swój optymalny kształt zapewniający najwyższą jakość snu przy maksymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

Dlaczego wymieniać stary materac?

Stary materac warto wymienić, ponieważ znajdujące się w nim mikroustroje mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Dodatkowo często kilkuletnie materace są już odkształcone, co nie zapewnia nam dobrego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa.

Co zrobić ze starym materacem?

Stary materac proponujemy oddać organizacji pozarządowej, która będzie w stanie zrobić z niego legowiska dla zwierząt. Można go też oddać do utylizacji przy okazji cyklicznie odbywających się zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

Jaki materac jest trwały?

Najtrwalszy materac wykonany jest w pierwszej warstwie z pianki wysokoelastycznej typu HR, pod którą znajdują się 3 kolejne warstwy różnego rodzaju pianek poliuretanowych. Dobry materac ma budowę przypominającą tort.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Tomek schreiben:
Ja się zastanawiam coraz poważnie nad wymianą swojego dotychczasowego materaca na którym śpię już wiele lat. Artykuł ciekawy może dam się przekonać i przetestuję wasz materac, bo domyślam się, że będzie to dobra wymiana!
Hinzugefügt: 20 lipca 2022, 15:19. Fügen Sie eine Antwort hinzu
ONSEN®-Experte schreiben:
Lepszego nie ma! Zachęcamy do testów ;)
Hinzugefügt: 6 lipca 2023, 14:29. Fügen Sie eine Antwort hinzu
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie Sie die perfekte Matratze für sich selbst auswählen...