To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Lordoza szyjna – co to jest i jak jej nie spłycić?18 listopada 2020 |
![]() |
Z pojęciem lordozy szyjnej spotykamy się coraz częściej, stąd też wielu z nas jest z nim oswojonych. Mówi się bowiem o niej w wielu sytuacjach - w trakcie fizjoterapii, treningów na siłowni czy rozmów z lekarzami.
Tymczasem lordoza szyjna to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa szyjnego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruje się na lordozę szyjną, gdyż ta nie jest jednostką chorobową. Kręgosłup zbudowany jest bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się:
W obrębie lordozy szyjnej dochodzi jednak do różnego rodzaju zmian. Te natomiast uznaje się już za stan chorobowy. Najczęściej spotykane z nich to dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zwyrodnienie kręgosłupa. Coraz częściej spotykane jest także zniesienie lordozy szyjnej, a w skrajnych przypadkach nawet kifoza szyjna.
Naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego pod postacią lordozy szyjnej pełni szereg istotnych funkcji. Kręgi szyjne tworzące odcinek szyjny kręgosłupa, których mamy łącznie siedem, stanowią swoisty most łączący czaszkę z klatką piersiową.
Patrząc na budowę kręgosłupa, zauważyć można, że kręgi szyjne są najmniejsze ze wszystkich kręgów. MImo tego pełnią one rolę wręcz najważniejszą dla centralnego układu nerwowego, jak też dla obwodowego układu nerwowego. Dlatego też stany chorobowe obszaru lordozy szyjnej powodować mogą bardzo dotkliwe objawy.
Odcinek szyjny kręgosłupa posiada dwa nietypowe kręgi nazywane atlasem i obrotnikiem. Charakteryzują się one odmienną od pozostałych budową i stanowią bezpośrednie połączenie czaszki z kręgosłupem. Ich zadaniem jest umożliwianie nam ruchów rotacyjnych głowy. Uszkodzenie lub zwyrodnienie tych kręgów w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie człowieka, podobnie jak ich ból spowodowany spaniem na złym materacu.
Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa może występować praktycznie w każdym jego segmencie. Najczęściej występuje jednak na poziomie od C4 do C6 i polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego oraz wysunięciu go poza trzony kręgów.
Wysunięty dysk może uciskać na wychodzące z kręgosłupa korzenie nerwowe, powodując drętwienia, ból a nawet porażenie mięśni w obrębie szyi i rąk.
Do najbardziej drastycznych metod leczenia chorób w obrębie lordozy szyjnej zalicza się oczywiście operacje odcinka szyjnego kręgosłupa. Wiele lat temu operacje wiązały się ze znacznym ryzykiem długoterminowych powikłań. Część operacji w obrębie szyi kończyła się uszkodzeniem rdzenia i trwałym paraliżem.
Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Operacje są bardziej bezpieczne, wykonywane z coraz większą precyzją i przy użyciu coraz nowszych implantów. Nie mniej jednak, nadal operacje kręgosłupa w obrębie lordozy szyjnej należy traktować jako absolutną ostateczność. W pierwszej kolejności powinniśmy stosować działania profilaktyczne, a jeśli problem już się pojawił, należy wypróbować metod leczenia nieinwazyjnego.
Lordoza szyjna to naturalne i w pełni prawidłowe wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym. Lordoza szyjna jest stanem fizjologicznym. Nie jest chorobą. Patologie w obrębie lordozy szyjnej zazwyczaj dotyczą jej spłycenia lub zniesienia. W niektórych wypadkach lordoza szyjna może również ulec pogłębieniu - hiperlordotyzacji.
Lordoza szyjna jest naturalnym, a więc fizjologicznym ukształtowaniem ludzkiego kręgosłupa. Leczenia wymagają wszelkie odstępstwa od jej normalnego ułożenia - spłycenie lordozy szyjnej czy też zniesienie lordozy szyjnej.
Lordoza szyjna nie jest niebezpieczna, bowiem stanowi stan fizjologiczny. Niebezpieczne może być zniesienie lordozy szyjnej czy też spłycenie lordozy szyjnej,
Prawidłowej, fizjologicznej lordozy nie należy się pozbywać. Leczenie wszelkich stanów patologicznych w obrębie lordozy szyjnej najlepiej zacząć od wizyty u fizjoterapeuty, a także zakupienia odpowiedniego materaca wysokoelastycznego i poduszki ortopedycznej.
Poduszka na lordozę szyjną powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Optymalny kształt ma poduszka Asana, którą Onsen Sleeping zaprojektował specjalnie dla osób borykających się ze schorzeniami w obrębie lordozy szyjnej.